Кралски работи и клюки - декември 2024

  • 73 873
  • 1 274
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 498
Жените като кралски фотографи

Кралската колекция съдържа голямо количество творби на жени фотографи от XIX век до наши дни. Тези снимки показват ключови моменти от историята на фотографията, включително ранните експерименти, развитието на достъпни технологии за фотоапарати и появата на цветната фотография. Те разкриват и значението на жените в създаването, изучаването и разпространението на фотографиите.

Първата жена, която снима кралското семейство:  Франсис Сали Дей е най-ранната жена фотограф, представена в кралската колекция и първата жена, която фотографира кралското семейство, след като получава поръчка през 1859 г. Дей е сред малкия брой жени, които практикуват фотография в средата на XIX век. Това е време, когато цената на фотографските материали е такава, че това е занимание само за богатите.

Кралица Александра - съпругата на Едуард VII:

Към края на XIX в. обаче развитието на фотографските технологии открива фотографията за по-широк кръг от населението. През 1888 г. Kodak пуска на пазара фотоапарата Kodak No. 1, последван от популярния фотоапарат Brownie през 1900 г. Фотоапаратът е бил предназначен да бъде достъпен както по отношение на цената, така и по отношение на лесната употреба. Кодак може да се зарежда, предлага и функция за обработка, което отразява техния девиз „Вие натискате бутона, ние правим останалото“. Рекламите на фотоапарати Kodak са насочени предимно към жените, като популяризират фотографията като приятно хоби и начин за документиране на събития и семеен живот.
Кралица Александра е притежавала набор от фотоапарати Kodak и е била запален любител фотограф. Тя посещавала курсове по фотография и редовно снимала семейството, приятелите си и празничните моменти. Нейното хоби едновременно насърчава практикуването на фотографията и легитимира мястото на жените фотографи.

Фотографски студия:
През същия период в Обединеното кралство и в Европа се появяват редица фотографски студия, ръководени от жени. В онзи момент, когато хората могат лесно да правят собствени снимки, фотографските студия започват да предлагат изобретателни и иновативни продукти, за да привлекат клиенти. Портретите, появили се в периода от края на XIX до средата на XX век, обхващат широк спектър от стилове. Сред тях са бляскавите, модернистични портрети на Дороти Уайлдинг, деликатните, женствени платинени отпечатъци на Алис Хюз и „фотографските скици“ на Ева Барет.

Тази професия предлага на жените независима кариера и доходи, както и форма на артистично изразяване. Размишлявайки върху ролята си на фотограф в студио, Олив Едис заявява, че това е живот, който си струва да се живее, който не е монотонен и който постоянно доближава фотографа до хората, т.е. има социализиращи функции.
По-късно Олив Едис ще види разрушенията на войната в ролята си на официален военен фотограф. Кристина Брум също документира аспекти на Първата световна война в Обединеното кралство като официален фотограф на Бригадата на гвардейците и домашната кавалерия. Самоука в този занаят, Брум развива успешен бизнес като фотограф, правейки пощенски картички с изгледи от Лондон в началото на 1900-те години.

Джулия Маргарет Камерън (1815-1879)
Джулия Маргарет Камерън получава първия си фотоапарат през 1863 г. Вдъхновена, тя създава собствено студио и лаборатория, т.нар.тъмна стаичка, и започва да снима местни жители, приятели и служители в дома си във Фрешуотър на остров Уайт. По това време Камерън развива своя уникален стил, който включва творби, които умишлено не са фокусирани.
Поради нетрадиционния си стил фотографиите на Камерън са критикувани в голяма степен през XIX век. Сега нейните творби се приемат като значими примери за развитието на художествената фотография.

Мери Стийн (1856-1939)
На 28-годишна възраст датската фотографка Мери Стийн отваря първото си фотографско студио в Копенхаген. Стийн специализира в портрети и интериорни сцени. Способността ѝ да заснема контрастни изображения в интериорна среда е особено значима поради липсата на електрическа светлина по онова време. През 1888 г. Стийн е избрана за фотограф на датския двор, а през 1896 г. е назначена за фотограф на родената в Дания Александра, принцеса на Уелс (1844-1925 г.), по-късно кралица Александра.

Дороти Уайлдинг (1893-1976)
През 1914 г. Дороти Уайлдинг спестява сумата от 60 лири, за да основе първото си фотографско студио на Джордж Стрийт, Портман Скуеър. По-късно тя заявява: „Сега, когато си спомням за това, е забавно да мисля, че бях само на двадесет години - непълнолетна! [...] и вече бях собственичка на студио!“. Уайлдинг се стреми да създава атрактивни портрети - нещо, което според нея зависи изцяло от майсторството на фотографа. Поставяйки лицето на обикновен бял фон, Уайлдинг създава портрети, които са едновременно модерни и класически изтънчени, подчертавайки елегантността и красотата на лицето.

Джейн Баун (1925-2014)
През 1949 г. Джейн Баун започва работа във вестник The Observer. Партньорството продължава повече от 60 години и Баун снима много известни личности от областта на изкуството, културата, политиката и някои членове на кралското семейство. Сред портретите ѝ са тези на Самюъл Бекет (1906-1989), принцеса Маргарет (1930-2002), Джуди Денч (р. 1934), принцеса Ан (р. 1950) и „Бийтълс“. През цялата си дълга кариера Баун запазва едни и същи методи на работа. Снима при естествена светлина на 35-милиметров филм. Сесиите често са продължавали по-малко от 15 минути. Снимките на Баун са известни с това, че разкриват усещането за човека пред обектива.

Някои от изключителните снимки на кралски особи, направени от жени-фотографи:

Кралица Виктория и принц Албърт

Кралица Мери - бабата на Елизабет II

Принцеса София от Прусия

Принцеса Мери, графиня на Херууд, дъщеря на Джордж V и Мери Тек, сестра на Джордж VI

Повече информация на: https://www.rct.uk/collection/stories/women-photographers/jane-bown-1925-2014

Линк към предишната тема:
https://www.bg-mamma.com/?topic=1704285

Последна редакция: пн, 02 дек 2024, 22:07 от jasmin tisane

# 1
  • Мнения: 4 671
Аз да си кажа за Раджва.
На мен пък ми прави впечатление, че Раджва все е прикрепена към някого. Я съпруг, я свекървата. Няма самостоятелни изяви, проекти, дори социални мрежи няма, а съпругът, свекървата имат. Рания има собствен профил, самостоятелна е от както се е омъжила. Докато с Раджва не е така. Някакъв страх ли имат кралските роднини, какво ли...

# 2
  • Мнения: 6 896
На три петъка булка. Какво да има самостоятелно. Ситуациите - вътрешна и международна са различни, Руджуа и Рания са две различни личности със своите характери и предпочитания. Има време, ще видим дали и доколко ще поеме самостоятелна роля Раджуа. Не е задължително да е възпирана и/или потискана от семейството.

# 3
  • Мнения: 14 316
Какви толкова самостоятелни изяви е имала Рания като млада булка. И как ги помните 🙂

Жасмин, благодаря за новата тема! Интересна както обикновено 👍

# 4
  • Мнения: 982
Раджва наскоро се омъжи и роди, има време да заема място в изявите на двора. Даже рано се показа, според мен.  Я колко кралски майки  и татковци ползваха пълноценно майчинство за отглеждане на бебоци .   Пък и на това ниво ,  в тази страна  и при тая политическа обстановка определено ще има нужда от напътствия . 

# 5
  • Мнения: 5 258
Може да добавим кралските дами като фотографи на други кралски дами.



# 6
  • Мнения: 11 891
Благодаря за темата, Жасмин.

Харесвам Ражуа аз, надявам се да я виждаме по-често.

И датчаните много ми харесаха. Аз не се сещам коя е роклята на Мерино по принцип харесвам роклята да е по-дълга от палтото, та не ме дразни Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 3 399
Не знам дали тази снимка попада в графата "Жени - кралски фотографи", но ми е една от любимите, направена от жена и с двама бъдещи крале на нея.

# 8
  • Мнения: 762
Принцесата на Уелс е истински любител фотограф, заснел едни от най-милите и красиви семейни моменти, които сме видяли при кралските семейства.
Дано в бъдеще да продължи да ни радва с много красиви снимки, а защо не и с някоя изложба, определено има талант.

# 9
  • Някъде там
  • Мнения: 17 510
Скрит текст:
Благодаря за темата, Жасмин.

Харесвам Ражуа аз, надявам се да я виждаме по-често.

И датчаните много ми харесаха. Аз не се сещам коя е роклята на Мерино по принцип харесвам роклята да е по-дълга от палтото, та не ме дразни Simple Smile
Ето я, Ули.



Jasmin, благодаря за труда и интересната тема.
Много добри жени фотографи са имали и имат.
Този портрет  на Елизабет от Дороти Уайлдинг сниман 1952, ме впечатли.


И любимата ми "фотографка" и няколко от нейните снимки.







# 10
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 11 648
И естествено в тази тема няма как да минем без Кралицата като фотограф и оператор Simple Smile







# 11
  • София
  • Мнения: 1 498
Ооо, Мери е направила страхотни снимки на децата, явно си има талант. Heart
Daviz, и на мен черно-бялата фотография на Уайлдинг много ми допада, красиви и изчистени ретро снимки. И някак с всяка снимка прави моделите си още по-хубави.

# 12
  • Мнения: 762
Като стана дума за фотографии, нямам търпение да видим коледните картички за тази година. Надявам се следващата седмица да започнат да ги пускат.

# 13
  • Някъде там
  • Мнения: 17 510
Датчаните ще имат държавно посещение  от президента на Египет на 6-7 декември.
Нямам търпение да видя дали ще сложи нова тиара Мери и дали пак ще е със стара рокля в нов прочит.

Снимки и разказ от вчерашната обиколка на Фредерик.








Коледни традиции  на викингите : 
Скрит текст:
По-рано днес в дигиталните медии на кралското семейство беше публикувано първото видео от Календара на кралската двойка.
Във видеото Негово Величество посещава Музея на викингските кораби в Роскилде, където археологът Якоб Ниборг Андреасен запознава Негово Величество с коледните традиции на викингите.
Наред с други неща, кралят беше почерпен с коледна вечеря, както може би е изглеждало празнуването на Коледа в епохата на викингите.
Предястието, поднесено на краля, беше овесена каша. На коледната трапеза на викингите обаче това не бил оризов пудинг, с който те се сгрявали. Вместо това най-вероятно е била пареща гореща купа с ечемичена каша.
Овесената каша на краля е била сервирана с осем различни съставки, за които е известно, че са били на разположение на викингите на Север преди 1000 години: печени лешници, сушени захарни водорасли, варени захарни водорасли, сушена ябълка, мариновани в мед горски плодове и облепиха.
Основното ястие се състоеше от свински ребра, задушени в тъмна бира. Ястия като печено свинско месо, шунка и ребра днес са основна част от коледната вечеря в много скандинавски страни и могат да бъдат проследени назад до викингските пиршества, жертвоприношения и коледни празненства. Важното място на свинското месо в днешната Коледа вероятно е продължение на старите викингски традиции. За викингите прасето е било символ на плодородието и по време на коледните празненства са били заклани много прасета.
Десертът е бил чаша хубава бира. В "Gulatingsloven" от XI в. е записано, че всички ферми трябва да варят добра силна бира по Коледа, с допълнително количество хмел и мед. Ако не сте сварили достатъчно, рискували да бъдете глобени. Освен това добрата коледна бира трябвало да се пие доста бързо, защото не се съхранявала. Ето защо викингите имали обичай да предлагат много бира.

# 14
  • Мнения: 4 875
Да, свинско и агнешко са основните меса на Коледа и тук, но има и такива, които ядат риба или пуйка. Хубаво е кралските особи да са запознати с обичаите в исторически аспект. Противно на схващанията днес, викингите не са били само мародери, които са плячкосвали, ами и отлични търговци и майстори - избработвали са всякакви неща, които са търгували.

Общи условия

Активация на акаунт