Измами с онлайн плащания / фишинг в OLX - Внимавайте!

  • 794
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Привет,

Пиша ви информативно ако попаднете на това съобщение в OLX да знаете какво се случва.
Повечето нови обяви в момента, които се постват в сайта (или които биват обновени) получават нещо такова


Не винаги е същото, аз получих 4 съобщения наведнъж, на останалите две имаше WhatsApp номер, а на едното пишеше, че въпросния потребителя бил готов да даде много пари за моята обява от 10 лв Grinning

Реших да пиша на въпросната Олга, да видим как точно ще се разиграе играта.
Горния номер го има във Вайбър и зад него стои това.


Чакам отговор в момента от спамера, обаче нещо спи с чорапите или не е успял да си автоматизира съобщенията във Viber. После ще ви изпратя снимки като отговори.

Но реално това което очаквам е да ми кажат, е че са имали някакви проблеми там с OLX и видиш ли са ми превели пари по някакъв друг сайт. Понякога дори сайта е с частично име OLX, но има и други параметри.

И там ти дават един линк дето пише някви 200, 300, 500 лв (предполагам), нещо където един неразбиращ човек веднага да си каже "грабнах ги тия пари" и като дадеш продължи, ти иска данните от дебитната карта ??! Grinning

В смисъл не всички хора са наясно, че за получаване на пари даваш IBAN, но не си даваш никога данните от дебитната карта, тъй като чрез тях могат само да точат пари.

И от тук нататък подозирам, че спамера те блокира и ти точи колкото пари може. В Редит бях видях един пост от потребител, който му източили 2200 лв , такаче внимавайте. https://www.reddit.com/r/bulgaria/comments/1c4qf1z/%D0%B7%D0%B0% … D0%B0_%D0%B2_olx/

П.П. Между другото, докато напиша темата тук за 5-6 минути, OLX вече блокираха всичките 4 съобщения, които получих, заедно с всички акаунти през които ми писа спамера първоначално. Така че се опитват да предпазят потребителите си и то изглежда успешно, но все пак внимавайте.

Ама то тъкмо ги похвалих и получих три нови спам съобщения Grinning


П.П. 2 В играта сме през WhatsApp номера Grinning Чакам развитие


П.П. 3 Развитие :


Под името на "Maria Chuloshnikova" е регистриран домейна "todeliverys.site" (не го отваряйте този линк), уж руснаци, но то на това не може да се вярва много.
Но обяснява и защо Вайбър името беше "Олга". Реално друга важна информация на домейн ниво няма.


На следващата страница


Като въведеш данни на картата, сайта даже те пита колко пари имаш, че да знаят колко да дръпнат Grinning


И даже има чат опция през която ти пише пак спамера Grinning


Но мисля че цялата картина стана ясна вече.

Последна редакция: пт, 24 май 2024, 13:30 от Дядо Прас

# 1
  • Мнения: 41 962
Случвало ми се е 2 или 3 пъти.  Малко си пиша с тях, питам как ще стане доставката и плащането, защото не съм запозната, те ми обясняват, че е безопасно през ЕКОНТ и тогава казвам "Супер, имам познат в ЕКОНТ ще го питам да ми обясни системата". И после изчезват Simple Smile
Първата червена лампичка е, че тези хора са баннати от OLX и не може да им се отговори там. Затова предлагат варианти.

# 2
  • София
  • Мнения: 29 053
И при мъжа ми имаше подобен опит. Не можеше да се пише през ОЛХ, предлагаха вайбър май, искаха карта, по която да преведат пари... В общи линии, изтъркан подход.

# 3
  • Мнения: 41 962
Другата червена лампичка - "ще ви платим с нареждане към банковата ви карта". Никога не споменават сметка или IBAN  за да не се усети човек. И по-завеяните или неуки не се усещат, че по банкова карта не се плаща. И после, понеже са приели, че ще им платят по картата, не се учудват и на втората стъпка - да си дадат данните на картата...

# 4
  • Мнения: 5
Описах цялата схема от-до в първия пост, надявам се да е била полезна и да започне да излиза темата на повече места, че да са запознати хората.

# 5
  • Мнения: 11 551
Добре де, но нали за да ти точат от картата трябва да си дадеш и последния 3 цифрен номер и името и датата на валидност. Трябва да си много хамав да го направиш!

# 6
  • Мнения: 5
Добре де, но нали за да ти точат от картата трябва да си дадеш и последния 3 цифрен номер и името и датата на валидност. Трябва да си много хамав да го направиш!

Изглежда някой хора си мислят, че така добавят картата си към акаунта им в този сайт (който за тях изглежда точно като OLX и те мислят че е читав) за автоматични плащания (или получавания на пари) в бъдещето.

В смисъл това е често срещана политика в днешно време за автоматично плащане.
В Emag може да се добави така дебитна карта с всичките данни, включително и CVV за да може да плащаш директно.
В AliExpress, Amazon, Ebay също е така.
Битовите сметки също може да се плащат автоматично накрая на месеца чрез такива системи.

Просто единствената разлика е, че човек трябва да знае, че така (давайки данните на картата) може само да плаща с нея, но НЕ и да получаваш средства към тази карта. Но не всеки е наясно.

П.П. Между другото този спамъра още ми таргетира обявите. Явно днеска му е удърен ден.

Последна редакция: пт, 24 май 2024, 15:52 от Дядо Прас

# 7
  • Мнения: 10 808
Какво ви трябва да продавате в Олкс, след като сте готови да приемате плащания по "банкови карти"... Laughing

Това с въвеждане на баланса беше черешката на тортата. Направо ти казват в лицето, че си "балък". Joy

# 8
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 238
Това пък са толкова стари схеми. Сега ли открихте топлата вода?!
Даже самите ОLХ предупреждават:

Ако този купувач предлага да разговаря с теб извън това приложение (например в Viber), откажи и не споделяй лична информация като телефонен номер, имейл или номер на банкова сметка.

# 9
  • Мнения: 284
Еврика !!!!Сега чак сте открили топлата вода !!!

# 10
  • Мнения: 11 551
Аз пък си говоря с хората от ОЛХ на вайбър. Значи съм подла измамница! Мухахах.

Сега, който не е съгласен с мен да си напише името на банковата карта и каквото там си знае Wink

# 11
  • Варна
  • Мнения: 25 343
Много сте интересни. Щом схемите още вървят, значи има кой да се върже. Щом има - значи далеч не всички са чували за тях. Винаги има полза от такива теми, като сте толкоз добре запознати просто подминете.

# 12
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 238
Не, просто авторът така го изкара, като че ли току-що е открил тази нова схема. Той може и сега да я е открил, но това не я прави нова.

# 13
  • Мнения: 5
Не, просто авторът така го изкара, като че ли току-що е открил тази нова схема. Той може и сега да я е открил, но това не я прави нова.
Е аз днеска я открих, а и спамера днеска яко пращаше съобщения навсякъде. Иначе схеми бол.

Другия път като попадна на някаква такава измама, която явно работи, просто няма да пиша нищо тук, тъй като явно хората в бг-мама са много напред и всичко знаят, та не им трябват такива неща, всеки да си открива топлата вода сам Grinning

Ама че работа. Българска бих казал.

И няма нищо нелегално в писането през Viber за определена коренспонденция.
OLX слага компресия на изображенията, което е гадно ако искаш да видиш разни детайли и съм имал редици случаи продавачи да ми пращат големи снимки през Viber.

Просто Viber няма филтрация на съдържанието което някой ти праща, докато OLX има такива филтри, които го забраняват. Ако забелязахте съобщенията на спамера бяха някви странни, все едно нарисувани. Те не ползват нормални букви или цифри, а разни символи, които OLX не може да филтрира, но за човека отсреща пак изглеждат като телефонен номер или сайт.

Както и да е, толкова от мен за една явно стара схема.
Поздрави

# 14
  • Далечният изток
  • Мнения: 15 238
Напред са, всичко знаят, включително са ги коментирали тези схеми.

Общи условия

Активация на акаунт