Кърмене на недоносено бебе!

  • 30 283
  • 161
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 58
Здравейте мами!
Моята бебка се роди в 32 г.с., но слава богу всичко е наред и вече сме си вкъщи. Докато беше в болница ходех през деня, цедях се и й давах с биберон, защото така я бяха научили. Сега сме вкъщи и продължаваме по същия начин. Опитвам се да я сложа на гърда, но тя рядко започва да суче. В повечето случаи изобщо не дърпа и чака биберон. Проблемът ми е, че кърмата ми намаля и се чудя дали е, защото се цедя и тя  не сучи или не това е проблема.
Ще съм ви благодарна ако някой ми даде някакъв съвет или мнение, защото съм се шашнала и не знам какво да правя , за да запазя кърмата си.

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 4 156
Здравей, браво на вас, засега успешно сте се справили!
При нас беше същата история, затова мят съвет е да я слагаш всеки ден на гърдата преди да предложиш шишето
Дори и малко да посуче от теб и после да додадеш изцезено пак влияе на стимулирането.
Кърми я максимално спокойна - моята щерка се научи на гърда като  бяхме по цял ден навън - там най-спокойно си сучеше  и постепенно махнахме шишето
Успех и пиши как върви  Hug

# 92
  • до морето
  • Мнения: 494
Скъпи момичета имам нужда от помощ, чувствам се адски объркана и незнам как да постъпя, моля за помощ от майки, които са били в моето положение!
Родих близнаците си в 34 г.с. Момчето стоя кувьоз 15 дни, роди се 2300, момичето се роди 1500, беше вкувьоз 22 дни. Започнах са стимулирам гърдите си от 3 ден след секциото и имам достатъчно кърма за момента. През цялото време носих кърма в неонатологията. От 14 дни сме с момъка у дома, вече е 2600.
Проблемът е, че малкият суче добре, но много бързо се уморява, изсуква максимум 30 мл. кърма и след като заспи вече немога даго дохраня с шишето.
Незнам дали ще е правилно да си храня децата основно с шишета, а да предлагам сукане от гърдата примерно вечер и когато плачат. Притеснявам се, че и с двете бебета просто физически няма да ми стига времето за кърмене и дохранване. Педиатърката ме натиска да го храня само от гърда, но така не става и аз се чувствам ужасно, сякаш не искам да направя най-доброто за децата си. Дано съм ви описала правилно проблема си, но ако нещо не е точно ще го доизясня.

# 93
  • Мнения: 41
Мила, Dushka  Hug
 Първо честита двойната радост  bouquet. И да знаеш как се радвам, че още две мънички сладурчета доказаха за пореден път, че нашите деца са толкова борбени и единственото, което ни остава на нас е да им вярваме и да се гордеем с тях Heart Eyes
Искам също да те поздравя с това което си направила до момента а и продължаваш да правиш за да си запазиш лактацията  bouquet. И да  даваш на бебчетата си това, което е най-важно за тях до момента КЪРМА. От биберон или от гърдата резултата е един- децата ти получават кърма.
С риск да се повторя и потретя, може би Embarassed Сукането от гърда изисква страшно много усилия за тези мъници, а освен това да сучят, те имат нужда и от много енергия и да преработват тази храна. При храненето с биберон те не изразходват толкова много енергия , както при сукането от гърда( и си запазват доста от силиците за други дейности).
Избора е оставен на теб Simple Smile. Аз се цедих 6 мес, детето ми пи 9 мес кърма - единствено от биберон. Peace Дори и за миг не съжалявам, а още по -малко да имам чувството , че не съм направила най -доброто за детето си . Взех решение за себе си , че за мен е важно да съм сигурна колко мл изпива и достатъчни ли са и те. И спрях да се вслушвам в изказвания от рода, колко незабравимо е усещането и чувството да кърмиш. И мен ме съветваха, не ги послушах Naughty.
Ти си майката, ти си решаваш и ти си усещаш , кое е най -доброто за децата ти Peace Hug
 Много , много щастливи моменти заедно ти желая Praynig

# 94
  • до морето
  • Мнения: 494
muyldermans благодаря ти за бързия отговор! Laughing Същите разсъждения споделям и аз.
Ще се радвам да получа и още мнения.

# 95
  • Мнения: 1 765
Душе, аз вървя по твоя път, беба засега не е опитала от млякото на мама, но се цедя и се моля да дойде много скоро този момент.

Аз също смятам, че е по-важно бебетата да получават кърма, независимо по какъв начин. Може като укрепнат още, пък сами да си предпочетат гърдите, така че не се тормози излишно, храни си ги, както на тях им е удобно и така... Hug

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 4 156
Комиксче, и тук да кажа, че стискам палци малката бебка да се пребори и да качи бързо килца  Praynig Praynig Praynig

Като минала по този път мога само да кажа да не се предавате  Hug
Дали от шише или от гърда кърмата ще е най-доброто за вашето мъниче - убедена съм, че затова моето дете порастна толкова бързо - на 5-6 месеца вече нямаше особена разлика от връстниците си, а се роди много мъничка.
Но си заслужава да опитвате и упорствате към приучване на гърда
1. Стимулира се производството на мляко
2. Изтощителният труд, който полагате за цедене, стерилизиране, шишета, първо цедене, после хранене - това няма да го има. Направо се родих, когато Кали засука от гърда - дотогава цели 2 месеца спях по максимум 2 часа на денонощие Confused

Ако мога да помогна на някоя от вас - с радост ще се отзова   Hug Hug Кураж и късмет   bouquet

# 97
  • Мнения: 1 765
Змейче    Hug

Аз, не разбрах, защо първо ще опитат с АМ да я захранят, принципно не ми казаха, че няма да ми разрешат да нося кърма, даже за първи път като ходих да я видя, забелязах, че е пригодена стая за кърмене, дори една мама беше отишла там да си кърми бебока  newsm78 Иначе ми е ясно, че първо ще я хранят със сонда, докато заякне и може да цока от шише....

# 98
  • до морето
  • Мнения: 494
Комиксче, в АГ-приемат кърмата от всички майки, които носят не отказват на никой, но няма място за кърмене. То и бебетата от интинзивно отделение нямат нужда от това. Моите бебчета оттначало също са били на адаптирано мляко, после са им дали от млечната кухня коластра и после чак след 6-7 дни някъде започнаха да им дават от моята кърма. Спокойно, аз се убедих, че специалистите от неонатологиията са много добри и правят невъзможното за да са добре дечицата ни.
Змейковица аз имам притеснение от това как ще се справям с кърменето на двете бебчета и мисля да редувам през едно две хранения кърменето на гърда. Днес пробвах Божидар на два пъти през хранене да суче от мен и изсмука и двата пъти по 40 мл, заспа и не се наложи да го дохранвам. Ще видя дали ще е наддал като го претегля преди къпане.
Също така си мисля, когато излизаме дали ще мога да им нацеждам кърма в шишетата и да си я нося с нас, за да се храним когато им дойде часа. Лично аз се притеснявам да кърмя навън.

# 99
  • Пловдив
  • Мнения: 4 156
Комиксче, когато родих Кали също я хранеха със сонда, на втория ден ми слезе кърмата и започнаха да й дават от нея. Но след 5  дни мен изписаха, а нея оставиха там и повече не ми разрешиха да давам  Confused - била съм вече външна за болницата дрън дрън
Докато я изпишат аз цедях и замразявах усилено  Peace

Душка, има си пози за кърмене на близнаци - свиква се. Въпросът е да свикнат от гърда - така както обясняваш за юнака - перфектно се справяте  Peace

# 100
  • София
  • Мнения: 12 812
dushka моето момче също се роди 2400 и спадна до 2200. Нямаше сили да суче добре и точно както си го описала след малко сукане заспиваше изтощен. Д-р Масларска от Токуда, която е специалист по недоносени бебета ми каза да му давам по съвсем малко да суче и после веднага шише с кърма преди да се е изморил. Тази инструкция важеше до наваксване на тегло и енергия, защото преди това изразходваше повече енергия, за да суче, отколкото си набавяше с изсуканото. Идеята да му давам да посуче мъничко всеки път беше, за да не се отбие и да може да се върне към гърдата. Аз не успях изцяло да го върна на гърда, но проблема беше в мен, защото се страхувах ужасно, че не си дояжда и ще загуби тегло. Сега го отчитам като голяма грешка, която можеше да се поправи с електронна везна или измерване на напишканите и наакани памперси за деня, но тогава паниката беше повече от рационалните решения. Все пак, беше на изцедена кърма 10 месеца и накрая аз се отказах, защото сметнах, че съм дала достатъчно и за кърмене само сутрин и вечер няма да е толкова фатално, ако е на АМ. Той си сучеше за кеф или когато не е много гладен, но предпочиташе шишето през повечето време. Предполагам, че ти с по- адекватни от моите действия ще имаш повече успех. Така или иначе лактацията спокойно се поддържа и с помпа при добра мотивация, но ти е нужна електрическа, защото с ръчната е много изморително, поне за мен.
Пиши и в кърмаческия, защото там Хедра и Бу ще ти дадат полезни съвети като специалисти, а и предполагам могат да те срещнат и на живо, за да помогнат. Важното е да сте здрави и спокойни. С другото ще се справите лесно, ако първите две са налице. Почивай повече докато са малки бебчетата, че умората се натрупва, а с две и радостта е двойна, но и работата. Всичко най- хубаво на цялото семейство. Hug

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 337
dushka пускам ти линк към тема , която пуснах наскоро , надявам се да ти е от полза поне мъничко......

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415660.msg11987790#msg11987790

Само като допълнение към написаното в темата - преди няколко дни махнахме и силиконови те зърна , така че съм убедена че всичко е възможно. Ако имаш въпроси насреща съм  Hug Hug Hug

# 102
  • Мнения: 83
Да попитам и аз. Родихме се на 17 юни в 29г.с.  1580гр. Манос беше  40 дни в неонтологичното отделение. Малко над 4кг е.  След раждането започнах да му събирам във фризера кърма. В болницата не ми я приеха. Успях да убедя една лекарка, но след 3 дни ми я спряха отново и продължиха докато е там да го хранят с адаптирано мляко. Той много трудно прояде и беше голяма мъка да се храни и с шише. Казаха ни като се прибере в къщи да му дадем замразената кърма както и да го кърмя преди адаптираното мляко по 10-15 минути на гърда. Пробвахме го в болницата и да суче, но започна да пада на тегло.
Вече сме в къщи и проблема с неяденето го преодоляхме. В момента го е обзел някакъв вълчи глад. По принцип трябва да яде на всеки 3 часа, понякога си иска на 2, 2 и половина. Ако не му дам, пиши и рита с ръце и крака докато започне да повръща. Слагам го на гърдата, бори се 5 минути докато захване, ръмжи докато най-накрая засуква. Ако го оставя и цял час ще седи и дърпа и все не му стига. След 10-15 минути му давам шишето с АМ и яде между 80 и 130мл, един път ми изяде и 160мл. В един момент се нахранва, уригва се 4-5 пъти и ако го сложа в леглото задължително повръща, затова го държа по час легнал върху мен. Често обаче подремва 10-15 минути и започва да търси да суче. Ако го сложа, започва - суче и повръща, суче и повръща. Същото нещо ми се случва и със замразената кърма - в 70-80% от случаите, в които му давам я повръща след това и пищи, че е гладен. Ако може някой да даде съвет. Иска ми се да минем само на кърма, но тя ми намаля доста. Най-странното е, че с помпа нищо не мога да изкарам, а с ръка си излиза спокойно, а и беби си пълни устата с нея. Чудя се дали понеже е свикнал с адаптираното, кърмата не му понася.

# 103
  • Мнения: 695
Здравей, Неки,
Поздравления, че вече сте си в къщи и Манос хапва и наддава добре, най-трудните моменти са вече зад вас.

Доколкото разбирам, притеснява те най-вече дали имаш достатъчно кърма и защо повръща бебчето ти.

Аз не съм чувала бебе да е развило непоносимост към кърма защото му е давано АМ. По-скоро бебетата свикват с биберона и отказват гърдата, ако дълго време са били хранени с биберон. Т.е. не смятам, че повръща от непоносимост към кърмата. Много бебета имат т.нар. физиологичен рефлукс, който е нещо нормално и който се изразява във връщане на малко храна от време на време. Тук има повече информация за това: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=76874.

По второто ти притеснение, според мен дори и да ти е намаляла кърмата, пак можете да минете само на кърма. Кърмата лесно се увеличава, ако бебето суче на поискване и колкото дълго желае и се ограничат добавките. Добре е да му даваш добавка само ако изглежда истински гладен след кърмене, и то след като е сукал докато сам пусне гърдата. Ако изглежда доволен просто няма нужда да додаваш. Или му додавай изцедена кърма, не АМ. Между другото съвсем нормално е бебето да не огладнява през точни интервали от време и да не яде еднакви количества на всяко хранене. Можеш да прочетеш за режимите и ползата от кърменето на поискване, а не според режим, тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24040.0. Има и други статии в Библиотеката на кърмаческия форум, тази ми се стори най-пълната.

А за начините за увеличаване на кърмата информация има тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485. Имай предвид, че количеството изцедено мляко не е показателно, тъй като бебето е много по-ефективно от помпата.

Пиши пак как се справяте:)




По принцип кърменето през три часа на такова малко бебе наистина

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 4 156
Неки, честит ти бебок и браво, че е порастнал вече  Hug
Йоана ти го е казала доста изчерпателно - едва ли има непоносимост към кърмата ти.
Наистина хранене под режим за толкова малко, особено недоносено бебе никак не е добре. Дори моята педиатърка /знаем ги какви съвети дават/ беше препоръчала да я храня на често, ако трябва и през час.
Слагай на гърда - това е единственото решение - ако трябва за няколко дни остави всякакви други задачи и само това правете. Можете да сте легнали, ти през това време да четеш или да гледаш ТВ / на мен това много ми помагаше да се разсейвам и да не мисля непрестанно - яде ли, има ли, сега ще почне ли да нервничи и да реве.../ Ако проявиш упорство, резултатите могат да се видят още след няколко дни  постепенно да премахнеш добавката от изцедена кърма  Hug
Ние го постигнахме  - и вие можете Peace Успех!!

Общи условия

Активация на акаунт