Информация за училище ЕСПА

  • 84 036
  • 267
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 15


Здравейте!
Позволете ми да изкажа моето мнение по въпроса за качеството на образование и текучеството на учители от ЧСОУ"ЕСПА"Предварително да уточня,че не съм родител,нито съм работил в ЕСПА-просто там работеше настоящата ми приятелка/хей-мъж съм Wink/ като учител по английски език.
Прочетох някои мнения за нивото на образование:
Да не говорим ,че ученето е пълен бошлаф.Почивайте си на лаврите,че детето ви знае.
Анализа ти за натовареността е добър, но изпускаш момента с ефективността. Да си чула за наше дете класирано на олимпиада, кенгуро или някъде на друго състезание (изключвам катеренето, там сме най-добри защото Калин е изключителен, всеки ще ти го каже). Като сме сила по английски както твърди , защо изпокъсаха на Питмана децата тази година, защо ни няма на лингвистичното кенгуро никакви.
Абсолютно вярно! Нивото на обучение по английски език в ЕСПА не е по-различно/ а в някои случаи дори е по-ниско/ от нивото в някои от по-добрите държавни училища,като 7 СОУ или 12 СОУ например.Ако искате ми вярвайте,но ви казвам това от позицията на човек,завършил "Английска филология" със специализация по "Методика на обучението по английски език" във Великобритания,живял,учил и работил няколко години в САЩ,и проверил "ПО СЪВМЕСТИТЕЛСТВО" Joyстотици тестове и работи на ученици от ЕСПА.Моля,не се учудвайте,че децата са изпокъсани на "Питман",че нямат успехи на олимпиади и ги няма никакви на лингвистичното "Кенгуру".Няма и да ги има при сегашната ситуация, защото  това е един абсурден конфликт между интересите на училището,образователния процес,родителите и учениците.Смятам,че това не е проблем само на ЕСПА,това е проблем на повечето от частните училища.
Знаете ли,че в ЕСПА е бил уволнен учител за нелоялност към г-жа Немцова,само заради това ,че е писала текуща оценка Слаб/2/ и мама се е оплакала?Питам тогава колко реални са оценките в това училище,и кой би се осмелил да напише реална оценка?И какво остава? "Ние сме училище на щастието","Уважаеми родители" и "Всички знаем много".
Проблемът е,че децата вместо да бъдат център на всичко,се изместват в посока ПАРИ.


...изчислихме с мамите, че реалната такса на дете е евро 7000,00 на година...Всички учители напуснаха  през лятото. И септември ни представиха новите преподаватели, няма да ги коментирам...Та извода който си направих за себе си е: напълно нарушен баланс в ЕСПА цена/ качество на услугата.Моите две деца са в различни класове и нямат нито един преподавател останал от миналата година
Ще се опитам да Ви отговоря,защо има такова голямо текучество.
учителската заплата при г-жа Немцова е колкото директорската в друго частно училище+ премии и надбавки.
Персонал в ЕСПА се търси постоянно и има обяви много. Обаче се искат качествени преподаватели които да имат чувство към децата. Да, в ЕСПА изискват повече към учителите с оглед на грижовността към децата, но реално получават в замяна солидно възнаграждение + бонуси и 13та заплата  Simple Smile това го знае всеки работил в ЕСПА  
За да няма спекулации-работната заплата в ЕСПА е нетно 600 лева/аз плащам повече на продавачки с основно или средно образование,ако 600 лева са "солидно" възнаграждение,както ardi твърди-здраве му кажи/,ако си придружител на бус-получаваш още 60./имай щастието да откажеш на Немцова да станеш придружител-веднага влизаш в черния и списък на "нелоялните"/.Осигуровки се плащат на 350 лева,ако не съм се объркал.
Това е!Не знам защо,но се сетих за поговорката "С трици маймуни не се ловят".Е-какво предлага г-жа Немцова срещу тези 600 лева:от понеделник до петък-излизане от дома-6 ч. и 10 мин.Прибиране-20 ч и 30 мин.Петък-и по-късно.Събота-или писане на справки,или "съботник" за среща с родители и деца/нещо такова беше/.
По мое мнение,наистина трябва или да си отдаден 1000 процента на работата,или да си обикновен полуидиот,за да работиш в ЕСПА.Така хората са изправени пред дилема-"Работиш в ЕСПА-нямаш личен живот,на един театър или концерт не може да отидеш" или "Не работиш в ЕСПА-имаш личен живот".Аз не мога да си представя мъж да издържа семейство с 600-700 лева на месец,нито мога да си представя жена,която би била търпяна от мъжа си да излиза сутрин в 6 и да се прибира вечер  в 9 пет-шест дни седмично.


Накрая искам да изразя и мнението си за Stella Maria-госпожо,благодаря Ви,че Ви има,защото в България са много малко родителите,които наистина се интересуват от децата и не се страхуват да поставят директно проблемите когато,както и където трябва.
1. Проблемът с текучеството се дължи на нейните доста високи изисквания към учителския състав. Очевидно от учителите се е изисквало много организационна работа и куп документация, която им е отнемала и уикендите. Напусналите са предимно млади преподаватели по езиците, от основното преподавателско ядро (начални учителки, математика, бг език) няма напуснали. Директорката каза, че си дава сметка, че е товарила учителския състав с твърде много странични ангажименти и е променила структурата, за да ги поосвободи. Въпреки това, оставам с впечатлението, че от учителите се изисква доста повече отколкото в много други училища, което не виждам как би могло да е в ущърб на децата, дори напротив.
Не е вярно-напуснаха преподаватели както по БЕЛ,така и по математика.В същност звучи жалко за училище,имащо претенции за ЕЗИКОВО,да твърди,че ядрото му са началните учителки Shocked.И отново-проблемът не е само в организационната работа и купищата документация.   Проблемът е в цялостната заетост и аз за себе си съм убеден,че докато учителите са заети по 14 часа в денонощие,текучество ще има,а че прекалените изисквания са в ущърб на децата,ще го разберете по-късно,когато започнат да сменят по два-три пъти учители през една учебна година на Вашето дете.
А защо не са избягали и началните учителки...просто няма търсене Rolling Eyes
Накрая искам да завърша с това,че съвсем не твърдя,че ЕСПА  е лошо училище,нито пък твърдя,че ЕСПА  е единствения правилен избор.Както каза някой в предишен пост,като не ти изнася,вдигай си шапката и се изнасяй.Така постъпихме ние-заявих на моята приятелка,че ако не иска да си провали живота и да търпи постоянното арогантно отношение на г-жа Немцова,трябва да напусне.

Последна редакция: вт, 21 юли 2009, 14:21 от gv70

# 151
Аз съм дете от миналия 7ми клас в училище ЕСПА...
 Искам да попитам само 1 нещо.
 Защо като повтаряха, че сме срам за училище ЕСПА и че сме най- лоши, най- глупави и т.н., когато се оказа, че всички, които искаха да влязат в Американския колеж, са успели започнаха да се хвалят с нас и да пишат по вестниците, че сме перфектни?
 Мога да кажа, че за този успех ЕСПА почти не ни помогна - само учителката по български и учителката по математика (въпреки че напусна 1вия срок по незнайни причини) , на които благодаря МНОГО, останалите щом видеха, че някой се е обърнал просто си хващаха чантата и казваха "на вас не мога да преподавам" Joy Joy Joy. Сега ще ми кажете, че ние сме виновни за това, че не знаем нищо по вашите предмети, но защо на госпожа Рангелова и госпожа Серафимова това не им попречи да ни научат? Явно проблема не е у нас  newsm78... Всичко останало, което знаем е благодарение на частните уроци, на които ходехме всички!
 Госпожо Немцова, вашите непрекъснатите упреци само ни попречиха да вземем по- добри места... Благодаря ви за всичко!

# 152
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Мило дете от миналия седми клас, аз не можах да те разбера. Усещам някаква горчивина, но не мога да разбера повечето неща в поста ти. Нека конкретно да попитам - във връзка с
..... всички, които искаха да влязат в Американския колеж, са успели .....
Колко са тези които са искали и колко са успели?

# 153
В Американския колеж искаха да влязат 5 деца (от 8 в клас), които успяха... Другите 3 просто не се и опитаха, но и те бяха приети в елитни гимназии...

# 154
Да -  учителите се сменят често (сещайте се защо...никой не бяга от хубавото - за справка jobs.bg) , Да - условията са лоши, Да -  базата е стара и не се подържа, Да - не бих си дала детето там - който иска да вярва....!!!

# 155
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 537
Имате ли представа кога от ЕСПА имат намерение да освободят ползваната сграда на бившето 25 ОДЗ. Договорът за наем би следвало да изтича през настоящата 2010 г., а от 2007 г. СОС е учредил безвъзмездно право на строеж за ЕСПА на доста приятен терен. Та от следващата учебна година къде ще се помещава училището?

# 156
  • Мнения: 2 280
мама Саня, г-жа Фандъкова миналата година,упорито твърдеше,че ЕСПА  са там"най-късно до 2010г",но.......живея точно срещу ЕСПА и..те уверявам,че никой там,не се кани да се мести..
Освен това,в Столична Община,пари за ремонт на сградата за 2010г не са предвидени..
За мен това е показателно,че въпросния договор ще продължи да е в сила.."докато си построят сграда"..точно,както ми отговори първия път  г-жа Фандъкова..(преди да почна да й задавам  неудобни въпроси,свързани с мораториума)..
Ще  се радвам,някой чието дете посещава ЕСПА или който преподава там,да има по-точна информация ..кога ще им е готова новата сграда....

# 157
  • Мнения: 3 479
Щурчо, имам приятелка, на която и двете деца са в ЕСПА, едното е в градината, а другото в училището.
Даже намек не е правен на родителите, че скоро може да има местене. Абсолютно съм сигурна в това, защото постоянно сме във връзка и обсъждаме разни неща свързани с децата ни, които са връстници.

# 158
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 537
Копирам си поста от темата за бившите ДЗ.

По отношение на бившето 25 ОДЗ от СНБМ сме предприели следното:

На 26.11.2009 г. депозирахме това писмо http://snbm.org/userfiles/ESPA.doc
На същата дата депозирахме и заявление за достъп до обществена иф по ЗДОИ.
На 10.12.2009 г. изтече срокът за произнасяне по чл.28 ЗДОИ.
На 18.12.2009 г. отново писмено напомнихме за липсата на отговор.
На 11.01.2010 г. , в нормативноустановения срок, чрез СО депозирахме жалба до Административен съд - София град, срещу мълчаливия отказ на кмета по заявлението ни за достъп до ОИ.

На всяка работна група напомняме за проблема и липсата на отговор.

Тази реалност е Абсолютно Безобразие. Крайно време е да се даде публичност на въпроса.

# 159
Преди 2 год, когато детето ми учеще там, ни представиха идеен проект на новата сграда. Свръхмодерен. Оттогава нищо. Пари за сграда със сигурност няма защото си тръгнаха доста деца (много се влоши качеството на образованието).Паралелката на седмокласниците от 13 деца миналата година останаха 6 тази.Пети клас от 2 паралелки остана 1.

# 160
  • Мнения: 3
Аз също съм на мнение,че нещата много са се влошили. Вече няколко пъти се случва синът ми да  казва, че е поискал допълнително от храната и някаква си Люси, му казвала, че не може допълнително, защото щяло да го заболи корема- егати и нахалството. Още една майка ми сподел същото и разбрахме, че всъщност тази Люси била сестра на Немцова- нали се сещате.При условие,че плащаме тези такси....Другото, което според мен е много нагло- повечето учителки, с който разговарям миришат на цигари,а аз дори не си позволявам да пуша при синът ми. Да не говорим, че базата вече на нищо не прилича.

# 161
  • Мнения: 2 280
Ндам..Никой ли няма информация за движение по казуса ЕСПА?

# 162
  • Мнения: 1 144
Истина е, че базата се е скапала тотално, но нали уж се строи нова... Само че май няма да е скоро. Мен пък напоследък ме дразни все повече факта, че програмата е свръхамбициозна и децата постоянно тичат от един час в друг. Обедна почивка - 20 минути. Косьо не може да се нахрани толкова бързо и се е научил да гълта храната без да дъвче, очевидно ги подканят да бързат там, което не е добре за стомаха. Вече иска да ходи облечен само с анцуг, защото няма време да се преоблече за спортовете - пет минути междучасие. Авторската програма на ЕСПА е станала прекалено "авторска", според мен, несъобразена с възрастта им. Може би г-жа Немцова иска да докаже, че дава повече от другите частни училища, но в крайна сметка, децата се изнервят от това непрестанно тичане. Косето много се оплаква също, че нямат време за игра. Вярно, има спортове, но нормално междучасие, в което да потичат из двора, няма. Макар че детската градина на ЕСПА няма лиценз, както разбрах чак в 4 група, бяхме доволни от програмата им в детската градина, отколкото от настоящата. Впрочем, аз съм решила да го местя в друго частно училище от първи клас, уведомих в ЕСПА миналия месец и получих отговор, че няма да ми върнат гаранционната вноска, защото трябвало да кажа от 1 януари, че детето няма да учи там следващата учебна година. Така губят и най-малкият ми син, защото няма да го запиша там в детска градина. А гаранционната вноска - тъй като не съм наясно с този казус, струва ми се много измислен, дала съм го на адвоката ни да даде едно становище. Но след като съм решила, че не съм доволна, няма да ме задържат там с гаранционна вноска, само натрупват негативи по този начин.

# 163
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 537
              Твърдо съм решила да разрина тази "обществена мизерия". Към настоящия момент не предоставят дори иф за действащия договор за наем. Нали всичко било ОК Joy ?!?


               ДО
               АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД
               СОФИЯ – ГРАД
               1301 София
               ул. „Георг Вашингтон” № 17


   към вх.№ 2982 от 09.02.2010 г.


   УВАЖАЕМИ Г-Н/Г-ЖО АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ,

    На 19.02.2010 г.получихме писмо от кмета на Столична община, изх.№ 94-ЗДОИ-113/7/11.02.2010 г. С него ни уведомяват, че след процедура по чл.31, ал.2 ЗДОИ, наемателят е депозирал отказ за предоставяне на заявената информация. Въпросното волеизявление възприемаме като изричен отказ за предоставяне на достъп, независимо от обстоятелството, че същото не съдържа нормативноустановените реквизити – правно и фактическо основание за отказ, дата на приемане на решението, както и пред кой орган и в какъв срок може да се обжалва. Административният отказ е мотивиран със защита интересите на третото лице, което е депозирало отказ за предоставяне на информацията. В писмото се твърди, че ни предоставят и копие от него. Приложение не е налице. Не е спазен и срокът по чл.31, ал.2 ЗДОИ. Дори да е обективиран подобен отказ на третото лице, той не представлява основание да ни бъде отказана исканата информация. Съгласно разпоредбата на чл.31, ал.4 ЗДОИ кметът на Столична община следва да ни предостави исканата информация в обем и по начин, който не разкрива информацията, която се отнася до третото лице. С оглед тази разпоредба, аргументът за отказ на административния орган е неоснователен и необоснован. Законодателят е определил начина на защита на третото лице, а кметът на Столична община не е изпълнил правнорагламентираното в чл.31, ал.4 задължение. От друга страна е налице пълно игнориране на разпоредбата на ал.5 от същия член. Не са налице каквито и да било противопоставими аргументи на надделяващия обществен интерес, по смисъла на чл.31, ал.5 ЗДОИ, във вр. с §1, т.5 и т.6 от ДР на ЗДОИ.
Исканата от нас информация е обществена, по смисъла на чл.2 ЗДОИ, кметът на Столична община е задължен субект, по смисъла на чл.3 ЗДОИ, процедурата по заявяване е спазена, не е налице нито едно от основанията за отказ от предоставяне на достъп, по смисъла на чл.37 ЗДОИ и информацията следва да бъде разкрита. 

УВАЖАЕМИ Г-Н/Г-ЖО АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ,

   Моля, предвид отразените обстоятелства и факти, да отмените изричния отказ на кмета на Столична община по заявлението ни за достъп до обществена информация, вх. № 94-ЗДОИ-113/26.11.2009 г., като постановите решение, с което го задължите да предостави достъп до търсената информация.
   При условията на алтернативност, моля да отмените мълчаливия отказ на кмета на Столична община по заявлението ни за достъп до обществена информация, вх. № 94-ЗДОИ-113/26.11.2009 г., като постановите решение, с което го задължите да се произнесе писмено и мотивирано и съгласно чл.174 АПК определите срок за това.


   Приложения:
1.   Заверено копие от жалба вх.№ 94-ЗДОИ-113/5/11.01.2010 за Столична община;
2.   Заверено копие от молба вх.№ 2982/09.02.2010 за АССГ;
3.   Заверено копие от писмо на Столична община изх.№ 94-ЗДОИ-113/7/11.02.2010;
4.   Заверено копие от писмо вх.№  1500-623/26.11.2009 г. за Столична община;
5.   Заверено копие от Решение № 4 от 30.10.2009 г., по ф.д. 10633/2006 г., на Софийски градски съд, партиден № 13388 рег. 1, том 277, стр. 95.;
6.   Платежен документ за внесена държавна такса в размер на 10 (десет) лева – оригинал;
7.   Оригинален екземпляр от настоящото за ответната страна;

# 164
  • Мнения: 4 877
Истина е, че базата се е скапала тотално, но нали уж се строи нова... Само че май няма да е скоро. Мен пък напоследък ме дразни все повече факта, че програмата е свръхамбициозна и децата постоянно тичат от един час в друг. Обедна почивка - 20 минути. Косьо не може да се нахрани толкова бързо и се е научил да гълта храната без да дъвче, очевидно ги подканят да бързат там, което не е добре за стомаха. Вече иска да ходи облечен само с анцуг, защото няма време да се преоблече за спортовете - пет минути междучасие. Авторската програма на ЕСПА е станала прекалено "авторска", според мен, несъобразена с възрастта им. Може би г-жа Немцова иска да докаже, че дава повече от другите частни училища, но в крайна сметка, децата се изнервят от това непрестанно тичане. Косето много се оплаква също, че нямат време за игра. Вярно, има спортове, но нормално междучасие, в което да потичат из двора, няма. Макар че детската градина на ЕСПА няма лиценз, както разбрах чак в 4 група, бяхме доволни от програмата им в детската градина, отколкото от настоящата. Впрочем, аз съм решила да го местя в друго частно училище от първи клас, уведомих в ЕСПА миналия месец и получих отговор, че няма да ми върнат гаранционната вноска, защото трябвало да кажа от 1 януари, че детето няма да учи там следващата учебна година. Така губят и най-малкият ми син, защото няма да го запиша там в детска градина. А гаранционната вноска - тъй като не съм наясно с този казус, струва ми се много измислен, дала съм го на адвоката ни да даде едно становище. Но след като съм решила, че не съм доволна, няма да ме задържат там с гаранционна вноска, само натрупват негативи по този начин.

Stella Maria, много хубав пост! Дано ви върнат гаранционната вноска! От 2-3 години какво им стана в това училище?! Стават смешни!
Успех на вас занапред!

Общи условия

Активация на акаунт