Възпитание,култури,ценности

  • 6 177
  • 104
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?

# 1
  • Мнения: 3 491
Не знам ... newsm78 Моите сякаш не са по-различни от децата тук. При нас има доста чужденци от кои ли на части на света, и техните деца не ми изглеждат по-различни. Кои са българските признаци, според които едно дете би трябвало да се отличава?

# 2
  • Мнения: 1 761
Какво имаш предвид?Кои черти са хубави или лоши?
Не мисля,че това зависи толкова от националността, колкото от личната култура.
Това дете от Сърбия-ти какви очаквания имаш от него само затова,че е от Сърбия?
Мен така преди години едни съседи ме питаха възмутено как може да съм рускиня и изобщо да не пия алкохол?
Ами- не го намирам за задължително да можеш да пееш само,защото си италианец или да си падаш по групов секс,ако си швед.

П.С.Един пример от днес- на курса по английски една рускиня през цялото време ми говореше само на английски след като приключихме,като ми обясни,че и било по-лесно.Все едно с теб да си говорим на холандски,защото го знаем по-добре от българския.Смешна история.

# 3
  • Мнения: 650
Кое е смешно за рускинята не разбрах? Ти знаеш ли руски? Аз го разбирам, но да говоря на руски съм далеч, далеч...Виж ако си свободно говоряща тогава не знам защо рускинята ти е казала така.
И кои са типично българските черти които да изпъкнат?Ами искам да го науча да иаде домати и краставици и сирене Laughing За кои сръбски черти имаш предвид?Балканските ли? Наистина не мога да определя-българите не сме толкова затворено общество че чак да ни изпъкната някакви черти newsm78

# 4
  • Мнения: 3 804
не мисля 4е основните ценности се разли4ават в разли4ните страни,децата ми са живели и 2те страни и са еднакво добре приети и тук и там,общо взето бг самосъзнание надделява у тях-същото съм забелязала и у другите деца от смесени бракове тук
какво бих искала да вземат от тук ли-уважението към по възрастните/независимо дали са родни ни или не/
тук алкохолизма
и дрогата не са широко разпространени,въпреки 4е алкохол се продава свободно и дано останат дале4 от тях

# 5
  • Мнения: 312
Да се включа и аз. Мисля,че разбрах какво имаш предвид Kalinka! Разлика между дете израстнало в България и израстнало в друга страна има. Ще дам пример с мой близък,който е роден в България,но по-голямата част от живота му е минала в "другата" страна (няма да уточнявам коя). Разсъжденията му, начина по който се държи и изразява са изцяло повлияни от чуждата страна. Като уточнение ще добавя,че и двамата родитела са българи. Така,че мисля,че не може да се повлияе твърде на това явление.
Предполагам,че авторката е искала да каже,че балканците сме някак си по-шумни, по-агресивни и като ,че ли малко по-непредсказуеми. Това ще да е от темперамента  fight   Аз лично бих искала детето ми да вземе положителните черти и от двете култури ( проницателния ум на българите и добрия тон на финландците) newsm10

# 6
  • usa
  • Мнения: 2 113
Предполагам,че авторката е искала да каже,че балканците сме някак си по-шумни, по-агресивни и като ,че ли малко по-непредсказуеми. Това ще да е от темперамента  fight   

ако това е критерият за българщина, моите деца са си определено българчета - една нашата къща оглася квартала Simple Smile.

мисля, че каквото и да правим, колкото и да се стараем да посеем у децата си нашата култура, тукашната среда има по-силно влияние. и нищо лошо няма в това - в края на краищата кой иска детето му да се чуства аутсайдер?

# 7
  • Мнения: X
Калинче, нещо все на възвишени теми те избива напоследък
но са и интересни
аз моето синче се опитвам да го възпитавам точно да е по-отворено към света, но съм и строга все пак
но при таткото се наблюдават леки останки от манталитета на човек от малкия град, добре че го няма много много в къщи
иначе моите усилия са насочени към това да създам мъж, а не принцеса, както са повечето (99%) от БГ мъжете
с баща му много време потроших докато го направя човек

а за аутсайдер - засега имаме леки проблеми, но не защото синът е агресивен, а защото е на по-високо интелигентно ниво от от някои от съучениците си и особено по математика е доста напред от тях - завиждат много
завиждат и че ходи на кръжок по самолетостроене и само му говорят глупости колко било тъпо и т.н. -  а тези кръжоци са безплатни към общината и са могли и сами да се запишат по интернет

смятам, че проблеми има винаги, независимо къде си

моят имаше проблемточно с агресивни и невъзпитани деца в БГ

# 8
  • Italia, Palermo
  • Мнения: 886
Ама какви са тия национални черти? Аз го разбирам като възпитание като това, което ние навремето сме получили в България и не намираме в страните, където сме.
 Ами то всъщност... като си културен се разбира навсякъде. Искам щерка ми да е добра по характер, с добри маниери и финна с околните, да уважава другите, да е трудолюбива, да е ученолюбива след време. Това национални черти на хората от коя страна са?
 Може би по-големите от нас тук, във форума живеем с някои митове от социализма, че сме все по- от другите нации на запад. Е, останало ни е много от ония времена- например дисциплината и амбициозността, волята за образование, но и при някои и онова " учи, да не работиш после"( демек да наняш на някое бюрце в офисче) и други неща от криворазбраната цивилизация.

# 9
  • по Пътеката
  • Мнения: 180
  Културите са многопластови.
Но онова,което не искам да попива е онзи манталитет на съревнование,не ценностния-заради самия себе си,а какво ще си помислят хората..според техните критерии.
Надеждата ми е да бъде успешен човек-добър,способен и толерантен.

# 10
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Ама какви са тия национални черти? Аз го разбирам като възпитание като това, което ние навремето сме получили в България и не намираме в страните, където сме.
 Ами то всъщност... като си културен се разбира навсякъде. Искам щерка ми да е добра по характер, с добри маниери и финна с околните, да уважава другите, да е трудолюбива, да е ученолюбива след време. Това национални черти на хората от коя страна са?
 Може би по-големите от нас тук, във форума живеем с някои митове от социализма, че сме все по- от другите нации на запад. Е, останало ни е много от ония времена- например дисциплината и амбициозността, волята за образование, но и при някои и онова " учи, да не работиш после"( демек да наняш на някое бюрце в офисче) и други неща от криворазбраната цивилизация.


споделям това мнение. не се смятам за носител на кой знае какви национални 4ерти. вярвам в някакви обЩо4овеШки ценности и в тях се стремя да възпитавам децата си.
даже амбицията за много у4ене я нямам, колкото могат и колкото искат да у4ат, не смятам висШето образование за задължително, нито за критерии за успех.

# 11
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?



отговарям дирекно, после Ще 4ета  Grinning

от българските 4ерти: да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените _ е тия 4ерти определено Ще го разли4ават от местните, но мисля за добро  newsm78

# 12
  • Мнения: 764

даже амбицията за много у4ене я нямам, колкото могат и колкото искат да у4ат, не смятам висШето образование за задължително, нито за критерии за успех.

Страшно си права,за съжаление.... Confused

# 13
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
ralivd,
Да, правилно си ме разбрала.

Според мен всеки народ ( или народи живеещи в една област, примерно на Балканите) има дори и едно нещо, което е типично за него ( не означава да е лошо). Или възпитават децата си по даден начин ( не става дума за кой е правилният).
Когато имам в класа си деца на мароканци или турци, то много често по начина им на комуникация с мен или околните виждам културата, в която растат в къщи ( дори и това да е да не възприемат лесно думата на жена учителка ).  

# 14
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?



отговарям дирекно, после Ще 4ета  Grinning

от българските 4ерти: да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените _ е тия 4ерти определено Ще го разли4ават от местните, но мисля за добро  newsm78


стига бе, и аз се замислих за купона и за масата, ама после се сетих, 4е тия 4ерти не са български. тук в Северна Италия са залупени в това отноШение, ама в други области (и без да са прекалено на Юг), хората си пият и си купонясват както и по_добре от нас.  Laughing

как Ще го нау4иШ да държи на пиене? ами ако не ра4и да пие 4овека?  newsm78

а последното, дет съм ти го под4ертала, много се надявам, 4е нямаШ намерение да бъдеШ типи4на бг мъжка майка, 4е то4но напоследък такива неЩа 4ух, 4е директно им споделих на 2 приятелки искрената си надежда дъЩерите ми да нямат ниЩо обЩо с подобни лекета като техните син4ета.  ooooh!

# 15
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
ralivd,
Да, правилно си ме разбрала.

Според мен всеки народ ( или народи живеещи в една област, примерно на Балканите) има дори и едно нещо, което е типично за него ( не означава да е лошо). Или възпитават децата си по даден начин ( не става дума за кой е правилният). Когато имам в класа си деца на мароканци или турци, то много често по начина им на комуникация с мен или околните виждам културата, в която растат в къщи ( дори и това да е да не възприемат лесно думата на жена учителка ).  

моля те за пример, 4е май неЩо съм заспала, ама не се сеЩам за ниЩо типи4но. нали не е за традиции темата? #Crazy

# 16
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?



отговарям дирекно, после Ще 4ета  Grinning

от българските 4ерти: да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените _ е тия 4ерти определено Ще го разли4ават от местните, но мисля за добро  newsm78


стига бе, и аз се замислих за купона и за масата, ама после се сетих, 4е тия 4ерти не са български. тук в Северна Италия са залупени в това отноШение, ама в други области (и без да са прекалено на Юг), хората си пият и си купонясват както и по_добре от нас.  Laughing

как Ще го нау4иШ да държи на пиене? ами ако не ра4и да пие 4овека?  newsm78

а последното, дет съм ти го под4ертала, много се надявам, 4е нямаШ намерение да бъдеШ типи4на бг мъжка майка, 4е то4но напоследък такива неЩа 4ух, 4е директно им споделих на 2 приятелки искрената си надежда дъЩерите ми да нямат ниЩо обЩо с подобни лекета като техните син4ета.  ooooh!


да кажем, 4е вси4ко това е от пожелателен характер, нямам никакви илЮзии, 4е Ще го у4а аз да става 4овек .... най_многото, което могат да направят родителите е да да не пре4ат много на децата си да се развиват  Mr. Green

# 17
ralivd,
Да, правилно си ме разбрала.

Според мен всеки народ ( или народи живеещи в една област, примерно на Балканите) има дори и едно нещо, което е типично за него ( не означава да е лошо). Или възпитават децата си по даден начин ( не става дума за кой е правилният). Когато имам в класа си деца на мароканци или турци, то много често по начина им на комуникация с мен или околните виждам културата, в която растат в къщи ( дори и това да е да не възприемат лесно думата на жена учителка ).  

моля те за пример, 4е май неЩо съм заспала, ама не се сеЩам за ниЩо типи4но. нали не е за традиции темата? #Crazy

ами ракията преди яденето и опа, опа върху масата  (или под масата, кой както може)  rotfImao rotfImbo

# 18
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Сещам се за прословутото ни гостоприемство, имаш нямаш какво да ядеш - щом дойде гост, вадиш всичко налично и отрупваш масата. Та това бих се опитала да приуча моите момци, като доведат мадама в къщи, да предложат и нещо за стомаха, освен за душата. Laughing
Другото - уважение към възрастните, не заради самата възраст, а заради житейския опит, който имат в повече. И да отстъпват място на бременни и малки деца (тук това определено не съм го забелязала)

# 19
Сещам се за прословутото ни гостоприемство, имаш нямаш какво да ядеш - щом дойде гост, вадиш всичко налично и отрупваш масата. Та това бих се опитала да приуча моите момци, като доведат мадама в къщи, да предложат и нещо за стомаха, освен за душата. Laughing
Другото - уважение към възрастните, не заради самата възраст, а заради житейския опит, който имат в повече. И да отстъпват място на бременни и малки деца (тук това определено не съм го забелязала)

извинявай, ама то4но уважението към възрастните си е останало в народните приказки ... в Италия се уважават 300 пъти пове4е

# 20
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Сещам се за прословутото ни гостоприемство, имаш нямаш какво да ядеш - щом дойде гост, вадиш всичко налично и отрупваш масата. Та това бих се опитала да приуча моите момци, като доведат мадама в къщи, да предложат и нещо за стомаха, освен за душата. Laughing
Другото - уважение към възрастните, не заради самата възраст, а заради житейския опит, който имат в повече. И да отстъпват място на бременни и малки деца (тук това определено не съм го забелязала)

извинявай, ама то4но уважението към възрастните си е останало в народните приказки ... в Италия се уважават 300 пъти пове4е
Може! Дори си мисля че е типично за южните страни, аз сравнявах тукашното с това, което познавам.

# 21
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Имам в един от класовете си дете от Сърбия, което ме навежда на някои размишления. Въпреки че е родено там, родителите явно го възпитават в дух от тяхната култура, то в общуването ми с него много ясно се виждат типични холандски черти, а сръбските избликват много рядко и за кратко.
Стана ми интересно как вие възпитавате децата си и какви са надеждите ви за бъдещето ( дали ще се запазят някакви български черти или ще надделеят тези от другата култура), както и кои национални черти от даденият народ ( както и български) бихте искали вашите деца да притежават?



отговарям дирекно, после Ще 4ета  Grinning

от българските 4ерти: да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените _ е тия 4ерти определено Ще го разли4ават от местните, но мисля за добро  newsm78


стига бе, и аз се замислих за купона и за масата, ама после се сетих, 4е тия 4ерти не са български. тук в Северна Италия са залупени в това отноШение, ама в други области (и без да са прекалено на Юг), хората си пият и си купонясват както и по_добре от нас.  Laughing

как Ще го нау4иШ да държи на пиене? ами ако не ра4и да пие 4овека?  newsm78

а последното, дет съм ти го под4ертала, много се надявам, 4е нямаШ намерение да бъдеШ типи4на бг мъжка майка, 4е то4но напоследък такива неЩа 4ух, 4е директно им споделих на 2 приятелки искрената си надежда дъЩерите ми да нямат ниЩо обЩо с подобни лекета като техните син4ета.  ooooh!


да кажем, 4е вси4ко това е от пожелателен характер, нямам никакви илЮзии, 4е Ще го у4а аз да става 4овек .... най_многото, което могат да направят родителите е да да не пре4ат много на децата си да се развиват   Mr. Green



а, това е абсолЮтно и моето мнение

(притесни ме, ей Laughing)


ами ракията преди яденето и опа, опа върху масата   (или под масата, кой както може)  rotfImao rotfImbo

да бе да Whistling

# 22
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Сещам се за прословутото ни гостоприемство, имаш нямаш какво да ядеш - щом дойде гост, вадиш всичко налично и отрупваш масата. Та това бих се опитала да приуча моите момци, като доведат мадама в къщи, да предложат и нещо за стомаха, освен за душата. Laughing
Другото - уважение към възрастните, не заради самата възраст, а заради житейския опит, който имат в повече. И да отстъпват място на бременни и малки деца (тук това определено не съм го забелязала)

тия възрастни дет трябва да си продадат апартаментите, вместо да се оплакват от ниски пенсии ли?

за гостоприемството, аз сигурно хептен съм се из4ан4ила, ама предпо4итам гостите да не ми идват импровизирано кога им хрумне, та да трябва да се мъ4а да правя от ниЩо ниЩо, когато да ре4ем, искам само да се изтегна върху дивана.
освен това, мисля 4е въпроса с "имаШ нямаШ какво да ядеШ" по4ти не стои пред пове4ето от нас... така беШе по соц. време. когато в края на месеца в хладилника оставаха сирене каШкавал и евентуално, някои друг кремвирШ Mr. Green

# 23
  • Мнения: 1 909
За мен е по-важно детето да знае от какъв произход е и да не се срамува от това, да знае къде се намира България, да разбира и евентуално говори и чете на езика, да общува с българските роднини и да ходи там.... но  какви черти ще приеме от едната или от другата страна май никой не може да предвиди.

# 24
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Сещам се за прословутото ни гостоприемство, имаш нямаш какво да ядеш - щом дойде гост, вадиш всичко налично и отрупваш масата. Та това бих се опитала да приуча моите момци, като доведат мадама в къщи, да предложат и нещо за стомаха, освен за душата. Laughing
Другото - уважение към възрастните, не заради самата възраст, а заради житейския опит, който имат в повече. И да отстъпват място на бременни и малки деца (тук това определено не съм го забелязала)

тия възрастни дет трябва да си продадат апартаментите, вместо да се оплакват от ниски пенсии ли?

за гостоприемството, аз сигурно хептен съм се из4ан4ила, ама предпо4итам гостите да не ми идват импровизирано кога им хрумне, та да трябва да се мъ4а да правя от ниЩо ниЩо, когато да ре4ем, искам само да се изтегна върху дивана.
освен това, мисля 4е въпроса с "имаШ нямаШ какво да ядеШ" по4ти не стои пред пове4ето от нас... така беШе по соц. време. когато в края на месеца в хладилника оставаха сирене каШкавал и евентуално, някои друг кремвирШ Mr. Green
Иде реч за това, младежите вместо да минат като тайфун покрай някоя кретаща баба, могат да я заобиколят с повече дистанция примерно. И обратното на опашката на касата при видима напреднала бременност или с ревящо дете, вместо да ме избутат да се прежалят и отстъпят място (тук визирам и млади и стари; мен ме отнесе един тукашен дядо, а преди няколко дни майка с ревящо бебе беше напъдена да си чака реда на опашката, вместо да я оставят да мине с 2те бутилки) Спестява излишен стрес и харчи минимално време!

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Според мен всеки народ ( или народи живеещи в една област, примерно на Балканите) има дори и едно нещо, което е типично за него ( не означава да е лошо). Или възпитават децата си по даден начин ( не става дума за кой е правилният).
Когато имам в класа си деца на мароканци или турци, то много често по начина им на комуникация с мен или околните виждам културата, в която растат в къщи ( дори и това да е да не възприемат лесно думата на жена учителка ).  
Калинка, ти имаш богат опит в това отношение  Peace Определено има национални черти, по-силно или слабо изразени при различните индивиди.
Факт е, че самата аз съм се променила, от както не живея в БГ и е нормално това да е повлияло на възпитателните ми методи и цели. Определено синът ми е смесица от две култури, българската и тукашната, с превес на втората. Тук трудно могат да различат, че е чужденец, докато в България, не само заради езика, но и самото му поведение, понякога се виждат странни на българите.
Иначе аз, като амбициозна българска майка, наблягам много на извънкласните занимания и обучение. По това определено се отличава от съучениците си. Самото дете усеща тази разлика и когато му писне от моята амбициозност ми напомня, че не е необходимо да става гений  Mr. Green

# 26
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Мери,
разсмя ме с последното..... Laughing Laughing Laughing

Има едно нещо, което страшно мразя в холандците ( може и при други народи да го има ) и което се надявам моето дете да бъде поне в това отношение различно. Става въпрос за общуването в групички. Трябват ти железни нерви, за да проникнеш и да се внедриш.

# 27
  • Мнения: 1 761
Кое е смешно за рускинята не разбрах? Ти знаеш ли руски?

Да,свободно говоря,пиша ,чета,превеждам от и на руски.Смешно намирам да избягваш да говориш родния си език.

# 28
  • Мнения: 650
Кое е смешно за рускинята не разбрах? Ти знаеш ли руски?

Да,свободно говоря,пиша ,чета,превеждам от и на руски.Смешно намирам да избягваш да говориш родния си език.
Мойте извинения тогава-да смешно е и странно, но не забравяй че не всички знаем че ти знаеш перфектно руски Laughing  bouquet
Аз мога да кажасъщото за едни странни българи, които даже когато не могеха да говорят английски хич отказваха да говорят на български и като станаха граждани си смениха изцяло имената от до ShockedЗа мен това е трагично ooooh! Но има и друг момент-има неща с които аз изобщо не съм се сблъсквала в БГ и не мога да обясня на български-защото нямаше такива думи и процеси тогава.

# 29
  • bg
  • Мнения: 44
Чета вече няколко пъти мненията на пишещите по темата и съм меко казано озадачена от подобни изявления
Цитат
нямам никакви илЮзии, 4е Ще го у4а аз да става 4овек .... най_многото, което могат да направят родителите е да да не пре4ат много на децата си да се развиват
или
Цитат
да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените
Кой ако не вие-родителят ще формирате детето си като човек,това ли са приоритетите ви да направите детето адекватно на средата като го научите да пие и да купонясва?!Или вие не сте дорасли за родители или средата толкова ви е променила ценностната система, че коментар е абсолютно излишен.
Естествено е възпитаните хора навсякъде по света да проявяват уважение и толерантност към околните.Но според мен тук става въпрос за типично български черти и атмосфера,с които ние отрасналите в България сме възпитавани-на първо място отношението към образованието- поколения българи са създавали традицията на стремеж към знания и добро образовиние и респект към учителя.Образованието още от най-ранна възраст никога не е било забавачница и опит да "налееш" знания , докато междувременно детето си играе. Любознателност и широко отворени очи за всичко, което се случва около нас и по света, стемеж към богата обща култура, способност на чистосърдечно отношение и същевременно склонност към скептицизъм,емоционални,темпераментни,нищо лошо в това да се каже и шумни,изобретателни,находчиви и приспособими сме българите.Иначе и аз познавам дете, което за каквото и да го питаш ти казва , че не е cool или fun, но -въпрос на възпитание и родителски възгледи.

# 30
  • Мнения: 7 914
Става въпрос за общуването в групички. Трябват ти железни нерви, за да проникнеш и да се внедриш.
само не ми казвай, че и в Бг го няма това с групичките Rolling Eyes

# 31
Чета вече няколко пъти мненията на пишещите по темата и съм меко казано озадачена от подобни изявления
Цитат
нямам никакви илЮзии, 4е Ще го у4а аз да става 4овек .... най_многото, което могат да направят родителите е да да не пре4ат много на децата си да се развиват
или
Цитат
да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените
Кой ако не вие-родителят ще формирате детето си като човек,това ли са приоритетите ви да направите детето адекватно на средата като го научите да пие и да купонясва?!Или вие не сте дорасли за родители или средата толкова ви е променила ценностната система, че коментар е абсолютно излишен.
Естествено е възпитаните хора навсякъде по света да проявяват уважение и толерантност към околните.Но според мен тук става въпрос за типично български черти и атмосфера,с които ние отрасналите в България сме възпитавани-на първо място отношението към образованието- поколения българи са създавали традицията на стремеж към знания и добро образовиние и респект към учителя.Образованието още от най-ранна възраст никога не е било забавачница и опит да "налееш" знания , докато междувременно детето си играе. Любознателност и широко отворени очи за всичко, което се случва около нас и по света, стемеж към богата обща култура, способност на чистосърдечно отношение и същевременно склонност към скептицизъм,емоционални,темпераментни,нищо лошо в това да се каже и шумни,изобретателни,находчиви и приспособими сме българите.Иначе и аз познавам дете, което за каквото и да го питаш ти казва , че не е cool или fun, но -въпрос на възпитание и родителски възгледи.

уау, куул (тук казват фиго)
 Wink

# 32
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз мога да кажа какво казват тука за бг, които са минали преди мене, готини, професионали, сърде4ни и усмихнати винаги, услужливи! (сега аз да допълня от кухнята) готини, ако ги канят на гости; усмихнати ,да защото не знаеш откъде може да падне кяр; услужливи, ами другият път щ? има какво да поиска и той! това в рамките на ш?гата, с малко и истина, де! аз нещо не мога да се идентифицирам, май 4овешкото е по общото, има вси4ко навсякъде! едно само е по-малко е лицемерието(бг) от тука! право куме в о4и си е съвсем по бг!

# 33
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Мислите ли че българските черти са се запазили от едно време до сега?  Ех, ако посетите българско училище в момента и видите в първи клас как децата си говорят от мобифоните по време на час. Това уважение ли е към учителя? И в градския транспорт вижте - кои вече става и отстъпва място на по-възрастните, на бременните или на майките с малки деца? А за прочутото гостоприемство - аз познавам доста български семейства стискащи си паричките /просто хората не са с високи доходи/ и не канещи гости, за неканени да наминат дори и дума не може да стане при тях.   /Това е малко обобщено, знам че има изключения /
Като говорим за български ценности - днешните български деца не се отглеждат както ние сме били отглеждани. А днешния български родител не е същия /много материални, социални и др. проблеми за го променили/ като нашите родители. Света, в който живеем сега е променен, времената са отминали. Само съзнанието на родителя и неговата възможност да комуникира с детето може да повлияе, както и средата в която живее детето. Любов към родината, целуване на знамето и други такива са отживелици, няма да го разберат децата, както и ние няма да ги разберем тях. Стремим се да ги учим български и да ги караме да обичат българското, ама това е само за да не загубят връзка с корените си, демек с нас и бабите. Мисля, че трябва в друга посока да гледаме - да се опитаме да възпитаме децата си спрямо нашите критерии, и да можем добрите черти от всички народи да вземем, а не да се мъчим да ги правим българчета. Нека знаят езици, нека са отворени за света и да виждат красивите неща. Да са
образовани, интелигентни, здравомислещи млади хора. Ако да си купонджия значи да носиш на пиене, да пушиш, и да танцуваш до сутринта, въпреки че си на работа на другия ден /а това е българската дефиниция, била съм на купони достатъчно/ , то ще съм повече от щастлива сина ми да не е купонджия, а да се забавлява с разходки сред природата, курсове по танци и други кръжоци и курсове, хобита, стоящи далеч от задимени заведения и лоши компании.
Лошото е,че нямаме гаранция какви ще станат децата. Само можем да полагаме усилия и да вярваме, че ще успеем да ги възпитаме по подходящ начин за да не се срамуват от произхода си, да знаят корените си и да станат достойни жители на този нов и развиващ се свят.  bouquet

Иначе не съм доволна от някои тукашни методи на възпитание, както и не съм съгласна с някои български такива.

# 34
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
Искам да възпитам децата си в позитивизъм. Да гледат усмихнато на света, да се усмихват на хората. Така както баща им.
Омръзнало ми е черногледството и начумереността с които се сблъсквам в БГ.
Една усмивка не струва нищо, но стопля сърцето.
Искам се научат, че чашата е полупълна, а не полупразна.

# 35
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Става въпрос за общуването в групички. Трябват ти железни нерви, за да проникнеш и да се внедриш.
само не ми казвай, че и в Бг го няма това с групичките Rolling Eyes

Не до тази степен, както е тук. Ако започнеш някъде работа там, съм убедена, че много по-малко енергия ще изразходваш за начало на комуникация с колеги. Самите холандци отбелязват как в някои страни комуникацията с другите е много по-лесна. Тук основното е чантата на седалката, забит нос във вестника или гледащи през прозореца на превозното средство и с всичко с цел да няма разговор с непознат. Имаше даже наскоро изследване на тази тема.

# 36
  • Мнения: 314
Kalinka, разбирам донякъде какво имаш предвид с темата, но мисля, че е прекалено обобщаващо...  Как възпитават българите децата си? Почети във форума и ще видиш, че е съвсем индивидуално. И кои са българските национални черти и ценности? Аз лично не мисля в такива рамки, когато общувам с детето си (не обичам думата възпитавам). Осланям се на моите лични ценности, но се опитвам в същото време да не ги налагам на детето си.

Друг е въпросът, че социалният код е различен в различните държави (може би това имаш предвид?), но е някак сложно да предадеш на детето социалния код на една среда, в която то не живее, особено когато и ти самата си принудена да се съобразяваш с местния код, за да бъдеш разбрана.

Последна редакция: пт, 28 сеп 2007, 22:01 от anita_

# 37
  • Мнения: 2 195
Сещам се за прословутото ни гостоприемство, имаш нямаш какво да ядеш - щом дойде гост, вадиш всичко налично и отрупваш масата. Та това бих се опитала да приуча моите момци, като доведат мадама в къщи, да предложат и нещо за стомаха, освен за душата. Laughing
Другото - уважение към възрастните, не заради самата възраст, а заради житейския опит, който имат в повече. И да отстъпват място на бременни и малки деца (тук това определено не съм го забелязала)

Хм , точно това исках и аз да напиша ... При холандците също го няма . И още да не се изживява като прасе ( да се оригва и п*рди на масата , само щото ако не го направи ще го заболи стомаха  ooooh!  ) искам да го науча.

# 38
  • Мнения: 314
И да отстъпват място на бременни и малки деца (тук това определено не съм го забелязала)
Колкото и да е странно, тук да се отстъпва място на бременна жена, или пък мъж да помогне кавалерски на жена (например като слиза от превозно средство и пр.) може да се приеме за обидно и затова не се прави.

# 39
  • Мнения: 1 072
Мен така преди години едни съседи ме питаха възмутено как може да съм рускиня и изобщо да не пия алкохол?
офф топик: ти рускиня ли се?

# 40
  • Мнения: 2 195
Мен така преди години едни съседи ме питаха възмутено как може да съм рускиня и изобщо да не пия алкохол?
офф топик: ти рускиня ли се?

Да , по-горе е писала , че говори , пише свободно .

# 41
  • Мнения: 1 761
Мен така преди години едни съседи ме питаха възмутено как може да съм рускиня и изобщо да не пия алкохол?
офф топик: ти рускиня ли се?

Да.Наполовина.Баща ми е българин.

# 42
  • Мнения: 1 761
Искам да ви разкажа една случка на тема различни култури.
Преди 7 години за много кратко работих в Кувейтското посолство в София.Един ден трябваше да отида на прием, който беше организиран от кувеитците, но там имаше доста други дипломати.И както си говоря с един много интелигентен човек,който е учил в Хавард,поднасят ни една табла с ориз и някакви други неща върху него,които аз отказвам по простата причина,че не знам как мога да си взема без да имам нито вилица, нито лъжица, а и сме на крак.Човекът обаче ( не помня от коя страна беше, ама беше икономическо аташе) посяга към таблата, взима с пръсти малко ориз и се опитва да го пъхне....в мойта уста.Аз бях толкова шашната ,че се дръпнах и само дето не се развиках.А той ми обясни,че в неговата страна това е признак,че показваш много голямо уважение към този, когото искаш да нахраниш.Много ми беше трудно с толкова различна култура и не след дълго вече не работех там.Но най- много ми тежеше,че всъщност нямаше кой да ми обясни всички тези маниери, които за живеещите в средния Изток са признак на добро възпитание и гостоприемство, а за мен бяха голям шок.

На мен пък като студентка ми беше странно,когато поканя някого да пием чай и редовно ми отговаряха " Ама аз не съм болен".У дома чайника все беше "онлайн" и изобщо не съм го свързвала с болест.За нея пия ром. Joy

# 43
  • Мнения: 312
Човекът обаче ( не помня от коя страна беше, ама беше икономическо аташе) посяга към таблата, взима с пръсти малко ориз и се опитва да го пъхне....в мойта уста.Аз бях толкова шашната

По този повод и аз да изкажа шока ,в който изпаднах,когато видях един бангладешец-лекар да яде ориз с пръсти на един рожден ден.Шока ми обаче беше по-голям като видях и финландки женени за "тия черните" да посягат с ръка към ориза и те. Как може такава иначе възпитана нация да се подвежда по тъпите привичка на тези бангладешци (които между другото по всякакви параграфи са некултурни и първобитни).Извин*явам се за изразите,но явно си падам расистка,защото не ога да приема такова изпървично поведение.

# 44
  • Мнения: 907
Искам децата ми да са общителни. Бързото завързване на контакти, сърдечното общуване е безспорно предимство на българите спрямо общуването тук. Уча големия ми син да задава въпроси, да се интересува от другарчетата си, а не да е повърхностен и да го е страх да не се опари, ако общуването стане по-лично. Също така искам да имат здрави връзки помежду си и с роднините - баба, дядо, братовчеди, нищо че са далече.

# 45
  • Мнения: 2 427
Ха сега де...ами не знам,не мисля че характера и възпитанието могат да се определят от това къде живэш.Ценностите също.Ето,напъвам се да измисля нещо,ама не ми идва на ум за в момента.Италианците тук не се раличават кой знае колко от другите,българите също.Или имаш или нямаш възпитание.Характеристиките на дадена нация все повече се размиват с тези на останалите народи.Давам си сметка че просто не мога да отговоря. Thinking

# 46
  • Мнения: 323
ok.naisitna bitieto opredelia suznanieto.Tova sa go kazali drevnite i vaji do den dnehen.As jivea v wien i na4ina mi na jivot opredeleno se promeni.

# 47
  • Мнения: 907
Ах забравих (то това си е отделна тема), ама искам децата ми да са амбициозни, ама много  Mr. Green, т.е. да изтискват максималното от себе си напук на тукашните приказки, че не всеки щял да стaне професор и важно било да правиш това, което ти харесва  Thinking. Смятам че няма такъв филм. Естествено, че човек започва да се занимава с нещо където има някакъв интерес или заложба. Но винаги идва момент, когато трудностите ти идват в повече и съответно, идва ти да захвърлиш всичко и ти се появява "друг интерес" и така до безкрай. Имаме познат вечния студент, на 35 още нищо не е завършил а смени не знам вече колко специалности.
От една страна амбициозните, т.е. волевите хора се развиват като личности, а от друга, също не маловажна, си осигуряват по-висок жизнен стандарт. Точно вчера си говорихме с един приятел от студентските години, руснак, израснал също в атмосферата "учение, учение и пак така" (Ленин ако не се лъжа, ама тук съм напълно съгласна с другаря  Peace). Като си помисля той и жена му какви усилия положиха да следват, тя вече имаше 2те деца, той защити, напъваха се за хубави работи, правят кариера. А голямата им дъщеря щяла да става визажистка  Crazy, щото освен make up "други интереси нямала". Вече 2г. се размотава, започна някакво у-ще и го заряза. Ей това ще ми е много болно ако го видя да става с децата ми.

Последна редакция: нд, 30 сеп 2007, 16:07 от MegiX

# 48
  • Мнения: 1 909
Опитвах да намеря нещо, което да е типично за българската култура, възпитание и  ценности и като четях темата, дотук май открих едно - амбициозните майки! Laughing 

Ами да, сега като чета Меги,  а по-нагоре и Мери, признавам си, че и аз съм от тях. И аз искам децата ми да се интересуват от всичко, да опитат колкото е възможно повече неща и да не се търкалят пред телевизора, а да се занимават с неща, което ги развиват.

# 49
  • Мнения: 2 563
Особено ще се грижа у децата ми да липсва нуждата да плащат данък обществено мнение. "Какво ще кажат хората?" е припев на баба ми и майка ми и приятелките им. Задължително балконите трябва да са чисти, че "хората гледат", а какво е вкъщи - все едно.

Друго, на което особено държа, е липсата на евроцентризъм - че Европа е най най най, а всички други, които не правят като европейците или не знаят кое как в Европа са примитивни, тъпи, нецивилизовани и пр.

# 50
Особено ще се грижа у децата ми да липсва нуждата да плащат данък обществено мнение. "Какво ще кажат хората?" е припев на баба ми и майка ми и приятелките им. Задължително балконите трябва да са чисти, че "хората гледат", а какво е вкъщи - все едно. Друго, на което особено държа, е липсата на евроцентризъм - че Европа е най най най, а всички други, които не правят като европейците или не знаят кое как в Европа са примитивни, тъпи, нецивилизовани и пр.

то4но тази 4ерта е много по_застъпена в Италия
тук трябва и балкона да ти е 4ист и колата, и мазилката на къЩата да ти е ОК, и градината и дрехите и вси4ко .... и не заЩото плаЩаШ данък обЩествено мнение, а заЩото така е прието, говори за 4овека....

е, и в къЩи вси4ко трябва да е наред де....

# 51
  • Мнения: 2 563
Особено ще се грижа у децата ми да липсва нуждата да плащат данък обществено мнение. "Какво ще кажат хората?" е припев на баба ми и майка ми и приятелките им. Задължително балконите трябва да са чисти, че "хората гледат", а какво е вкъщи - все едно. Друго, на което особено държа, е липсата на евроцентризъм - че Европа е най най най, а всички други, които не правят като европейците или не знаят кое как в Европа са примитивни, тъпи, нецивилизовани и пр.

то4но тази 4ерта е много по_застъпена в Италия
тук трябва и балкона да ти е 4ист и колата, и мазилката на къЩата да ти е ОК, и градината и дрехите и вси4ко .... и не заЩото плаЩаШ данък обЩествено мнение, а заЩото така е прието, говори за 4овека....

е, и в къЩи вси4ко трябва да е наред де....

Е то е ясно, че е хубаво да изглеждаш спретнат, чист и т.н., но въпросът е да не е от зор "Какво ще кажат хората". По-скоро говоря за ограничението, което си поставяш от страх, че няма да се харесаш на околните.

# 52
Особено ще се грижа у децата ми да липсва нуждата да плащат данък обществено мнение. "Какво ще кажат хората?" е припев на баба ми и майка ми и приятелките им. Задължително балконите трябва да са чисти, че "хората гледат", а какво е вкъщи - все едно. Друго, на което особено държа, е липсата на евроцентризъм - че Европа е най най най, а всички други, които не правят като европейците или не знаят кое как в Европа са примитивни, тъпи, нецивилизовани и пр.

то4но тази 4ерта е много по_застъпена в Италия
тук трябва и балкона да ти е 4ист и колата, и мазилката на къЩата да ти е ОК, и градината и дрехите и вси4ко .... и не заЩото плаЩаШ данък обЩествено мнение, а заЩото така е прието, говори за 4овека....

е, и в къЩи вси4ко трябва да е наред де....

Е то е ясно, че е хубаво да изглеждаш спретнат, чист и т.н., но въпросът е да не е от зор "Какво ще кажат хората". По-скоро говоря за ограничението, което си поставяш от страх, че няма да се харесаш на околните.

е къде има такова ограни4ение? в България ли? до 4овек е според мен

# 53
  • Мнения: 2 563
Особено ще се грижа у децата ми да липсва нуждата да плащат данък обществено мнение. "Какво ще кажат хората?" е припев на баба ми и майка ми и приятелките им. Задължително балконите трябва да са чисти, че "хората гледат", а какво е вкъщи - все едно. Друго, на което особено държа, е липсата на евроцентризъм - че Европа е най най най, а всички други, които не правят като европейците или не знаят кое как в Европа са примитивни, тъпи, нецивилизовани и пр.

то4но тази 4ерта е много по_застъпена в Италия
тук трябва и балкона да ти е 4ист и колата, и мазилката на къЩата да ти е ОК, и градината и дрехите и вси4ко .... и не заЩото плаЩаШ данък обЩествено мнение, а заЩото така е прието, говори за 4овека....

е, и в къЩи вси4ко трябва да е наред де....

Е то е ясно, че е хубаво да изглеждаш спретнат, чист и т.н., но въпросът е да не е от зор "Какво ще кажат хората". По-скоро говоря за ограничението, което си поставяш от страх, че няма да се харесаш на околните.

е къде има такова ограни4ение? в България ли? до 4овек е според мен


Разбира се, че е до човек, но си има среди в България, в които хората се водят от този принцип. В малкия град например.

# 54
  • Мнения: 1 909
Hear Again, за българите ли е характерен според теб този Евроцентризъм, за който говориш newsm78

# 55
  • Мнения: 2 563
Hear Again, за българите ли е характерен според теб този Евроцентризъм, за който говориш newsm78

Хехе, не само.

# 56
момичета, искате ли ме и мен тук? искате, не искате ,а спрете ме де! smile3534
като сте я за формили сладка раздумка как да не се включи човек? smile3508
не знам кой са бг. черти и кой не са но аз си поздравявам и във входа, и в магазина, и вдигам младежи за да седнат майки, старци,болни. а щом аз го правя винаги, бъдете сигурни, че и сина ми го прави за тези дето още не са ме срещали той е на 19-20 г. щом през целия си живот той е гледал как помагам на някой да слезе от автобуса без да съм помолена, дали той ще подмине майка с количка? или възрастен човек? щом е гледал как застигайки възрастна жена натоварена и предлагам помощa си, той дали ще я прескочи? щом е трябвало да се спира и да ме чака за да успокоя някои плачещо дете, дали, той ще подмине?- това за уважението!
  след като съм му отделяла по половин час да му говоря защо сега няма да излезе да играе, или да му обясня нещо по сложно  ми се е случвало няколко дни да говоря само за едно и също по различен начин докато го схване, и след като схване започвам наново същия разговор вече като с равен/ това се нарича някъде маи манипулиране на личността/ сега той ми ги прилага тия методи, и дали само на мен?; на сезонна работа е 1-работа, за зимата ще има съкратени много от фирмата, но той не е сред тях, как ли го е постигнал когато е г-н никой там? /няма стаж, няма връзки,няма и подходящо образование, има си само консултант в къщи за общуване с хората/това е да знае човек как да извлече максималното дори и от най кофти ситуацията.
   а за да накараш някого да постъпи както ти се иска на теб ти трябва и дар слово, и търпение, и упоритост, и логическо мислене, и съобразителност/ как ще се приеме това или онова казано от мен/ ,и бързина на мисълта, и амбиция ,и воля.
  не знам дали това са бг. черти на характера но са си от моя  а ги виждам с огромно удоволствие и в неговия. но това не стана като ми казах бъди такъв, а му показах аз каква съм.
показвала съм му и каква мога да бъда и защо не съм такава. не пропускам да обърна внимание ако някой наблизо се кара на дете, да погледне пияницата , и т.н.
  сина ми е моята гордост!!! пожелавам на всички майки да могат да казват така за децата си всеки божи ден!!!! УСПЕХ МАМЧЕТА ДЕРЗАЙТЕ !!!!!! newsm10

# 57
а иначе си живея разхвърляно. аз да не съм им слугиня? и моя го научих да казва фълллл и мисля  че му е забавно. и вече не се дразни че в къщи ни е аптека. ами който изка аптека да чисти! аз го правя 1 път седмично / основно/ отнема ми 1-2 часа. това че готвя от ден за ден е достатъчно голяма жертва от моя страна. /ама он си знае що го тепат нали /живея си в бг. само на гости съм и ще ходя в неговата страна.

# 58
  • Мнения: 2 427
Опитвах да намеря нещо, което да е типично за българската култура, възпитание и  ценности и като четях темата, дотук май открих едно - амбициозните майки! Laughing 

Ами да, сега като чета Меги,  а по-нагоре и Мери, признавам си, че и аз съм от тях. И аз искам децата ми да се интересуват от всичко, да опитат колкото е възможно повече неща и да не се търкалят пред телевизора, а да се занимават с неща, което ги развиват.

Ай сега,българките най-амбициозните майки!
Не мисля че е вярно!
Тук липсата на амбиция в майките според мен се дължи на собствената им необразованост и тъпотия.Нали ги виждам...толкова години ходя да вземам племенницата от училище,оплакват се хората"Не ще да учи бэе,не ще и това е.Иска да играе"и детиту нали иска да играе,мама го оставя.Поне 50% от въпросните родители никога не са отваряли учебника на детето си да видят какво пише вътре,повечето не го правят защото са толкова неуки че и да го отворят не биха знаели как да се справят с мат'риала за 3 клас.Спомням си веднъж етърва ми,голямо мислене беше как да състави изречението "Котката беше на покрива"в минало свършено.Въртя сука,най накрая го написа съвсем грешно.Наложи се аз,чужденката ,която по това време карах втората си година в Италия да иа поправя.Как могат да са амбициозни родители ,които с голям зор са завършили едва 7-ми клас?!С хиляди оставания и повтаряния.На съседа дъщерята вече 2 година остава в един и същи клас,не мож са дипломира горката.Пък иначе я гледаш една оперена...
Нормално интелигентните италианци държат децата им да успяват и в училище и изобщо във всичко.Избират им добри училища,плащат частни уроци и школи.Амбициозни са толкова,колкото и българските родители(средно интелигентните,не неуките.Щото има и неуки бългаи на които не им пука че сина им вместо да учи станал заварчик на 16)

# 59
аз пък изобЩо нямам намерение да стресирам детето си с някакви мои пресилени амбиции, да не говорим , 4е най_амбициозните родители просто искат да постигнат 4рез децата си това, което те самите не са успели да постигнат
на мен ми се трува леко извратено 55 годиШна жена да гледа старец в 4ужбина (на робски на4ела), за да може дъЩерята да е студентка в София, примерно

# 60
  • Мнения: 1 909
на мен ми се трува леко извратено 55 годиШна жена да гледа старец в 4ужбина (на робски на4ела), за да може дъЩерята да е студентка в София, примерно

Ами да, извратено си е - не става въпрос за такъв вид амбиции... а така да възпиташ въпросната дъщеря,  че тя да отиде да работи в чужбина, примерно, за да може да си плати образованието... и да иска да го направи Sunglasses

# 61
на мен ми се трува леко извратено 55 годиШна жена да гледа старец в 4ужбина (на робски на4ела), за да може дъЩерята да е студентка в София, примерно

Ами да, извратено си е - не става въпрос за такъв вид амбиции... а така да възпиташ въпросната дъщеря,  че тя да отиде да работи в чужбина, примерно, за да може да си плати образованието... и да иска да го направи Sunglasses

хехе какъв сценарии измисли, така да направя, 4е да знам аз какво е най_добре за детето, ама то така да е възпитано , 4е да си мисли 4е той го иска това, което аз искам за него  Mr. Green

# 62
  • Мнения: 2 427
Мисля че на детето не трябва да му се натъртва ежедневно какво трябва да прави.Да му се пили от сутрин до вечер"Учи".Просто така трябва да се въведе в нещата,че да изпитва удоволствие,а не отврашение.Успелия родител е този,който успэ да изгради интерес,не който натрапва насила.Колко бой сме изяли от нашите с това учене аз и съучениците ми,наказания,лишения от еди к'во си и пак нищо.Въпроса е да възпиташ,не да тормозиш и да травмираш за цял живот.

# 63
  • Мнения: 1 909
хехе какъв сценарии измисли, така да направя, 4е да знам аз какво е най_добре за детето, ама то така да е възпитано , 4е да си мисли 4е той го иска това, което аз искам за него  Mr. Green

Ми нещо такова, макар че така го завърташ - идеята ми е самото дете да има амбиции, но ако няма кой да му подскаже малко какво да прави, да го мотивира и стимулира...

# 64
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
аз пък изобЩо нямам намерение да стресирам детето си с някакви мои пресилени амбиции, да не говорим , 4е най_амбициозните родители просто искат да постигнат 4рез децата си това, което те самите не са успели да постигнат ...
А gioia, защо си мислиш, че детето се стресира  newsm78 Или може би си права, да моят се стресира, защото вместо да играе на компютъра или да гледа CN, трябва да учи или да спортува  Twisted Evil И да, аз искам децата ми да постигнат поне толкова, колкото ние, а най-добре, да е повече  Mr. Green
хехе какъв сценарии измисли, така да направя, 4е да знам аз какво е най_добре за детето, ама то така да е възпитано , 4е да си мисли 4е той го иска това, което аз искам за него  Mr. Green
Колкото и да е странно, точно с помоща на манипулации от страна на родителите, се гради личността на нашите деца. Ти си този, който промива мозъка на детето от малко, какво е лошо и какво е добро, какви цели в живота да преследва и тн и тн. Никой не се ражда научен и взел решението, какво иска от този живот Wink

# 65
ами не знам ама за сега много по успеШно ме манипулира той мен, а не аз него, 4е и помага в развитието на ли4ността ми
не е лесно да си родител, ей
интересна тема се заформи, въпреки 4е не е по темата ...
до утре 

# 66
  • Мнения: 2 907
Аз до ден днешен страдам от упреците на майка ми. Жертва на нейната амбиция съм. Жертва на НЕЙНИЯ план за МОЯ живот. И това, че не съм постигнала това, което тя искаше ми се набива в главата всеки Божи ден, при всеки удобен момент директно или по косвен път.
Никога няма да изисквам от детето ми да става доктор или да учи в университет например. Едно е да посъветваш, друго е да насилваш и да казваш кое е добро и кое лошо.
Не мечтая моето дете да стане астроном, лекар или адвокат, а искам само едно за нея : щастие. Може да си обикновен работник, но ако си доволен от живота и знаеш как да го цениш, си истински щастлив човек.

И само да добавя, че това както вие го наричате "да насърчава" и "насочва", благодарение на майка ми, която цял живот ей това си пее ( " аз само искам да те насоча" ) , аз развих комплекси, които ми пречат в работата, в ученето, в комуникацията. Аз съм като ампутирана, защото винаги когато пробвам нещо или се реша на важна стъпка, излизат наяве дългогодишните упреци, "съвети", критики, пак "съвети"...
Това не е от помощ на едно дете да бъде постоянно упреквано или насочвано.

Последна редакция: вт, 02 окт 2007, 15:19 от mystic

# 67
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
mystic, за всяко дете си има подход  Peace
Сега на твоето дете, ако плюе по другите деца, ти не му казваш сигурно нищо, защото не желаеш да го насочваш. Аз обаче казвам, не плюй, защото само невъзпитаните и лоши деца плюят, а ти не си такъв и с плюене само ще отблъснеш другарчетата си. Примерът е в кръга на майтапа, сигурна съм, че не правиш така  Peace Това имах в предвид под насочване. Показвам кое е добро, кое лошо, градя ценностната му система, а ако един ден той реши, че ще е най-щастлив да не учи след 16 години, да се пише безработен и да чака социални помощи от държавата, това си е лично негов избор  Tired Аз поне ще съм с чиста съвест, че съм се постарала да му дам най-доброто, на което съм способна, според моите разбирания и съм се опитала да му покажа и друга гледна точка в живота.
Накратко, не съм съгласна с мнението, че детето се оставя да прави каквото си иска. Това за мен граничи с анархията  Crazy но и не считам, че трябва да се насилва, тогава резултатите също са нулеви. Ето в момента насилвам моят най-накрая да запамети таблицата за умножение. Всеки ден го препитвам, уж я запомня и на следващият ден отново не знае  ooooh! Ако някой ми даде идея, как да се преборя с този проблем, независимо дали метода ще е български или чуждестраннен, ще съм много благодарна!

# 68
  • Мнения: 2 907
Мери, ние говорим за различни неща. Ти говориш за възпитание. То е нужно на едно дете и е задължение на всеки родител. Аз говоря за манипулиране и командване, което много родители слагат във възпитанието. За тях да настояваш детето ти да получава само 6-ци в училище е като това да го научиш да не удря другите деца. За тях това е напълно в реда на нещата.
Ето на това исках да наблегна.

# 69
  • Мнения: 1 909
M_e_р_и, като стана въпрос за насилие, тъкмо  се сетих как на времето един учител ми вкара в главата таблицата за умножение. Спомням си го и до днес - беше ужасен, стар, грозен, направо смърдеше на гробище, застава до теб и те пита, "колко прави 2 по 3" примерно, и ако не отговориш правилно - шляп по бузата! Ако пак не отговориш правилно - шляп по другата. Не много силно, но достатъчно и много гадно ми ставаше. Отвратителен метод, ама на, и до днес  я знам таблицата.
Това не значи, че бих приложила същия метод и на моите деца Cry  

# 70
  • Мнения: 486
Ето в момента насилвам моят най-накрая да запамети таблицата за умножение. Всеки ден го препитвам, уж я запомня и на следващият ден отново не знае  ooooh! Ако някой ми даде идея, как да се преборя с този проблем, независимо дали метода ще е български или чуждестраннен, ще съм много благодарна!

M_e_р_и, a опитвали ли сте нещо от този род:

http://www.teacherandtherockbots.com/songs_multiplication.html?

Последна редакция: вт, 02 окт 2007, 18:01 от Ellie

# 71
  • Мнения: 11 322
Искам да възпитам децата си според моята ценностна система, казвам моята - за мен като мен самата, а не като  на българка. Искам да ги възпитам да са Човеци, да знаят какво искат от Живота и как да го постигнат - т.е. ще им предложа всякакви възможности да опознаят себе си, талантите и способностите и да могат да избират накъде да поемат. Дали ще са амбициозни или ще се оставят на течението, зависи от тях самите.
Моята задача е аз да ги следвам по пътя, когато се налага да им го показвам и насочвам, но никога да ги бутам нанякъде, където аз съм решила.
Дали това ще са типично български ценности, времето ще покаже.
Все пак си мисля, че отглеждам и възпитавам граждани на света, а не конкретно българи или германци.

# 72
   ах мамини сладурани!
   ако знаете само с какъв кеф чета раздумката! то човек като чете и ако ЧЕТЕ тук има какво да си запази за свое ползване, защото му допада и как ли не се е сетил по рано сам? ама то човек ако се сеща за всичко сам защо са му приятели?  Two Hearts
    та да си дойдем на думата: няма да цитирам, защото от всяка мога да взема по нещо ценно за мен отговарящо на моите разбирания за това какво искам да видя след време от детето си и как да го постигна

# 73
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
С моята работа много въпросителни си задавам, но преди 2 седмици имах проблем с един от класовете. Говорих с един координатор, който ме наведе на дълбок размисъл. Оказа се, че реагирам и поставям граници по някакъв начин, точно както моето семейство ( системата ) в България го е правила, когато съм била дете.
  Така и се замислих дали майките тук наистина са незаинтересовани или оставят децата си просто да се развиват с тяхно темпо и начин.
 Честно казано аз все още търся златната среда.

# 74
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=227742.msg5122455#msg5122455
 момичета май и там си говорим за тези неща та вече се оплетох къде писах но тук съм сигурна сече че казах че е големичко моето дете

# 75
момичета , чувствам се обидена от някоя си....?потребител с много публикации. като ще се чете само за спорта и ще се пише без да се мисли то без мен. съжалявам. имам къде къде по приятни занимания от това да давам някакво успокоение на непознати че не са сами и други мислят като тях. аз вече съм изминала тоя път. сега ми предстой пътя на студентската майка и ако даде господ и пътя на свекърва, баба....
 пожелавам на всички ви успешно да изминете този труден път, и като мен с гордост да ви се иска да споделите опита си.
 повече няма да вляза в никоя тема. ако все пак някой иска да си говори с мен:rumyna.stoykova@abv.bg.

# 76
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
rumyna.stoykova,

нещо не разбрах....
 

# 77
  • Мнения: 247
Искам да науча децата си да не са безразлични към чуждото нещастие;да не са саможиви-да обичат и търсят контакти с други хора;да са добри,но не наивни;да са оправни,че като гледам света с какви темпове се променя;когато решат да правят нещо-да влагат душа и сърце,иначе хич и да не почват;да не се страхуват да кажат мнението си,независимо от последствията;да уважават хората за това което са постигнали,а не за това каква кола карат или какви дрехи носят;да са винаги благодарни за това което имат и да имат търпение да постигнат това което искат;да са отговорни за постъпките си,да не се скатават когато загазят;никога да не правят или искат нещо "на всяка цена".......друг е въпроса дали ще успея  Sad

# 78
  • Мнения: 7 091
Предполагам кой на какво ще си научи децата до голяма степен зависи от това, каква е неговата ( на родителя) собствена ценностна система. Децата ( и родителите) са различни индивиди, едва ли има обща схема за " научаване" на ценности и за възпитание, още повече, че ценностите на възпитателите също са доста различни и доброто и приемливото за един може да не е такова за друг.
Аз се надявам децата ми да станат стойностни хора и да бъдат възприемани като такива от останалите хора, независимо от тяхната собствена ценностна система.
Аз също съм на мнение, че възпитанието започва още от утробата и едно дете се " моделира" не само с целенасочено възпитание, но чрез общуване дори. Надявам се някой ден да се обърна назад и да видя, че съм постигнала, това, което съм искала във възпитанието на децата си, но още повече се надявам, те да се обърнат назад и да оценят ( и благодарят ) това, което съм им дала, а не да се стараят да всячески да се разграничат от начините ми на възпитание. Това всъщност е и теста на времето, дали си или не си успял в това начинание...

# 79
  • Мнения: 934

Ето в момента насилвам моят най-накрая да запамети таблицата за умножение. Всеки ден го препитвам, уж я запомня и на следващият ден отново не знае  ooooh! Ако някой ми даде идея, как да се преборя с този проблем, независимо дали метода ще е български или чуждестраннен, ще съм много благодарна!
Това примерно:
http://www.wordshark.co.uk/numbershark-overview.html
Не са просто игрички, а са много професионално направени. Аз купих Wordshark, пробвахме го и съм много доволна.

На въпроса:

От българска страна ми се ще да прихванат щедрост и гостоприемство, от английска (на таткото, де) най-различни, свързани с обществения живот и гражданското общество, за правата на хората и уважението към тях, и това, че правилата не са за балъците, а за да може хората да живеят по-добре заедно.
Също и всички други хубави неща, споменати по-горе от други майки, и важащи за всяка страна и всеки народ. 

# 80
  • Мнения: 1 910
Предпочитам да не се различава от съучениците си.

# 81
Основната ценност, която искам да предам е начина на мислене, а той според мен е свързан с майчиния език /в случая българския език/. Езикът е основата на структурирането на мисълта и е свързан неизменно с традиционните ценности, исторически и културни особености. Поддържайки езика в къщи, надявам се моите деца да приемат голяма част от българския начин на мислене, за който е характерно според мен съмнението, индивидуализма, креативността /изобретателност/, находчивостта /хитрост/, амбицията, семейната традиция.

# 82
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
ombudsman,
интересна теза имаш за връзката език - начин на мислене. Замислих се.

# 83
Всъщност не е моя, а на Сосюр от началото на 20 век:
знаковостта на езика, като репрезантация на ментални и културни идеи ...
Аз само я приемам и доразвивам в светлината на моя живот и преживявания Simple Smile

# 84
  • Мнения: 1 545
Основната ценност, която искам да предам е начина на мислене, а той според мен е свързан с майчиния език /в случая българския език/. Езикът е основата на структурирането на мисълта и е свързан неизменно с традиционните ценности, исторически и културни особености. Поддържайки езика в къщи, надявам се моите деца да приемат голяма част от българския начин на мислене, за който е характерно според мен съмнението, индивидуализма, креативността /изобретателност/, находчивостта /хитрост/, амбицията, семейната традиция.
По-точно не бих могла да го кажа, та се присъединявам към мисълта!

# 85
  • Мнения: 1 761
С моята работа много въпросителни си задавам, но преди 2 седмици имах проблем с един от класовете. Говорих с един координатор, който ме наведе на дълбок размисъл. Оказа се, че реагирам и поставям граници по някакъв начин, точно както моето семейство ( системата ) в България го е правила, когато съм била дете.
  Така и се замислих дали майките тук наистина са незаинтересовани или оставят децата си просто да се развиват с тяхно темпо и начин.
 Честно казано аз все още търся златната среда.

Kalinka-според мен причината е,че тук не е нужно да си много умен и образован на всяка цена,за да живееш добре.И хората не си дават много зор,защото не мислят да издържат децата си до гроб.Напротив-правят всичко възможно да имат собствен живот преди,след и по време на отглеждане на децата.Все пак, не е същото-да стоиш до късно,за да проверяваш домашните на детето си и да го подпитваш по някой предмет какво е научило,или да го пратиш на следучилищна грижа,за да имаш време за езда два пъти седмично.
Имам една много хубава книга с примери,казва се "Защо сме различни".От нея разбрах наистина откъде идва тази невероятна амбиция на българските  майки децата им да са успели,образовани,отличници,най-добрите от добрите.Ние сме много родови.Мислим не за индивида, а за общността.Ако детето се изучи,няма да се налага родителите да го мислят,да го издържат,да се безпокоят какво ще стане с него,когато те умрат.А и на родата ще може да помага (или поне така се предполага,като родата не са само сестри и братя, а и братовчеди от всякое коляно).Тук дори първи братовчеди не се познават понякога,не си липсват,нямат нужда един от друг,съответно не разчитат един на друг.Всеки се спасява както успее и ако някой печели достатъчно добре,за да почива два пъти годишно на КАрибските острови и Швейцарските Алпи,няма никакви ангажименти към братята и сестрите си,които живеят на помощи или родители,които са в старчески дом и не са виждали последните 7-8 години.
Аз мога да ти дам един много прост пример.Учителката ми по холандски ни обясни,че ако имаме някакви въпроси или искаме среща с нея, трябва да я потърсим чрез администрацията и да си запишем час за разговор, но не можем да и се обаждаме вкъщи,защото ще нарушим личния и живот.Аз го приемам за нормално-в крайна сметка не е нужно децата  и мъжа и да живеят с проблемите от работата и.Майка ми също е учителка.Телефонът у дома всяка вечер звънеше до никое време-кой бил болен, кой имал двойки и ще повтаря класа,кой избягал от час...родители и деца непрекъснато се обаждаха.Знаех без да искам колко му е трудно на Пенчо да ги научи тез химични знаци,нищо,че майка му убеждаваше мойта колко е умен,пише стихове, на китара свири....Сега,ако се замисля-не бих имала нищо притив тези ненужни емоции да съм си ги спестила.

Искам детето ми да е здраво и да прекарваме колкото се може повече време заедно.Оттам нататък все ще намери начин да се докосне до това,което му е на сърцето.

# 86
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Картинка,
аз не съм очаквала от родителите на детето нещо свързано с типичната нашата амбиция по отношение на ученето. Честно казано, нямах никакви очаквания, защото ако детето не беше ми казало, нямаше и да знам, че е от Сърбия. Някак си правя сравнение с детето на една моя приятелка, което също е отраснало тук, но много ясно има черти, които бих открила и в общуването с български момчета.
 Бях чела някъде, че ако сложиш в една стая хора от различни националности, то себеподобните се надушват и се познават. Явно съм очаквала да "надуша"балканска" душевност, но не се получи ( което не казвам, че е лошо. Просто ми стана интересно.)

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 10:14 от Kalinka

# 87
Имам една много хубава книга с примери,казва се "Защо сме различни".От нея разбрах наистина откъде идва тази невероятна амбиция на българските  майки децата им да са успели,образовани,отличници,най-добрите от добрите.Ние сме много родови.Мислим не за индивида, а за общността.Ако детето се изучи,няма да се налага родителите да го мислят,да го издържат,да се безпокоят какво ще стане с него,когато те умрат.А и на родата ще може да помага (или поне така се предполага,като родата не са само сестри и братя, а и братовчеди от всякое коляно).

Книгата се казва "Защо сме такива" и е сборник от по-непознати за съвременния българин есета на видни български интелектуалци от началото до средата на 20 век като Пенчо Славейков, Боян Пенев, Петър Мутафчиев, Сирак Скитник, Найден Шайтанов. Това е нещо като опит на бг философи и културолози да обосноват българската културна идентичност, да намерят нейните корени в миналото и да предначертаят "задачите и целите" на националната идея. Това е имало смисъл в периода между двете световни войни, когато България е била на друг политически кръстопът, нямащ много общо с днешните реалности. Това е една от любимите ми книги  Grinning

Не съм съгласна с по-горното твърдение, защото България отдавна не е в традиционното общество, където задругата е била всеобхватна. Още в началото на социалистическата революция този модел е разрушен насилствено. Станали сме модерни, индивидуалисти и не се спасяваме чрез и в общността, а в семейството и то във възможно най-ограничен кръг. То това е пътя на повечето цивилизовани страни след ВСВ, когато всички традиционни ценности се подлагат под съмнение и сюрреализмът, революцията и материалното благополучие поглъщат хората, образно казано  Mr. Green

Последна редакция: пн, 08 окт 2007, 04:31 от ombudsman

# 88
  • Мнения: 1 761
Книгата,която имам предвид е "Защо сме различни?"-междукултурни различия в семейството,обществото и бизнеса -от Михаил Минков.Издадена е през 2002 година от Издателство "Класика и Стил"ООД.Авторът е икономист,работил в български и чужди фирми,сблъскал се с различен стил на работа и култуни различия.

Аз тъкмо свърших да чета "Пътища"" на Димитър Томов.И се замислям,че откакто живея в чужбина съм се променила-докато четях книгата много неща ми се сториха много български,което не означава лоши.

# 89
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Чета вече няколко пъти мненията на пишещите по темата и съм меко казано озадачена от подобни изявления
Цитат
нямам никакви илЮзии, 4е Ще го у4а аз да става 4овек .... най_многото, което могат да направят родителите е да да не пре4ат много на децата си да се развиват
или
Цитат
да е купонджия, адаптивен, да хапва вси4ко не само ит. кухня, да държи на пиене,  да знае 4ужди езици, да не се мисли за център на вселената, да не е балама с жените
Кой ако не вие-родителят ще формирате детето си като човек,това ли са приоритетите ви да направите детето адекватно на средата като го научите да пие и да купонясва?!Или вие не сте дорасли за родители или средата толкова ви е променила ценностната система, че коментар е абсолютно излишен.
Естествено е възпитаните хора навсякъде по света да проявяват уважение и толерантност към околните.Но според мен тук става въпрос за типично български черти и атмосфера,с които ние отрасналите в България сме възпитавани-на първо място отношението към образованието- поколения българи са създавали традицията на стремеж към знания и добро образовиние и респект към учителя.Образованието още от най-ранна възраст никога не е било забавачница и опит да "налееш" знания , докато междувременно детето си играе. Любознателност и широко отворени очи за всичко, което се случва около нас и по света, стемеж към богата обща култура, способност на чистосърдечно отношение и същевременно склонност към скептицизъм,емоционални,темпераментни,нищо лошо в това да се каже и шумни,изобретателни,находчиви и приспособими сме българите.Иначе и аз познавам дете, което за каквото и да го питаш ти казва , че не е cool или fun, но -въпрос на възпитание и родителски възгледи.

хм, и аз съм много озада4ена от мнението ти.
първо, верно ли смятаШ, 4е образованието, "Любознателност и широко отворени очи за всичко...." за типи4но български приоритет?
второ, за кой респект към у4ителя говориШ? имаШе една много интересна тема в клЮкарника за заплатите (и съответно, настояЩето отноШение към у4ителите, препоръ4вам един про4ит)
трето, какво озна4ава за теб "формирането като 4овек" (оставям настрана липсата на ирония, за да разбиреШ цитирания постинг за купоните). Щото за мен, възпитание и образование не вървят задължително под ръка.


Ах забравих (то това си е отделна тема), ама искам децата ми да са амбициозни, ама много  Mr. Green, т.е. да изтискват максималното от себе си напук на тукашните приказки, че не всеки щял да стaне професор и важно било да правиш това, което ти харесва  Thinking. Смятам че няма такъв филм. Естествено, че човек започва да се занимава с нещо където има някакъв интерес или заложба. Но винаги идва момент, когато трудностите ти идват в повече и съответно, идва ти да захвърлиш всичко и ти се появява "друг интерес" и така до безкрай. Имаме познат вечния студент, на 35 още нищо не е завършил а смени не знам вече колко специалности.
От една страна амбициозните, т.е. волевите хора се развиват като личности, а от друга, също не маловажна, си осигуряват по-висок жизнен стандарт. Точно вчера си говорихме с един приятел от студентските години, руснак, израснал също в атмосферата "учение, учение и пак така" (Ленин ако не се лъжа, ама тук съм напълно съгласна с другаря  Peace). Като си помисля той и жена му какви усилия положиха да следват, тя вече имаше 2те деца, той защити, напъваха се за хубави работи, правят кариера. А голямата им дъщеря щяла да става визажистка  Crazy, щото освен make up "други интереси нямала". Вече 2г. се размотава, започна някакво у-ще и го заряза. Ей това ще ми е много болно ако го видя да става с децата ми.

аз пък то4но от тези мисли се мъ4а да се отърва  #Crazy
те не могат да са съЩите като мен, не смятам амбицията за неЩо, което се възпитава (освен болната такава), а за неЩо, което се носи и, евентуално, култивира. не желая никой да носи комплекси, заЩото не се е реализирал според моите о4аквания.  моята роля е да насо4а и поддържам интересите на детето, не да превъплътя моите.

при това в момента, в Италия, и твърдението за по_високия стандарт на "образованите" е греШно, та и това отпада.

да не говоря колко години ми трябваха, за да си изтрия типи4но бг мнението, 4е образование=култура, ерудиция и тем подобни. познавам електротехници с невероятна култура и висШисти с гола_вода такава.
съЩото и за т.нар. "обЩа култура" : демек, от вси4ко по неЩо, ама ниЩо както трябва  Thinking. според моята обЩа култура, някой си няма такава, заЩото не е 4ел, да ре4ем, Пруст. според 4уждата такава, аз може да съм много проста, Щото не разбирам от физика, например. относително ми се струва.
това е до 4овек и интереси, не до образование.

# 90
  • Мнения: 650
 newsm78
Аз не съм съгласна че родителите да са амбициозни за децата е само бг черта и че всички други си гледат живота. Не е хубаво да слагаме тази граница, защото не е вярно. Свят шарен, но е факт че до добрите училища къщите са по скъпи. Само заради училищата Peace

# 91
  • Мнения: 907
аз пък то4но от тези мисли се мъ4а да се отърва  #Crazy
те не могат да са съЩите като мен, не смятам амбицията за неЩо, което се възпитава (освен болната такава), а за неЩо, което се носи и, евентуално, култивира. не желая никой да носи комплекси, заЩото не се е реализирал според моите о4аквания.  моята роля е да насо4а и поддържам интересите на детето, не да превъплътя моите.

Големият ми син не е такъв какъвто аз бях на неговата възраст, по-добра версия е в някои отношения, в други не толкова. Амбицията у мен смятам, че е развита от родителите ми. Искам да му я предам, а и на другите деца. Не виждам нищо лошо в това. Каква е алтернативата - да си минималист, да креташ криво ляво с постигнатото, дори това да е само 50% от това, което можеш?

при това в момента, в Италия, и твърдението за по_високия стандарт на "образованите" е греШно, та и това отпада.

Грешно? За кого? По кои критерии? Тук също често съм чувала, че учители твърдели не всички деца можели/трябвало да станат професори. Такова изказване в устата на учител намирам за изключително непрофесионално, не съм го чувала от учителите на сина ми слава богу. Нямам поглед върху всички сфери на живота, но в моята област със сигурност мога да кажа, че без всичките ми дипломи, нямаше да мога да си намеря работа дори в най-голямата криза, нямаше да ползвам куп облаги както 2но дългото майчинство, нямаше да имам възможност да имам и толкова деца, да ги гледам на спокойствие, да имам дома, за който съм мечтала и да пътувам по места, за които дори не съм и сънувала. Сега като го пиша се сещам, че и свекър ми говори така - той е професор   Mr. Green, роден е в едно много забутано място, село, до училищна възраст не е говорил и езика на страната си (руски). Та нищо лошо децата да имат такива примери, това амбицира.  Mr. Green Да попораснат още, ще си говорим и за този им дядо и за другите... smile3508

Между другото, синът ми точно днес се поинтересува дали продавачите взимали добри заплати и дали са по-добри от тези на учителите по математика (той засега такъв иска да стане), та си позволих да го "насоча" в по-правилната посока (от моя гледна точка разбира се  hahaha).

Последна редакция: сб, 27 окт 2007, 00:33 от MegiX

# 92
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
аз пък то4но от тези мисли се мъ4а да се отърва  #Crazy
те не могат да са съЩите като мен, не смятам амбицията за неЩо, което се възпитава (освен болната такава), а за неЩо, което се носи и, евентуално, култивира. не желая никой да носи комплекси, заЩото не се е реализирал според моите о4аквания.  моята роля е да насо4а и поддържам интересите на детето, не да превъплътя моите.

Големият ми син не е такъв какъвто аз бях на неговата възраст, по-добра версия е в някои отношения, в други не толкова. Амбицията у мен смятам, че е развита от родителите ми. Искам да му я предам, а и на другите деца. Не виждам нищо лошо в това. Каква е алтернативата - да си минималист, да креташ криво ляво с постигнатото, дори това да е само 50% от това, което можеш?

при това в момента, в Италия, и твърдението за по_високия стандарт на "образованите" е греШно, та и това отпада.

Грешно? За кого? По кои критерии? Тук също често съм чувала, че учители твърдели не всички деца можели/трябвало да станат професори. Такова изказване в устата на учител намирам за изключително непрофесионално, не съм го чувала от учителите на сина ми слава богу. Нямам поглед върху всички сфери на живота, но в моята област със сигурност мога да кажа, че без всичките ми дипломи, нямаше да мога да си намеря работа дори в най-голямата криза, нямаше да ползвам куп облаги както 2но дългото майчинство, нямаше да имам възможност да имам и толкова деца, да ги гледам на спокойствие, да имам дома, за който съм мечтала и да пътувам по места, за които дори не съм и сънувала. Сега като го пиша се сещам, че и свекър ми говори така - той е професор   Mr. Green, роден е в едно много забутано място, село, до училищна възраст не е говорил и езика на страната си (руски). Та нищо лошо децата да имат такива примери, това амбицира.  Mr. Green Да попораснат още, ще си говорим и за този им дядо и за другите... smile3508

Между другото, синът ми точно днес се поинтересува дали продавачите взимали добри заплати и дали са по-добри от тези на учителите по математика (той засега такъв иска да стане), та си позволих да го "насоча" в по-правилната посока (от моя гледна точка разбира се  hahaha).

Меги, по вси4ки критерии. все по_трудно се намира работа за хора с образование, дори понякога е в уЩърб. и при вси4ки положения, заплатата е пълна подигравка. а разните "ниско поставени" професии като бояджия, пло4каджия, водопровод4ик, ел. техник, козмети4ка, първо, винаги се търсят, к'вато и криза да има, второ, може да ба4ка 4астно, плаЩайки ниЩожни данъци (в тия сектори, поне едно 80% от доходите са на 4ерно).
Не знам какво визираШ под "правилната насока", дай пример, та да се разберем. 

Що се отнася до амбицията, със сигурност знам, 4е 4увството развито от родителите ми има обЩо по_скоро със страх и под4инение, отколкото с амбиция.

и да, смятам, 4е е по_добре да си минималист, отколкото роб на болни амбиции. стига да си Щастлив/удовлетворен от себе си, а това не е от неЩата, които високият стандард осигурява.

# 93
  • Мнения: 907

Меги, по вси4ки критерии. все по_трудно се намира работа за хора с образование, дори понякога е в уЩърб. и при вси4ки положения, заплатата е пълна подигравка. а разните "ниско поставени" професии като бояджия, пло4каджия, водопровод4ик, ел. техник, козмети4ка, първо, винаги се търсят, к'вато и криза да има, второ, може да ба4ка 4астно, плаЩайки ниЩожни данъци (в тия сектори, поне едно 80% от доходите са на 4ерно).
Не знам какво визираШ под "правилната насока", дай пример, та да се разберем. 

Що се отнася до амбицията, със сигурност знам, 4е 4увството развито от родителите ми има обЩо по_скоро със страх и под4инение, отколкото с амбиция.

и да, смятам, 4е е по_добре да си минималист, отколкото роб на болни амбиции. стига да си Щастлив/удовлетворен от себе си, а това не е от неЩата, които високият стандард осигурява.

Моите наблюдения пък не са такива. Тук преди няколко години "вкарваха" програмисти от Нова Зеландия, Австралия (от БГ също  Grinning) дори без висше, но със солиден опит, които печелеха фантастично  Crazy. Менажери, , научни работници, а и други специалисти, дори не на топ ниво също се търсят и вкарват от Германия като най-лесно и бързо. Тук на практика няма безработица, всеки може да печели добре, ако е учил повечко. Ако не - пак не умира от глад, но като касиер в супера взимаш най-ниската възможна заплата и се броиш.

Та това беше примера - учител по математика или продавач-касиер. Синчето ми е още малко да се замисля и избира сериозно, но сравнително рано трябва да се ориентира дали гимназия  (от 6кл, което отваря път към у-тет) или занаят-чиракуване. Та за това си говорихме - какво трябва да се учи напр. за учител и какво за продавач. Болни амбиции - не, но ако не се явиш на изпит за гимназия просто от мързел - това не го толерирам. Ако се явиш и не изкараш - ок, няма да умирам сега, обещавам  Stop.

И да, за щастието става въпрос. Работата е че децата в 5-6кл още не знаят какви възможности имат откъм училища и понататъшно образование (то и аз не съм много в час още, но имам още малко време), нямат си и представа от всички възможни професии, та няма да го питам само какво иска, но и активно ще го съветвам, това ми е мисълта. Пък и трудно ще ме убеди някой, че ще е много щастлив с някоя рутинна работа като да седи на касата в супера напр.  на минимална заплата.

# 94
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
MegiX,
съгласна съм с теб, че родителите трябва да насочват малко или много децата. Оставам с впечталението, че при вас също от много рано трябва да се ориентират ( вид училище = бъдеща  професия). Та как може да се ориентира обективно и само едно дете на 12?

# 95
  • Мнения: 314
MegiX,
съгласна съм с теб, че родителите трябва да насочват малко или много децата. Оставам с впечталението, че при вас също от много рано трябва да се ориентират ( вид училище = бъдеща  професия). Та как може да се ориентира обективно и само едно дете на 12?
Това е вярно, но също е вярно, че човек може да смени професията си няколко пъти през живота си (все пак трудоспособната възраст е от 20 до 65 години... ) и тук това съвсем не е нещо необикновено. Винаги можеш да си доучиш необходимите гимназиални курсове, и да запишеш такива на университетско ниво. Да възпитаваш амбициозност може да е нож с две остриета. Аз лично имам доверие на детето ми че ще намери пътя си и не смятам да му се меся, а само да помагам, ако мога.

# 96
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

Моите наблюдения пък не са такива. Тук преди няколко години "вкарваха" програмисти от Нова Зеландия, Австралия (от БГ също  Grinning) дори без висше, но със солиден опит, които печелеха фантастично  Crazy. Менажери, , научни работници, а и други специалисти, дори не на топ ниво също се търсят и вкарват от Германия като най-лесно и бързо. Тук на практика няма безработица, всеки може да печели добре, ако е учил повечко. Ако не - пак не умира от глад, но като касиер в супера взимаш най-ниската възможна заплата и се броиш.

Та това беше примера - учител по математика или продавач-касиер. Синчето ми е още малко да се замисля и избира сериозно, но сравнително рано трябва да се ориентира дали гимназия  (от 6кл, което отваря път към у-тет) или занаят-чиракуване. Та за това си говорихме - какво трябва да се учи напр. за учител и какво за продавач. Болни амбиции - не, но ако не се явиш на изпит за гимназия просто от мързел - това не го толерирам. Ако се явиш и не изкараш - ок, няма да умирам сега, обещавам  Stop.

И да, за щастието става въпрос. Работата е че децата в 5-6кл още не знаят какви възможности имат откъм училища и понататъшно образование (то и аз не съм много в час още, но имам още малко време), нямат си и представа от всички възможни професии, та няма да го питам само какво иска, но и активно ще го съветвам, това ми е мисълта. Пък и трудно ще ме убеди някой, че ще е много щастлив с някоя рутинна работа като да седи на касата в супера напр.  на минимална заплата.

от време на време забравям къде си, после се 4удя как може да сме на един хвърлей място, а с толкова разли4ни ситуации.
без да подробни4а, доколкото са ми разказвали, Швейцарската реалност е много по_разли4на (ако ЩеШ и като ниво на заплатите на една и съЩа професия). тук безработица има, може да пе4ели добре, който има добри връзки, или е създал някакво положение преди 90_те години, или... е страШно, ама страШно амбциозен, дотолкова, та да забрави ли4ен живот и да стане маШина за правене на хартийки, които осигуряват стандарт, (видях си греШката горе  Embarassed) да, жалко, 4е няма време да му се насладиШ  Confused.
на италианските у4ители май Ще им е по_изгодно (като пе4алба, де), да станат касиери в Швейцарско  Twisted Evil, заЩото тук са една от най_ниско платените категории  Confused
ако не бе работното време, което им позволява евентуалното упражняване на някаква втора работа на 4ерно (4астни уроци, или... бояджийски услуги  Rolling Eyes), мисля 4е заплатата им е по4ти еднаква с тази на касиерите  #Crazy

това само повод разли4ните възможности на у4ил много и у4ил достатъ4но.

инак, естествено и аз, като всеки родител, предпо4итам детето ми да се изу4и и да открие, 4е пътят му е в някаква много пе4елеЩа професия Mr. Green
оспорвам метода с прекалено култивиране на амбиция, както и (понеже такава беШЕ темата в на4алото) преобладаваЩото мнение, 4е това е български приоритет/манталитет.

разбиране, насър4аване, насо4ване ги предпо4итам пред възпитание на амбиция. но, естествено, може и да греШа.

пп. аз настояЩем бих се 4увствала Щастлива, ако можех да си позволя да съм на минимална заплата, бих на 4аса приела една рутинна работа. да изляза и да забравя, а не да си нося проблемите в къЩи, да се нервя с децата и понякога, да не спя ноЩно време. (с'а някой да не реШи, 4е съм с кой знае к'ва отговорна позиция Mr. Green)

# 97
# 98
  • Мнения: 907
MegiX,
съгласна съм с теб, че родителите трябва да насочват малко или много децата. Оставам с впечталението, че при вас също от много рано трябва да се ориентират ( вид училище = бъдеща  професия). Та как може да се ориентира обективно и само едно дете на 12?

Ама и при нас беше така. Точно в 6-7 кл. трябваше да решиш каква гимназия - езикова, математическа, техникум ли и това донякъде ти определяше понататъка пътя. Тук няма приемни изпити, трябва да имаш матура от гимназия. Е, можеш и по-късно да караш някакъв съкратен вид и да наваксаш, но се губи време и хвърляш 2ни усилия. Не рядко завършват на по 21г. по тази причина че се лутат. После и у-тета също може да го караш вечно  ooooh!. Това с преквалификацията е така, но колкото си по-праволинeeн, толкова повече опит трупаш и напредваш в дадена професия. Е, ако знаеш веднага какво искаш, а не се чудиш и решиш да пробваш тук там. А курсовете вършат работа само като добавка към опит, иначе не мога да ги съпоставя със солидно образование.

Feiam, да, няма безработица, но не забравяй и че е доста по-скъп животът. Та с една минимална раб. заплата наистина едвам свързваш 2та края. Данъците, не са високи, но пък затова ако имаш семейство, всичко ти излиза доста скъпо.

Сега, аз амбициозността не я разбирам да се превърнеш на машина, т.е. не е същото като workaholic. Амбициозност е според мен да си взискателен към себе си, дисциплиниран, точен, за да можеш да постигнеш своите си цели и да си удовлетворен от това. А и винаги можеш да минеш на рутинна работа, ако не ти харесва креативната, ама обратно е по-трудно  Mr. Green.

Последна редакция: ср, 31 окт 2007, 15:37 от MegiX

# 99
  • Мнения: 1 909
Аз съм от тези, които уж искат да възпитават децата си да са амбицирани да постигнат повече... Но сега се сетих, как претърпях пълно фиаско в опита си да амбицирам сина ми да се бори - на първото си състезание по джудо.

Не знам дали защото беше малък, или не разбираше добре идеята на състезанието, но въобще не успях да го амбицирам да се опита поне да се противопостави на съперника си. Стоеше си там и само леко оказваше съпротива, но блееше нанякъде си, като че ли не той участва. Какво ли не се опитах да му обяснявам - напразно.
Накрая все пак спечели медал, нищо че беше последен, и това много му хареса, но пак недостатъчно, за да го мотивира да се бори повече на следващото състезание.

Така че, аз може много да искам да възпитам някои неща и да се опитвам, но никак не е сигурно, че детето ще възприеме нещата по същия начин.
По-скоро трябва да се следи от какво се интересува едно дете и да му се помогне, ако иска да се занимава с нещо - да се намери начин да се отговори на желанието му. Thinking

# 100
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
anita,
можеш да си смениш професията много пъти, но когато си на 14 и трябва да избереш профил, можеш да направиш огромни и фатални грешки. Много деца се ориентират сами към даден пакет предмети, а когато поотраснат и решат, че искат да учат нещо друго, се оказва, че са нямали даденият предмет в пакета и не могат да учат или трябва да загубят 1 година да наваксат.

Между впрочем, невероятно, но факт,  но след 6 седмици моето момче от класа започна да проявява типична балканска душевност ( като общувам с него и се чувства, без да има изказани думи от наша страна...).

# 101
  • Мнения: 314
anita,
можеш да си смениш професията много пъти, но когато си на 14 и трябва да избереш профил, можеш да направиш огромни и фатални грешки. Много деца се ориентират сами към даден пакет предмети, а когато поотраснат и решат, че искат да учат нещо друго, се оказва, че са нямали даденият предмет в пакета и не могат да учат или трябва да загубят 1 година да наваксат.
Зависи как приемаш тази година, мисля че гледаш малко черно. Загубваш заплатата си, защото не можеш да работиш паралелно, или загубваш ценна година от кариерата си? Често човек е толкова мотивиран, че въобще не приема годината за загубена, знам го от опит. А и обикновено можеш да продължиш да работиш , тук поне е така. Ако пък не можеш и нямаш спестявания - получаваш стипендия + заем от държавата (става дума за Швеция, незнам как е другаде).
Много деца тук започват да работят директно след гимназията, затова и практически профили за добре платени професии са популярни, спестяват за да пътуват, опитват как е живота на различни места по света, и след няколко години, когато са се наситили и са решили какви искат да станат като пораснат започват да учат отново... Ех, де и аз да имах този шанс на младини...

# 102
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Оптвам се да не гледам черно, но реалността е точно такава..От 2 години се занимавам с даване на разяснения за бъдещи студенти и съм се срещнала сигурно с над 1000. Много малко ( единични бройки) са тези, които са готови да учат 1 година липсващият предмет от пакета и след това да учат дадена специалност ( говоря за висше образование).

Моите наблюдения са, че младото поколение мисли по-много различен начин от моето поколение ( а не съм на 50  Wink ). Голям процент искат, колкото се може по-бързо да завършат и да почнат да печелят пари ( дори 4 години им се виждат много, но това може и да е резултат от системата тук, защото един ученик прекарва средно 13-14 години от живота си на чина). 

# 103
  • Мнения: 934


Между впрочем, невероятно, но факт,  но след 6 седмици моето момче от класа започна да проявява типична балканска душевност ( като общувам с него и се чувства, без да има изказани думи от наша страна...).
[/quote]
Тарикатлък? Laughing

Сериозно - в какво се изразява въпросната душевност?

# 104
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969


Между впрочем, невероятно, но факт,  но след 6 седмици моето момче от класа започна да проявява типична балканска душевност ( като общувам с него и се чувства, без да има изказани думи от наша страна...).
Тарикатлък? Laughing

Сериозно - в какво се изразява въпросната душевност?
[/quote]

Не, напротив....Ами, не мога да го опиша с думи. Опитвах се някак си да го формулирам, ама.....Не знам дали понякога не сте усещали, че влизате в стая с много народности и "надушвате"своята или тази, която е най-близо до вашата....Така е и с него....

Общи условия

Активация на акаунт