Коя е последната книга, която подарихте на детето си?

  • 106 786
  • 1 469
  •   1
Отговори
# 1 425
  • Мнения: 2 784
"Питър Пан" от Джеймс Матю Бари на издателство ПАН. Четем я с удоволствие, но преводът и е много досаден. Менче-Звънче е преведено като Бамка Камбанка, диалогът е много тромав, на места си личи, че е превеждано буквално. Някъде се налага да цензурирам. Нямам добро мнение за преводачите на ПАН, "Мечо Пух" също беше преведен много по-зле, отколкото в старото ми издание, което за жалост не можах да намеря.  Confused

# 1 426
  • Мнения: 5 877
И аз установявам, че наскоро написаните книги имат за тях друг чар, който не бива да пренебрегваме, само защото ние не сме ги чели Simple Smile И удоволствието да си купиш прясна нова книга от книжарницата е друго. И елементите от сюжета, които са близки на твоя свят и нямат нужда от разяснения - също.

По никакъв начин не изместват детската класика, но могат спокойно да се редуват с нея. А детето само ще определи какво му е интересно. Ето примерно от новите си книжки харесва "Хари Потър" много, а "Ванда" и "Лили Чудото" - не.

# 1 427
  • Мнения: 3 491
И аз установявам, че наскоро написаните книги имат за тях друг чар, който не бива да пренебрегваме, само защото ние не сме ги чели Simple Smile И удоволствието да си купиш прясна нова книга от книжарницата е друго. И елементите от сюжета, които са близки на твоя свят и нямат нужда от разяснения - също.

По никакъв начин не изместват детската класика, но могат спокойно да се редуват с нея.
И за мене като родител наскоро написаните книги имат свой съвременен чар и ми звучат близко, а някои от тези тези, които са били чаровни по мое време и в моя контекст, ми звучат 'ретро' и ме оставят безразлична.  Моите деца не могат например да разберат Пипи в контекста на сегашното си училище, на мене също вече не ми е интересна. За сметка на това обаче героят в последната детска книга, която зачетох, е момче, което родителите не пускат на училище, защото там е толкова страшно, и пълно с хулигани, и си го учат у дома, и не му дават да излезе на улицата да поиграе, защото току-виж, го отвлякъл някой. Мечтата на детето е просто да може да ходи на училище, като всички останали, да има приятели, да не е толкова възрастно и свръхобгрижено около него, и това на мене ми е къде-къде по-интересно и повече ме увлича.  Simple Smile
Хубаво е според мене и възрастните да четат съвременни детски книги, не само децата.

# 1 428
  • Мнения: 5 877
E, за  Пипи хич, ама хич не съм съгласна.

# 1 429
  • Мнения: 3 491
E, за  Пипи хич, ама хич не съм съгласна.
Колкото книги, толкова и читатели, нали? За всяка спирка си има пътник.

# 1 430
  • Мнения: 5 877
Сигурно, просто съм много изненадана - за мен от нея струи свободолюбие и въображение повече, отколкото от всяка друга детска книга. Анка също я обича, не усеща времето като преграда в този случай. Мисля, че е гениална, възпитава едновременно независимост и отговорност, и вдъхва жизнерадост. Може би най-добрият ролеви модел за момичета, за който се сещам.

Иначе гледам да чета детските книги, които й купувам, ама то и аз съм на нейния акъл, та ми е много приятно.

Тази виждали ли сте я?
http://www.amazon.com/Olivia-Ian-Falconer/dp/0689829531

Последна редакция: нд, 20 сеп 2009, 08:35 от Анда

# 1 431
  • Мнения: 1 073
Пипи и моите синове много я харесваха, когато я четяха. Кефиха и се в прекия смисъл на думата и се забавляваха с нея.
Книги купувам постоянно, както и енциклопедии. В момента са във фазата на енциклопедиите.  Peace
Анда, мерси за линка.

Последна редакция: нд, 20 сеп 2009, 11:45 от елфа

# 1 432
  • Мнения: 3 491
Да, аз съм виждала поредицата, може и да съм чела, но не съм запомнила.
Излишно е сякаш, подобено разговор на За и Против "Пипи ...". Simple Smile Всеки си има мнение, на мене Пипи например ми е  ексцентрична, но не и самобитна.
За мене лично гениалната детска книга за момиче е "Матилда", или "Големият добър великан", пак на Роалд Даал. Там въображението и характерите ме поразяват. Но допускам, че има достатъчно много хора, които не ги харесват, може би си имат основанията.

# 1 433
  • тук
  • Мнения: 510
Моята дъщеря имаше "Малкият мъж" в списъка и като видя  "Малкия мъж и малката мис"
я поиска. Та това е последното.
По темата "За и против Пипи" - винаги съм вярвала, че човек трябва
да прочита различни неща, неизбежно е част от тях да не му допадат, но как да го знае
предварително ?!? А навикът да се "дочита" книгата преди да се отрече е важно да се възпита
отрано, затова уча дъщеря ми да прочита до финал една книга, а след това има право да каже
 "не ми хареса". Все още времето не и е толкова ценно, че да не може да си го позволи Simple Smile

# 1 434
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Да споделя какво ЩЕ купя в сряда.
Излиза на български Бризингър, третата от поредицата Ерагон.
Това е за тийновете, любители на сагата.
Този път мисля да я изненадам моята. Тя обикновено следи кога се очаква да се появят книгите които иска, но сега не ми е споменала ( по- точно не е почнала да ме врънка безспир).Много ше съм доволна ако успея да я изненадам. Laughing

Щерката специално ни засили онзи ден към Хеликон да си счупи касичката (има от техните, дето ползваш 20% отстъпка, ако я счупиш там и пазариш), та да я купи.
Уви, оказа се, че в Пловдив я чакат чак в петък.
Съответно, таткото ще направи и невъзможното, за да я осигури в четвъртък. Laughing

# 1 435
  • Мнения: 227
Миналата седмица се сдобихме с "Ваканциите на малкия Никола", а вчера и купих "Матилда" и "Приказки по телефона". Още дочитаме "Златен прах по миглите", но снощи много нетърпеливо захапахме "Матилда" /числото е множествено, защото все още чета аз Simple Smile/ Мързеланата прочита две три изречения и твърди, че се е изморила вече.

В тази връзка - едно голямо БРАВО на Анка на Анда!  bouquet  Много ви се радвам! 

# 1 436
  • Мнения: 5 877
Благодаря, Делфин! Аз не съм чела "Матилда", загледах веднъж-дваж рафта с подобни книги в книжарниците, но нещо не я нацелвам.

А "Ваканциите на малкия Никола" са супер за първокласници! Simple Smile

# 1 437
  • София
  • Мнения: 3 816
"Матилда" е страхотна книжка, в момента я четем двете с дъщеря ми. Peace Ще потърся и Г.Д.В.  Wink
Анда , "Матилда" я купих наскоро от книжарницата в МОЛ-а на Стамболийски, провери там. Hug

# 1 438
  • Мнения: 644
Щерката специално ни засили онзи ден към Хеликон да си счупи касичката (има от техните, дето ползваш 20% отстъпка, ако я счупиш там и пазариш), та да я купи.
Уви, оказа се, че в Пловдив я чакат чак в петък.
Съответно, таткото ще направи и невъзможното, за да я осигури в четвъртък. Laughing
gargamela, и ние не я намерихме днес Sad. Оказа се, че я няма още нито в книжарници, нито на Славейков. Нещо пак дезинформация от пресата. А мойта малката беше супер разочарована, щото и тя беше с мен, нетърпелива и щастлива. Не само, че изненадата пропадна, ами и голяма драма настана.
На нас даже ни казаха, че чак в понеделник излиза Sad Cry
Не знаех за тези касички в Хеликон, звучи добре- така може още някое хлапе да се зариби, да чете Simple Smile
Къде ще я търси утре вашия татко? Ще взема и аз да се обадя в издателството...Успех ви пожелавам в търсенето Grinning

# 1 439
  • Мнения: 9 481
Светнете ме плссс за тези касички Praynig
Влизах в сайта на Хеликон, но инфо по въпроса-тц Sad

Общи условия

Активация на акаунт