Хазайката иска да ни изгони ! Кажете,какви права имаме ?

  • 10 692
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 116
И ние бяхме изправени пред тази сутиация преди близо година. Имахме договор обаче, който се подновява автоматично всяка година.

Хазяйна обаче прояви разбиране и ни остави 2 месеца в апартамента, а не един. Направихме ремонта доколкото да можем да се пренесем и после довършвахме.

Успех и дано намерите начин да се справите спокойно  Heart Eyes

# 16
  • Мнения: 4 668
Като изключим това , че ситуацията е грозна , в закона има едни обяснения за владеещият имотът несобственик ... скоро не съм се занимавала , но си спомням смътно ...т.е.става въпрос за това , че вие сте въведени във владение при подписването на договорът и може да откажете да напуснете в посоченият от нея срок , поради някакви причини - ти си изброила някой от тях ...
Ясно е , че не сте се самонастанили след като имате регистрация и договор за първата година .
Опитвам се да обесня , че не е толкова лесно да ви изгони - тя няма право да ви смени бравата примерно и не може да излезете просто защото е казала , че еди кога си трябва да ви няма ...
Освен това предизвестието трябва да е подписано и от двете страни , защото иначе не може да се докаже кога ви е казала да напуснете .
Спомням си това , защото навремето се чудех за обратният вариант - колко е трудно да си влезеш пак в имота , когато някой се е настанил ...
Кажи и , че до септември ще излезете и толкова . Не е така лесно да ви изгони и нищо не може да ви направи , ако продължите да живеете там .
Посъветвай се и с юрист , който е навътре в тази област  Peace

# 17
  • Мнения: 1 174
Според мен би било хубаво пак да поговорите с хазяйката и ако не стане...Тя би трябвало да връчи предизвестие, независимо от това дали имате договор или не, както Никол е писала.
Има и още нещо: дори и да има ключ, дори и да е нейно жилището, тя нама право да влиза в апартамента без знание и присъствие на наемателите.Влизането й може да стане само със свидетели...
Не искам да се впускам в подробности, само ще кажа, че преди пет години се съдихме с хазяин и накрая нещата дойдоха в наша полза.Тогава си и купих онази тънка зелена книжка (ЗЗД - закон за заемите и договорите) и право при адвоката.
Не е казано, че трябва да се стига до съда, но човек трябва да си знае правата, според мястото, което заема в това общество, за да не го размятат като улично куче.Ще се радвам, ако вашата хазяйка излезе разбрана.
Монетата си има две страни - нали така беше?

# 18
  • Мнения: 4 668
ЗЗД е закон за задълженията и договорите ...

# 19
  • Мнения: 4 841
Понеже чета много различни мнения, някои от които направо ме изумяват, моля авторката ако се консултира с адвокат да сподели как е решен ЗАКОНОДАТЕЛНО въпроса.
Макар че в оглед на ситуацията по-скоро и пожелавам да разрешат проблема без да се стига до съд и т.н.

# 20
  • Мнения: 25 620
А вие бяхте ли предупредили хазяйката, че ще се изнасяте през септември или също чакахте последния момент?
Обикновено срокът за предизвестие е 1 месец. И за двете страни.

# 21
  • Мнения: 589
Относно адр.регистрация-тя нищо не доказва.В България можеш да се регистрираш на какъвто си искаш адрес,никой не те кара да посочваш причини,собствености и т.н. Имаше навремето даже репортажи по телевизиите,че спокойно можеш да се регистрираш на адреса на президента,например,без той да знае,че си "съжителствате".

# 22
  • Мнения: 2 237
Благодаря ви за мненията !   Hug

Разберете ме,наистина ми е много тежко,багажа ни е много и трудно ще го преместим,не че е невъзможно.
Моля не ме разбирайте погрешно - аз не искам да я заплашваме и т.н.
Нищо няма да и направим,не сме такива хора.
Просто ми е мъчно че постъпва така с нас  Sad
През всичките тези години сме били в прекрасни отношения,плащали сме си редовно наема,та дори по-рано.Подарявала съм и какви ли не неща,носила съм и от село цели касетки със компоти,вино,плодове и зеленчуци.Ей,така - от сърце .Винаги сме и помагали когато е имала нужда,подкрепяли сме я .
И в един момент тя ни излиза с абсурдното оправдание,че видиш ли дъщеря и щяла да се развежда та да напускаме.При това ни го каза с възможно най-ледения и гаден тон,все едно сме престъпници.
Дъщеря и обаче е скарана с нея и не е стъпвала тук от години.Така че мотива е друг явно....

Нещата с договора стоят така:
Когато се нанесохме,подписахме договор,в който пишеше,че като изтече,се преподновява автоматично.Направихме и опис на вещите които тя остави,които бяха оскъдни (две легена,един шкаф и две легла....)
Няколко дни по-късно тя се качи при нас и скъса договора (нейния).Помоли ни да направим същото,защото не искала да има нищо черно на бяло,че трябвало иначе да се регистрира и да плаща данъци.Не го скъсахме.Тя каза -"Нищо,аз нали скъсах моя,нищо не можете да докажете,ще кажа че не е моя подпис". Още повече договора не беше и заверен нотариално (ако това има значение)
Тогава не обърнахме внимание и така си и останаха нещата....

Смятахме да я предупредим че ще напускаме към края на август - точно месец преди да се изнесем както си е редно.
Тя обаче ни предвари.... Sad

Не ме разбирайте погрешно,каквато и да е ,не искам да и навредя.Повече от всичко със съпруга ми искаме да се разберем цивилизовано с нея.Дано стане,стискайте палци.

Мъчно ми е,че постъпва така.Все пак бяхме като нейни деца (поне тя така тръбеше навсякъде) Никога не сме имали конфликти и колкото и самохвално да звучи,бяхме изрядни наематели.А и по принцип не сме конфликтни хора.
Нищо не искаме от нея,само да ни остави още един месец,а тя отказва без да изтъкне сериозна причина. (това с дъщеря и не е вярно и тя го знае)
Знаете ли,даже взех да си мисля че свекърва ми нещо и е говорила и я насъскала срещу нас (скарани сме с нея и е твърде вероятно...)
То от чудо човек какво ли не почва да си измисля.... Tired
Ще се справим някак,но ми беше много мъчно и затова споделих.Исках да чуя и вашите мнения.

Отново благодаря и ви желая никога да нямате подобни проблеми ! Hug
Лек и усмихнат ден на всички !

Отново ще говорим тези дни с хазайката и ще ви кажа какво е станало.

С адвокат не сме се консултирали,но ей така за сведение просто,ще го направим.

# 23
  • Мнения: 1 134
Вашият договор е достатъчно доказателство, каквото и да ви казва тя. Това е мнението ми като юрист.
Обаче, мнението ми на човек, живял 10-тина години по квартири, и с оглед на вашата ситуация в момента е, че ще ви излезе много по - евтино и безболезенено, ако просто й предложите по - висок наем в оставащите месеци до нанасянето в жилището ви.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 797
Както вие имате право да прекратите договора едностранно с 1мес предизвестие, така и тя.Кофти е когато човек е от другата страна и не му изнася Naughty

# 25
  • Мнения: 263
Ами много съжалявам, че сте изпаднали в подобно положение! За съжаление май често се случва. На мен и съпруга ми също ни се случи подобно нещо само, че аз бях само бременна (нямахме дете). Хазяйката разбра, че си купуваме жилище и ще го ремонираме и ни каза да се изнасяме! А на нас ни трябваха само още 2-3 месеца преди да приключим ремонта. При това не ни изгони, защото жилището и трябва, а просто защото знаеше, че след няколко месеца сами ще се изнесем! Ние също бяхме много коректни към нея, а тя се заяди и ни каза да напуснем! Намерхме друга квартира и пренасяхме багаж (и нашия не беше малко).
Опасявам се, че няма какво да направите в своя полза! Това, че нямате и договор ви прави още по-уязвими: може спокойно да дойде с полиция и да ви обвини, че някак си без тя да знае сте се нанесли в нейното си жилище, а вие няма как да докажете, че не е така!
За да ви е най-лесно и най-спокойно е най-добре по-бързо да започнете търсенето на квартира! Такава е реалността в държавата ни! Зная колко е гадно, но... избор май нямате.
А! Може набързичко да си оправите едната стая и банята във вашето жилище, да ес преместите там и в същото време да продължите ремонта, но това е тежичко също.
А като искате и погодете номер и и оставете неплатени сметки или "щети" по жилището. Но това няма да направи ситуацията по-лека за вас де. Sad
Е! Ако се съгласи на по-висок наем за месец-два докато дойде време да се пренесете във вашето жилище ще е по-добре май.

# 26
  • Мнения: 25 620
И аз си мисля, че историята с дъщерята е само предтекст. Най-вероятно е разбрала отнякъде, че ще се нанасяте в собствено жилище, за което не е уведомена и затова е решила да действа първа. Не е коректно от нейна страна, но и от ваша не е. След като според вас на нея й стига 1 месец, за да си търси нови квартиранти, защо и тя да не ви даде толкова?
Може би, ако бяхте я предупредили навреме, вместо да научава от други хора, може би нямаше да се стигне дотам.
Друго обяснение е, ако срещу вас има оплакване от съседи.  Thinking

# 27
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
А вашето жилище на какъв етап на завършеност е в момента?

# 28
  • Мнения: 945
Какво zначи не искам да я zаплашвам, не сме такива хора? Как може да поzволяваш да те тъпчат и при това благодаря да каzваш? ooooh!
От 5 години не живея в БГ и много ми се иска нещата да се променят, но уви. Всеки си zнае правата, ама само на думи. Имаш договор (както вече се иzясни), имаш право да получиш писмено предиzвестие. Не трябва да я zаплашваш, а да отидеш при адвокат и той да я уведоми писмено, че вие при устно предиzвестие няма да напуснете. Става дума zа ЗАКОН, който ти дава права и който тя нарушава.
Съжалявам, обаче това твоето е робско мислене. Тук в Германия никой не би и помислил да се "раzправя" с хаzяйката ти, да моли, да се страхува. Да, ама в България 50% от хората ще реагират като теб, zащото или "Какво ще кажат хората" или "Не са такива хора", а после ще плачат по форумите, че ги тъпчат. Боже, до кога?

# 29
  • Мнения: 420
За мен това е проклетия, а причина не виждам. Освен факта, че след някой друг месец няма да получава наем от вас, и завист, и злоба!
Как може да има такива хора, не ми побира главата.
Аз също сам си дала жилището в София под наем, спазваме коректни отношения, дори не и вдигам наема, защото и знам хала. Компенсирам с това, че е много свястна, няма да изкърти паркета (има и такива!), поддържа имота, а големи ремонти са за моя сметка, естествено! Ако утрев си купи жилище, ще се радвам за нея, а също ще я помоля да ми препоръча някои за наемател.
Момичето е ирландка.

Общи условия

Активация на акаунт