Филм на ужасите в час по трудово

  • 3 567
  • 83
  •   1
Отговори
# 45
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Извинявам се за спама, ама какво трябва да си завършил, за да станеш учител по трудово. Просто питам, да не ми скочат сега тук разни природозащитници.

# 46
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Има общо с възпитанието, но то се получава както в къщи, така и в училище и пак съм убедена, че ако учителят е строг и му пука, ако отдели минутка да упъти всеки, а не да показва само на един, ще бъде малко по-добре.

Права си, но навлизаме в друга дълбока тема - учителския авторитет. Но, ако в класа има едно дете само с родител-спонсор на училището, и съответно, мислещо се за недосегаемо и правещо каквото му скимне - защото тати дава пари и ако го накажат тати спира парите, то учителския авторитет се изпарява. Как би могъл тогава учителят да бъде "строг" към децата и по какъв начин би могъл да ги възпита?

# 47
  • Мнения: 9 865
Мислете по посока на трудовото!
Ако на такъв родител детето му осакатее в подобна ситуация какво ще стане? Може би ще събори училището... И е възможно. В случая детето е обикновено, не специално.

# 48
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Детето на моя позната е с разцепено слепоочие. Правели някакви лопатки, заиграли се и без да иска едно момиченце съсякло дъщерята на моята позната с направената току-що лопатка.
Но това не е за първи път. Преди около месец, отново в час по трудово, друго дете си смачква пръста с менгеме. Пробиват с истински бор-машини, работят с ток, а учителят през това време чете вестник в помещение съседно на работилницата...
И понеже дотук е само разказ... Занете ли какво се случва в часовете по трудово, особено при по-големите деца? Смятате ли тези часове за полезни в този им вид?
Не винаги вярвам на пре-предаден разказ, но даже и да приемем това за вярното, то трябва да се свършат много неща. Например сигнал на родителя към директор и Инспекторат по образование. Искане за проверка извършен ли е начален и периодичен инструктаж за безопасна работа с машини. Разговор с преподавателя и т.н.

Прочетох и няколко обобщаващи мнения. Да ви имам логиката. Как от един преразказан разказ за един учител по трудово обучение си направихте извод за цялото учителско съсловие? ooooh!
Аз имам всякакви родители на ученици и ако трябва да си правя изводи от тях за вас, нямате представа какво би ми било мнението...

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
за квалификацията на учителите по трудово - едно време имаше такава специалност в педагогическите институти. Мисля, че сега поне изкарват квалификационен курс по специалността, ако имат преди това друга педагогическа специалност. Мисля, че и с инженерни специалности + педагогическа квалификация също може.

Не искам да си помислям дори, че може всеки да стане учител по трудово

# 50
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
за квалификацията на учителите по трудово - едно време имаше такава специалност в педагогическите институти. Мисля, че сега поне изкарват квалификационен курс по специалността, ако имат преди това друга педагогическа специалност. Мисля, че и с инженерни специалности + педагогическа квалификация също може.

Не искам да си помислям дори, че може всеки да стане учител по трудово

Добре де искаш да кажеш, че учителката по музика /примерно/ след едно курсче може да стане даскал по трудово ли?

# 51
  • Мнения: 9 865
Разказът не цели да се правят обобщения за цялото учителско съсловие.
Дано да няма разкази на очевидци.

# 52
  • София
  • Мнения: 62 595
не съ мсигурна дали може така да стане. И се съмнявам, дали е само курсче (сигурно са 1 или 2 семестъра поне).
Може някой учител да каже.

# 53
  • Мнения: X
Извинета за ОФФ-а но се налага да го споделя:

Някои български думи, които стават неразличими
след транслитериране по сега действащия стандарт
     
А   
агломерат, ъгломерът адресат, адресът ах, ъх
        Ш   
шампионат, шампионът   
        Щ   
щраквам, щръквам  +31 щракна, щръкна  +28 
        Я   
ядат, ядът якат, якът 

Ето и линк към останалите букви, ако ви е интересно. На мен лично - да. - http://www.fmi.uni-sofia.bg/fmi/logic/skordev/ambiguous.htm Така че, нямам грешка в подписа си. Благодаря за забележката все пак, знам че е било добронамерено Hug

П.С. точно тази фраза не съм я виждала с :" а" до сега. 

# 54
  • Мнения: 9 865
Кати, пренасям разговора в темата за правописа да не спамим тук.

# 55
  • Мнения: X
Кати, пренасям разговора в темата за правописа да не спамим тук.

Ми то няма какво да уточняваме повече. И двете научихме по нещо и си обогатихме речника.

# 56
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
не съ мсигурна дали може така да стане. И се съмнявам, дали е само курсче (сигурно са 1 или 2 семестъра поне).
Може някой учител да каже.
Да де за това питам. Къде и каква е точно специалността. Предполагам учи се методика на обучението по трудово, ама по натам....

Още веднъж моля авторката да ме извини за оспамването на темата. Но и аз както и нейната приятелкак съм се сблъсквала с личността "Учител по трудово" и затова се чудя от къде ги намират тези.

# 57
  • Мнения: 9 865
Доколкото знам учи се в институт и образованието е полувисше. Може вече да се е променило.

Кати, прочети си внимателно линка, който даваш за пример или виж в темата с правописните.

# 58
  • София
  • Мнения: 3 881
Кати, пренасям разговора в темата за правописа да не спамим тук.

Ми то няма какво да уточняваме повече. И двете научихме по нещо и си обогатихме речника.

Не че се заяждам, но ядат и ядът имат съвсем различно значение. Ядат - 3 л. мн. ч. на "ям", ядът - пълен член на яд, синоним на гняв, и т.н. Това, че съществуват и двете думи в езика ни, не значи, че са взаимнозаменяеми.

# 59
  • Мнения: 3 521

Добре де искаш да кажеш, че учителката по музика /примерно/ след едно курсче може да стане даскал по трудово ли?

Не - иска да каже(или поне предполагам, че е имала това предвид Embarassed), че един машинен инженер от МЕИ, записва още 2 години(4 семестъра) "курсче" и може да стане преподавател по трудово. Също и един дипломиран физик учител по Физика и един матеметик - учител по Матеметика и един филолог - учител по език и т.н. Води се следдипломна квалификация - ..от вече готов даскал нямам идея как се "префасонираш" в друго направление.

Общи условия

Активация на акаунт