Отговори
# 30
  • Мнения: 956
Мария упражненията се правят на апарат и стимулират триизмерното виждате/3Д зрение или стереозрение/. Има ли детето това зрение значи двете му очи участват в процеса на гледане т .е мозъка възприема образа еднакво от двете очи и го прави един. Ако няма стереозрение значи едното око е изключено от мозъка и то губи зрение. Незнам дали го обясних правилно и дали ме разбра, но моля те не се плаши. Затова написах, че теста с триизмерното виждане е бил показателен, че при детето ви има проблем.  Моят син отначало нямаше такова зрение,  носи специални очила и го възвърна. Много трудно беше и отне години. Навремето познат лекар ми посочи докторката при която да ида. Не беше популярно име, доцентка или професор.  Доводът му беше,че е сравнително млада, а има опит и може да го проследи във времето. Мъжът ми няма стереозрение, с едното око вижда 10%.
От ходенето по прегледи мога да те уверя, че има деца и с по- голям диоптър.
Не се препирай, не бързай! И аз исках да стане за месец добрия резултат, но не стана. 15 г ми отне и ме научи на търпение, да изчаквам за да се случат нещата.  Преди толкова години нямаше и толкова достъпни Интернет и информация. Бъди търпелива,  радвай се на семейството си, следете състоянието на детето и ще се наредят нещата.  Напълно те разбирам,  но съдба....

# 31
  • Мнения: 1 056
Да, и на нас ни казаха, че, по всяка вероятност, е изключено това око от мозъка, но, заради малката му възраст, мозъкът ще се научи да "гледа" и с него.
Това с апаратите ми е много ценно като информация, много благодаря! Досега не бях чувала за такава опция. Дано намерим и ние такава терапия и си осигурим достъп. Честно казано, доста сигнали е имало, аз лично и кривогледство съм забелязвала, особено на снимки, но не съм го интерпретирала правилно.

# 32
  • Мнения: 13 893
Този диоптър +2, може да падне до 0, но може да мине и в минусовата граница.

Понеже съм в тази възраст вече знам около промените взрението  има много заблуди.  И аз мислех че един ден ще махна очилата , но нещата въобще не се случва според това мое очакване. Диоптърът ми не се нормализира. Зависи от късогледството. Ако е много силно се получава  по-малък минус за четене,   или е възможно да се получи плюс за четене, ако минуса за постоянно е малък или пък няма късогледатво въобще.

Примерно.
А) При мен за нормално гледане а -5,25 на всяко око. За четене по -2,00 диоптъра. Според офталмоложката никога няма да имам плюс. Обясни ми че няма такова нещо да се махне едното и получи другото. ако беше така, хората нямаше да имат очила за близо и за далеч като възрастни.
Б) ММ има по - 1,75 късогледство на всяко око. Сега към тях очила има и за четене други очила по +1,5 на всяко око.

Последна редакция: сб, 18 май 2024, 00:22 от _re_ge

# 33
  • Мнения: 1 056
ре–ге, различно е при децата, защото очните ябълки растат и се удължават. Заради това с далекогледството нещата стоят различно, особено с детското, а не със старческото. Това са различни състояния....До 3 диоптъра далекогледство при деца се израстват доста често...за преминаване към късогледство не знам, но по принцип то точно в пубертета често се развива късогледство, пак заради промените при растежа на окото. Изобщо, не може да се смесват процесите при възрастните и при децата, защото при възрастните растеж няма. Но колкото са по-високи диоптрите при далекогледство, толкова по-малък бил шансът за каквото и да е подобрение, не знам защо, но може би заради изключването на окото от мозъка и неговото неизползване, или пък защото  при високото далекогледство структурните причини са някакви по-сериозни. нямам представа защо, но това пише по научните статии....

Последна редакция: сб, 18 май 2024, 00:05 от MariyaHris

# 34
  • Мнения: 13 893
Съгласна съм , че далекогледството  е друго нвщо

За мен проблемите са във вашия случай са два:
1. слабото око е много слабо. +8 е сериозен показател. В повечето случи има неврологична , биологична причина... Не само кривина и работа на мозъка  
2. Разликата в диоптрите на двете очи. Трябва  да се следи детето, поне ежегодно,  за да не се получи ефект на мързеливото око или кривогледство при тази разлика от 6 диоптъра, но виждам че вие вече го знаете.

Честно казано очите са такова нещо дето никой не може да каже как ще се случат нещата. На наш близък роднина очите така и не се "научиха да гледат", остана си плюса цял живот от 4 годишен. А майката толкова се надяваше че ще махне очилата. Ходиха до СФ два пъти в  годината . И накрая нищо. Поне спря да криви очите. Здрав прав с жена и деца , нищо че е с очила.

Ако водиш детето редовно на преглед ще  си направила всичко каквото трябва. От там вече развитието е извън твоите ръце.

Последна редакция: сб, 18 май 2024, 00:23 от _re_ge

# 35
  • Мнения: 956
re-ge аз говоря/ пиша от плюсови диоптри към минусови.
За моето късогледство - от седемгодишна започнах с -2 и качвах по диоптър на година. Едното око стигна до -9,лявото до -4. През пубертета станаха -14   на лявото, на дясното каквото и стъкло да сложиха все зрението беше 20%. Виждах първите два реда от старите табла. С лявото око и с двете виждах почти всичко.  Тогава започнах да нося контактни лещи. В един момент към лещите слагах очила +1 25 за четене. Да но стигнах дотам да не мога да нося очилата с минусовите диоптъри, просто зрението ми не беше ок. Тогава се реших на операция за смяна на лещите. Сега нося очила с-3 и -2,75.От дългото носене на лещи имам промени по роговицата/придобит астегматизъм/ и слънцето ми пречи. Есента може би ще се подложат на лазерна корекция.
И да, при късогледство диоптъра не пада с възрастта .Разбрах го от личен опит.  И другото, което разбрах е, че контактните лещи имат странични поражения.

# 36
  • Мнения: 1 056
Димис, много благодаря за споделеното, но виждате, че самата Вие сте имала сериозни трудности от всякакво естество заради зрение, и то прогресиращи, а сте почнали с 2 диоптъра на 7 г, ние почваме с 8 на 4 г....  То всеки си има по нещо, но все пак, тревожно е. Не искам да се вайкам по форуми, но не опират нещата до козметичния ефект от носене на очила. Божа работа....

Реге, да, и според мен може да е по-сериозна причината за това слабо око, но ние ще се изследваме другата седмица в Александровска, а после се надявам да успея да организирам преглед и в университетска болница в чужбина, но дано не се окаже нещо по-сериозно...аз на снимки още от бебешка възраст виждам някаква Кривина в това оченце...

Последна редакция: сб, 18 май 2024, 08:59 от MariyaHris

# 37
  • Мнения: 956
Да, моите диоптри растяха, но са минусови, на вашето дете са с +. Моят син е с + диоптър и с годините падаше, но при него не бяха толкова много, но кривенето беше много и виждаше нещата по две.
Описвала съм го назад по темите, но ще напиша пак. Моля, за извинение,че се повтарям.
След вирусна инфекция и висока температура детето започна да свива едното око. Мислех, че е тикове от стрес в детската градина.  Като разбрах,  че там няма проблем го попитах директно. Тогава сина ми каза за двойното виждане.
Очната лекарка ми обясни подробно, че от температура е имало спазми на очните мускули, както при фебрилен гърч.
Изкривено око изпраща нервен импулс до мозъка вече по друг път и мозъка го елиминира това око и то губи зрение. Диоптърът не беше висок и на двете очи. Закривахме по-добре виждащото око около година. Когато изкривеното око възвърна зрението си направихме операция. Синът ми растеше буйно и при този растеж мускулите не укрепват. Това се доказа при операцията и при преглед при ортопед.  Две години след това пак след висока температура се изкриви същото оперирано око. Ъгълът на кривене беше по- малък, но имаше раздвояване на образа и нямаше стереозрение.  Докторката беше категорична, че няма да оперира. Аз настоявах. Тогава ми обясни тези неща за растежа на очните ябълки и черепа през пубертета.  Четох и открих турска клиника за операция, но мъжа ми беше категорично против. Остана да се доверя на лекарката. Започнахме да носим призматични очила. Започна с 10 призми и докторката не беше оптимист, че ще ги махне някога. Няма да описвам шока, като видях дебелината на стъклата. На определен период следяхме за стереозрението. Щом се възстановеше сменяхме очилата с по- малки призми. До обяд беше с едните очила, след обяд с новите. Въпросните упражнения правихме една седмица по клинична пътека и призмите от 8 паднаха на 5. След това започнаха по- бързо да се случват нещата. Заедно с призмите стъклата имаха и диоптър.  И понеже не беше много голям и падаше и той , докторката я беше страх да не мине в минусовата граница и да започне да развива късогледство с минусови диоптри като мен. Окончателно призматичните очила махна преди 3 г. Сега е с очила с диоптър,  без тях криви едното око, но няма двоене на образа и има стереозрение т.е мозъка "гледа с двете очи", не отхвърля едното. Незнам дали обяснявам правилно. Пиша това,  не за да плаша, а да се разбере, че лечението следва някаква цел и да не се отчайвате

Успокойте се, доколкото можете и следвайте лечението.
Ако мога с нещо да помогна - насреща съм.

# 38
  • Мнения: 1 056
Здравейте, идваме от преглед при д-р Велева, Александровска. Много съм щастлива, защото му измериха 6.25 диоптъра на слабото око, а не 8,  2 астигматизъм и му смъкнаха очилата на +5 +1.50 астигматизъм и 0.5. за силното. Категорична е, че няма структурен или невеологичен проблем, но, че не трябва да чакаме, а веднага да почнем с 3 часа на ден закриване на окото.  
Честно казано съм много щастлива, че сме 6.25, а не 8 Simple Smile)). И очилата вместо +6 сме +5.

Денрис , благодаря много за Вашата история, не мога да повярвам през какво сте минали! Не знаех и, че може от инфекция да се криви оченце! Много ме успокоява идеята, че други деца се подобряват! Въпреки, че при вас са по-други проблемите, но все пак...

И нашите лещи на очилата са големи и едното око изглежда два пъти по-голямо от другото и е мн смешно. Ме знам как ще се навие синът ни за 3 часа закриване на ден, на него му е трудно дори с очила с това око...
Честно казано, оптимист съм, че ще се подобри, въпреки, че никой не ми обещава нищо.

# 39
  • Мнения: 956
Търпение и постоянство трябва.  Аз много говорих, че така се лекуват очите, не с хапчета и инжекции. Маскирах го като пират с шапка и разни гердани с кръстове, пушки правихме и се залъгвахме. Като свикна вече го карах да оцветява , да реди кубчета,  абе зарязвах всичко.....Накрая започна сам да се занимава докато около е закрито. Използвах времето когато е вкъщи.  Сега има и протектори за очила, в ония години поне в нашия град нямаше. Специалните лепенки от оптиката много  дразнеха кожата му. Купувах малки марлички и с левкопласт лепях. Ако се сетя за нещо друго от този период ще пиша.

# 40
  • Мнения: 1 056
А според вас с разширените зеници може ли да му слагаме очила? Сега съм го оставила без, защото забравих да питам.

# 41
  • Мнения: 2 612
Изчакай да се свият зениците и тогава слагай очила. И го пази през това време, защото зрението е странно.
На мен ми разшириха зениците преди месец за първи път след операция и бях в шок. Отново не виждах надалече. Слава Богу, че ми сложиха и капки за свиване и този ефект отшумя за няколко часа, но тъй като никога не ми бяха разширявали зеници на нормално зрение беше ужасно.

# 42
  • Melmak
  • Мнения: 3 277
Изчакайте да отмине разширяването. Много е неприятно и мъчително, на мен дори ми пада кръвното от капките. И зрението се променя. Като се свият зениците, тогава очилата.

Не знам дали за далекогледство има възможност за изтъняване на стъклата. Аз като бях късогледа си ги изтънявах, защото бяха дебели и не ми харесваха на вид.

# 43
  • Мнения: 956
Никога не съм чакала да ми се свият зениците. Аз до февруари бях  с =14 диоптър. Без очила нищо не виждах, трябваше да стоя с часове в кабинета, но е вярно, че зрението е странно.

Общи условия

Активация на акаунт