Замразяване на стволови клетки

  • 46 167
  • 206
  •   1
Отговори
  • Мнения: 53
Здравейте момичета. Искам да попитам замразявали ли сте стволови клетки и с коя тъканна банка работихте? Колебая се между Малинов и Крио Сейв. Освен, че има разлика в парите и сроковете на съхранение не знам коя е по-надеждна?

# 1
  • Мнения: 63
Ние замразихме в Малинов.Определено са по-надеждни. Peace

# 2
  • Мнения: 525
Хубаво, стволови клетки.
Някой, ползвал тази услуга може ли да сподели видя ли къде се съхраняват точно тези клетки?
Или каквото и да, повече от лист хартия.
Само си питам.

Sorry, че се намесвам в темата на авторката.

# 3
  • Мнения: 1 207
Ако не да си боже моето дете се нуждае от такива,веднага могат да вземат от мен костен мозък и да извлекат от него стволови клетки.Доста мислих и аз,но се отказах като разбрах това.Има начини да се вземат такива клетки не е единствено от пъпната връв.

# 4
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Да,но когато се вземат от пъпната връв, има пълна съместимост.
Нито близнак ,нито майката може да даде такъв 100% резултат.
А по въпроса.Не съм замразявала стволови клетки защото цените са непосилни...и освен това срока не ми се вижда чак толкова примамлив.

# 5
  • Мнения: 321
Ние също си замразихме в Малинов... нямам оплаквания.
Ех ценичките високи като всяко ново нещо! Сигурно след някоя друга година ще паднат...
ще има повече банки и конкуренция естествено...
но това е "веднъж в живота" възможност която детето ми няма да има друг път (или по късно като паднат цените)

Аз всъщност искренно се надявам никога да не ни потрябват тези клетки!!!
 Praynig

За съвместимостта - да това е най-гарантирания метод за извличане на напълно съвместими стволови клетки...


# 6
  • Мнения: 9 973
Не съм замразявала стволови клетки защото цените са непосилни...и освен това срока не ми се вижда чак толкова примамлив.
Rolling Eyesна мен също ми е непосилно

# 7
  • Мнения: 367
Аз замразих в клиниката, където раждах- МБАЛ Св София (на Мазнейкова).

# 8
  • София
  • Мнения: 672
Ние замразихме в Малинов.Определено са по-надеждни. Peace

Аз също Simple Smile

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=217683.msg4813543#msg4813543

Това беше мойта тема която пусках като се чудех  Hug

Много съм доволна - дойдоха точно на време за раждането, 10 дена след това имах протокол за колко сме замразили, а сега си чакам и картата.

Между другото, ако избереш да раждаш в Шейново си мисля, че трябва да използваш тяхната фирма - без да съм сигурна и убедена в това, което ти казвам.

Последна редакция: сб, 12 яну 2008, 20:14 от m_face

# 9
  • Мнения: 27 524
Аз нашите ги дарих  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 22
Здравей Дел,
и ние със съпруга ми също взехме решение да замразим.
Дано не ги ползваме никога  Praynig Praynig Praynig
Спрях се на Cryo Cord, по препоръка на личния ми доктор, който разбира се е пристрастен, защото практикува в Шейново. Доволна съм, защото се оказа, че екипът на който трябва да се обадя, когато започне раждането е от персонала в Шейново и всъщност никой не бърза към болницата, както си го представях. В същото време обаче, докато чаках 2-та часа в операционната след раждането на прекрасната ми бебка  Simple Smile, една девойка, на която раждането беше започнало непрекъснато питаше къде й е екипа за стволовите клетки. Оказа се, че е избрала друга фирма и съответно никой не й обърна внимание на въпросите. Коментарът беше "еми, звъни им на тях да ги питаш къде са ..."
По скоро изводът ми е, че трябва първо да се спреш на болница, в която да родиш и те да ти препоръчат фирма, за да си спестиш едно притеснение.

# 11
  • Мнения: 53
Здравейте и благодаря за отговорите. Доста мислихме и се спряхме на Малинов. Това, което наклони везните е, че Крио-сейв наистина работи с добра банка, но реално не се сключва договор. Така че няма гаранции, къде отват тези пари  и клетки и реално не се поема отговорност. Освен това този доктор има малко съмнителна репутация (от това, което четох за него в Интернет.) Така, че Малинов ми се видяха по-надеждни във всяко отношение - сключваш договор, виждаш клиниката, разговаряш с екипа. Иначе и аз се надявам никога да не ги използваме.

# 12
  • Мнения: 17
В Cryo Save е три пъти по- евтино и стволовите клетки се съхраняват в Белгия и Холнадия. Всяка проба се разделя на две и се пази в две лаборатории на две различни държави. От това по- сигурно не знам. Аз лично съм си виждала пробите не само на лист хартия. А и не виждам защо в България трябва да има толкова надута първоначална такса и после ежегодни плащания за съхранение.

Последна редакция: сб, 12 яну 2008, 20:33 от svetulka

# 13
  • Мнения: 1 404
А колко точно струва услугата в Крио сейф?

# 14
  • Мнения: 53

Не знам защо мислиш, че в Крио-Сейв е три пъти по-евтино.
В интерес на истината, в Крио-Сейф първоначалната такса е вдигната и сега дори е малко по-скъпа от тази в останалите клиники 3200 лв. При Малинов е 3100, в Тина Киркова - също, при Мазнейкова - не знам, Булген - 3000, и  като цяло няма съществени разлики.
Разликата е в таксата,която започваш да плащаш след 3 години при българските банки (150 - 120 евро на година), което  разпределено по месеци не е толкова непосилна сума.
Пък е в такива случаи според мен не би трябвало да се търси най-евтиния вариант.
Пробите се разделят и при Малинов и предполагам, че е стандартна практика, както и получаването на сертфикат.
В случая с Крио-Сейв ти реално не сключваш договор с тази банка, и въобще никакъв договор не се сключва. Т.е фирмата 
не поема отговорност.

# 15
  • София
  • Мнения: 672
Дел, и аз като теб проучих и изучих опциите. Много се лутах, но в крайна сметка реших "ЗА" Малинов. Ако имаш възможност иди някоя събота (че им е по-спокойно) и има една мацка - Силвия Стефанова, ще ви обясни кое как и защо се прави. Даже може да ви свали и да ви покаже къде се пазят сакчетата.

Също така договорът им е много добър - ако искаш да го погледнеш ми пиши на лични ще ти пратя едно сканирано копие. По-добър договор аз не съм чела, а да не говорим, че в Свети Лазар искаха 200 лева (ако си спомням правилно) давзема договора за вкъщи да го изчета и да се запозная. Ако все пак има нещо, което те притеснява, можеш да им кажеш и ще го променят.

Изборът си правиш ти сама - не те агитирам - просто искам да помогна, защото решението не е никак малко както и да го погледнеш.   bouquet  bouquet

# 16
  • Мнения: 183
Аз замразих в клиниката, където раждах- МБАЛ Св София (на Мазнейкова).

И аз Peace Дано не ни се налага никога Praynig

# 17
  • Мнения: 53
M_face,аз също избрах Малинов. Wink

# 18
  • Мнения: 183
При Мазнейкова е 3000лв съхранението на стволови клетки , а самата такса на година е след третата година 120 евро.

# 19
  • Мнения: 592
Аз много се колебах м/у Крио Сейф и Малинов и накрая замразих стволови клетки в клиника Малинов.

# 20
  • Мнения: 865
мился,че си струва да се запазят стволови клеки,ние също го направихме,но в Св.Лазар.точно за това не мога да те посъветвам коя от двете банки да предпочетеш,макар по едно време доста да критикуваха тези от Крио Сейф Peace

# 21
  • Мнения: 10
Ние също се спряхме на Малинов. Даже бяхме първите в отделението по стерилитет в МБАЛ Пловдив. Трябва да ви кажа, че от Малинов не ни поискаха нито капаро нито нищо. Подписахме договорите, всичко мина нормално и след седмица чак ни върнаха договора и платихме сумата. Ако имате възможност съвета ми е да се застраховате от лоши болести и дано никога да не ползваме тези клетки. Нас ни наплашиха още в 6м. и решихме, че от всичко друго можем да се лишим за сметка на здравето на детето. Желая ви здрави бебчета.

# 22
  • Мнения: 553
Като адвокат по ред причини смятам че не дават никакви гаранции за нищо, отказват да поемат отговорност за нищо и не ти предлагат дори договор под който да стои подпис от тяхна страна... има само нашия подпис под информираното ни съгласие, което тях не ги обвързва с нищо.... и за капак след 20г стволовите клетки стават тяхна собственост...
След като проучих нещата се отказах заради правните им неуредици...
Иначе идеята е добра, НОООО

# 23
  • София
  • Мнения: 718
Ние замразихм в Крио Сейф - оволна съм, не сме имали никаъв прблем и дано не с налага а ги използваме.

# 24
Здравейте, от известно време се "ровя" по темата за замразяването на стволови клетки от пъпната връв. Срещнах и ЗА и много против. Повечето ми познати казват, че всичко за сега е във сферата на "научната фантастика".Сега се чудя какво да правя, защото парите не се никак малко.
Въпросът ми е : някоя от вас ползвала ли е тази "услуга" и защо ?
 И има ли такива, които са ползвали вече замразените клетки и са се възползвали от тях ?

Момичета, пуснала съм 2 теми в бързината, другата е на 2ра страница.Извинявам се!

Последна редакция: пт, 07 мар 2008, 09:38 от мармашутка

# 25
  • Варна
  • Мнения: 1 817
Не съм замразила, защото нямах възможност. Но ако имах бих го направила. Дано на никого не се налага, но ако не могат да помогнат, при всички случаи няма да навредят  Peace Peace

# 26
  • Мнения: 493
Много ми се искаше да замразим стволови клетки,но точно в този период нямахме финансова възможност.Моя приятелка замразиха в клиника Малинов.Тя раждаше тук в Бургас и екип от клиниката дойдоха и взеха клетките в Бургаската болница.Тя лично е доволна и от цената и от екипа.Много е хубаво според мен да се замразят,но дано никога на никой да не се наложи да ги използва!

# 27
  • Мнения: 2 746
И аз не знам дали си струва.Не съм чувала досега за случаи, в които са били използвани такива замразени стволови клетки  за лечение newsm78

# 28
  • Мнения: 481
Аз родих на 22.05.07 и тогава замразихме стволови клетки...като за начало мисля че сумата беше около 1500-2000лв....сега като изтече 1 година-тоест на 22.05.08..се плаща всяка година по 300лв(от Цибалаб дойдоха лаборантки направо в клиниката ,където родих).В началото бях против това,тоест не ми се искаше да даваме толкова пари,но после размислих!Решили сме да ги пазим до 18год.възраст.

# 29
  • София
  • Мнения: 271
Ако имате възможност, по-добре замразете....При следващото раждане задължително ще искам да замразя....Дано никога да не се наложи да се използват,но ако не дай си боже се наложи, а нас ни е доскръндзавяло- няма да си го простя никога...

# 30
Много четох по темата и все още не мога да се реша да замразя ли стволови клетки от пъпната връв? Повечето ми познати казват, че това било още във сферата на "научната фантастика", а пък тези които го предлагат са убедени, че помага /естествено/. Но парите са сериозни....

 Въпросът ми е : Някоя от вас менала ли е през тази "процедура" и защо ?С какво ви убедиха ?
Има ли някой който да се е възползвал в последствие от замразяването с ефект?

# 31
  • Мнения: 159
доктора,при който аз раждах ме разубеди. използва същите аргументи,както твоите приятели.
моя близка,която замрази беше много сладка като каза,че ако нищо не става от тях след време ще си направи скъп крем за лице.
за всички,които имат възможност да го направят без това да се отрази сериозно на бюджета им, защо не?!

# 32
  • Мнения: 22 471
Аз също много се колебаех и проучвах нещата. Така или иначе накрая се отказах, а и родих в 7мият месец и нямаше как да се замразят такива.
Другото, което много рядко се споменава, е че тези стволови клетки могат да се съхраняват максимум 15г, или тоест толкова е техният "срок на годност", могат да се използват и само веднъж.

# 33
  • Мнения: 228
имам позната която го направи... със сигурност е хубаво, но парите наистина са сериозни...

# 34
  • Мнения: 8 999
Ако не ви притеснява финансовата страна - непременно го направете.

# 35
  • Мнения: 357
ако имах пари, щях да го направя , но уви ...

# 36
  • Мнения: 961
Не знам как ще сме финансово, когато се роди бебчо и дали ще имаме възможност да го направим.
За тези, които имат финансовата възможност, е добре да го направят. Но всеки решава за себе си.

Малко информация за стволовите клетки - дори след време да се наложи да се ползват стволови клетки, а да нямате замразени от пъпната връв на детето ви, пак могат да се вземат от костния мозък. Просто тези в пъпната връв са по-млади и ефективни. Ако не могат да се вземат от костния мозък, могат да се вземат от някой близък роднина, но тогава не се знае дали организма ще ги приема или отхвърли, докато от пъпната връв са си на детето и организмът няма как да ги отхвърли. Така че варианти, ако се наложи, има, просто не са толкова сигурни, колкото ако се използват стволовите клетки от пъпната връв.

Стаискам палци да не се налага на никого...

# 37
  • Мнения: 9 973
не съм и не съжалявам

# 38
  • Мнения: 4 335
Ако имате вьзможност,направете го PeaceСмятам,4е това е една застраховка за детето  bouquet

# 39
  • Мнения: 553
Проучвах въпроса, имах и финансовата възможност но се отказах защото юридически нещата не са издържани.
на първо място- нямо договор който те да са подписали и с подписа си да се задължават каквото и да било!!!
единственодонора подписва информирано съгласие с което се отказва да им държи сметка еда ли не за нищо, и обещава да си плати.
те не обещават да не ти искат пари отгоре ако си поискаш клетките, дават ти само един сертификат в ойто е посочен под кой номерсе съхраняват твойте клетки, кото също с нищо не ги задължава, а на сертификата дори няма истински подпис, нито някъде изобщо се посочват данните на фирмата която ще ти пази клетките- само някако име и лого, никаква информация аналогична на БУЛСТАТ,  фирмено дело и т.н.
този сертификат с тези данни ако се опиташ да го педставиш за разход- ети се изсмеят- защото не е никакъв валиден документ.

и накрая върха на наглостта- искат да се подпишеш че след 20г клетките ставали тяхна собственост, напълно безплатно, че няма да се ползват за друг освен за детето- например за братчето- не можееее, е защо!?!

идеята е хубава но отношението си е пълна гавра, в общи лини със същия успех можеш просто да ги подариш тези пари на някого.., защотоак не дай си боже тези клетки ти дотрябват, трябва да им се молиш да ти ги дадат, те нямат срок да го направят, не носят отговорност ако заради лошо съхранение са станали негодни, могат да те изнудват за доплащане на непосилни суми и ако решиш да си търсиш павата- от дадените ти дкументи- дори не можеш да докажеш  и кого да съдиш, нито адрес нможеиш да посочиш за да ги призоват, безкоето дело не може да тръгне  #Cussing out #Cussing out #Cussing out #Cussing out

# 40
  • Мнения: 931
А някой знае ли точно колко струва тая процедура в действителост чувала за различни суми.Аз си мисля че идеята е мн добра стига да може човек да си гопозволи.

# 41
  • Мнения: 2 478
Не съм сигурна за точната сума ,но е около 3 000 лв. и период за съхранение до 18-20 години.
Ако имаш парите-по-добре вземи стволови клетки и дано никога не ти потрябват.

# 42
  • Мнения: 1 900

Аз лично не замразих стволови клетки, имам финансова възможност, но не го направих.
Не мога да кажа, че съжалявам, но ако може да се върне ще замразя.
 Peace

# 43
  • Мнения: 4 451
Много исках да го направя, но за съжаление нямахме финансова възможност. Confused

# 44
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Ако имах възможност не бих се замислила  Peace

# 45
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Много исках да го направя, но за съжаление нямахме финансова възможност. Confused
И аз бих го направила, ако имах финансова възможност. Peace

# 46
  • Мнения: 1 049
Според мен както казваше и моя гинеколог по-добре вземи и сложи тези пари в спестовна книжка на детето, отколкото да ги даваш за това. Действителната употреба на такива клетки е още прекалено в начален етап на развитие и докато напреднат нещата след 20 год. вероятно сега замразените клетки вече няма да са толкова годни...  Peace

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 23:10 от Ciao_bella

# 47
  • Мнения: 9 814
Ако имам второ дете със сигурност ще го направя.

# 48
  • Мнения: 5 255
Ако имаш възможност - направи го  Peace

# 49
  • Мнения: 326
На мен пък ми казаха, че и да имаш замръзени стволови клетки, самата операция по тяхното имплантиране е доста скъпа, около 150 000 лв. 200 000 лв и нагоре. Така че ми се струва още много нереална цялата тази процедура и въобще малко съм скептично настроена. Не зннам може и да греша. Ще следя темата. Имате ли координати на такива банки???

# 50
# 51
  • Мнения: 183
Наскоро родих и замразих стволови клетки на моето детенце (дано никога не ги ползвам), но това ми дава няква сигурност! Направи го ако имаш възможност, 3000 лв струва като цена - пазят се 20 години, след това се подновяват и така ... А, има и годишна такса от 120 евро след третата година Hug Успех в избора и дано никога не прибегнем до тях. Praynig

# 52
  • Мнения: 511
Аз също замразих стволови клетки. Живот и здраве за следващо детенце ще го направя пак. Тази своеобразна "застраховка" за здравето на детето за мен няма цена.

# 53
В действителност, освен, че не знам дали изобщо би имало ефект ако потрябват, ме е страх да не би да си правят експерименти със тях? Защото за да върви медицината напред трябва от някъде да има матерял за експериментите.

Ох, много надълбоко съм се замислила, но не знам какво да правя наистина. Рових из форумите, за да видя дали има такива, които са се възползвали при заболяване от това, но 100% не намерих.  newsm78 newsm78 newsm78

 

# 54
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Въпреки, че не съм особен привърженик на традиционната медицина, имах много голямо желание за тази процедура, но нямах пари Confused
Минавало е през ума ми, че може да е поредната медицинска измама, поредният експеримент, поредното печелене на пари на гърба на някой...и все пак ми се искаше да имам възможността да се възползвам от тази услуга...
Каквото било било Confused

# 55
  • Мнения: 183
Абе , я стига с тези глупости... "медицински експерименти", точно тези експерименти ти дават сигурност или по -точно "застраховка" за детето! Дано не ги ползваме НИКОГА! Живи и здрави всички да сме. Аз съм за със двете ръце Hug

# 56
  • София
  • Мнения: 529
Преди да родя втория път бях убедена, че искам. Един вид застраховка и за двете ми деца. В Шейново се работи само с една банка - като им прочетох договора се отказах...  Rolling Eyes Имаше доста притеснителни факти...

По света практиката е по-различна. Освен частни банки има и обществени. В обществените банки - ставаш донор безвъзмездно. Твоите стволови клетки са на разположение на банката и не се пазят персонално. Ако недай-боже ти се наложи да ползваш -  намират съвместим донор.

# 57
  • Мнения: 1 049
Хайде сега, за каква застраховка става вьпрос...  newsm78 Човек никога не може напьлно да се застрахова в живота си, винаги може да се случи нещо и точно от това мислене на много хора се вьзползват някои. Специално тези клетки могат да се използват при толкова малко и редки случаи, че докато се наложи не се знае колко ще са от помощ... никаква сигурност не е това. По-скоро хората не са наясно за какво биха им потрябвали, но предпочитат да се "подсигурят". Ако наистина се наложи винаги могат да се намерят все пак такива стволови клетки, нали почти всички се даряват след раждането и се сьхраняват пак за нуждите на хората...    Wink

# 58
  • Мнения: 1 900
По света практиката е по-различна. Освен частни банки има и обществени. В обществените банки - ставаш донор безвъзмездно. Твоите стволови клетки са на разположение на банката и не се пазят персонално. Ако недай-боже ти се наложи да ползваш -  намират съвместим донор.
Да точно така е, дано скоро време и у нас се създадат такива. Peace

# 59
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Абе , я стига с тези глупости... "медицински експерименти", точно тези експерименти ти дават сигурност или по -точно "застраховка" за детето! Дано не ги ползваме НИКОГА! Живи и здрави всички да сме. Аз съм за със двете ръце Hug
Брей, брей глупости, а  Tired
За каква точно застраховка говорите Tired
Това изказване звучи като "Ваксинирайте се против рак на маточната шийка, за да не заболеете".Засега изследванията на учените в действителност са нищо повече от експерименти.След 20 - 30 - 50 години ще се види ясният резултат от тези експерименти, но за момента ние сме си опитни зайци!Така, че не виждам какво застраховате Tired
Не е зле преди да "Абе"йосвате да погледнете тази тема :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10593.0
 Tired
Успех Peace

# 60
В момента съм бременна в 28 седмица и със сигурност ще замразя стволови клетки , но не заради бебето а заради дъщеричката ми , която е на 6 години и е болна от левкемия. Силно се надявам да не ни потрябват никога  Praynig, но съм длъжна да го направя.
 Преди да се разболее детето ми си мислех , че нещо толкова лошо не може да ми се случи , че това се случва само на   другите. Помнете , че никои никога не е застрахован от нищо! Съветвам всеки който може да си го позволи да го направи. Тепърва учените ще откриват за какво още могат да бъдат използвани стволовите клетки. Друг е въпросът , че в България процедурата по извличане, обработка и съхранение  е срамно и неоправдано скъпа. #2gunfire

# 61
Хайде сега, за каква застраховка става вьпрос...  newsm78 Човек никога не може напьлно да се застрахова в живота си, винаги може да се случи нещо и точно от това мислене на много хора се вьзползват някои. Специално тези клетки могат да се използват при толкова малко и редки случаи, че докато се наложи не се знае колко ще са от помощ... никаква сигурност не е това. По-скоро хората не са наясно за какво биха им потрябвали, но предпочитат да се "подсигурят". Ако наистина се наложи винаги могат да се намерят все пак такива стволови клетки, нали почти всички се даряват след раждането и се сьхраняват пак за нуждите на хората...    Wink

Дано на никого да не се наложи да търси донор , които да спаси негов близък. Това не е никак лесно , а понякога е даже невъзможно да се намери съвместимост. Така че "винаги могат да се намерят" по скоро е израз който може да се използва за търсене на мандарини или нещо друго , но не и за това. Обществена банка в България няма и скоро няма и да има , така че плацентите отиват на боклука. Ама то в България кое ли е като хората newsm78

# 62
  • Мнения: 2 498
Щом имаш финансовата възможност, не мисля, че трябва да се колебаеш Peace...

# 63
  • И аз не знам къде...
  • Мнения: 718
Бих искала, но за съжаление опираме да финансовата страна на нещата и ще се откажа явно!

# 64
femina, пишеш, че момиченцето ти е болно от левкемия / дано се оправи бързо/.
Ако беше замразила клетки от него при раждането, дали сега щеше това да и помогне?

# 65
  • Мнения: 208
Имаш ли фин.възможност направи го ,дано не ти се наложи ,но е един вид застраховка.За съжаление ние нямахме пари. Peace

# 66
  • Мнения: 804
oceanid, не знам за коя клиника говориш, но в моя договор от клиника Малинов всичко си е изрядно и няма такива щуротии, че след години ставали техни Naughty
Сега има изгодни кредити от ОББ точно за тази услуга Peace За себе си не мога да приема, че имам кола и й плащам застраховка всяка година, а няма да застраховам детето си... Имаме кредити на гърба си, но и за секунда не съжалявам, че замразих клетки.

# 67
femina, пишеш, че момиченцето ти е болно от левкемия / дано се оправи бързо/.
Ако беше замразила клетки от него при раждането, дали сега щеше това да и помогне?



За щастие за сега не се налага трансплантация. Да, биха помогнали при нужда, даже са за предпочитане пред нефамилен или фамилен донор. Аз силно се надявам да се оправим само с химията и потдържащото лечение Praynig

# 68
  • Мнения: 1 900
Аз силно се надявам да се оправим.
Дано  Praynig Hug

# 69
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 951
Не е задължително собствените стволови клетки да са най-добрият вариант за трансплант - примерно, в случаи като левкемията - заради генетичния риск от левкемия в стволовите клетки. В такъв случай е необходим чужд донор.

# 70
  • Мнения: 183
bloodywhite  Със сигурност съм прочела за тези стволови клетки повече от някой хора, тъй че ни ми давайте акъл ...

# 71
  • Мнения: 183


Сега пък аз ще Ви кажа, че всеки си има мнение по въпроса, тъй че е излишно тва да ме цитирате и критикувате.
Сърдечни поздрави!  Grinning

Последна редакция: сб, 08 мар 2008, 12:03 от Galia_K

# 72
  • Мнения: 183
И също така , незная дали сте наясно, но аз имам познати, на които тяхното детенце бе болно от левкемия и благодарение на тва , че са взели стволови клетки от раждането на детето - го СПАСИХА... Това не е единствения случай - много са! Дано не разберем какво е това и не стигаме да там да ги ползваме. За това пак казва аз съм  ЗА СТВОЛОВИТЕ КЛЕТКИ    Peace
Останете си със здраве

# 73
  • Мнения: 183
Femina , непрестанно ще се моля за вашето детенце Praynig Аз съм с вас  Praynig Praynig Peace

# 74
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
bloodywhite  Със сигурност съм прочела за тези стволови клетки повече от някой хора, тъй че ни ми давайте акъл ...
Нямам право да напиша какво мисля ли newsm78
И ако не е тайна къде и на кого съм давала акъл newsm78
Последно - защо смятате, че другите хора не се информират за разни  неща, че да изразят мнение newsm78...Май Вие сте по напред с материала за тези работи ... и по назад за правописа им Tired

# 75
  • Мнения: 4 784
Абсолютно съм ЗА съхранение на стволовите клетки. Съхранихме на синът ми, дано никога не се наложи да ги използваме. Така обаче го чувствам донякъде застрахован и според мен по-добре донякъде отколкото до никъде. Не използвайте темата да спорите или да се заяждате. Нали за това сме хора и всеки си има собствено мнение по въпроса.

# 76
  • Мнения: 1 049
Femina като писах, че винаги могат да се намерят стволови клетки имах в предвид обществените банки при нас в Германия, а не мандарини и портокали....  hahaha Това, че в БГ няма такива банки и всичко отива на боклука не знаех и останах много изненадана. Надявам се скоро и това да се промени както е в Европа.  Peace

# 77
  • Мнения: 553
говоря за криосейв
а ти наистина ли имаш договор- с подпис и печат от страна на тъканната банка, посочени всички данни- БУЛСТАТ, управител и т.н.  Simple Smile
какви задължения поемат те?
възможно ли е да препишеш клаузите в които са техните задължения, плс

# 78
  • Мнения: 804
oceanid, КРИОСЕЙВ СА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ МОШЕННИЦИ за които съм чувала напоследък и всички, които са им дали пари си заслужават, че така са се набутали. Не виждам как човек, който може да чета как би им дал на тези измамници дори лев. Ще снимам моя договор и ще ти го пусна на лични. Всяка страница е с печат и подпис, а данните за които питаш са на първа страница от договора (ще изрежа само нашите лични данни).
Не се заяждам с теб и наистина те разбирам защо имаш такова мнение за съхраняването на стволови клетки щом си попаднала на инфо от Криосейв.

П.С. Фотоапарата е в стаята на малката, а тя спи сега. Ще ти го пусна утре сутрин Peace

# 79
Въпреки всичко не можах да намеря информация за някой, които е ползвал замразени стволови клетки с ефект. Говорих с познати лекари и те казаха, че БИ МОГЛО да имат ефект.
Значи всичко все още е в границите на предположенията?
Ако е толкова ефективно защо не се чува нищо за това и няма информация? Тези във банката ме "омайваха", че едва ли не лекуват всичко, но на тях това им е работата.

# 80
  • Софето
  • Мнения: 622
Ние мислим да се възползваме от тази възможност. Ако беше безплатно сигурна съм че всички щяха да се възползват Wink

# 81
  • Мнения: 655
 Hug ето ме и мен

Темата ви за стволовите клетки ме заинтригува. Аз замразих стволови клетки на една от близначките ми, защото знам, че мога да ги използвам и за двете, но дано не се налага.
Чувала съм, че тук, в България има майки, които са замразявали, но преди година близо чух, нещо, което ме накара да се осъмня в българските заведения занимаващи се с изпращане на клетките в банки.

http://www.stvolovikletki.com/treatment.html
http://stvolovikletki.com/
http://www.bulpress.net/index.php?p=view&r%5Bid%5D=1909

# 82
  • Мнения: 17
Аз запазих стволови клетки на моето бебе в Cryo Save. Това, което пишеш са пълни глупости! Не знам какво ти дава накакъв договор с печати, издаден от българска компания. Аз имам валиден в целия Европейски съюз сертификат от Cryo Save. Мошеници са тези в България. След няколко години ако фалират, не знам каква гаранция ще ти даде твоя договор! А най- голямата в Европа компания за стволови клетки едва ли я грози такава заплаха.

# 83
  • Мнения: 223
Съхранението на стволови клетки е много модено на днешно време. Когато аз раждах още нямаше тази услуга. Понеже ъм си дебеличка братовчедка ми ме помоли да направя маркетинг какво се предлаа в България
ето отговорите
-най-евтино /и вероятно най-качествено/ Крио Сейф-те работят с чужбина и нямат проблем с технологията, плаща се еднокретно за 20 години.
Братчедката се опъваше нещо защото нямало договор, накрая подписа договор като директен клиент със седалището в Швейцария и така, общо плати 3000 лева за 20 години. Хлатиха директно в Швейцария, имат сертификат
сега получава ежемесечно разни новини от банката. Последното е, че според някакво проучване възможността да се ползват тези слетки за лечение на болест на бебето е доста по-висока от допустимото, т.е медицината върви напред.
И още нещо- в деня, в койт съхрани роди братовчедката медиите писаха, че в Крио Сейф са запазли стволови клетки на внучето на емира на Оман!

# 84
  • Мнения: 610
Ако имах  възможност не бих се замислила Peace

# 85
  • София
  • Мнения: 718
Ако имаш възможност - да. Аз замразих и не съжаляжам, но се надявам да не ги използваме никога.

# 86
  • София
  • Мнения: 718
Братчедката се опъваше нещо защото нямало договор, накрая подписа договор като директен клиент със седалището в Швейцария и така, общо плати 3000 лева за 20 години. Хлатиха директно в Швейцария, имат сертификат
сега получава ежемесечно разни новини от банката. Последното е, че според някакво проучване възможността да се ползват тези слетки за лечение на болест на бебето е доста по-висока от допустимото, т.е медицината върви напред.

Ние си подписахме договора в България и също получихме сертификат и всеки месец получаваме новини. Simple Smile

# 87
  • Мнения: 1 103
Ако имаш възможност не се с замисляй  просто го направи  Grinning

# 88
  • Мнения: 10
Надникнете в сайта на клиника Св.Лазар. Там има инфо. А и да вметна-ако има съвместимост, стволовите клетки могат да се използват и от родител.
http://www.st.lazar-hospital.com/site/index.htm

# 89
  • Мнения: 4 753
Имаш ли фин.възможност направи го, дано не ти се наложи, но е един вид застраховка. За съжаление ние нямахме пари. Peace

И ние така  Sad

# 90
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз не знам дали си струва.Не съм чувала досега за случаи, в които са били използвани такива замразени стволови клетки  за лечение newsm78
и аз не съм

# 91
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Срещнах и ЗА и много против. Повечето ми познати казват, че всичко за сега е във сферата на "научната фантастика".

За първи път успешна трансплантация на стволови клетки е направена във Франция преди 18г, така да се говори за "научната фантастика" е нелепо.

Другото, което много рядко се споменава, е че тези стволови клетки могат да се съхраняват максимум 15г, или тоест толкова е техният "срок на годност", могат да се използват и само веднъж.

Не знам кой ти го е казал, но това не е вярно. Нашият договор е за 20г, като след това детето ще реши дали да продължи или не. Контейнера, в който е пробата е разделен на три части, най-малката е за ДНК проба, другите две за трансплантация. Вече се прави размножаване на стволовите клетки в лабораторни условия, така че ако не достигат има решение. Количеството, което се взима стига за еднократно използване на човек 80кг за левкемия. За други заболявани, като например инфаркт на миокарда е необходимо съвсем малко количество.

и накрая върха на наглостта- искат да се подпишеш че след 20г клетките ставали тяхна собственост, напълно безплатно, че няма да се ползват за друг освен за детето- например за братчето- не можееее, е защо!?!

идеята е хубава но отношението си е пълна гавра, в общи лини със същия успех можеш просто да ги подариш тези пари на някого.., защотоак не дай си боже тези клетки ти дотрябват, трябва да им се молиш да ти ги дадат, те нямат срок да го направят, не носят отговорност ако заради лошо съхранение са станали негодни, могат да те изнудват за доплащане на непосилни суми и ако решиш да си търсиш павата..........

Първото направо ме шокира Shocked, това за договора също, не мога да повярвам. Cryo Save е международна фирма и не вярвам условията, които предлагат в Гърция и в България да са различни. Не запазихме при тях, но съм чела договора им и такива небивалици не е имало. Даже ако нещо се случи с пробата по тяхна вина се плаща обезщетение.  Фирмата при, която ние запазихме, то е в размер на 10 000 английски лири.


Запазихме, в Future Health (не знам дали ги има в Бг) не съжалявам и искрено се надявам никога да не опирам до тях. Водещото в нашето решение беше, че ако все пак имаме нужда един ден, ще съжаляваме дълбоко, че не сме го направили.

# 92
  • Мнения: 8 917
Не бих замразила в Бг. Stop

# 93
  • Мнения: 867
Аз много исках да го напрвя, но не са малко парите. Сега съжалявам, но ако имаме второ със сигурност ще замразя.

# 94
  • София
  • Мнения: 7 242
Замразих в "Малинов" и смятам, че всеки, който може да си го позволи, трябва да го направи. За момента може и да се лекуват малък брой болести, но след 5, 10 години... Медицината върви напред и нищо не се знае. Не ми се и мисли как бих се почувствала, ако ми се наложи да използвам, а когато е бил моментът, не съм замразила.

# 95
  • Мнения: 223
Христо, вие с Крио Сейф ли работихте? Е как се уредихте с договор тука? Доколкото разбрах те дават само информирано съгласие за подпис. Такава била процедурата в Европа и изискването на органите в България!
Братчедката беше правила маркетинг преди това - ходила в Малинов, Обувната фабрика, Зоопарка-така се наричат на жаргон другите банки у нас. Навсякъде по-скъпо, но хората дават договор.
Не зная, дано не се налага използването
Сега прочетох някъде, че можело да се извлекат стволови клетки и от менструална кръв-представяте ли си?

# 96
  • Мнения: 649
Не се чуди грам, а го направи.

# 97
  • Мнения: 780
Ако можете да си го позволите, направи го.Дано никога не потрябват.

# 98
Здравейте и от мен. Прочетох мнения Ви във всички теми "Стволови клетки". Т.к моят термин е след три месеца и се запознах доста обстойно с информацията за съхраняване на стволови клетки от пъпна връв. Решила съм да направя тази процедура, защото детето е най- важно. Не искам, ако някога се наложи (дано никога не се случва!) аз да не мога да помогна на собственото си дете. И т.к съм човек добре запознат със статистиките на СЗО - злокачествените и автоимунните заболявания прогресивно нарастват - искам да имам и резервен вариант. Никога не бива да идеализираме "животът", т.к той е непредсказуем. Готова съм на всичко за най- скъпото си същество, както всяка една майка! Затова избрах и ще го направя. А относно избраната лаборатория - мисля си, че в Белгия ще бъде най- сигурно. Наистина ми казаха, че се подписва "информирано съгласие", но Сертификатът се издава от самата лаборатория. Порових се малко в И-нет и открих колко проекти и clinical research се спонсорират от Крио Сейф за стволовите клетки. Медицинските проекти са международни, а някой ще ми каже ли в България има ли въобще лаборатория, която да прави подобно нещо...Отговорът май е НЕ! Достатъчно информация получих и решението е взето. Това е от мен...

# 99
Права е Teopr. Ние също запазихме стволови клетки от пъпна връв в Cryo Save и не виждам никакъв проблем в документите, които подписахме. Сертификатът, който получихме, е международно признат.
 
oceanid, КРИОСЕЙВ СА НАЙ-ГОЛЕМИТЕ МОШЕННИЦИ за които съм чувала напоследък и всички, които са им дали пари си заслужават, че така са се набутали. Не виждам как човек, който може да чета как би им дал на тези измамници дори лев.
Аз пък не съм чула, че са мошеници и не смятам, че съм се набутала. Имам и претенции, че мога да чета.

# 100
  • Мнения: 4 784
а някой ще ми каже ли в България има ли въобще лаборатория, която да прави подобно нещо...Отговорът май е НЕ! Достатъчно информация получих и решението е взето. Това е от мен...
В Бг има поне 2 лаболатории, в които се съхраняват стволови клетки. В едната дори са тези на детето ми.

# 101
Здравеите,
и аз като вас се интересувам от проблема,за Крио Сеиф знам,4е дори са на Лондонската борса.Съпругът ми се обади директно в централата и триабва да ви кажа,4е не6ата са доста истински.Медицинската услуга не е договор ние доброволно даваме за сахранение не6о било то пари,клетки,бижу и т.н Дали за пореден пат като българи не сме в ролята на Тома Неверни.
Горе6о препора4вам на вси4ки баде6и майки направете тази ре6ителна кра4ка и даите един 6анс ж пове4е на ва6ето дете!

# 102
В Бг има поне 2 лаболатории, в които се съхраняват стволови клетки. В едната дори са тези на детето ми.
 
 
 
Цитат

Аз попитах дали някоя от тези съществуващи BG лаборатории участва в проекти, спонсорира ли clinical research за стволови клетки и терапията с тях...или тези български лаборатории само съхраняват, без дори да се интересуват от "обогатяване" на информацията и евентуалните приложения???

# 103
  • Мнения: 223
Даа, тук тръгва интересна дискусия
едни мами се интересуват от сигурност, други от цена, някаква девойка пише пък кой работи наука
Според мен основният въпрос при съхранението на стволовите клетки е сигурността
Не мога да си представя сигурна банка в България с нестабилното и калпаво електичество, българизираните технологии, липсата на какъвто и да е опит
едно е да съхраняваш 75 000 проби и да си на борсата в Лондон, друго е да имаш офисче в Обувната фабрика.
не се явявам адвокат на Крио Сейф ,  имат много за дялкане, жалко е, че те са единствената европейска банка у нас
иначе като ги подгони конкуренцията и те ще работят още по-добре!

# 104
  • Мнения: 183
Замрази ако имаш възможност Peace. Някой ще ти кажат да НЕ замразяваш, но тези същите съм сигурна , че ако имаха възможност биха замразили, тъй че ти си прецени... Hug Замразяването си е замразяване , какво значи в БГ няма да замразят, щото се ползвали с други цели и темподобни глупости. Недай си Боже някой път ако ти се наложи да си ги използваш, може да ги ползваш навсякъде по света... важното е , че ще ги имаш в наличност и ще си спестиш едно ГОЛЯМО търсене на донор. Дай Боже всичко да е наред Praynig Не слушай някой предобедени женки, няма смисъл , добро няма да чуеш. Peace
Аз също замразих и добре ,че не послушах разни "доброжелатели". Прочети литература сварзана със стволовите клетки и коментари за тях . Отиди и се запознай със лаборантите , които се занимават със това специално и нека и те ти обяснят ( просто консултация). Simple Smile

Последна редакция: вт, 25 мар 2008, 17:44 от Galia_K

# 105
  • Мнения: 4 358
Прочетох и не разбрах - Crio Save са международна компания, това добре newsm78, Свети Лазар каква услуга точно предлага - БГ клон на Крио Сейв ли са. Вземат клетките и какво - тук в БГ ли се съхраняват или в Белгия newsm78
Много ми е тъмна индия и от тук започвам да се информирам.
Доколкото си спомням имаше и репортаж по телевизията за това че у нас все още съхраняването на стволови клетки не е уреден въпрос - но знам ли може да са се променили нещата.
Ако може някой да ми обясни по подробно каква точно роля изпълняват клиниките като Свети Лазар в процеса на съхраняване на стволови клетки newsm78

# 106
  • Мнения: 640
ako имам фин възможност бих за второто

# 107
  • Мнения: 247
Аз също много се колебаех и проучвах нещата. Така или иначе накрая се отказах, а и родих в 7мият месец и нямаше как да се замразят такива.
Другото, което много рядко се споменава, е че тези стволови клетки могат да се съхраняват максимум 15г, или тоест толкова е техният "срок на годност", могат да се използват и само веднъж.

Това не е вярно. Срокът им на практика не е установен, тъй като все още не са минали повече от 12 години от замразяването на първите такива клетки, така че няма статистика.

Аз замразих и се надявам никога да не ми потрябват. Макар че това за крема много ме разсмя.  Simple Smile

# 108
  • Мнения: 183
Аз също много се колебаех и проучвах нещата. Така или иначе накрая се отказах, а и родих в 7мият месец и нямаше как да се замразят такива.
Другото, което много рядко се споменава, е че тези стволови клетки могат да се съхраняват максимум 15г, или тоест толкова е техният "срок на годност", могат да се използват и само веднъж.

Това не е вярно. Срокът им на практика не е установен, тъй като все още не са минали повече от 12 години от замразяването на първите такива клетки, така че няма статистика.

Аз замразих и се надявам никога да не ми потрябват. Макар че това за крема много ме разсмя.  Simple Smile
Права си Даниела. А и как пък все некомпетентни женки имат мнение по въпроса, а компетентните, т.е. лекарите според тях нищо не разбират... лелееее ! Чули клюки и вече е истина тва за тях. И да, тва за крема е жестоко  Joy

# 109
  • Мнения: 210
Да!Ако имах достатъчно пари и аз бих го направила

# 110
  • Мнения: 223
Съжалявам, но не е вярно
прочетох в едно жетнско списание, че са размразили стволови клетки от пъпна връв след 17 години съхранение
резултатът бил задоволителен, отнесен към технологиите от 1995, когато клетките били съхранени!
Приложени са на дете с ювенилен диабет

# 111
  • Мнения: 4 358
Mam4eta,
niakoia ot vas sapostavi li zenite na bankite za stvolovi kletki?
Mi to goliama razlika.Tezi balgarskite napravo ti svaliat kojata,a i nikoi ne moja da mi obiasni finalnata zena.Slojni sxemi,godi6ni taksi.........


И аз за това се чудех newsm78 и питах по горе каква роля играят тези центрове в България - те съхраняват клетките или само ги обработват и изпращат на централата newsm78.
Специално за Крио Сейв питам (и се извинявам ако задавам малко глупави въпроси, но наистина не ми е ясно).
Не може ли човек направо с централата да се свърже newsm78

# 112
  • Мнения: 169
Не съм прекалено скъпо е, ако имах възможност бих го направила все пак. Дано не ми се налага все пак...

# 113
  • Мнения: 57
Здравейте, темата и мен ме вълнува и по-конкретно следното:
Навсякъде се говори, колко са приложими тези клетки, как може да се използват за цялото семейство и т.н Изтеглих от сайта на Крио Сейф документа "Информирано съгласие", който всеки, който иска да замрази клетки следва да подпише и определено ме притеснява факта, че там говорят само за автотрансплантация. Т.е. тези клетки могат не дай си боже да се използват само и единствено за детото, от чиято пъпна връв са взети и за никой друг, и това при условие, че има удостоверение на лекар, че детето наистина има нужда и ред други документи.
 Не знам дали това за автотрансплантацията се отнася само за Крио сейф или по принцип е практика на всички банки за съхранение. Какво се получава, че ти (в качеството си на родител) или на човек, който плаща нямаш никакво право да се разпореждаш с тези клетки. В края на краищата аз мога да реша да ги даря на някой друг нуждаещ се, за който съм разбрала че има съвместимост.
В този ред на мисли се чудя на какъв принцип работят другите банки. Ако някой е по-наясно с тези конкретни неща, моля да пише  newsm78

# 114
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Фирмата, в която запазихме ние е английска, пробата беше изпратена за съхранение там. Може да се използва както намерим за добре ние т.е. може и да я дарим ако искаме. Не разбирам, защо има толкова различия. Ако фирмата е българска, ясно, може по нашите закони да е така, но за Cryo Save не е.

# 115
  • Мнения: 174
Нямах възможност - нито финансова нито в болницата в която раждах извличаха стволови клетки но ако имах тази възможност нямаше въобще  да се замислям

# 116
  • Мнения: 223
Sunshine, струва ми се странно че искаш ти да използваш стволовите клетки на детето ти
Първо те са абсолютно несъвместими с теб-детето ти носи само 50% ог твоя генетичен материал и тези стволови клетки биха били по-скоро вредни за теб, отколкото да ти помогнат при болест.
Принципно истинските частни банки за стволови клетки изповядват принципа на егоизма-там клетките са само за детето, от което са взети ,по изключение за братче или сестриче. Наличния при някои структури микс от часто и публично банкиране е по-скоро опит за привличане на повече клиенти, отколкото реалидтичен подход
Смисълът на събирането на кръв от пъпна връв при раждането е да се направи биологична застраховка на новороденото
С майката, бащата, брат-сестра съвместимостта може и да е малка...

# 117
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
С майката, бащата, брат-сестра съвместимостта може и да е малка...

С майката и бащата-да, до 50%, но с брат или сестра може да са 100% съвместими. В последните години има стотици случаи, в които семейства на болни деца прибягват до инвитро, с цел да се вземе материал от новороденото за да се помогне на другото дете. Поради тази причина повечето от фирмите предлагат и замразяване за по-кратък период, тогава се плаща на година, разбира се става доста по-скъпо, но за някои това е последна надежда.

# 118
  • Мнения: 57
Благодаря ви за разясненията и именно защото не съм наясно и питам. Надявам се че никой не си мисли наистина, че имам впредвид да взема в ръце въпросните клетки и да се разхождам с тях. Никой не спори дали има или няма смисъл, а идеята е да изясним какви са възможностите за използването им и явно в другите страни могат да се използват и за братя и сестри, точно това което ме интересуваше. Не мога да разбера защо има хора, които веднага променят добрия тон на дискусията?

# 119
  • Мнения: 10
Привет! Сега открих тази тема...много е актуална. Ние съхранихме стволови клетки в Крио-Сейф при раждането на дъщеричката ни. Подписахме информирано съгласие, както при всяка медицинска процедура. Говорих и с другите лаборатории, които практикуват в България. Наистина има драстична разлика в цената в сравнение с Крио-Сейф. Погледнахме и договорите им...малко тип при продажба на кола...Мисля си, че това е нещо по - сериозно.
А при записването ни в програмата помолих момичето, което ни записа, да ни покаже и снимки на самата лаборатория, т.к бях получила достатъчно информация в И-нет. Ами видях нещо безупречно, което само ми потвърди правилния избор!

# 120
  • Мнения: 194
Здравейте, мамчета  Hug

Скоро ни предстои да си имаме дъщеричка и започнахме да се замисляме за замразяване на стволови клетки. За сега сме се спрели на Cryo Save, но съм чела освен хубави отзиви и доста негативни мнения за тази банка. Искам да помоля майките, които са замразявали клетки при тях, да споделят дали са доволни, имали ли са проблем с това, че няма договор, а само информирано съгласие, как точно протича процедурата и т.н. Аз ще раждам в Шейново, но нямам определен лекар. Трябва ли да си избера определен екип или може при дежурния да раждам? Много ви благодаря предварително   bouquet

# 121
  • Мнения: 676
Всъщност аз съм от Варна, но съм замразила стволови клетки и съм доволна от Cryo-Save. Процедурата те ще ти я кажат - плащат се мисля 400лв. капаро и тогава се доставя набора за стволовите клетки в съответната болница, трябва да предупредиш при раждането, че ще ти вземат стволови клетки, за да се обадят да им донесат комлекта, след като ги вземат се изпращат и ти се обаждат от Cryo-Save да ти кажат дали всичко е наред, ако е така си доплащаш остатъка и те ти изпращат сертфиката.В общи линии е това.

# 122
Здравей!
Аз раждах през февруари в Св. София. Седмица преди раждането мой приятел, чиято майка е починала от левкемия, с дъщеричка, родена през лятото миналата година ме убеди да замразим стволови клетки. Каза ми за Cryo-Save, но аз проучих всички варианти и в крайна сметка се спряхме все пак на Cryo-Save.
Контактувах с офиса на ул. "Любен Каравелов". Всичко стана много бързо и точно, момичетата, които работят там са любезни и усмихнати.
Аз раждах с планирано секцио, девойка от екипа на Cryo-Save дойде сутринта в 6, участва в операцията и отнесе взетия материал със себе си. След седмица ми се обадиха да ми кажат, че взетите клетките са годни са съхранение, после дойде фактура и платихме остатъка по сумата. Получих си сертификата, който доказва съхранението. Дано никога не се налага да ползваме клетките, но гледам на цялата тази работа като на вид здравна застраховка. Мисля, че няма да сбъркаш.

# 123
  • Мнения: 804
tanita, поискай договора предварително и го прочети МНОГО ВНИМАТЕЛНО. Ако не се ориентираш си струва да платиш на адвокат да го погледне. Това е застраховката на твоето дете срещу най-лошото и можеш да я направиш само веднъж.
Аз замразих стволови клетки, но не с Cryo-Save. Когато аз раждах в Шейново не пускаха екипи от други клиники да взимат стволови клетки  #Cussing out Този безумен факт и някои други подробности ме накараха да размисля... Родих на друго място и замразих клетки в друга клиника. Разгледай добре всички оферти и ще вземеш най-доброто за бъдещето на детето решение. Пожелавам ти леко раждане и дано тези клетки НИКОГА не ти потрябват   bouquet

# 124
# 125
  • Мнения: 218
И аз мислих там , но в клиниката в която раждах, не работеха с тях, не ми допаднаха някои неща, затова се доверих на клиника Малинов.
Дано никога не се налага да ги ползваме  Praynig

# 126
  • Мнения: 17
Аз родих в Шейново преди малко повече от година. Ние също избрахме да замразим стволови клетки от пъпна връв в Cryo Save. Не сме се притеснявали, че подписваме информирано съгласие. При раждането взеха стволовите клетки и съответно са ги изпратили по куриер в лабораторията на Cryo Save. Получихме сертификат, който е международно признат. Според мен това, че не си избрала конкретен лекар, при когото да раждаш, няма да повлияе на вземането и замразяването на стволови клетки- трябва просто да уведомиш екипа на Cryo Save. Пожелавам ти леко раждане и здраво бебче! И аз се надявам да не се налага да ползваме стволовите клетки.

# 127
  • sofia
  • Мнения: 482
Привет!
Аз родих на 6 март 08 г. в бившата Тина Киркова - сега Св. София.  Раждах по естествен път,  дойде докторката почти веднага след като й се обадих.  Бяхме такава атракция по време на раждането  Laughing с тая процедура.
Значи като решихме, че с тях ще замразяваме - отидохме в офиса им, внесохме първоначалната такса от 700 лв и ни дадоха "сет"-чето за процедурата. След като всичко мина както трябва - Слава Богу - и ни бяха излезнали резултатите, че пробата е добра  - си доплатихме остатъка. Чакаме си сертификата.

Каквото и да решите - ти желая леко раждане и здраво бебче!

# 128
Cryo-Save е представителството в Б-я на Cryo-Cord-най-голямата банка е Европа за съхранение на стволово клетки. Съхраняват ги в две лаборатории в Белгия и в Холандия, за всеки случай,ако нещо се случи с едната лаборатория. Най-важното при стволовите клетки е извличането  и замразяването им, а това хората в Европа го правят засега доста по-добре от българските биолози(най-малкото имат повече опит). Цената ти е еднократна и нямаш годишна такса за следващите 20 години, не че някой ще прави сметки за здравете на детето си, но годишните такси, които искат някои други фирми са си  направо чисто мародерство по мое мнение. Аз им се обадих в 1,00 часа, тъй като се разраждах по-рано и веднага дойде лекар в Шейново. Така че съм твърдо "за" тях Peace

# 129
  • Мнения: 223
Момичета, вече някъде писах по тази тема
Мои роднини съхраниха в Крио Сейф и са доволни
Те минаха по някаква международна процедура, неясно за мен защо, обаче направиха сериозно проучване преди това и се установи, че тази банка наистина е най-голямата в Европа
Аз живея в Австрия
Тук основно съхраняват в немски банки - Вита 34 и т.н.
Истината е една-не се доверявайте на "българизирани" технологии, номерът е не само да се замразят клетките, ами и да се размразят, ако не дай си боже се наложи и да се извлече от тях максималното
Лично аз се съмнявам в качеството ва бг технологиите, да ме прощава господ

# 130
  • Мнения: 10
Здравей, tanita! Мисля, че си се насочила съвсем правилно. Ние сме клиенти на CRYO-SAVE, подписахме информираното съгласие (обосновано ни обясниха в офиса защо няма договор), направих си всички изследвания и при записването ни предоставиха комплекта за взимане на пробата, заедно с телефон на дежурен лекар. Всичко мина "по ноти", дойде лекар по време на раждането и извърши процедурата. Предадоха пробата своевременно на куриер и приблизително 10 дни след раждането ми се обадиха за резултатите. Всичко беше ОК, клетките бяха в достатъчно количество, необходимо евентуално за терапевтични цели. Когато отидох да си заплатя сумата за съхранението - 2650лв. за 20г. помолих момичето да ми покаже въпросните резултати. Видях, че всичко е така, както ми казаха. Надявам се никога да не се налага да се използват тези проби...
А преди да се запиша се обадих в самата лаборатория - телефона открих на техния сайт - www.cryo-save.com - отговориха на моите въпроси, но когато казах, че съм от БГ ме насочиха към представителството тук. Не мисля, че има нещо обезпокоително в самата лаборатория или пък във фирмата представител в България.

# 131
  • Мнения: 10
Sunshine, предполагам, че наистина не си имала предвид, че ще се разхождаш с тези проби или ще ги съхраняваш в домашния фризер. Но ти съхраняваш пробата от твоето дете в частна банка, а не в публична. Втората, т.е публичната, е страхотна идея - много от родителите в САЩ го правят и така донорите  - съответно пробите - се увеличат. В резултат - надеждата на хиляди болни хора също пропорционално расте. Ако искаш да ги съхраниш в частна банка - ОК, но структурата на HLA Ag на детето ще бъде уникална, съвместимост може да се получи само при братче или сестра или с човек, живеещ в Тибет - само прост пример.
Факт е, че преди и над всичко, вие като родители, ще имате вероятен изход при една неприятна ситуация (заболяване) на детето. Много хора си мислят, че тези проби са като вълшебна пръчка и могат да помогнат при всяко заболяване...хубаво е да си запознат предварително поне с малко информация за кого могат да се използват тези клетки, кога могат да се прилагат и т.н.
А що се отнася до баба, дядо, стринка, вуйчо и всички клонове от родословното дърво дали не могат да бъдат реципиенти на тези проби...мисля, че въпросът е риторичин!!!

# 132
  • Мнения: 592
Аз замразих стволови клетки на 2-та ми дъщеря.Използвах услугите на клиника Малинов.
На въпроса ти защо го направих и аз точно незнам.Знам само,че няма да раждам повече и не дай си Боже нещо стане и те са необходими ще съжалявам страшно много.Та може би аз го направих за лично мое успокоение и разбира се,защото имах тази възможност.Но се моля на Господ никога да не ни се налага да прибягваме до тях.
Успех

# 133
  • Мнения: 10
Oceanid, "правни неуредици" в Крио-Сейф никога не е имало. Ти като юрист трябва да си по- запознат(а) с документите за медицинска процедура. Предполагам никога не си подписвала договор с лекар за извършване на сложна операция? Или може би вече предлагат и договор в болниците, че при евентуален неуспешен изход, т.е летален, хирургът, основавайки се на този договор, ще влезе в затвора и ще плати кръвнина милиони лева, поради простия факт, че аортата е руптурирала или че пациентът е имал аневризъм в мозъка??? newsm78

# 134
  • Мнения: 4 784
Малинов  Peace

# 135
  • Мнения: 91
а някой запознат ли е с факта или по точно дали е истина ,че самите стволови клетки се транспортират и се съхраняват  чак в Канада?

# 136
  • София
  • Мнения: 672
а някой запознат ли е с факта или по точно дали е истина ,че самите стволови клетки се транспортират и се съхраняват  чак в Канада?


Ами звиси къде решиш да замразиш. В Малинов се съхраняват в София, банката им е на приземния етаж в самата им болница Simple Smile В Св. Лазар също  Peace

# 137
  • Мнения: 804
В договора на Малинов на всяка страница има техен подпис. Не носят отговорност при война, защото не се знае ще може ли тогава да се доставя течен азот. Замразих там. Дано не ги използвам никога.

# 138
  • Мнения: 146
Ние избрахме Биоген, съхраняват ги в София.

# 139
  • Мнения: 11
Искам да попитам някой замразявал ли е стволови клетки в smart cells?

Последна редакция: пн, 28 апр 2008, 16:47 от kremenna

# 140
  • София
  • Мнения: 30
Здравейте!

Търся мнения за процедурата "Събиране и съхранение на стволови клетки" от новородено. Някой преминал ли е вече през тази процедура? Ако е възможно да сподели повече инфо. Проучих няколко болници, но договорите, които ни карат да подписваме имат доста съмнителни параграфи.

# 141
  • Мнения: 718
Аз и мъжа ми твърдо сме решили да замразим стволови клетки и аз като теб потърсих инфо за всички ,които предлагат услугата. Насочила съм се към Cryo-Save , защото ги съхраняват в Белгия и смятам ,че цената е приемлива. От юридическа гледна точка обаче не съм я проучвала процедурата, навсякъде се подписва договор. И аз се надявам някой, който вече е минал през това да сподели.  bouquet

# 142
  • Мнения: 4 753
Всъщност се оказа, че има много такива теми и майките не могат да се ориентират.....  Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278308.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=217683.0


Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 13:05 от Доня Туфиня

# 143
  • Мнения: 41
... Искам да помоля майките, които са замразявали клетки при тях, да споделят дали са доволни, имали ли са проблем с това, че няма договор, а само информирано съгласие, как точно протича процедурата и т.н.

Не искам да звучи като заяждане, но какво значи да сме "доволни" от замразяването и "дали сме имали проблем с това, че няма договор, а само информирано съгласие"?
Доволни от отношението на служителите им в офиса, от екипа, който взима клетките ли? За 3350 лв. не е трудно да получиш добро отношение от тези хора.
Според мен е много по-важно да сме "доволни" от адекватна реакция и успешно развитие на нещата, в случай, ако се наложи да се ползват.
Не знам обаче, кой може да ти отговори на този въпрос, тъй като процедурата е сравнително нова и едва ли са много бебетата (или малките деца), за които се е наложило присаждане на взетите им стволови клети (и дано никога на никой не му се налага  Praynig )

И все пак частичен отговор на въпроса ти. Ние замразихме стволови клетки в Cryo-Save.
От отношението на служителите в офиса и от екипа, който взима клетките - да доволна съм, защо да не съм доволна? Както казах - за толкова пари.
Относно съхранението - знам ли, надявам се да не разбера дали наистина са ги съхранили или са ги метнали някъде  Thinking
Каквито и документи да ми представят, каквото и да ми говорят, факт е, че аз им дадох 3350, а те ми разметнаха една торбичка с кръв, след като родих и ми дадоха няколко листа хартия  Grinning

Както казва madchen, това е застраховката на детето ти. Ако имаш възможност - правиш я с надеждата да не ти се наложи да я ползваш, но пък ако се наложи -  да не си кажеш след години "можех да ги дам тези пари, но ми се досвидяха".

Лека бременност и успешно раждане, а решението "Дали?", Къде?", сама ще го вземеш!

# 144
  • Мнения: 256
Бърз запис да ви следя за малко, защото на 8-ми мисля да си внеса капарото към тях.

# 145
  • Мнения: 223
Мая ІІ ти какво друго очакваше?  Нали разбираш, че каквото и да ти дадат като документ идва момент в който този документ може да се окаже невалиден.
Ами ако банката фалира междувременно или токът спре.
Четох онзи ден в един виенски вестник - тук една банка в Грац май ще гръмне, директорът казва-трябва да имаме по 2500 проби годишно за да поддържаме стандарта, те имали по 2000.
А колко ли имат банките в които съхраняваме ние, българките и дали въобще имат възможнтост да поддържат някакъв стандарт?
Повод за размисъл, повод за преценка на плюсовете и минусите

# 146
  • Мнения: 204
Аз много проучих нещата и не искам да разстойвам никой но знам от доктори които се занимават с този тип медицина че само CryoSave е най- добрата банка за стволови клетки в европа. Казаха ми че в Б-я повечето са измислени и начина по-който ги извличат, замръзяват и съхраняват не е добър. Първо че нямат опит, второ че нямат най добрата апаратура и условия за съхранение. Надявам се на никой който е избрал българска банка да не му се наложи да ги използва, защото се очаква да не стават за нищо клетките. От 1вото дета са ми в САЩ, там раждах, от второто с Cryo Save.

# 147
  • Мнения: 10
... Искам да помоля майките, които са замразявали клетки при тях, да споделят дали са доволни, имали ли са проблем с това, че няма договор, а само информирано съгласие, как точно протича процедурата и т.н.

Не искам да звучи като заяждане, но какво значи да сме "доволни" от замразяването и "дали сме имали проблем с това, че няма договор, а само информирано съгласие"?
Доволни от отношението на служителите им в офиса, от екипа, който взима клетките ли? За 3350 лв. не е трудно да получиш добро отношение от тези хора.
Според мен е много по-важно да сме "доволни" от адекватна реакция и успешно развитие на нещата, в случай, ако се наложи да се ползват.
Не знам обаче, кой може да ти отговори на този въпрос, тъй като процедурата е сравнително нова и едва ли са много бебетата (или малките деца), за които се е наложило присаждане на взетите им стволови клети (и дано никога на никой не му се налага  Praynig )

И все пак частичен отговор на въпроса ти. Ние замразихме стволови клетки в Cryo-Save.
От отношението на служителите в офиса и от екипа, който взима клетките - да доволна съм, защо да не съм доволна? Както казах - за толкова пари.
Относно съхранението - знам ли, надявам се да не разбера дали наистина са ги съхранили или са ги метнали някъде  Thinking
Каквито и документи да ми представят, каквото и да ми говорят, факт е, че аз им дадох 3350, а те ми разметнаха една торбичка с кръв, след като родих и ми дадоха няколко листа хартия  Grinning

Както казва madchen, това е застраховката на детето ти. Ако имаш възможност - правиш я с надеждата да не ти се наложи да я ползваш, но пък ако се наложи -  да не си кажеш след години "можех да ги дам тези пари, но ми се досвидяха".

Лека бременност и успешно раждане, а решението "Дали?", Къде?", сама ще го вземеш!

Мая, дали си мислиш, че обслужването в офиса е заради 3350лв. или просто се дължи на добро възпитание!?
А що се отнася до Крио-Сейф - мисля си, че лекарите от екипа им не са денонощно на разположение, за да вземат поредната проба и да я "метнат"някъде! Това звучи малко налудничаво, не мислиш ли? Аз не разбирам какви са ти били тогава доводите, за да ги избереш, при положение че са ти "разметкали" някаква тобричка с кръв и няколко листа хартия. Или според теб договорът е със златно покритие, съхраняващ се в "Кивот"???
Съхраняването наистина е една застраховка, но родителите правят избор за мястото на съхраняване, избирайки най - добрите комплексни условия, а не защото е най - евтино и "мяткат" кръв някъде!!! Май не си много аргументирана, можеше да се запознаеш с малко повече информация за самата лаборатори, която е най- голямата тъканна банка в Европа. Или пък можеше поне да попиташ...

# 148
  • Мнения: 223
Deja vu, наистина ли се опияняваш когато стрелят по теб?
и за мисля като теб, че на места където даваш и по 40 000 лева могат да се отнасят лошо
примери за това-дал Бог, почвам със строителите измамници и стигам до продавачите на коли
но стоволовите клетки не са продавачи на коли
тези дни разбрах, че имало някаква дунанма в парламента за частните банки
искали да ги забранят, ама не успели
защо тези банки са трън в очите на всички, знае ли някой
хората си гледат работата, това се прави навсякъде в Европа
Четох, че в Гърция 15 000 деца годишно замразявали, у нас били само 1 000
много сме изостанали...

# 149
Здравейте Танита!
Аз съхраних стволови клетки на детето в Cryo - Save. Раждах в шейново при дежурен лекар и това, че нямах избран лекар не беше проблем. Комплекта за взимане ти го дават като се запишеш и само звъниш на дежурен телефон. Идва техен лекар и взима пробата.
Аз се записах се в офиса им на Любен Каравелов, където подписах и информираното съгласие. Всичко мина много добре. Сертификатът, който се издава накрая удостоверява, че детето има съхранени стволови клетки.
Пожелавам ти успех!

# 150
  • Мнения: 223
Много поучително четиво
за всички, които четат английски
http://www.afcbb.org/statement-acog-opinion.pdf

# 151
  • Мнения: 219
А ако не раждаш в София, как стоят нещата, пак ли идва екип,въпреки че раждането е примерно на 250 км от София

# 152
  • Мнения: 223
Идва, идва и как още!
четете едно пикантно четиво
http://lucy.blog.bg/viewpost.php?id=3264

# 153
  • Мнения: 1 029
При първото раждане въобще не се бяхме замисляли за тази възможност, но смятам да направя задълбочено проучване и евентуално да се възползвам при второто дете. Ще прочета посочените линкове, но ако някой може да ми даде още информация ще съм много благодарна.
Може ли и да ми кажете каква е цената във въпросната банка?

# 154
  • Мнения: 553
аз проучвах този въпрос и се отказах именно заради документалните им неуредици.
1. липса на поемане на задължение от тяхна страна за каквото и да било.
2. съдържанието на информираното съгласие е направо нагло.
значи ако нещо ти повредят стволовите клетки по немарливост на служител и т.н. - искат да се подпишеш че нямаш нищо против и няма да им търсиш отговорност, дори тези пари за взимането им май не ти връщат. искат да се подпишете че стволовите клетки след 20 години да станат собственост на банката /тука се питам аз за какаво са им ако са негодни след този срок а ако са годни защо ти ги взимат?!? точно кагато медицината ще се е развила и може да е идзмислен начин да се удалжи годността им/. искат да се подпишете че стволовите клетких ще се ползват САМО за новороденото , без изключения, тоест ако има брат и са съвместими- не нямаш право да ги ползваш, е питам ЗАЩО, когато май самите те рекламират че може да се спаси живот и на близък роднина...
да подпукам ли сертификата- една хвърчаща хартийка на която няма нито автентичен подпис, нито са посочени каквито и да е данни за организацията, която ще съхранява клетките /не българската фирма, тя днекс е представител утре може да е поредната куха фирма без активи/, нито идентификационен номер на тъканната аналогичен на нашия БУЛСТАТ , нито кой я представлява, нито къде е регистрирана, някакъв адрес, НИЩО: едно лого в общи линии.да не говорим че дават номер на твоята проба, но  нищо повече- никакво обещание че ще я получиш нито в какви срокове, нито че няка да ти искат допълнително пари, поне тук можеха с нещо да се ангажират...Ами че всяка от вас дори един абонамент за сим карта да си купи пак подписва договор и доставчика си сочи данните и подписът е поставен собственоръчно. А те за хиляди левове, на сертификата им няма един подпис автентичен даже?!?

мога още много да пиша по темата... като например че никой /защото не дават официални данни за криосейф/ не се задължава че няма да ти извие ръцете и да ти поиска допълнително крупна сума пари ако да не дава господ ти дотрябват тези клетки...
освен това те карат да се подпишеш че си наясно че тези клетки могат да се ползват еднократно а има начин да се извличат от самия човек стволови клетки многократно..., че това е експериментална медицина

направо ми стана омерзително да го чета, толкова диктаторски и безскрупулно написано,

как така ще свириш по тънките струни на родителсткото чуевство на хората и няма да им дадеш срещу хиляди лелове един варлиден документ от който да се вижда ти кой си!?!
няма кого да осъдиш даже, защото няма данни за тях дори в този мининум че да започне дело за обезщетение..

та дори 1 от горните стига за да ме откажат

в интерес на истината  в министерство на здравеопазването май беше, има регистър в който се съхраняват, доколкото знам информация и за самата тъканна банка и за договора им за представителство с българската фирма и лицензите им и трябва да се отбелязва всеки клиент, което може ида е някакава защита, но забележете -от страна на държавата и не съм сигерна че можеш да отидш и да видиш тези документи, които забележете те ти отказват да ти покажат.  дори не представят доказателство българската фирма за какаво е упълномощена, кака са разпределени отговорностите, ООПс какви ти отговорности те не поемат НИКАКВАОТГОВОРНОСТ ЗА НИЩО черно на бяло.
поне според закона трябва да е така. но за мен е крайно съмнително че не демонстрират коректност и де да знам за слезли от дърветата ли ни мислят че не предлагат сами документ в който да има написани и подписани от който трабва всички сладки приказки скоито те омайват.
 

Последна редакция: нд, 01 юни 2008, 02:16 от oceanid

# 155
  • Мнения: 223
Oceanid много радикално изказване, в което изобилства от май, като че ли и т.н.
Със сигурност много от изводите ти могат да бъдат ПОДПУКАНИ, както казваш ти, защото са абсолютно неверни.
От друга страна се радвам, че има и такива мнения, които не са само сиропирани възхвали
Това показва, че с нас трябва още много да се работи и да се създават позитивни нагласи
Риск от БУМВАНЕ съществува, ти сама прецени къде и как е по-голям, явно всъщност си преценила и си минимизирала риска за детето си, като си съхранила в българска банка
Изберете българското, нали така...

# 156
  • Мнения: 764
Ние замразихме клетки чрез Cryo-Save, свързахме се с офиса на ул. Л. Каравелов (много са любезни и всичко ти се обяснява много подробно). Точно преди да родя си спомням, че гледах репортаж по телевизията за фирмите в България, които се занимават с тази услуга - повечето от тях били ментета. След това проучих много сериозно въпроса и се оказа, че Cryo-Save са най-сериозните на пазара в България.
Родих в Шейново с планирано секцио. изборът на лекар няма нищо общо с взимането на клетки - идва си отделен екип от Cryo-Save, който си извършва процедурата. Единственият риск е, че ти казват, че не носят отговорност при взимането на самите клетки - трябва да има минимален брой клетки, за да е успешна процедурата (мисля, че трябва да са над 100 000, за да са годни). Аз родих рано сутринта в събота, екипът си беше там, веднага взеха клетки и бързаха да ги изпратят до обяд в съответното представителство в чужбина - след седмица ми се обадиха, за да ми кажат, че процедурата е била успешна.
Така че, ако трябва да препоръчам фирма, то това ще е Cryo-Save.

# 157
  • Мнения: 553
Димата- заповядай- опровергай ме- аз имам копие от текста на информираното съгласие, което се предлагаше лятото на 2007г... мога точка по точка да обясня кое  и защо смятам че е некоректно като съдържание...
мога да кажа също че от служителите с които радзговарях единствената която изобщо разбра какаво я питам, извън обичайните приказки които се изпяват на  хората, не й беше това работата, доколкото разбрах. именно тя ми облясни за регистъра и т.н. и ако някои клаузи в документа не ми бяха преляли границата на търпението, може би щях да стана клиент на криосейв.
двете госпожи, които трябваше да ме информират и да могат да ми отговорят на конкретните въпроси си ме прехвърляха една на друга, и ... повтаряха това което си знаят без дори да са съвсем наясно със същността на въпросите ми.
простено им е- аз съм юрист те не са, но това не променя много картинката.
за мен съдържанието на информираното съгласие е дискриминационно и създава обидна неравнопоставеност между донорите настволови клетки и тъканната банка или каквото конкретно се води.
как да разбирам това изречение:
"С НАС трябва още много да се работи и да се създадат позитивни нагласи"
кои са или сте тези НАС?

колкото до изобилстването на МАЙ и КАТО ЧЕ ЛИ, АКО и т.н.

Ами че то целия им бизнес се крепи на АКО /да не дава Господ/ и като че ли /нали искат да се подпише че ти е ясон и разяснено че това е експериментална медицина, ама никой от тях не ти го разяснява /

така че моите "ако" са си съвсем на място.

Кога ли ще ми остане време да го сканирам това информирано съгласие и точка по точка да им обясня на майките какво всъщност получават и подписват черно на бяло...
колкото до намека ти за българските банки- не не защитавам конкуренцията- изобщо не замразих стволови клетки /нямах финанасови пречки да го направя-разполагах с парите/ и не пиша горното от заинтересованост и пристрастие към друга банка.

Освен това... да не дава господ да ти се разболее детето, доколкото знам често се налагат серия от операции за присаждане на стволовите клетки, а запазения материал може да се ползва еднократно, и доколкото знам има метод да се извличат многократно стволови клетки, макар и трудно и в малки колечуства от самия човек,  и да се присаждат. И практически, замразените стволови клетки съвсем не са панацея, и след като се употребат вероятно пак ще се пристъпи към същата  процедура... за съжаление...
Ако в България беше по-уредено, бих ДАРИЛА стволовите клетки на моето дете в публична тъканна банка, така че да се използват за когото има, и ако се наложи- и моето дете би получило оттам, и то и след 20тата му година когато неговите си биха били негодни, като са могли да спасят човешки живот...
За съжаление проучването ми беше егоистично и разочарована от документалната страна на нещата именно в криосейв, не проучих последния вариант иначе щях да задвижа нещата стволовите клетки на моето дете да дойдат да ги вземат именно то такава банка.
Ако имама друго дете точно това ще направя.


извинявам се за допуснати в бързането правописни грешки.

Последна редакция: вт, 03 юни 2008, 01:53 от oceanid

# 158
До OCEANID:

Прочетох отговора ти и вярвам до голяма степен на твоето мнение. Моля те, пиши ми коя (и дали изобщо) тъканна банка в България би ми препоръчала като алтернатива на Cryo-save тогава. Терминът ми е на 23.06., тъй че наистина нямам никакво време и трябва бързо да реша! Мъжът ми е против, но аз знам, че ако не дай си Боже, се случи нещо с детето, няма да мога да си го простя.

# 159
  • Мнения: 10

Oceanid, май аз усещам дискриминация в твое изречение "...простено им е- аз съм юрист те не са". Е, хайде похвали се, че си юрист, май много станахте в България. То май университетите ни само юристи бълват. Поне да бяхте прочели тук там някой закон като напр. ЗТОТК - пиша с абревиатура, но ти си ЮРИСТ - простено ни е на нас, невежите.
За този цитат "...за мен съдържанието на информираното съгласие е дискриминационно и създава обидна неравнопоставеност между донорите настволови клетки и тъканната банка или каквото конкретно се води" можеше поне да отвориш тълковен речник и да разбереш определението за ДИСКРИМИНАЦИЯ, ДОНОР, РЕЦИПИЕНТ.... Неравнопоставеност - АМИ ЧЕ ТО не всички донори на стволови клетки са тъканни банки Grinning Grinning Grinning
"...Кога ли ще ми остане време да го сканирам това информирано съгласие и точка по точка да им обясня на майките какво всъщност получават и подписват черно на бяло..." - надявам се, че скоро ще ни усведомиш точка по точка - като в съдебна зала, нали така? Grinning
"...да не дава господ да ти се разболее детето, доколкото знам често се налагат серия от операции за присаждане на стволовите клетки, а запазения материал може да се ползва еднократно, и доколкото знам има метод да се извличат многократно стволови клетки, макар и трудно и в малки колечуства от самия човек,  и да се присаждат" - пробите на CRYO-SAVE са две (май от приказките по Информираното съгласие не си чул/а). Иначе за многократното извличане на стволови клетки - определено си мислиш, че това е неизчерпаем ресурс - простено да ти, не си биолог!
"...то и след 20тата му година когато неговите си биха били негодни, като са могли да спасят човешки живот" - срок на годност при температура от -190 градуса Целзий не можеш да дадеш...
"...мога да кажа също че от служителите с които радзговарях единствената която изобщо разбра какаво я питам, извън обичайните приказки които се изпяват на  хората, не й беше това работата, доколкото разбрах. именно тя ми облясни за регистъра и т.н. " - един юрист трябва да знае, че РЕГИСТЪР се води от Изпълнителна агенция по трансплантация, че има публичен регистър на всички лечебни заведения и тъканни банки и извършваната от тях дейност. Един юрист не може да употребява МАЙ, а да бъде сигурен, че в същата агенция имаш достъп до документите на банките чрез съответните заявления за достъп.

OCEANID, моля те, следващия път подготви своята заключителна пледоария, основавайки се на аргументи, не на ...сапунени сериали. 1234 епизод ми идва в повече!

А всички бъдещи родители бих посъветвала да направят своя избор на база свои проучвания, а не позовавайки се на околни мнения!!!


Димата- заповядай- опровергай ме- аз имам копие от текста на информираното съгласие, което се предлагаше лятото на 2007г... мога точка по точка да обясня кое  и защо смятам че е некоректно като съдържание...
мога да кажа също че от служителите с които радзговарях единствената която изобщо разбра какаво я питам, извън обичайните приказки които се изпяват на  хората, не й беше това работата, доколкото разбрах. именно тя ми облясни за регистъра и т.н. и ако някои клаузи в документа не ми бяха преляли границата на търпението, може би щях да стана клиент на криосейв.
двете госпожи, които трябваше да ме информират и да могат да ми отговорят на конкретните въпроси си ме прехвърляха една на друга, и ... повтаряха това което си знаят без дори да са съвсем наясно със същността на въпросите ми.
простено им е- аз съм юрист те не са, но това не променя много картинката.
за мен съдържанието на информираното съгласие е дискриминационно и създава обидна неравнопоставеност между донорите настволови клетки и тъканната банка или каквото конкретно се води.
как да разбирам това изречение:
"С НАС трябва още много да се работи и да се създадат позитивни нагласи"
кои са или сте тези НАС?

колкото до изобилстването на МАЙ и КАТО ЧЕ ЛИ, АКО и т.н.

Ами че то целия им бизнес се крепи на АКО /да не дава Господ/ и като че ли /нали искат да се подпише че ти е ясон и разяснено че това е експериментална медицина, ама никой от тях не ти го разяснява /

така че моите "ако" са си съвсем на място.

Кога ли ще ми остане време да го сканирам това информирано съгласие и точка по точка да им обясня на майките какво всъщност получават и подписват черно на бяло...
колкото до намека ти за българските банки- не не защитавам конкуренцията- изобщо не замразих стволови клетки /нямах финанасови пречки да го направя-разполагах с парите/ и не пиша горното от заинтересованост и пристрастие към друга банка.

Освен това... да не дава господ да ти се разболее детето, доколкото знам често се налагат серия от операции за присаждане на стволовите клетки, а запазения материал може да се ползва еднократно, и доколкото знам има метод да се извличат многократно стволови клетки, макар и трудно и в малки колечуства от самия човек,  и да се присаждат. И практически, замразените стволови клетки съвсем не са панацея, и след като се употребат вероятно пак ще се пристъпи към същата  процедура... за съжаление...
Ако в България беше по-уредено, бих ДАРИЛА стволовите клетки на моето дете в публична тъканна банка, така че да се използват за когото има, и ако се наложи- и моето дете би получило оттам, и то и след 20тата му година когато неговите си биха били негодни, като са могли да спасят човешки живот...
За съжаление проучването ми беше егоистично и разочарована от документалната страна на нещата именно в криосейв, не проучих последния вариант иначе щях да задвижа нещата стволовите клетки на моето дете да дойдат да ги вземат именно то такава банка.
Ако имама друго дете точно това ще направя.


извинявам се за допуснати в бързането правописни грешки.


# 160
  • Мнения: 553
няма юрист която да познава изцяло нормативната уредба... всеки се специализира в някаква област..

звучиш като рекламен агент на криосейв да ти кажа..
особено в частта с патетичното подканяне да не слушат бъдещите майки странични мнения...
ако не си забелязала... аз имам вече близо 400 мнения в този форум и човек може да си състави мнение що за човек съм ако иска...
за разлика от теб...
да не би регистрацията и постингите ти да са част от прикрита рекламна кампания ... вече е модерна този вид реклама... само дето има голяма доза подвеждане на хората в това.. 
ако подозрението ми е вярно разбира се.

# 161
  • Мнения: 804
Спорила съм с Oceanid по темата със стволовите клетки... НО не мога да не призная, че в този случай (Cryo-save) тя е абсолютно права. Може би и аз съм сгрешила при избора ми на клиника където да замръзя клетки, но това е защото не съм юрист. Единственото което знам е, че договора с Cryo-save дори на мен ми се видя безумен.

# 162
  • Мнения: 39
Насоката на мислите, които дава oceanid е много правилна и много трезва. Много пъти съм съжалявала, че нямам достатъчно юридически познания, които биха ми били нужни в моменти като този, за да имам една по-различна гледна точка, от тази на "прост" потребител.
Всички знаем, че е хубаво да се запазят стволови клетки, но къде, как, при какви условия ... жертви на маркетинга.



# 163
  • Мнения: 10
няма юрист която да познава изцяло нормативната уредба... всеки се специализира в някаква област..

звучиш като рекламен агент на криосейв да ти кажа..
особено в частта с патетичното подканяне да не слушат бъдещите майки странични мнения...
ако не си забелязала... аз имам вече близо 400 мнения в този форум и човек може да си състави мнение що за човек съм ако иска...
за разлика от теб...
да не би регистрацията и постингите ти да са част от прикрита рекламна кампания ... вече е модерна този вид реклама... само дето има голяма доза подвеждане на хората в това.. 
ако подозрението ми е вярно разбира се.

Тогава в качеството си на какъв юрист употребяваш изречението "...простено да им е, те не са юристи", а дори ти не си се поинтересувал/а от съответния закон. Ще разясниш ли чл.28 от ЗТОТК на всички майки от форума, в който ти имаш над 400 мнения - не че е важен факт, но...Нали знаеш, че човек се познава по една умна мисъл Laughing
Май и параноята идва в повече. Не съм рекламен агент на Крио - Сейф, нямам 400 мнения, но имам около 10 важни. Написала съм и в други теми, че аз съм една от майките, използвали услугите на посочената лаборатория. Но за разлика от теб, аз комуникирах директно с Белгия. Бях решила да направя тази процедура, макар и егоистична според теб. От 5-тия месец започнах да обикалям всички лаборатории в България и/или техните представителства. Харесах условията на Крио - Сейф, говорих с централата, консултирах се с юрист...Нямаше нищо нередно и го направих, без да вдигам шум до Бога.
И ако откриваш нещо патетично в истината, то ти май отново не си отворил/а Тълковния речник. Думата "патос" има съвсем различно значение от това, което ти използваш...но е хубаво, че се стараеш Laughing

# 164
  • Мнения: 553
Само да уточня че за да си ползвала услугата в същинския смисъл на думата е нужно да са ти дотрябвали тези замразени стволови клетки и да са ти ги доставили, да са се оказали годни и т.н. да не са ти извили ръцете да плащаш какви ли не измислени такси за незнам какво си за които сега не са ти обелили и дума и т.н. и т.н.
засега си имаш само една котка в чувал, за която си платила солидно, но още дори не си отворила чувала /в никакъв случай не ти го пожелавам/... за това става дума. най-естествено е като реакция от твоя страна като вече си си дала парите да се самоубеждаваш че не са отишли на вятъра и че си взела правилно решение.. какво ли друго ти остава. пак повтарям не казвам че са непременно измамници, неса коректни документално.
от "централата в Белгия" учтиво ти препоръчват да говориш с местното им представителство  /логично нали/ Laughing та кажи какво повече са ти казали на тебе, интересно ще ми е ако са направили изключение

Последна редакция: нд, 22 юни 2008, 12:51 от oceanid

# 165
  • Мнения: 223
oceanid май твоя сарказъм е малко в повече
Просто тази услуга се предлага с този юридически пакет
Като не ти харесва не се възползвай от крпио сейф-ОК, но не плюй излишно и не се опитвай да раз-колебаеш родителите
Хорато онзи ден казаха-имаме 1000 семейства при нас, 10 отиват в Белгия за да видят къде се съхраняват стволовите клетки
Като идеш в Малинов или Свети Лазар и видиш мазетата, където "пазят" клетките ила ми се обади
Писна ми от черногледци

# 166
  • Мнения: 8 163
dimata-193962, права е oceanid. Засега тази история със стволовите клетки си е само продажба на луксозна опаковка с неизвестно съдържание... Копирам няколко мои постове от друга тема, да не пиша всичко отново:

"За мен запазването на стволови клетки е на практика безпредметно. С удоволствие дарих кръвта от пъпната връв на Бети, за да може стволовите клетки да се използват с изследователска цел или да се дадат на някого, ако има съвместимост.

Ето аргументите ми:

1. След 10 годишни изследвания няма общоприета (сиреч доказано ефективна) практика за лечение със стволови клетки
2. Отделянето на правилните стволови клетки е изключително трудно и ако не е направено както трябва, те предизвикват образуването на злокачествен тумор, наречен тератома. Това все още е проблем, който не е намерил своето решение
3. Много държави са издали мораториум за употребата на стволови клетки за лечение на хора. Например, Американската педиатрична академия смята, че съхранението на стволови клетки в частни банки е неразумно, освен ако в момента член на семейството не е в състояние, което изисква трансплантация на стволови клетки. На подобно мнение са също Американският колеж по акушерство и гинекология, както и Кралският колеж по акушерство и гинекология. Американското общество по кръвопреливане и трансплантация на костен мозък подкрепя даряването на стволови клетки на обществени банки, а съхранението на тези клетки за лична употреба не се препоръчва заради пренебрежимо малката вероятност те да се използват.
4. Засега учените се концентрират не толкова върху изследвания за приложението на стволовите клетки, колкото върху това какво представляват те.
5. Няма данни за реална Best Before дата - все още не са минали много години, откакто се практикува на събиране и криогенно замразяване на стволови клетки.
6. Вероятността стволовите клетки да бъдат използвани през първите 20 години от живота на детето се изчислява на 1:2,700 дo 1:20,000. Роднинските връзки не са гаранция за съвместимост, защото гените варират. Дори при деца от едни и същи родители вероятността за частично съответствие е 50%, а за пълно несъответствие - 25%.
6. Повечето кръвни проби (75%) са твърде малки (под 60 мл.), за да бъдат използвани за трансплантация, понеже не съдържат достатъчен брой стволови клетки.
7. Според Американската академия по педиатрия преждевременното клампиране на пъпната връв спира притока на плацентна кръв към бебето, с което нивото на кръвта на детето пада и така се повишава рискът от анемия. Затова се препоръчва изчакване преди клампиране, с което се повишава вероятността пробата да е недостатъчна за употреба (както стана и в нашия случай - благодариха, извиниха се и ни дадоха подаръче)."

Замразяването на стволови клетки си е чиста проба бизнес, чиито клиенти са любящи родители, които искат най-доброто за децата си. За мен всеки, който продава този род услуга не е медик, а търговец.

# 167
  • Мнения: 1 095
Много поучително четиво
за всички, които четат английски
http://www.afcbb.org/statement-acog-opinion.pdf
няма ли някой да преведе най-важното за не знаещите английски? Praynig

# 168
  • Мнения: 553
oceanid май твоя сарказъм е малко в повече
 и не се опитвай да раз-колебаеш родителите

Не знам дали е сарказъм... но няма нищо лошо в това да се разколебават родителите и да настояват за реални писмени гаранции и поемане наотговоронст срещу парите които дават. Може би от Крио сейв и българското им представителство най-накрая ще се сетят да проявят повече уважение и да застанат насреща с нещо юридически и МОРАЛНО издържано.
Защото намирам за НЕМОРАЛНО да искаш толкова пари, които практически взимаш от устата на кърмаче и да не предлагаш документ в който да заставаш с името и фирмените си данни и да обличаш устните обещанията в такава форма че да поемаш и носиш отговорност пред тези хора.
А за себе си намирамч за неморално да си мълча. Човек не живее сам на тази земя. и Когато знаеш или можеш нещо това е и отговорност да го използваш за добро.


Аз не защитавам и другите. Както казах аз в крайна сметка НЕ ЗАМРАЗИХ стволови клетки, защото стигнах до извода че при положение че няма нито юридическа нито медицинска гаранция, няма достатъчно смисъл. Особено след като има алтернатива.
За съжалениене остана време да уредя да даря строловите клетки на публична тъканна банка. Може би ако не бях родила 20 дни преди термин щях да успея да го организирам. Само за това съжалявам.

# 169
  • Мнения: 10
dimata-193962, права е oceanid. Засега тази история със стволовите клетки си е само продажба на луксозна опаковка с неизвестно съдържание... Копирам няколко мои постове от друга тема, да не пиша всичко отново:

"За мен запазването на стволови клетки е на практика безпредметно. С удоволствие дарих кръвта от пъпната връв на Бети, за да може стволовите клетки да се използват с изследователска цел или да се дадат на някого, ако има съвместимост.

Ето аргументите ми:

1. След 10 годишни изследвания няма общоприета (сиреч доказано ефективна) практика за лечение със стволови клетки
2. Отделянето на правилните стволови клетки е изключително трудно и ако не е направено както трябва, те предизвикват образуването на злокачествен тумор, наречен тератома. Това все още е проблем, който не е намерил своето решение
3. Много държави са издали мораториум за употребата на стволови клетки за лечение на хора. Например, Американската педиатрична академия смята, че съхранението на стволови клетки в частни банки е неразумно, освен ако в момента член на семейството не е в състояние, което изисква трансплантация на стволови клетки. На подобно мнение са също Американският колеж по акушерство и гинекология, както и Кралският колеж по акушерство и гинекология. Американското общество по кръвопреливане и трансплантация на костен мозък подкрепя даряването на стволови клетки на обществени банки, а съхранението на тези клетки за лична употреба не се препоръчва заради пренебрежимо малката вероятност те да се използват.
4. Засега учените се концентрират не толкова върху изследвания за приложението на стволовите клетки, колкото върху това какво представляват те.
5. Няма данни за реална Best Before дата - все още не са минали много години, откакто се практикува на събиране и криогенно замразяване на стволови клетки.
6. Вероятността стволовите клетки да бъдат използвани през първите 20 години от живота на детето се изчислява на 1:2,700 дo 1:20,000. Роднинските връзки не са гаранция за съвместимост, защото гените варират. Дори при деца от едни и същи родители вероятността за частично съответствие е 50%, а за пълно несъответствие - 25%.
6. Повечето кръвни проби (75%) са твърде малки (под 60 мл.), за да бъдат използвани за трансплантация, понеже не съдържат достатъчен брой стволови клетки.
7. Според Американската академия по педиатрия преждевременното клампиране на пъпната връв спира притока на плацентна кръв към бебето, с което нивото на кръвта на детето пада и така се повишава рискът от анемия. Затова се препоръчва изчакване преди клампиране, с което се повишава вероятността пробата да е недостатъчна за употреба (както стана и в нашия случай - благодариха, извиниха се и ни дадоха подаръче)."

Замразяването на стволови клетки си е чиста проба бизнес, чиито клиенти са любящи родители, които искат най-доброто за децата си. За мен всеки, който продава този род услуга не е медик, а търговец.

   Фея, извинявай, но май наистина живееш във "фееричен" свят. Не съм специалист, но използвайки Интернет в целия му ресурс ще ти оборя всички аргументи, както следва:
1. Терапията със стволови клетки при онкологични заболявания на кръвта се използва повече от 10 години, така че update - вай малко данните си. Или ти си мислиш, че трансплантацията на костен мозък, за която всички знаем - поне се надявам - е трансплантация на мозък??? Или на стволови клетки, които се намират като резерв...Май второто е много по - вероятно, а???
2. Искаш ли да отвориш един медицински речник и да провериш що е то "тератом"! И правиш ли разлика между стволови и герминативни клетки? Май не...
3. Тук малко си противоречиш с първа точка. Ако не се използваха, то защо тогава ще има публични банки за съхранение в САЩ. И не препоръчват частното банкиране, просто защото са националисти - всички видяхме това след 11.09. А има и още един факт, който пак не си се постарала да разбереш - при тях, според статистически данни, е най - високия процент на заболеваемост от левкемия и лимфома на деца между 6 -12 годишна възраст и списъка с чакащи реципиенти е по - дълъг дори и от този на Дядо Коледа - ето защо препоръчат публичното банкиране и увеличаване на донорските проби.
4. Изследванията са насочени и към терапия, и към изследване. Но на мезенхимни стволови клетки. Което е различно от хемопоетични - не мислиш ли???
5. Както написах и в свое друго мнение - ти при температура от - 190 градуса искаш "Best before"??? Или просто е трудно да си я представиш...гледай "Ледена епоха" Laughing
6. Повечето проби са над 80 ml, което е минимума. Само при проблемни раждания има възможност да бъдат по - малко, но нали все пак тогава се спасяват 2 живота!!!
7. Според теб това дете, което поема първата си глътка въздух - сиреч кислород, който ще се свърже с вече диференцирани еритроцити има нужда от няколко ml кръв от майката???

Надявам се следващия път да си по - подготвена. Удоволствието беше мое!

# 170
  • Мнения: 8 163
Удоволствието беше мое!
Чудесно е, че изпитваш удоволствие от нещата, които правиш.  newsm10 Едновременно с това и двете отсяваме, смиламе и подаваме на майките тук информация, която не всеки може да си набави.

За мен също е удоволствие да чета написаното от теб. Очевидно си положила усилия и не говориш за банкирането на стволови клетки само въз основа на емоции или финансови възможности, както повечето хора.

Темата, в която пишем е посветена на стволовите клетки добити от кръвта от пъпната връв. Именно с тях изследванията датират от преди 10-тина години. Следователно потвърдената информация за ВВ дата и прочее е доказуема само в рамките на този период. Вероятно докато си се ровила в нета си намерила съобщението, което огласява броя на виталните стволови клетки от криозамразена проба, взета преди 15 години - 90%. Сиреч, 10% клетъчна смъртност на 15 години. За толкова има данни.

Резултатите от досегашните опити за лечение със стволови клетки от пъпна връв показват успеваемост точно толкова, колкото традиционните вече методи за лечение на раковите заболявания. Друг интересен факт е, че клетките от кръвта на пъпна връв са подходящи предимно за пациенти под 30 години и с тегло под 60 кг. Процентът на отхвърляне при трансплантация на стволови клетки от пъпна връв спрямо този на костния мозък в проценти е 11% към 2%.

Обществените банки за съхранение на стволови клетки се занимават предимно с изследвания. По какъв начин предлагаш да се събират човешки стволови клетки за лабораторна работа, освен чрез дарения? (FYI, Кралският колеж по акушерство и гинекология е във Великобритания).

Не мисля, че частното банкиране на стволови клетки в Щатите има каквото и да било с 9/11. Икономическата и здравната системи в САЩ са със съвсем друга основа и принципи на развитие.

А реципиентите в списъка, който си споменала конкретно за стволови клетки от пъпна връв ли чакат или за такива от донори на гръбначен мозък? Защото, както казах, все още няма одобрен метод за лечение със стволови клетки, добити от пъпна връв.

И минимумът е 60 мл. - лично говорих с лаборантите в една от обществените банки тук преди да публикувам цифрата, а и имам писмен документ за това, пак от обществена банка.

Данните, които аз съм цитирала са от официални и уважавани източници, които се занимават със здравеопазване. Ако имаш възражения, моля обърни се към споменатите организации. С удоволствие ще ти съдействам с издирването на координатите за връзка.

Имам и един въпрос, щом си така добре запозната с процедурите в БГ. Преди да дадеш кръв от пъпна връв за съхранение правят ли се изследвания? Надявам се, че да. Тук по закон тестват за следното: HBsAg (хепатит B), Anti-HCV (хепатит С), Anti-HIV 1 и 2 (антитела на HIV), Anti-HTLV 1 и 2 (антитела на човешки Т-лимфотропични вируси), Syphilis Serology (сифилис), Cytomegalovirus (цитомегаловирус) и хемоглобинови аномалии.

# 171
  • Мнения: 219
Извинете, че се намесвам в спора Ви, но аз също се интересувам от замразяване на стволови клетки и от прочетеното тук, и след като прочетох 10-те мнения на deja vu, виждам, че и в десетте мнения се пише за Крио Сейф, което за мен си е чиста реклама и не  е случайна тази защита на тази фирма, така че съм склонна да вярвам повече на Фея кръстница и на oceanid.

# 172
  • Мнения: 223
Не ми е ясно защо непрекъснато се противопоставят частните на публичните банки
Това са две съвсем различни форми на медицинска дейност
Надявам се, че никой не си прави илюзии, че публичните банки дават материал за присаждане безплатно
Идин обработен по GMP материал струва около 20 000 евро, като цената се плаща от здравна каса, здравен фонд или лично от реципиента
Т.е. публичните банки са в същност структури, които генерират печалба, ако работят качествено, иначе се дънят и фалират
Повече информация по въпроса можете да намерите в сайта на Неткорд
Колкото до това за какво могат да се използват клетките от пъпна връв - мненията са безкрайни. Ясно е обаче едно-че интересът към тази материя е огромен и отзивите са предимно положителни
Ясно е и друго - съхранението НЕ Е СКЪПО, просто хората в Бг са бедни. Цената от 2000 евро за 20 години се равнява на 1 нетна месечна заплата в Европа. Ами представете си какво би станало в Бг ако съхранението струваше 400 лева за 20 години?
Наистина deja vu пресолява манджата
Обаче и тези, които са прекалено критични, струва ми се, не са абсолютно безпристрастни
Тук сме да помагаме при вземането на решения, не да пречим
Обективната истина е, че Cryo Save са най-голямата банка в Европа и услугата им е качествена, щом са толкова големи
Обективната истина е, че услугата в Бг най-вероятно е леко побългарена, но това според мен се дължи на неефективното и скапано законотворчество. За сведение на писалата по-горе, освен изброените тестове, в Бг се налага да се прави и тест за ЧУМА, дори да не ти се вярва е така-справка Наредба 7/05.03.2007
Така че изборът остава за майките и бащите. За нас, които вече сме извън играта, остава да коментираме и помагаме за правилната ориентация

# 173
  • Мнения: 553
в договорното право нищо общо няма ЗАКОНОтворчество.
договорът е между двете страни Народното събрание в качеството си на законотворец няма нищо общо. И именно съгласно закона съдържанието му е свободно- според волята на страните. В случая Криосейв като страна -частно лице предлага черно на бяло- едно нищо. и също така черно на бяло не поема никаква отговорност.

това че е най-голямата, ако това не е имидж, създаден от самите тях  /всъщност откъде другаде си го чувала освен от самите тях  Laughing Laughing, които го повтарат като навити латерни/
съвсем вече не доказва че предлагат качествена услуга, нито пък доказва че не са пирамида..
то и на "фараоните" едно време им бяха най-високи лихвите и най-лъскави офисите...
когато мощен финансово субект реши да развива нов бизнес, го прави с МНОГО ПАРИ и мащабно.  а такива играчи вече има много. така че наличието на финанси, отличното финанасово здраве и бързото разрастване, само по себе си още НИЩО НЕ ДОКАЗВА. за съжаление...
ако някоя дребна риба успее да се задържи в бизнеса това доказва нещо, но за акулите не важи.

# 174
  • Мнения: 173
Здравейте на всички, след доста четене реших, че аз няма да замразявам стволови клетки, когато раждах, но тъй като мислим за второ дете някога, продължавам да следя темата с интерес и имам един въпрос към всички вас.
Натъквам се едновременно на няколко факта, които някак си си противоречат поне според мен.
1.Гарантира се, че стволовите клетки могат да се използват и след 20 години и повече. А правено ли е досега, колко пъти и какви са резултатите? 1975-80 година някой замразил ли е стволови клетки, които да е използвал?
2. В САЩ не се препоръчва запазването в частни банки, за да се прави това в обществени ,за да се използва и за други деца - ОК, не след като се вземат от биологичен отпадък, това не се практикува при всяко раждане? Нещо не разбирам?!?!
3. Ако аз трябва да раждам и стволовите клетки могат да се използват за да се спаси нечии човешки живот, то естествено ще ги предоставя и съм сигурна че има много майки като мен?
4. И защо се хвърля този биологичен отпадък като доказано може да спасява животи?
5. А изобщо има ли регистрирани случай на замразени и използвани след години стволови клетки, които д аса спасили ничии живот?

Нещо не ми се вързва?  newsm78

# 175
  • Мнения: 199
Въпрос... А някой знае ли дали в МБАЛ Св. София ще пуснат екип на Крио Сейв, след като самата клиника си иа собствена банка? ще попитам АГ-та следващия път, но сега се сетих като видях тази тема!

# 176
  • Мнения: 199
Въпрос... А някой знае ли дали в МБАЛ Св. София ще пуснат екип на Крио Сейв, след като самата клиника си иа собствена банка? ще попитам АГ-та следващия път, но сега се сетих като видях тази тема!

# 177
  • Мнения: 8 163
1.Гарантира се, че стволовите клетки могат да се използват и след 20 години и повече. А правено ли е досега, колко пъти и какви са резултатите? 1975-80 година някой замразил ли е стволови клетки, които да е използвал?
2. В САЩ не се препоръчва запазването в частни банки, за да се прави това в обществени ,за да се използва и за други деца - ОК, не след като се вземат от биологичен отпадък, това не се практикува при всяко раждане? Нещо не разбирам?!?!
3. Ако аз трябва да раждам и стволовите клетки могат да се използват за да се спаси нечии човешки живот, то естествено ще ги предоставя и съм сигурна че има много майки като мен?
4. И защо се хвърля този биологичен отпадък като доказано може да спасява животи?
5. А изобщо има ли регистрирани случай на замразени и използвани след години стволови клетки, които д аса спасили ничии живот?
Анелия, отговарям на въпростите ти въз основа на моите знания:

1. Стволови клетки от кръв от пъпната връв се замразяват от преди 15 години. Знам, че са отворили една 15 годишна проба и са установили виталност на 90% от клетките, но не се съобщава за трансплантация на тези клетки.
2. Взимането на кръв от пъпната връв се третира като всяко друго взимане на кръв или дарителство на органи: това е част от теб и твоето съгласие е задължително, за да се извърши процедурата. Не забравяй, че има и религии, които се противопоставят на вземането и преливането на кръв и кръвни продукти...
3. Разбира се, че има много майки като теб. Жалкото е, че в БГ поради липса на средства (причните няма да обсъждам, че не е такава темата) дори да има лаборатория за изследвания на стволови клетки от пъпна връв, тя вероятно е много мизерна => неконкурентноспособна. Безпаричието е и причината за липса на обществена банка за кръв от пъпната връв. Друга причина е, че българите сме малко егоисти - трудно даряваме (виж какво е състоянието на кръвната банка).
4. Отговорът на въпроса защо кръвта от пъпната връв се изхвърля като биологичен отпадък въпреки предполагаемите качества на стволовите клетки е подобен на отговора по т. 2. Дали човек е готов да дари органите си е въпрос на възгледи. Повечето хора предпочитат да бъдат нормални трупове (простете за израза), вместо да дадат шанс за живот.
5. Историите, които съм чела за успешно присаждане на стволови клетки от пъпна връв обикновено се въртят около това как млади хора решават да си имат още едно дете, за да произведат стволови клетки. Проблемът в случая е, че няма гаранция за съвместимост дори при братя/сестри или каквито и да е други роднини. Подобно решение за раждане на дете като медикамент е на принципа "Ами ако се подкваси?" (от вица за циганина, дето сипвал кисело мляко в морето).

# 178
  • Мнения: 41
Като гледам лентичката на авторката, най-вероятно бебчето вече се е родило, т.е. едва ли все още се вълнува от темата "замразяване на стволови клетки в Cryo-Save". А и както най-вероятно сте забелязали, тя така и не се включи повече, след първоначалния си пост Simple Smile
Т.е. цялата тема отново стана сблъсък на различни гледни точки и мнения, които се повтарят от едни и същи хора, в различни теми.

Да и е живо и здраво детенцето на авторката и замразила или не клетки, дано никога не и се налага да ползва такава услуга.  Peace

# 179
Хайде и аз да напиша нещо тук
1. По отношение на качеството- предстои въвеждане на регулация в ЕС относно тъканните и клетъчните банки. Всички трябва да имат GMP /good manufacturing practice/ сертификат. Знае се, че 90% от банките за клетки от пъпна връв нямат и няма да имат този сертификат никога, защото са в мазета, тавани, клиники за ин витро и т.н. Това важи особено за Гърция, където има над 20 банки. Хайде кажете ми коя банка у нас ще има този сертификат, с чисти стаи и т.н. Създаването на условия за GMP струва поне 250 000 евро. Смисълът на тази регулация /не директива-има огромна разлика/ е да се вкара банкирането на тъкани и клетки в руслото на производството на лекарства и да се контролира от ЕМЕА
2. Цена - повечето клетъчни банки в Бг вземат по около 3000 лева в началото плюс около 2000 евро за съхранението 20 години-т.е. около 7-8 хиляди лева. Крио сейф вземат 4 000. Това е повече от убедително
3. публично банкиране - чак се просълзих от умиление ,когато прочетох всичко каквото си написа по-горе- публичното банкиране е чиста проба търговия с дарен материал. Защото след като една майка дари кръвта от пъпна връв, друго семейство купува обработения материал за да лекува детето си. цената е около 20 000 евро и се плаща от здравен фонд, застраховател или реципиента лично. така че публичната банка не е чак такъв връх на алтруизма, за какъвто го мислят повечето хора
Прочетох много и съм навътре в нещата
Проблемът не е еднопланов, но когато говорим за качество трябва да сме обективни

# 180
  • Мнения: 553
за публичните тъканни банки и заплащането: когато става дума за спасяването на човешки живот, проблемът да бъде сведен до пари е много добро постижение мене ако питаш.

# 181
  • Мнения: 223
Добър вечер
ето един интересен линк
https://www.netcord.org/inventory.html
както виждате има публични банки, които са пуснали вупотреба 3-4 трансплантата /например Атина/
от бившите соцстрани в систематна неткорд има само 1 публична банка - в Чехия
най-ефективни, разбира се, са публичните банки в САЩ
колкото до цената да трансплантатите-съгласна съм с Юлето, като поставям условие-не става дума само за пари
Обаче някой някъде тука писа, че от пробите от кръв от пъпна връв не ставало много нещо за трансплантиране
дано този някой си преразгледа становището

# 182
  • Мнения: 39
Следя темата с интерес. Благодарна съм на всяко споделено мнение.
Чрез близък се надявам да получа и консултация от специалист-генетик, или по-скоро лекция за това какво всъщонст се случва на практика по болниците, ако се стигне до използването на тези клетки.
Получа ли тази консултация, ще я споделя с вас. Дано!

Живея в Канада, ще замразя клетки тук. Само за информация ще ви кажа, че цената е 950 кан.долара за обработка и замразяване на материала и по 125 кан.долара на година за съхранение, дъллжими в началото на година. Няма срок на съхрание, с който да те ограничават. Банката се намира в една от големите болници в града, достъпна е 24 часа и пробата може да бъде преместена в друга банка за съхранение.

А що се отнася до обществените банки, трябва да ги има, дават шанс да на много хора да си купят надежда за живот. Струва ми се, че медицината просто се нарича "хуманна", отдавна се е превърнала в една от най-мощните машини за пари ... Money

Последна редакция: вт, 01 юли 2008, 19:09 от B52

# 183
  • Мнения: 223
B52 страхотен коментар, добре че има такива като теб за да се обективизират данните.
Цената в Канада е равна на тази в Европа - около 2000 евро за 20 години. всичко останало, което се предлага у нас е порнография, пълна порнография
представям си каква суматоха ще настане, ако се налага размразяване на стволови клетки, съхранени в Свети Лазар например.

# 184
  • Sofia
  • Мнения: 9 739
По Нова ТВ в момента спорят именно за трансплантацията на стволови клетки. В някаква клиника в БГ са направили 300 подобни трансплантации. Доколкото разбирам май с не кой знае какъв ефект (освен финансов за клиниката де Wink )newsm78

# 185
  • Мнения: 223
да спорът беше за друг тип стволови клетки
както повечето неща у нас и това беше опорочено от медиите
за момента крио сейф няма равен по качество и цена в България и Европа, факт
мъжът ми следи цените на акциите ми, както и фновините около фирмата
според него скоро предстои  бум свързан с нарастващото търсене на услугата
В Гърция около 10% от ражданията се съпровождат с частно банкиране

# 186
# 187
# 188
Здравейте,
Погледнете ето тук:

http://flickr.com/photos/teo_

(след teo има долно тире, важно е!)
Това е личен сайт. Моя близка (бременна) ме информира, че е чела едно мое интервю. Видях, че към него има линк и на тази страница. То е във връзка с посещението ни в Лабораторията на CRYO-SAVE в Мехелен, Белгия. Бяхме сред родителите (общо 10 семейства), поканени да видим къде и при какви условия се съхраняват стволовите клетки, взети по време на раждането от кръв от пъпната връв.
И разбира се, че съм щастлива да видя, че всичко е на съвременно, европейско ниво, да се уверя в устойчивостта на Банката и да дискутирам всичките си въпроси. Радвам се от активността в този форум. Преди две години минах по същия път. Четене, въпроси, срещи и т.н....Много, много време... Но пък съм доволна от избора си...
Питайте, питайте каквото се сетите.....С опита си се надявам да ви бъда полезна.
....и ВИЖТЕ СНИМКИТЕ...

# 189
  • Мнения: 288
Аз също избрах Cryo-Save и мисля че това е въпрос на личен избор дали да го направиш или не,всеки сам решава за себе си.Дано на никого да не му се наложи да ги ползва но не е вярно че няма направени операции,дори напротив има и то не една,разбирасе извън България.А тази фирма я водят най-голямата банка за стволови клетки в Европа.

# 190
  • Мнения: 130
Искам да попитам за извличането на стволови клетки от костен мозък. Някой дали е минал през подобна процедура и дали знае нещо повече,

# 191
Периодично в печата, включително и в Б-я излизат отделни публикации за приложението на стволовите клетки в терапията на различни заболявания. Тъй като този метод на лечение е сравнително нов, както при апробацията на лекарства и въобще на каквито и да било нови методи в различните научни области, е необходимо време и брой случаи, които да са статистически значими за практиката. Да, но, когато това стане, ние може да сме вече БАБИ и да не може да се възползваме от тази услуга....Макар, че има вратичка...Може да си имаме изобилие от мастна тъкан, тя също е източник на стволови клетки Simple Smile). Така че аз и за миг не съжалявам, че взехме решение да направим това сега (т.е още преди 2 години). По-голямо безпокойство и тревога бих изпитвала от въпроса "Защо не направихме това за детето си?". За избор на Банка за съхранение на стволови клетки, взети от кръв от пъпната връв, вече има толкова много информация, че не мисля, че е някаква драма.

# 192
  • Мнения: 534
И ние избрахме Cryo-Save да си запазим клетки за бебка ,мисля че си заслужава.

# 193
и ние избрахме фирмата Cryo save и сме изключително доволни от условията които ни предложиха и наистина мисля, че притежава  редица предимства пред всички BG банки

# 194
Цитат
Ei sega prochetoh edin zov za pomosht v mamaibebe. Edno bebe otiva na operatsia da mu prisadat stvolovi kletki, koeto me kara da popitam...Shte gi sahranite li i vie?

Na men mi preporuchaha edna Angliiska firma, SmartSells. Ako niakoi znae pove4e, pishete. 

Ей сега прочетох един зов за помощ в мамаибебе. Едно бебе отива на операция да му присъдат стволови клетки, което ме кара да попитам...Ще ги съхраните ли и вие?

На мен ми препоръчаха една Английска фирма, СмърцЕллс. Ако някой знае повече, пишете. 



---------------
Пиши на кирилица!

Последна редакция: чт, 09 окт 2008, 12:33 от Доня Туфиня

# 195
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Информирай се и прецени сама.Много са противоречиви мненията и инфото.Аз за сега съм решила да не се възползвам.Моля се да не ми се налага да опирам до тях , както се моля и за всички бебенца  Praynig.Имаше доста подобни теми разрови се и ще прочетеш и мнения доста и много неща ще научиш  Peace

# 196
# 197
  • Мнения: 826
Бих го направила, защото не дай Боже да потрябват, а да нямаме ще съжалявам. Колко струва това удоволствие, някой може ли да каже?

# 198
  • Мнения: 1 900
Около 3-5 хиляди като зависи от това къде и как.

# 199
  • Мнения: 1
Преди година замразихме при smartcells. Дано никога не ни се налага до опрем до такива работи. Но съм спокойна, че имам алтернатива ако ми се наложи недай си боже. Иначе условията там са добри............ е никъде не е евтино....................но вижте за какво става въпрос - парите не са никак малко и вси пак си има и по-изгодни фирми.

# 200
  • Мнения: 718
След много задълбочено проучване стигнах до извода, че ако изобщо се инвестира в това нещо най-добро да е в Cryo-Save. След още по-задълбочено разглеждане на договора им и информираното съгласие реших, че такова нещо няма да подпиша. В крайна сметка се отказах, въпреки че парите бяха заделени предвидени. Такива неща много внимателно трябва да се проучват - най-вече юридическата страна на въпроса и приложимостта. Особено ценно е да се търсят не само подкрепящи мнения.  Peace

# 201
  • Мнения: 2 013
Не сме,защото нямахме финансова възможност за това,ако имахме щях естествено!Добре е да си застрахован , в случай на нужда но да не се налага все пак да се стига до тях  Praynig

# 202
  • Мнения: 1 354
На мен ми предстои раждане и ще замразя стволови клетки,дано не ни потрябват Praynig
 Hug

# 203
  • Мнения: 494
Ние много се чудихме дали да замразим клетки. Изчетох невероятно количество материал по въпроса и се отказах. Някои от нещата които ме накараха да се откажа е, че сега плащаш нещо и след години трябва пак да плащаш и т.н. стори ми се заробващо за цял живот. Друго много важно е, че реално никои не знае колко дълго могат да се замразяват. Когато ти потрябват може да се окаже, че са негодни вече. Замразените клетки са достатъчни за една или максимъм две процедури. В същото време процедурите могат се извършат и с донорски клетки. Затова реших да не замразяваме и дарих стволовите клетки за центъра за изледване на рак в Австралия. Мисля, че те имат повече нужда от тези клетки и със сигурност ще послужат за нещо. Ако можех да ги даря за някой човек също бих го направила.
Моя съвет е да прочетеш много внимателно колкото се може повече материал по темата.

# 204
  • Мнения: 793
Ние се чудехме,но се отказахме. Защото в фамилията нямаме заболявания при които могат да помогнат стволовите клетки. В началото се бяхме навили ,но ни посъветваха да поразпитаме родата. (Дано на никоя майка не се наложи да пребягва до стволовите клетки които е запазила) На всички мами пожелавам да се радват на здрави деца Hug Hug Hug

# 205
  • София
  • Мнения: 327
Ние замръзихме в Cryo-Save. Доста проучвахме и ги избрахме заради това, че пазят 2 проби в различни лаборатории. Дори да се случи нещо с едната(пожар, наводнение ...) другата остава. Другото е, че не могат да се поискат без основание, т.е. трябва да има медицински документ, защото ако се случи нещо с мен и баща му никой не може просто ей така да разполага с тях. И цената е най-приемлива по критерий срок.

# 206
  • Мнения: 553
Има още един много съществен довод против извличането и замразяването на стволови клетки..
нали никой не си мисли че природата просто ей така тези клетки по погрешка ги  е попиляла там като някакъв отпадък.. НЕ, те неслучайно са там и мястото им е в бебето,  а не в контейнера за кръв.
Пъпната връв е на-добре  да се пререже, когато спре да пулсира- тогава преобладаващата част от тази богата на створолви клетки кръв, която източват за да извлекат стволовите клетки, вече се е преляла от пъпната връв в кръвообръщението на бебето. Където й е мястото. Първите часове след раждането са огромен стрес за бебето, критичен момент за който всички органи са се подготвяли 9 месеца и ако някъде има някакъв проблем тази богата на стволови клетки кръв ще разнесе тези клетки по цялото тяло. защото те може би са застраховката на природата, за такива случаи, може би тя прави точно това, което и лекарите с тези клетки, но в първите часове след раждането.
Вместо да хвърляте хилади левове за замразяването им, за да може някога евентуално частично и може би да помогнат, настоявайте или платете ако щете на акушерките и лекаря който ви изражда да изчакат пъпната връв да спре да пулсира и чак тогава да я прережат. Това е реално тук и сега, и природата се е погрижила да е така съъвсем неслучайно. 

Общи условия

Активация на акаунт