биляд аш шам-сирия,ливан,палестина,йордания

  • 37 927
  • 310
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 804
http://www.culturefocus.com/syria-jordan.htm
http://www.pbase.com/bmcmorrow/palmyramuseum

ето няколко сайта за палмера,била съм там,но на мен ли4но босра ми хареса пове4е

# 46
  • Мнения: 468
Цитат
Преди 30-35 години беше голяма рядкост там да се види жена с кърпа. Сега,обаче не е така. Снимките на майка ми и приятелките и / християнки, мюсюлманки/ от този период на минижупа са впечатлявщи- къси  поли, големи оила, високи платформи...

Монда, и аз знам от мъжа си, че преди години е било по-либерално като цяло в Сирия. Явно има промени с оглед ситуацията в света и региона. Даже в неговото село той за първи път от 20 г. видя "нинджа" както ние наричаме напълно забулените жени.

# 47
  • Мнения: 13 512
Мдааа.....места с богата история са Биляд ел Шам... не като Кувейт и Саудитска арабия:-)

# 48
  • Мнения: 13 512
Цитат
Преди 30-35 години беше голяма рядкост там да се види жена с кърпа. Сега,обаче не е така. Снимките на майка ми и приятелките и / християнки, мюсюлманки/ от този период на минижупа са впечатлявщи- къси  поли, големи оила, високи платформи...

Монда, и аз знам от мъжа си, че преди години е било по-либерално като цяло в Сирия. Явно има промени с оглед ситуацията в света и региона. Даже в неговото село той за първи път от 20 г. видя "нинджа" както ние наричаме напълно забулените жени.
не само в Сирия, в Ливан е същото положение. В момента има квартали на Бейрут, в които не можеш да видиш жена без абайа- ова са местата с влияние на Хизбулла.

# 49
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
голяма красота е при вас, аааааааа! ако ми се отвори парашута приземявам се без капка колебание за да разгледам тези паметници на културата, гледам и все се 4удя, колко ли е било красиво като са били целите и обитаеми и какво ли е било да се запазят въпреки преломните моменти в историята и хилядите набези и войни!за мене това е голямо истори4еско наследство, което трябва да се опази! какво се прави  по този въпрос?
на монда от 100 години съм й завидяла за пътешествията ,разбира се благородно! и не малко снимки нейни са ме направили съпри4астна, за което,   bouquet  bouquet  bouquet
много се променят условията към ислямизиране и въвеждане на  традиционни облекла, което говори за силно влияние на  ислямиските те4ения и последователите, които не винаги мислят хуманно! когато съм говорила с  евреи и с  араби от района ,винаги съм се 4удила, как им се остава в родните места, като се има предвид  опасността всеки миг! ами те са казвали, няма как тука сме родени, ако вси4ки напуснем, кой ще остане за да се каже,4е това е палестина или израел! палестинците имаха дадено право за да си направят държава и да по4нат на 4исто, някой знае ли какво провали плана?

# 50
  • Мнения: 11 747
И за Египет стана дума по-рано, както сега за Сирия и Ливан, че преди 40год, примерно, жените не са били толкова покрити, както сега. Вероятно и при други от региона е така.Дори за Афганистан гледах документален филм, в който се казваше,че преди бурките са били нетипични за жените от района.
Много тъп въпрос ще задам сега,ама съм си го мислила много пъти - За кой район, държава, култура са типични тези дрехи - традиционни,не в момента - бурки, абаи, фереджета?

# 51
  • Мнения: 13 512
за мене това е голямо истори4еско наследство, което трябва да се опази! какво се прави  по този въпрос?
http://news.netinfo.bg/?tid=40&oid=912091

# 52
  • Мнения: 13 512
Малко информация за Ливан:

Ливан

Пълно наименование - Ливанска република

Страната е разположена на източното крайбрежие на Средиземно море с брегова линия 240 км. Територията й е 10 452 кв. км. Граничи (в км) със Сирия - 359, и Израел - 79. Релефът е предимно планински с най-висока точка в Ливанските планини - 3 088 м. На изток е хребетът Антиливан, а между двете планини - долината Бекаа.

Климат - субтропичен, средиземноморски. Средни температури по крайбрежието - януари - 13 градуса Сº, юли - 28 градуса Сº, в планините над 1000 м - съответно 6 и 22 градуса Сº. Валежи - от 400 мм в долините, до 1000 мм в планините. Растителност - горска - ливански кедър, дъб, клен, бор и др. 13 % от територията са заети от гори.

Население - 3 290 хил. жит. Гъстота - 316.4 жит. на кв. км. Естествен прираст 24. Средна продължителност на живота - мъже - 68 г., жени - 73 г.

Етнически състав - ливански араби - 79.7 %, други араби - 12.9 %, арменци - 5.7 %, кюрди - 1.2 %, други - 0.5 %.

Официален език - арабски, други езици - сирийски арабски диалект, френски.

Конфесионален състав - християни (10 църковни организации) - 53.2 % (от тях маронити (униати) - 56.6 %, гръко-католици (униати) - 10.3 %, православни - 16.3 %, армено-григорианци (монофизити) - 10.6 %, католици - 1.3 %, протестанти - 1.3 %, други - 3.6 %), мюсюлмани - 46.6 % (сунити - 45.6 %, шиити-имамити - 40.3 %, шиити-друзи - 13.8 %, шиити-алавити - 0.3 %), юдаисти - 0.2 %. Извън страната живеят над 1.5 млн. ливанци, в САЩ, Бразилия, Аржентина, Западна Африка и Западна Европа. Градско население - 89 %.
Според мен обаче, това са данни от 20 година някъде. Колкото и да се изсилват, официално християните в Ливан са малцинство. P
Последното официално преброяване е от 1932 година.

Столица - Бейрут (1 500 хил. ж.). По-големи градове - Триполи (500 хил. ж.), Сайда (70 хил. ж.), Захла (40 хил. ж.).

Административно деление - 5 губернаторства (мухафази) - Северен Ливан, Планински Ливан, Бейрут, Южен Ливан и Бекаа.

По-важни исторически събития и дати - 3000 г. пр. Хр. - възникване на финикийските градове-държави - Библ, Тир, Сидон, Берит; VIII в. пр. Хр. - завзети от Асирия; VII в. пр. Хр. - в състава на Вавилон; VI в. пр. Хр. - под властта на Персия; IV в. пр. Хр. - завоювана от Александър Македонски; 64 г. пр. Хр. - част от римската провинция Сирия; 395 г. - под властта на Византия; VII в. - арабско нашествие - налагане на исляма; 1197 г. - през страната преминават кръстоносни походи; XIII в. - египетските мамелюци завладяват страната; 1516 г. - в състава на Османската империя; 1918 г. - англо-френски войски се настаняват в Ливан; 1920 г. - Франция създава мандатна държава "Велики Ливан"; 22 ноември 1943 г. - провъзгласена независимостта; 1948 г. - участие в арабо-израелската война; 1968 г. - разполагане на палестински лагери в страната; 1975 г. - начало на гражданска война между различните религиозни групи; 1982 г. - Израел окупира част от територията на Ливан, създавайки т. нар. "Зона за безопасност"; 22 ноември 1989 г. - подписана Харта за национално съгласие на Ливан.

Държавно устройство - парламентарна република. Президентът се избира от Палатата на депутатите за 6 години, той може да бъде само християнин-маронит, а премиер-министърът - мюсюлманин-сунит. Законодателен орган - Палата на депутатите от 128 депутата, избирани за 4 години. Председателят на палатата е мюсюлманин - шиит.

Парична единица - ливански фунт (LBP) = 100 пиастри

Стопанство - поради липса на природни ресурси, слабо са развити промишлеността и селското стопанство, но има високо развитие на търговията, услугите, банково-финансовата сфера и туризма. Страната постепенно излиза от икономическата криза. Основни отрасли на промишлеността - нефтопреработване, текстилна, хранително-вкусова, строителна, химическа. Обработват се 38 % от територията на страната. Основни култури - цитруси, ябълки, маслини, грозде, тютюн, зеленчуци, пшеница, банани и др. Животновъдството е по-слабо развито.

Транспорт - шосета - 7.7 хил. км, от тях 5.5 хил. км с твърдо покритие; ж.п. линии - 425 км. Основни пристанища - Бейрут, Триполи, Сайда. Международно летище - Бейрут.

Туризъм - постепенно се възстановява инфраструктурата на туризма.

От София до Бейрут - 1 431 км



знаме
  герб

Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 17:44 от monda

# 53
  • Мнения: 590


Монда, и аз знам от мъжа си, че преди години е било по-либерално като цяло в Сирия. Явно има промени с оглед ситуацията в света и региона. Даже в неговото село той за първи път от 20 г. видя "нинджа" както ние наричаме напълно забулените жени.

Амал, от кое село е мъжът ти ?

В какъв смисъл по-либерално е било ? Дай ми пример,моля .

# 54
  • Мнения: 3 804
МАНЕЛ свекито ми е разказвала,4е по нейни време а тя е на 61 са се събирали мъже и жени заедно на площада да празнуват нейруз-от рода на нашата 1ва пролет,който пък е основно кюрдски празник,с люлки и подобни,но интересно при нас -дамаск и околности не съм забелязала такова прекалено забулване-нормално облекло за моя набор е хижаб,панталон или пола,и ако е панталон с нещо горно което покрива задните 4ести и.ли с дължина до коляното.абаите са много рядко явление,по големите обли4ат шлифери или манта
това е за облеклото,за другото преди съм писала когато запо4нах да у4а и съответно да отивам и се връщам сама с мен патуваше само едно моми4е което у4еше в същия университет,сега е пълно с такива

# 55
  • Мнения: 590
! какво се прави  по този въпрос?


Марси, цитаделата в Алепо я реставрират от доста време, и това лято пак имаше "ремонти".Въпреки това беше пълно с туристи .За мое учудване доста китайци или японци трудно ги различавам и големи групи с италианци, но само мъже  newsm78.

Сега на мода в Сирия е жените да карат коли и не ми се мисли след някоя година за трафика  Mr. Green.Много се зарадвах, че са забранили маршрутките - камикадзета, но не се знае до кога,народа си ги иска  Tired.Много е натоварено движението .Такситата масово отказват курсове, ако не му хареса маршрута .

Питахте за многоженството - не познавам в Сирия такива семейства.Предполагам,че по селата го има .Познавам доста разведени и след това повторно бракувани  Mr. Greenи мъже и жени .
На мъж ми братовчед разбра чак след първата брачна нощ, че жена му е била преди това омъжена  Laughing.Човекът толкова бил влюбен, че не се сетил да пита  newsm78.Вече имат и бебе, не е правил драми, че не е мома булката Joy

Не ми харесва, че си държат яйцата на 35 -40 градуса, никъде не видях да са прибрани в хладилни витрини по магазините.Много са ми големи проблемите Mr. Green ooooh!, ама като го видях това нещо отказвах да хапна всичко в ,което има яйца .Е, ако магазинът е с климатик не е толкова топло, ама....Да си изкажа болката hahaha .


Деси, на мен мъжът ми ми е разказвал как е било по времето на бащата на сегашният президент.Как са убивали наред интелигенцията/при мюсюлманите/.Доктори,адвокати,лекари....да не изброявам всеки, който има мозък да мисли.Не на религиозна основа, а на политическа .Нещо ни се различават представите за "либерално".
На мен ми се вижда много по либерална Сирия от преди 4 години например  Rolling Eyes.За мен либерално е всеки да си ходи както е решил.Критерии за либерално не са ми жените решили да си спазват религията.За облеклото съм видяла от- до, има си ги и двете крайности, но не това ми беше въпроса.

# 56
  • Мнения: 3 804
MAНЕЛ-и на мен това не ми е основен критерий,но беше повдигнато като въпрос-все пак това е една от свободите не знамдали гледаш предаването по алджазире-шария уа алхаят,преди няколко месеца имаше предаване то4но по тази тема и един от големите религиозни представители каза,4е според исляма няма зна4ение какво е облеклото стига да не е впито по тялото,да покрива кокал4етата на ръцете и глезените/при панталон по дълга блуза/ косата и врата да са покрити-вси4ко останало-манта,абаи и подобни или ръкавиците и покриването на лицето неспадат традиционната норма.някой беше попитал кога са навлезли тези допълнения-в последните години от турското робство и последвалото френско и английско управление когато са за4естили посегателствата над жените от 4уждите войски
А КАК СЕ ОПРАВЯТ БЕЗ МИКРО  newsm78 newsm78 newsm78,това не мога да си го представя
2женството при младите е на из4езване,съответно броя на децата в семейството намалява-4 ве4е се смята за максимум
а сега да поигледнем другия сапектър на либерализацията-когато дойдох тук нямаше мобилни телефони,интернет,а когато след няколко години го пуснаха вси4ки сайтове с по6ти не работеха,изклю4ая бг/направо неизвестни са/ сега този проблем го няма,ве4е има 4астни радиа,вестници,тв-да е жив и здрав президента

# 57
  • Мнения: 590
MAНЕЛ-и на мен това не ми е основен критерий,но беше повдигнато като въпрос-все пак това е една от свободите не знамдали гледаш предаването по алджазире-шария уа алхаят,преди няколко месеца имаше предаване то4но по тази тема и един от големите религиозни представители каза,4е според исляма няма зна4ение какво е облеклото стига да не е впито по тялото,да покрива кокал4етата на ръцете и глезените/при панталон по дълга блуза/ косата и врата да са покрити-вси4ко останало-манта,абаи и подобни или ръкавиците и покриването на лицето неспадат традиционната норма.някой беше попитал кога са навлезли тези допълнения-в последните години от турското робство и последвалото френско и английско управление когато са за4естили посегателствата над жените от 4уждите войски

Деси, има си фетви, не ми се влиза в изясняване на религиозни норми.Аз нормите ги знам, но знам, че абаи,манта..... и подобни не са забранени, ако една жена сама е преценила да ги носи .....не виждам проблем.Не разбирам какво означава една от свободите, ако не и се налага от някой на сила .Сестрите на мъжът ми ходят с манта, защото се притесняват,че абаята е твърде лека и полепва по тялото, като духне вятър.Аз нася никаб и абая като съм там, защото ми е по удобно.Не мога да излезна силно гримирана и с хиджаб,например,при мен е за удобство.Знам, че ми е разрешено лицето да е открито,но какъв е смисъла,ако съм ....

Има много малко маршрутки, ние се справяме чудесно,защото сме с кола  Laughing.Градски транспорт ползват, нямат избор .



а сега да поигледнем другия сапектър на либерализацията-когато дойдох тук нямаше мобилни телефони,интернет,а когато след няколко години го пуснаха вси4ки сайтове с по6ти не работеха,изклю4ая бг/направо неизвестни са/ сега този проблем го няма,ве4е има 4астни радиа,вестници,тв-да е жив и здрав президента

Това го забелязах и аз .И затова се учудих на коментара на Амал.Сириятел има толкова много офиси с интернет зали, а отделно интернет кафета бол.И .......да не изброявам.

# 58
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
защо продължавам да си мисля за произхода на бурката като дума? казват, 4е е характерна за кавказието, тоест откъде е дошла за сефте? а фередже си е турска дума?
манел, какво е никаб? давайте картинки, 4е да сме наясно незнаещите, плийз!

# 59

Общи условия

Активация на акаунт