Внимание -токсични бебешки бутилки в Канада, а и не само там...

  • 8 164
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 42
На 18 април 2008г. Канада официално призна Bisphenol A (или BPA) за токсична химична съставка.  ВРА е съставка в поликарбонатната пластмаса, от която се правят множество продукти за домакинството, както и БЕБЕШКИ БУТИЛКИ!
Канада засега е първата държава в света, която, въз основа на конкретни изследвания, забранява този токсин.

Кои бутилки съдържат ВРА?
В Канада са изследвани главно 3 марки (AVENT, GERBER, PLAYTEX), но всички поликарбонатни пластмасови бутилки с номер 7 в триъгълника за рециклиране съдържат ВРА.

Какво е влиянието на ВРА?
Според редица изследвания,този токсин се свързва с повишаване на риска от развиване на рак на гърдата, рак на яйчниците, преждевременна менструация при момичетата, проблеми с паметта и способността за учене.

Защо пластмасата, съдържаща ВРА е токсична?
ВРА се отделя в течността, която се съхранява в тези пластмасови продукти, като отделянето е многократно (около 50 пъти повече) увеличено при нагряване (например при изваряване/стерилизиране на бебешките бутилки).

Как да разпознаем дали една бутилка съдържа ВРА:
ВРА се съдържа в поликарбонатните пластмасови продукти - това основно са прозрачните твърди бутилки, имитиращи стъкло (не само бебешки бутилки, но и бутилки за вода например). Всеки пластмасов продукт има малко триъгълниче на дъното. Ако цифрата изписана вътре в триъгълника е 7, този продукт определено съдържа ВРА и съответно е токсичен.

Какви са алтернативите?
- стъклени бутилки
- бутилки от друг вид пластмаси - например #2, #4, #5. Бутилки с #1 са само за еднократна употреба!

Източници на споделената информация:

http://www.hc-sc.gc.ca/ahc-asc/media/nr-cp/2008/2008_59_e.html   официалното съобщение за медиите от страна на канадското министерство на здравето

http://www.chemicalsubstanceschimiques.gc.ca/challenge-defi/bisphenol-a_e.html
http://www.greenmom.ca/glife/0408BPA.html

Разбира се в интернет пространството има още доста информация.

# 1
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
  Благодаря за информацията.Излиза,че съм тровила детето си използвайки такива бутилки-Аvent водят класацията по отделяне на Bisphenol A. Споменати са и кутиите за АМ на Nestle,както бутилките на Dr.Brown.

# 2
  • Мнения: 113
Ауу,и сега кво правим,ако е така.Моите бутилки са на Авент и отдолу нямат триъгълниче с номер.За това пък имам едно шише на Чико,което е с такова и номер 7.Ами какво да ползваме тогава?ух,направо ме хвърлихте в тревоги. Confused

# 3
  • Мнения: 1 178
Това е много неприятно, окаzа се, че пластмасовите бутилки на NUK също са от тоzи тип = "7". Знаех си, че много пластмаса не е на добре но ето, че има и докаzателство.
Полzвайте стъклените бутилки  Peace

# 4
  • Мнения: 1 199
Да, в стъклените бутилки е спасението. Имаше преди месеци една тема в подфорум Майки в която тази иинформация беше споделена, ама тогава сума ти майчета се нахвърлиха с обвинения че само се всявала паника, "Не можем да живеем в пещера" и т. н. Ад ме е че за това се знае отдавна, обаче чинувническа работа - докато го забранят официално минава много време, а в същото време нези отрови са могли да бъдат спестени на много бебенца. И за колко още неща е така...
Да ви попитам - а пластмасата с кода 1 (за еднократно ползване) опасна ли е? От такива бутилчици пия изворна вода.

# 5
  • Мнения: 545
Да, това инфо се върти от година вече. От тогава спрях и да слагам пластмаса в съдомиялната машина.  Спрях и пласмасовите бутилки. За водата положението е по-сложно. BRITA??  newsm78
Времето ми за пазаруване се увеличи средно с 30%. От четене и пулене в етикетите и сертификатите.

# 6
  • Мнения: 8 163
Можете да вземете и метални бутилки от този тип. Моите щерки ползват такива постоянно.

За малката вместо sippy cup накрайника слагам ето такъв non-drip variable flow биберон на Nuby. Пасва идеално.

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 19:44 от Фея-кръстница

# 7
  • Мнения: 2 093
Да добавя, този химикал го има дори и в бибероните, в пласмасовата част на биберона. Оказа се че биберона, който ползваме на Avent, сьщо сьдьржа Bisphenol A. Имаше един сайт, който дава инфомация, кои продукти сьдьржаха химикала, като го намеря ще ви дам сайта.

ето и сайта http://zrecs.blogspot.com/2008/02/z-report-on-bpa-in-infant-care-products.html. Тук може да намерите кои марки имат или нямат ВРА

Последна редакция: ср, 30 апр 2008, 01:13 от Chrisimommy

# 8
  • Germany
  • Мнения: 1 262
 ooooh! тъкмо бях планирала тази седмица да си купувам пласмасово шише - моите са само стъклени. Май ще го отложа  Peace

# 9
  • Мнения: 1 178
Да, това инфо се върти от година вече. От тогава спрях и да слагам пластмаса в съдомиялната машина.  Спрях и пласмасовите бутилки. За водата положението е по-сложно. BRITA??  сертификатите.

Каната също е пластмасова, така че обърни внимание дали е от същия тип от който са и бебешките шишета.

# 10
  • Мнения: 42
heureuse, пластмасата с #1 е за еднократна употреба, за нея се твърди, че НЕ съдържа бисфенолА. Разбира се, не знаем тя пък какво съдържа Thinking

Аз съм се пощурила с тези токсини....Вече не знам какво да пием, в какво да готвя и съхранявам, минимизирам количеството на пластмасите до колкото мога и се моля да съм на верен път.

# 11
  • Мнения: 7 837
За Авент се говори много отдавна, а всъщност, всички производители на бебешки шишета  използват ВРА тихомълком...
Наскоро чух и за токсини в самите силиконови биберони, но не се заслужах, защото не ползвам.
И не на последно място - отровите, които  не е ясно в какви количества са в разните бебешки чесалки и меки играчки. За пластмасовите играчки е ясно...

Така е открай време. И да, за мен се всява донякъде излишна паника, защото никой не може да гарантира, че има безвредна пластмаса, независимо какво пише в триъгълника. И дали, това което пише, е истина, имайки предвид, че изследвания се правят само по сигнали. А почти всичко е произведено в Китай...

# 12
  • Мнения: 1 199
Аз още преди да чуя че силиконът можел да бъде вреден, предпочетох каучукови биберони пред силиконовите. Специално за шишетата мисля че е още по-вредно, защото бисфенол А се отделя в по-големи количества при затопляне, а млякото на бебетата се дава топло. Че не можем да ги предпазим от всичко е ясно, но за някои неща нищо не ни коства да сме по-предпазливи.
А, днес обърнах внимание при плодово пюре на Хайнц (органик) в пластмасово съдче, знакът отдолу на съдчето е 7 Sick За щастие и на това има алтернативи.
Дънн, благодаря за отговора  bouquet

# 13
  • Торонто/София
  • Мнения: 251
И аз така изчетох сума ти инфо от форума и интернета .... и реших всички шишета, чаши, чинии както и помпата за мляко (идваше с две шишета)да ги върна по магазините и стигнах до следния резултат - в Toys R US ни взеха всички шишета на Avent със биберони (използвани, без бележка), в  Walmart взеха помпата (пак използвана и без бележка) на First Years както и чинията и чашата на Heinz Baby Basics,
Оказа се че на Avent - Magic Sippy Cups са без BPA - ние ги използваме вече месеци наред ....така че докато можете ако имате тези неща връщайте ги - хората масово го правят!
освен това прочетох и press release на Avent че през лятото ще пускат новите си продукти които няма да имат BPA

# 14
  • Мнения: 545
....така че докато можете ако имате тези неща връщайте ги - хората масово го правят!

Искаш да кажеш, че връщайки им използвани шишета и биберони, ти възстановяват заплатената сума?  newsm78

Явно доста са спаднали продажбите на съответните фирми, за да предприемат такава акция.. Thinking

# 15
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Голямата ми дъЩеря съм я отгледала с ШиШета на Авент със силиконови биберони.... Thinking С малката съЩо досега съм ползвала ШиШета,залъгалки,помпа за кърма и буркан4ета за съхранение на храни все на Авент... Confused Какво трябва да си мисля в тази връзка,4е досега съм ги тровила и двете ли  newsm78

# 16
  • Мнения: 42
heureusse, аз нещата на Heinz го бойкотирам - от бебешките кашички, които дори в organic- варианта съдържат  освен самия зърнен продукт, желязо и в-витамини, още инулин (изтоник на MSG), олигофруктоза, не-знам-какво-си олио и тн... Просто да полудееш.
За пюренца аз ползвам тези на President's Choice Organic - имат и зеленчукови и плодови и освен плод и вода не съдържат друго ( е понякога имат и вит.C, но това го приемам с леко сърце)

# 17
  • Мнения: 7 837
mcdirock, за твое успокоение Wink , не са само Авент,а повечето известни производители, да не кажем - всички.
Просто, последните опити с мишки, показват тези резултати. Което не означава, че мишките са реагирали здравословно на номерация 2, 5 и т.н.

# 18
  • Italia
  • Мнения: 4 492
mcdirock, за твое успокоение Wink , не са само Авент,а повечето известни производители, да не кажем - всички.
Просто, последните опити с мишки, показват тези резултати. Което не означава, че мишките са реагирали здравословно на номерация 2, 5 и т.н.


Да бе,Кейс,предполагам.Така или ина4е ве4е е минало, тъй,4е и да се тЮхкам и да се вайкам все тая...

# 19
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Ох, преди гледахме означенията на храните и различните Е-та какво означават, сега се оказва, че и пластмасите ни тровят...  ooooh!, въздуха е мръсен, водата не се знае как се пречиства...  Crazy май ще минаваме на фотосинтеза... ама то и слънчевите лъчи вредни заради изтъняването на озоновия слой...има ли изход?

# 20
  • Мнения: 7 091
И аз не виждам смисъл от паника. И да има отрови, вече сме ги изпили, изяли и на децата сме дали даже. И да кажем от утре няма да ползваме повече пластмаса, как ще заменим голяма част от продуктите, които предлагат опаковани само в такава?
И преди съм го казвала, като се тъпчем с отрови ще мутираме и ще се нагодим към средата. Щом никой досега не е умрял, значи "еволюцията" в приспособяване към отровната ни околна среда тече с пълна сила.

Между другото аз прочетох първата статия, която се цитира от линка и там никъде не пишеше, че Канада забранява тези бутилки? Пишеше, че на 19 Април ще се започне дискусия по въпроса какви мерки да се вземат и т.н? newsm78

# 21
  • Мнения: 1 461
Изхода е всички хора да започнем да опазваме околната среда, имаше една тема в която имаше призив ние майките да започнем по рано да приучваме децата си на гърне , за да намалим употребата на памперси, който по своему когато ги изхвърлим мръсни , замърсяват околната среда.Но пък колко консерви изхвърляме на ден .....
Добре тогава щом не може пластама , какво да е тогава, къде има стъклени шишенца ?В интерес на истината , пластмасовите шишенца , поемат миризмата на течноста и понякога миришат доста неприятно , въпреки че са измити и стерилизирани , аз лично ползвам стерилизираща течност на чико.

# 22
  • Мнения: 1 199
Щом никой досега не е умрял, значи "еволюцията" в приспособяване към отровната ни околна среда тече с пълна сила.


Ама как така никой още не е умрял? Shocked Коварното тук е че тези химикали не действат бързо, те се натрупват в организма и години след това докарват тежки болести. Процентът на заболелите от рак нараства, на заболелите от автоимунни болести също нараства и т. н., а статистиката говори за средна продължителност на живота, ама не за качество на живота (защото ако доживееш 80 години, но последните 15 си бил болен от Алцхаймер, ега ти живота е това). За това което вече е станало няма смисъл да се мисли, ама какъв е проблемът да се замени пластмасовата купичка на бебето с керамична например, или пластмасовоте шише със стъклено, или пластмасовата дъска за готвене с дървена? То е ясно че не могат да се елиминират всички вредни фактори, ама защо да не се намалят, поне дотолкова доколкото това не ни променя навиците?

# 23
  • Мнения: 7 091
Ама как така никой още не е умрял? Shocked

Ами прочети втората част от изречението ми и ще видиш какво имам предвид. Става въпрос за "еволюция" или по-скоро израждане. Естествено, че и преди при еволюцията сума организми ( в това число и хора) са измрели. И да, ще заменим купичката с керамична, наистина нищо не ни струва, само че с това не се решава проблема за съжаление и колкото повече хора се пригодят по-бързо към токсичните условия, в които живеем, толкова по-голям шанс имат за оцеляване.
Вземете едни прости алергии- колкото повече се опитва да се предпази човек, те го настигат с главоломна скорост.
Това имах предвид.  Peace

# 24
  • Мнения: 1 199
Ама как така никой още не е умрял? Shocked

Ами прочети втората част от изречението ми и ще видиш какво имам предвид. Става въпрос за "еволюция" или по-скоро израждане. Естествено, че и преди при еволюцията сума организми ( в това число и хора) са измрели.


Интересна хипотеза, но не я споделям. И едно е да говорим за "сума организми, които са измрели преди еволюцията", друго е да говорим  за деца от плът и кръв, особено пък нашите.
Всяка майка си преценява на какви рискове може да подложи детето си, въпросът е да има информация за да може да вземе информирано решение. Благодаря на авторката на темата за информацията  bouquet

# 25
  • Мнения: 7 091
Интересна хипотеза, но не я споделям. И едно е да говорим за "сума организми, които са измрели преди еволюцията", друго е да говорим  за деца от плът и кръв, особено пък нашите.
Всяка майка си преценява на какви рискове може да подложи детето си, въпросът е да има информация за да може да вземе информирано решение. Благодаря на авторката на темата за информацията  bouquet

Просто направих констатация, това не означава, че аз не правя всичко. което мога децата ми да са предпазени от каквото е практически възможно. Говорех по-скоро в глобален план. Има доста информация по въпроса за това как се развива човечеството под влияние на външните фактори и т.н, ако на някой му е интересно може да потърси.

А аз за статията пак да питам, къде пише, че Канада са забранили въпросните шишета, защото аз такова нещо не прочетох? newsm78

# 26
  • Мнения: 210
 Tandori ето ти линк относно това какво ще предприеме Канада по случая с Бисфенол А:

http://www.hc-sc.gc.ca/ahc-asc/media/nr-cp/2008/2008_59_e.html
http://www.chemicalsubstanceschimiques.gc.ca/challenge-defi/bisphenol-a_e.html

# 27
  • Мнения: 822
Аз не съм чувала да има безобидни пластмаси, та затова се учудвам  на всеобщото учудване... Сравнително по-малко вредни са тези с номера 1,2,5  и затова те са най-употребявани за пакетиране на хранителни продукти. Но всяка нагрята пластмаса е нормално да отделя токсини.Докато останалите номера са силно токсични, изброените три влияят предимно на ендокринната ни система.
Ако човек започне да мисли прекалено много, ще се окаже, че в нашето обкръжение няма нещо, което да не ни трови... Кое не е вредно? Алуминиевите съдове и консерви ли или керамичните съдове, в чийто покривен слой има често олово...
И Тандури има право за еволюцията, само че докато човешката ни природа се нагоди към всички околни отрови, трябва да се изнижат поне 10 повече или по-малко разболени от тези токсини поколения...
Хубаво е, човек да избягва това, което може, но и не бива да се вживява прекалено в това бягство, ако не иска да полудее...

# 28
  • Мнения: 7 091
Kivito, аз много добре ги прочетох и двете статии и никъде не виждам да пише, че въпросните бутилки са забранени. Пише, че Канада е първата страна, която е провела изследване по въпроса и "открива" ( ще кажеш не се знаеше), че това съединение е токсин. Пише, че на 19 април започват обсъжданията ( нали сега трябва да се съберат и да "измислят" нов, "екологичен" заместител, който да ни продадат на 5-рна цена) по въпроса какви действия да се предприемат. Духът на статията е " навсякъде има, дайте да измислим по-рационален начин да се справим с него".
Колко пари ще струва това обаче, никой не казва. Най-много ще си плати обикновения човек както винаги. Като излязоха пластмасовите шишета бяха много безвредни и модерни, сега ще излязат също толкова безвредни и модерни на двойна цена и всички в паника ще се втурнат да купуват тях( което навежда и на мисълта дали няма някакъв допълнителен икономически интерес  цялата работа да се раздуха, което няма да е за първи път). Мисълта ми беше, че дори и сега да се сменят тези шишета, това което сме натрупали ние в организма си сме го предали на децата си, те вече са с достатъчно много токсини да предадат на 3 поколения напред.
Не ме разбирайте погрешно- не казвам, че нищо не трябва да се прави или не трябва да се знае, просто паникьосването на масовия потребител е само с цел икономическа изгода! Нищо няма да промени в близък план, а това колко ще промени в дългосрочен е много съмнително. Преди имаше кампания и анти стъклени шишета, може би много от вас не си спомнят, като прибавиш и щипка мода....и резултата е на лице.

Ниара, много точно си го казала.  Peace

# 29
  • Мнения: 994
Най-много ще си плати обикновения човек както винаги. Като излязоха пластмасовите шишета бяха много безвредни и модерни, сега ще излязат също толкова безвредни и модерни на двойна цена и всички в паника ще се втурнат да купуват тях( което навежда и на мисълта дали няма някакъв допълнителен икономически интерес  цялата работа да се раздуха, което няма да е за първи път). Мисълта ми беше, че дори и сега да се сменят тези шишета, това което сме натрупали ние в организма си сме го предали на децата си, те вече са с достатъчно много токсини да предадат на 3 поколения напред.
Не ме разбирайте погрешно- не казвам, че нищо не трябва да се прави или не трябва да се знае, просто паникьосването на масовия потребител е само с цел икономическа изгода! Нищо няма да промени в близък план, а това колко ще промени в дългосрочен е много съмнително.


И аз така мисля.

# 30
  • Мнения: 210
Tandori,аз лично слушах какво какзаха по Канадските новини за бебешките шишета.Започват изтеглянето им от различните вериги магазини,даже дадаха кадри на които служители вече събират шишетата от щандовете в контейнери.

# 31
  • Мнения: 1 199
Мисълта ми беше, че дори и сега да се сменят тези шишета, това което сме натрупали ние в организма си сме го предали на децата си, те вече са с достатъчно много токсини да предадат на 3 поколения напред.


Тандури, конкретният повод за темата е използването на Бисфенол А в БЕБЕШКИТЕ ШИШЕТА. Не изобщо това което ние родителите сме натрупали в телата си и предали на децата. Защото бебетата са по-уязвими от възрастните които употребяват такава пластмаса, съвсем не само защото са по-малки (това само усилва вредния ефект), а защото приемат млякото от шишето топло, а така токсичният химикал се отделя в много по-голямо количество.
Интересно ми е къде е границата между насаждане на психоза и информиране? Тази тема според те към кое спада?

И между другото, според мен съвсем не във всяко отношение предпазливостта по отношение на вредни съставки ни излиза по-скъпо. В много случаи е дори много по-икономично. От това че вместо с бебешки лосиони, бъкани с химия мажа бебето си (по препоръка на медицинско лице) с олио от гроздови семки, купено от местния супер за няколко долара голямо шише, само икономисвам пари. От това че спрях да се мажа с кремове и минах на натурални мазнини също пестя, а да не говорим че и кожата ми стана по-хубава. От това че не използвам омекотители при прането и разни кърпички при сушенето също пестя пари, освен че предпазвам семейството си. И още в много отношение е така Peace
 

# 32
  • Мнения: 2 093
heureuse и аз сьм на сьщото мнение за използване на натурални заместители. Аз не използвам кремове, лосиони и шампоани на сина ми.  Интересно ми стана за това че използваш натурални мазнини вместо кремове. Били споделила повече за тях.

Найстина темата се измества, целта беше  да ни информира за сьществуващия риск. Аз определено искам да научавам подобни новини, останалото си е до това как ще го изтьлкува човек-паника или полезна информация.

# 33
  • Мнения: 1 216

Колко пари ще струва това обаче, никой не казва. Най-много ще си плати обикновения човек както винаги. Като излязоха пластмасовите шишета бяха много безвредни и модерни, сега ще излязат също толкова безвредни и модерни на двойна цена и всички в паника ще се втурнат да купуват тях( което навежда и на мисълта дали няма някакъв допълнителен икономически интерес  цялата работа да се раздуха, което няма да е за първи път).

Обикновеният човек в случая има избор, навсякъде може да си върнеш шишетата  и да ти върнат парите
Ако ми трябват бутилки за бебето, ще си взема стъклени! След време не се знае каква нова съставкав пластмасата ще изкарат за вредна. Оставете голямата информираност настрана, не знам човек, на който да му е приятно да пие от пластмасова чаша.
Винаги се е знаело, че за съхранение на течности най-доброто е стъклото, пластмасата винаги е компромис! Луксозните минерални води, например, са винаги в стъклена бутилка. Често съм си мислела колко по-добре е било по наше време, когато всичко беше в стъкло- напитки, кисело мляко, боза.
Икономически интерес не мисля, че има правителството на Канада. Напротив, аз се радвам, че реагират. Още предната седмица бяха опразнили бебешките рафтове с пластмаси в магазините, където влязох.
Фирмите са много нагли често, онзи ден гледам в магазина майонеза '' Хелманс'' в ''нова, еко пластмасова опаковка'', предната беше стъклена. И много хора ще им повярват. Тук стъклените буркани не се приемат в пунктовете, но аз винаги и винаги ги мия и ги слагам в бина за рециклиране, макар, че ми е по-лесно да ги метна мръсни.


# 34
  • Мнения: 7 091
Говорим едно и също нещо, но от две различни гледни точки, интересно защо моята гледна точка се приема отрицателно, след като нееднократно писах, че аз не съм против информирането, подменянето на бутилки, опазването на околната среда и т.н.

Heureuse, тази тема спада към информативните, но се изкриви към тенденциозна, затова и се опитах да внеса по-различна нотка, която беше разбрана криво разбира се.
Къде видя само не разбрах, че съм писала, че предпазливостта ни излиза по-скъпо?! Хванете първия учебник по маркетинг и реклама и може да видите как подобни "открития" като това идват винаги "навреме".  Разбира се, че има икономически интерес в създаването на потребителска психоза! Това е прийом използван неведнъж и е насочен именно към родителите като потребителска единица, защото винаги искаме да направим най-доброто за децата си и ако банда учени излязат с откритие, че не трябва да ги държим на слънце повече от 15 мин, познайте колко катакомби ще се построят . Това е много краен пример разбира се, признавам, просто исках да илюстрирам, че когато става въпрос за децата хората не разсъждават рационално, а емоционално. Ако разсъждавахме рационално по принцип никой нямаше да пуши цигари например. Също така не смятам, че икономическият интерес е (само) на Канадското правителство. Това ще засегне потреблението в глобален план. Кой, защо и как е решил да направи "поврат" в потреблението на пластмаса точно в този момент на мен не ми е ясно, но и не вярвам в "спонтанното" развитие на нещата.
Относно използването на екологичните продукти, това всичко е чудесно, само че замислете се колко " екологични" неща преди, сега минават за вредни и обратното, а гаранцията ни за екологичността на това, което е в магазина е отрицателна величина. Същите тези бутилки се продаваха за безвредни и дори "полезни" по едно време. Каква е гаранцията, че гроздовото масло, което използваш в момента например след 10 години няма да се окаже пречиствано с химикали, които водят до рак?
И пак подчертавам- да, хубаво е да се направи каквото може за да се избегне! За нашите деца, внуци, правнуци и праправнуци може би не, но дори и за техните деца да е, пак има смисъл. Смисъл няма единствено от паники, единственият резултат от които ще е да пълнят нечий джоб. Предпазливостта е хубаво нещо, разсъдъка още по-добро.  Peace

# 35
  • Мнения: 1 216
ГСмисъл няма единствено от паники, единственият резултат от които ще е да пълнят нечий джоб. Предпазливостта е хубаво нещо, разсъдъка още по-добро.  Peace


Къде виждате тази голяма паника само не разбрах? Но и не може да има отзвук без да се разгласят нещата по- обстойно. Честно казано, това, което се случва ме радва. По една случайност не съм ползвала никакви шишета и биберони с дъщеря ми, но бях купила пластмасови шишета на Авент и Нук. Ако сега ми се наложи, много по-лесно ще направя избора- стъкло, въпреки известните неудобства. И като майка ми хранеше малката с обикновена лъжичка за кафе на 20 и кусур години, не видях да и се разранят венците или пък да не яде и няма да купувам повече пластмасови такива.
А това за пълненето на нечий джоб- точно напротив- досега с много реклами Авент си бяха спечелили името на престижна марка, а какво се получава в крайна сметка- на едно лимонадено шише да сложиш един каучуков биберон, май е по-добре.

# 36
  • Мнения: 994
Няма да минат и 5 години и всичко, което сега е уж най-безвредно, ще се окаже, че съдържа друго нещо, което е токсично. Омагьосан кръг.

# 37
  • Мнения: 313
Tandoori   bouquet
много си права

Сега очаквам на  мода металните бутилки - стъклото по ред причини е твърде неудобно за ползване.
Да видим дали ще позная.
Рафтовете в магазините наистина са празни - да видим с какво ще ги напълнят, защото бутилки си трябват.
Куриоза е , че само на 1 метър от рафта за бутилки стоят пюрета в пластмасова опаковка със 7.  Те явно не са вредни - само шишетата  Wink

За протокола - ползвам Дроп инс система  - 4 - ама съм сигурна, че и те не са съвсем безвредни.  Чакам да излезне новата мода , че да подменя инвентара. Вече се пие по нарядко, но в  по-голямо количество и ще се търси голямо безвредно шише с възможност за миене без четka, което, като се хвърли на земята,да не се чупи.

Последна редакция: пт, 02 май 2008, 02:45 от smuty

# 38
  • Мнения: 1 199
heureuse и аз сьм на сьщото мнение за използване на натурални заместители. Аз не използвам кремове, лосиони и шампоани на сина ми.  Интересно ми стана за това че използваш натурални мазнини вместо кремове. Били споделила повече за тях.



На почистена и МОКРА кожа вечер мажа с органик зехтин (купувам го от Костко, десетина долара литъра май беше). Зехтинът е вечер, защото по-трудно попива. Кожата е мокра, защото като се намаже зехтинът влагата се задържа и кожата се хидратира. На сутринта кожата ми е направо супер (ама не знам дали и на теб така ще ти подейства). През деня пак на мокра кожа мажа маасло от жожоба или бадемово масло или масло гроздови семки и т. н. Жожобата и бадемовото масло ми го донесоха от Бг (по-добрата алтернатива на фирмата Икаров е фирмата Етерика, защото продуктите й не съдържали консерванти), маслото ог гроздови семки в всеки магазин за хранителни стоки. В health store-овете (извинявам се ако говоря като Кеми Тодороу, ама не знам еквивалента на български) могат също да се намерят такива масла Peace
Нищо чудно да се окаже някой ден че и тези масла са били ообработвани с химикали, ама със сигурност химикалите ще са по-малко отколкото в козметиката Peace А както и по-рано съм обяснила, аз не търся елиминиране на всички вредни фактори, а ограничаването им доколкото това няма да засегне драстично начинът ми на живот.
Тандури, ти от една страна казваш че не си против информирането, подменяне на бутилки и взимането на други предпазни мерки, но от друга страна ни убеждаваш че нямало смисъл. И аз не усещам тук да се всява паника.

# 39
  • Мнения: 1 199

Куриоза е , че само на 1 метър от рафта за бутилки стоят пюрета в пластмасова опаковка със 7.  Те явно не са вредни - само шишетата  Wink



Аз между другото смятам да се обадя в Хайнц и да се оплача по този повод. Дали са телефон за коментари и въпроси. Надявам се повече родители да го направят. Вече се обадих и направих запитване за пластмасата на лъжичката ни на Safety 1st. Като избирах лъжичка никъде не прочетох да пише от какво е направена, нещо което само по себе си ми се струва възмутително. Просто си мисля че за да се задвижат нещата не е зле и да се окаже малко потребителски натиск.

# 40
  • Мнения: 2 093
heureuse  мерси за подробното обяснение. Доста интересно

# 41
  • Мнения: 822
Пластмасовите бутилки са по-малкият проблем според мен.Но съхраняването на хранителен продукт за дълъг период от време, както е с пюретата на Хайнц, си е опасно.А какво да кажат майките, които ползват формула? Там положението е същото, особено при течната формула... Не вярвам някой да унищожи толкова голямо количество храни за бебета и деца.А при формулата го има и моментът на принудата, така че развръзката е ясна...
Освен това в забавачките никой няма да позволи масовото използване на стъклена и керамична посуда.
Точно в Канада има монопол в производството на детски храни. Митата убиват вноса от Европа на повечето детски стоки, така че и аз бих се замислила за икономическата изгода от подобни кампании...
Иначе и в кърмата на канадки и американки има три пъти повече диоксин от допустимото, но все още се счита, че ползата от кърменето е по-голяма отколкото вредата от наличния в майчиното мляко диоксин, така че и кампаниите се провеждат избирателно...

# 42
  • Мнения: 7 091
Не ми се иска да продължавам дискусията, защото говорим на два различни езика и никой няма да убеди другия.
И пак подчертавам- да, хубаво е да се направи каквото може за да се избегне! За нашите деца, внуци, правнуци и праправнуци може би не, но дори и за техните деца да е, пак има смисъл. Смисъл няма единствено от паники, единственият резултат от които ще е да пълнят нечий джоб. Предпазливостта е хубаво нещо, разсъдъка още по-добро.  Peace

Паниката, която аз виждам е, че сега всички майки, които хранят с АМ няма да могат да спят вечерно време, но в същото време няма да могат нищо да направят по въпроса например. Паниката е, че масово ще се изхвърлят продукти, които ще потекат като хуманитарна помощ за 3-тия свят. Другата паника е, че в стремежа си да се предпазим, най-вероятно ще залитнем в друга крайност, която е неизвестно какво въздействие би имала. Още една паника ще е от вдигането на цените, на въпросните "безвредни" продукти, които ще пуснат като еквивалент, оттам всичко тръгва лавинообразно.
Ти персонално може и да не си се паникьосала, но може да погледнеш и по чуждестранните форуми какво става, не само тук. На подобна "заплаха" над здравето и живота на децата, болшинството майки реагират първосигнално- "Малеееее, ОТРОВНО! Айде в коша...ами сега?". И седим и чакаме с отворена уста да видим кой ще е поредният " зелен", "екологичен", "безвреден" или какъвто е там вариант за замяна на пластмасата.

Някой от вас тук сериозно ли вярва, че пластмасата , ОТРОВНАТА ПЛАСТМАСА ще излезе от употреба заради тази кампания? Сериозно ли вярвате, че изхвърлянето и ще реши проблема? Другият интересен въпрос е къде ще се изхвърли всичката тази продукция, която няма да се използва?
Персонално си решаваме проблема, като я върнем в магазина и ни върнат парите, нали така? А после? Според вас кой ще " плати" ( и не говоря само за пари) цената на излизането от употреба на пластмасата?  newsm78
При унищожаването и какво друго ще замърсим? Кого ще натровим? Защото тя определено няма да изчезне в небитието.
Но това разбира се са моите въпроси, които си задавам по отношение на глобалният проблем със замърсяването. В личен план изхвърлям в кофата и чакам да ми кажат как да живея здравословно с най-чистите продукти, които се произвеждат на замърсената ни Земя.  Tired

# 43
  • Мнения: 391
Пандора, не знам защо уравновесяваш мерките които ще бъдат взети да се махне открита отрова с паника. Какъв би бил подхода без паника, според теб? Да си продължаваме както преди? Не ми е ясна твоята позиция изобщо.

Както и да е. В тези дни няма сигурно нищо което да е перфектно, това не означва, че ние ще си вдигнем ръцете и ще се предадем. Аз се опитвам да намаля консумацията на всякакви направени/човъркани от човека продукти. Не винаги успявам, но поне правя което е възможно и не ни разтормозява живота много много.

Така че е хубаво да се знае, пък всеки си взима решение какво иска или не иска да прави по въпроса.

# 44
  • Мнения: 7 091
Sheila, това последното към мен ли беше насочено? Защото Пандора въобще не е писала в тази тема?
А "защо", съм отговорила няколко пъти, както и многократно писах, че не можем да продължаваме като преди разбра се!
Спирам да пиша, защото моите постове се четат тенденциозно и избирателно. Явно "обсъждането" в тази тема се свежда до дружно цъкане с език и клатене на глава. Късно разбрах, че различните гледни точки нямат място тук, извинявам се, че ако съм ви нарушила рутината. Peace

# 45
  • Мнения: 391
Извинявай, да, за тебе беше. Не знам откъде ми дойде Пандора.

Аз нямам нищо против твоето мнение, просто не можах да разбера точно какво искаш да кажеш, защото и аз не виждам паника.

# 46
  • Мнения: 313
АЗ пък видях паника вчера - връщаха се бутилки  -носеха торби по 20-30 броя(канадците и американците пазарят яко ). И с какво ще ги сменят - с други подобни, за които още никой не е изселдвал нищо понеже са куче марка и не представляват интерес ( само едни шарени шишета с картинки и никому неизвестна марка бяха изложени). Мен пък ме е страх да купувам неща, които не са известна марка точно пък заради липсата на контрол.  В големите марки всички еко-, про - и прочие организации са се  вторачили и им дишат във врата.
Далеч съм от мислъта , че авторката натемата всява паника, но тенденциозните коментари могатда го направят. И когато човек се поддаде на паника прави глупости - като тази да замени известен бранд бутилки с менте , за което няма инфо, ама продавачките от магазина не са го махнали , вместо да изчака 1 месец да излезне нещо ново и по- добро.
А за President's Choice - скоро имаше изтеглени партиди органични бебешки сокове заради съдържание на олово над допустимото. Tехнияt оризов сереал , които седя малко повечко отворен у дома замириса на гренясало -дали е направен само от оризово брашно без добавки , както пише на кутията. За мене решението е в ползване на различни марки ротационно - така че и да има вредности да няма нартрупване.

Последна редакция: пт, 02 май 2008, 17:35 от smuty

# 47
  • Мнения: 7 091
АЗ пък видях паника вчера - връщаха се бутилки  -носеха торби по 20-30 броя(канадците и американците пазарят яко ). И с какво ще ги сменят - с други подобни, за които още никой не е изселдвал нищо понеже са куче марка и не представляват интерес ( само едни шарени шишета с картинки и никому неизвестна марка бяха изложени). Мен пък ме е страх да купувам неща, които не са известна марка точно пък заради липсата на контрол.  В големите марки всички еко-, про - и прочие организации са се  вторачили и им дишат във врата.
Далеч съм от мислъта , че авторката натемата всява паника, но тенденциозните коментари могатда го направят. И когато човек се поддаде на паника прави глупости - като тази да замени известен бранд бутилки с менте , за което няма инфо, ама продавачките от магазина не са го махнали , вместо да изчака 1 месец да излезне нещо ново и по- добро.
А за President Choise - скоро имаше изтеглени партиди органични бебешки сокове заради съдържание на олово над допустимото , а техния оризов сереал , които седя малко повечко отворен у дома замириса на гренясало -дали е направен само от оризово брашно без добавки , както пише на кутията. За мене решението е в ползване на различни марки ротационно - така че и да има вредности да няма нартрупване.

Добре поне, че един ме разбра! Мога да спра да пиша спокойно  Laughing Peace

# 48
  • Мнения: 994
Tandoori и аз те разбрах.
Паниката ще става още по-голяма като се има предвид за колко други бебешки ежедневности се използва пластамаса.

# 49
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Мда, паника.
Аз цял ден съм с зяпнала уста
Не съм ползвала нищо пластмасово за двете ми деца, освен лъжички де, ноооо .....
бидона с вода 18,9L е със 7, прясно /от един месец/ пълен с флоур Simple Smile

# 50
  • Мнения: 1 199
Мда, паника.
Аз цял ден съм с зяпнала уста
Не съм ползвала нищо пластмасово за двете ми деца, освен лъжички де, ноооо .....
бидона с вода 18,9L е със 7, прясно /от един месец/ пълен с флоур Simple Smile

Не ставаше въпрос за паниката по магазините, а за евентуалната паника тук в темата. Аз продължавам да си мисля че няма такава Wink
Не се притеснявай за бидона с вода - нали не се нагрява? При стайна температура вредният ефект би бил минимален. Не можем да елиминираме напълно пласмасите от живота ни, но поне ситуациите когато представляват най-висок риск можем да ги ограничим:peace:

# 51
  • Мнения: 822
Не само нагряването е необходимо условие да започнат процеси на разграждане... За PET (#1) се знае, че при дълга и многократна употреба също се отделят токсини. При PVC-то е ясно. Там отделянето започва веднага след производството му. Затова се счита и за най-опасно.
Максималният период за съхраняване на минерална или трапезна вода във PET-бутилки е около 2 години.Това е при условие, че бутилките не са отваряни и използвани многократно. Бидоните, съдържащи  BPA трябва да се подменят по-често... BPA също влияе предимно на ендокринните ни процеси. По-опасен е за бременни жени и развитието на плода, отколкото за новородени бебета и малки деца...
Аз пак ще си кажа, че бутилките са по-малкият проблем.И пюретата могат да се продават в стъклени бурканчета.Но при бебешката формула и кашите няма друг еквивалент. Затова за тях се споменава, че само ще се опитат да намалят съдържанието на BPA в покривния вътрешен слой на кутиите. Под една или друга форма децата ни ще продължават да поемат тези отрови. Дори детските лекарства тук се съхраняват главно в пластмасови опаковки, за разлика от Европа, където за тази цел се използва стъкло.
За мен дори пълното изпразване на щандовете е сигнал за паника или извършване на нещо манипулативно... Винаги може да се подходи на принципа "до изчерпване на количествата" и всичко да мине тихо и кротко... Но в случая явно се цели или подбиване на авторитета на някои компании или финансовото им инжектиране за преминаване към по-скъпо производство и покриване на щетите...
Tandoori, защо така?... И аз те разбрах.И не спирай да пишеш.Теб поне те четат, макар и тенденциозно...

# 52
  • Мнения: 1 199

За мен дори пълното изпразване на щандовете е сигнал за паника или извършване на нещо манипулативно... Винаги може да се подходи на принципа "до изчерпване на количествата" и всичко да мине тихо и кротко...

И какво, бебенцата на които родителите ще им купят шишетата точно в момента в който чакат да се "изчерпят количествата", така да си израстнат с по-опасните шишета? Shocked

# 53
  • Мнения: 822
Първите "информационни" вълни за ефекта от BPA са от 2001-2002 година. Доста бебчета са отгледани с подобни бутилки. Може би техните родители сега, понеже не могат да върнат времето назад, трябва да се организират и да съдят компаниите производителки. В общи линии, който се е интересувал от тази материя и е чел, е избягвал тези продукти и преди тази кампания, но в показните сцени с прибирането на бутилки от щандовете за мен има доста повече закодирана информация отколкото съзнателна грижа за здравето на децата ни...
И по-горе писах, че е много по-голяма вероятността за плода да има промени на хромозомно ниво, ако бременната жена пие вода от бидон, съдържащ BPA , отколкото за бебета, пиещи вода или мляко от подобни бутилки...
В общи линии се считам за "зелен" човек, който чете и се информира доста по подобни теми... Затова ви казвам, спрете да ядете свинско, говеждо и риба от безоточни водни басейни, защото водят до голямо натрупване на диоксин в организма, който кърмените бебета поемат с кърмата. А диоксинът е доста по-вреден от BPA. Ще ме послушате ли? Предполагам - не. Е, след 2 години, когато някой подхване кампания срещу диоксина, ще изпразваме фризери и ще изхвърляме домашните си електроуреди... Със здраве! До следващата кампания...

# 54
  • Мнения: 1 199
Ниара, за мен просто няма аргумент който да оправдае това че ще е известно че нещо има силно вреден ефект върху бебета и ще се допусне дори и само още едно бебе да бъде под този ефект, при условие че алтернативите вече съществуват и са достъпни и евтини.

# 55
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Niara, ама ти ме успокой, аз и с трите си бременности пия вода от такъв бидон. По неприятното, е че 50 литра вода в басейна в двора се загряват доста, само за 3 часа. Бидоните не ги возят в хладилни камиони.
Хубаво е човек да е информиран, ама понякога нагарча. Резервоара на кафе машината ми също е от тази пластмаса.

# 56
  • Мнения: 8 163
Ето още едно решение:

Siliskin

Последна редакция: пн, 05 май 2008, 15:28 от Фея-кръстница

# 57
  • Мнения: 1 199

И по-горе писах, че е много по-голяма вероятността за плода да има промени на хромозомно ниво, ако бременната жена пие вода от бидон, съдържащ BPA , отколкото за бебета, пиещи вода или мляко от подобни бутилки...



11.Should I be concerned about polycarbonate bottles, tableware and food containers?

No. Studies indicate that migration of bisphenol A into liquids is minimal at room temperature and you should not be concerned about using these products.

http://www.chemicalsubstanceschimiques.gc.ca/faq/bisphenol_a_qa-qr_e.html#11

Кита, няма от какво да се притесняваш Peace За да се успокоиш съвсем и същевременно да си информирана, прочети информацията от горния линк. И гледай да не пиеш много вода от басейна когато е много горещо Mr. Green

# 58
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
heureuse, аз съм спокойна.
2-3 часа ми беше притеснението, докато си избистря стратегията.
Това за басейна го написах, защото бутилките с вода се лангъркат с открити камиони, не ми се мисли колко се загряват /над 32 със сигурност/, ама и да мисля, файда няма.
Принципно пластмасови неща не ползвам, дразни ме поемането на миризмата, и не само това де.

# 59
  • Мнения: 822
Кита, не съм искала да плаша когото и да било... Напротив.
Дадох го само за пример на фона на непрекъснато набиващата се информация, колко опасни са точно бебешките бутилки. Навсякъде се споменава за правилна експлоатация. Това се отнася както за бидоните за вода, така и за бебешките бутилки. Единствено посъветвах, бидоните да се подменят по-често, примерно веднъж в годината.
И след като употребата на бебешка формула, стояла поне година в кутия, чийто вътрешен слой съдържа  BPA и която много родители затоплят направо в кутията, се счита за по-безопасна, защо правилната употреба на бебешките бутилки ( като не се нагряват, което важи за всички пластмаси) трябва да бъде чак толкова опасна...
"Parents and caregivers should not be concerned about feeding canned formula to newborns and infants. Exposure to biphenol A through canned formula is low, and the nutritional benefits of infant formula far outweigh possible risk. "
http://www.chemicalsubstanceschimiques.gc.ca/faq/bisphenol_a_qa-qr_e.html#11
В неофициалните сайтове се твърди друго...

Тук има съвсем оскъдно инфо за писаното в по-горните ми мнения, но който се интересува, ще намери... Предполагам някои се доверяват само на официално поднесеното и смляно от правителствените служби инфо, така че място за тревоги няма...

"Most at risk are young children, pregnant women and the babies they are carrying, and puberty-age children. "
http://www.greenmom.ca/glife/0408BPA.html
"Another common ingredient in some plastics, bisphenol A, is used in reusable water bottles.  It can change the course of fetal development and cause abnormal chromosome loss or gain, which leads to miscarriage or disorders like Down syndrome.  It has also been linked to obesity."
http://activenaturalhealth.com/water/what_about_plastic.htm

Между другото аз също се оттеглям, защото е много явно желанието за монолог. Изхвърлете или върнете всички бебешки бутилки, съдържащи BPA, и продължавайте да живеете спокойно с всички останали боклуци, съдържащи цялата Менделеева таблица, докато правителството се изкаже и подеме кампания и срещу тях... И не забравяйте да вярвате, че го прави точно заради вас и заради здравето на вашите деца...

П.П. Чудех се, дали да не се саморедактирам с омразните ми емотикони, за да бъде разбрана интонацията ми правилно, но приписаният ми образ на крехка и обидчива девойка, която цупи устнички и врътка гръбче, ме ласкае, така че запазвам вида на мнението си... А мълчанието не винаги означава, че няма какво да кажеш...

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 01:08 от Niara

# 60
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Niara, не знам защо си решила да се оттегляш. Струва, ми се че доста информация даде.
Лошото, е че не само бебешките бутилки са проблем. Включвайки се в темата исках да обърна внимание, че се фокусира само на едно. Всъщност ВРА има в много други неща. Децата ми не са ползвали бутилки, кърмени са. Не съм ползвала и формула и както сами виждате, май сме поели доста повече ВРА.
Бидоните за вода не са мой, аз взимам пълен, връщам празен, на всеки 2 дни, но какво става след и преди това не знам.
Лично на мен ми беше полезна.   bouquet
До сега доста хора ме смятаха за маниачка, ама все пак живея в третияТ свят и ме интересува какви боклуци има в тенджерите ми, чиниите и т.н
Мда, освен това много е вкусно месото внесено от Щатите, ама аз съм тъпа и не го купувам.
Сега поне някой разбраха, че не съм съвсем перната  Mr. Green

# 61
  • Мнения: 313
Кажете нещо повече за диоксина в месото.

# 62
  • Мнения: 7 837
Кажете нещо повече за диоксина в месото.
Препоръчват намаляне употребата на говеждо и свинско, пълномаслено мляко и изобщо мазнини...

Но и тук влизаме в затворен кръг, защото (по спомен) диоксина се предава и чрез плацентата...

Ниара вече е споменала, че въпреки това, продължава да се препоръчва кърмата, като по-добрият вариант за бебето. Кога ли обаче големите акули ще надвият и това? Въпрос на време е според мен...

# 63
  • Мнения: 1 199
Момичета, тук всеки пише или не пише когато си иска, ами ако не ви се пише просто не пишете, за какво са тези театрални обявления "Аз спирам да пиша". Ако някой отговори на аргументите ви с други аргументи или ако намери аргументите ви за неубедителни, явно било желанието за монолог. Ами нали дискусията е това - да се разменят аргументи, не задължително като дадете вашите да ги приемат безусловно. 
Не знам за диоксина, но прочетох препоръките на педиатрите Сиърс - да се консумират продукти сертифицирани като биологични, месото включително. Продукти колкото може по-малко фабрично преработени. За риба препоръчват да се консумира дива сьомга. За пластмасата е ясно - да се ограничи употребата й доколкото е възможно, това последното не е по Сиърс.
Препоръчвам ви това книжле на педиатрите Сиърс:
http://www.amazon.com/Healthiest-Kid-Neighborhood-Nutritional-Pa … ing/dp/0316060127

# 64
  • Мнения: 313
Toва за консумациата на био продукти и  без да го четем някъде е ясно, че е препиръчително. Въпроса е какво можем да си позволим. Минаването на био храна за цялото семейство вдига близо 3 пъти разхода, което едва ли всеки може да си позволи.
За мен е по- интересно кои от "масовите " храни са по-малко "токсични".

# 65
  • Мнения: 7 837
Огромна част от Био продуктите са поредния балон, но нали в последните години е "модерно". Horizon напр. продължават да стоят по органик секциите, въпреки че не им е чиста работата. Утре ще е друг производител и т.н. и т.н.

Щом има и органик формула, какво ли съдържа обикновената... Изобщо и не искам да знам и отдавна не се впечатлявам.

# 66
  • Мнения: 313
И аз съм на мнение , че много био продукти са минали далеч покрай биото.  Може би само, ако директно се пазари от био ферми може да има някаква сигурност.
Общо взето и аз спраихд а се впечатляавам  - имах известни страхове като захранвах бебето, но постепенно май ми се понаместиха хормоните и гледам по рационално на нещата. Пазарувам разумно, но без залитания.

# 67
  • Мнения: 42
Публикувах информацията не, както ме обвиниха, за да всявам паника, нито имам претенция за изчерпателност. Просто за информация, всеки има право да реши какво да прави с нея - дали да я захвърли, дали да се поразрови за още или нещо съвсем трето,четвърто. Не разбирам агресивността в някои постинги.

Ако "решението" на проблема с пластмасите беше толкова лесно и просто, мисля, че нямаше да чакат нас тук да го вземем и осъществим.

Съгласна съм с heureuse, че от нас зависи да се постараем доколкото е по силите ( и желанието ни разбира се) да ограничим токсините, не смятам, че бихме могли да ги изключим, но поне да ги ограничим.

Днес прочетох в голям ежедневник интересна статия за organic продуктите и съм съгласна с мнението, че дори и те вече са твърде комерсиализирани и няма гаранция дори за тях доколко са "чисти", но според мен все пак са стъпка в правилната посока.

# 68
  • Мнения: 313
Dunn
 Информацията, която пусна е полезна за всички. Добре е такива неща да се знаят. Няма агресивност в постингите според мен - просто някои хора наблягат на факта, че не само пластмасите и бутилките могат да бъдат вредни. Т.е.   - като тръгнахте да изхвърляте пластмасата, огледахте ли дали всичко друго е наред около вас. Дали е достаъчно да сменим бутилките на бебетата за да ги прпедпазим от излагане на токсини или това е поредната спекулация със загрижеността на родителите за да направи някой пари.

# 69
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Dunn
 Информацията, която пусна е полезна за всички. Добре е такива неща да се знаят. Няма агресивност в постингите според мен - просто някои хора наблягат на факта, че не само пластмасите и бутилките могат да бъдат вредни. Т.е.   - като тръгнахте да изхвърляте пластмасата, огледахте ли дали всичко друго е наред около вас. Дали е достаъчно да сменим бутилките на бебетата за да ги прпедпазим от излагане на токсини или това е поредната спекулация със загрижеността на родителите за да направи някой пари.

АбсолЮтно съгласна с горенаписаното  Peace

# 70
  • Мнения: 42
Dunn
 Информацията, която пусна е полезна за всички. Добре е такива неща да се знаят. Няма агресивност в постингите според мен - просто някои хора наблягат на факта, че не само пластмасите и бутилките могат да бъдат вредни. Т.е.   - като тръгнахте да изхвърляте пластмасата, огледахте ли дали всичко друго е наред около вас. Дали е достаъчно да сменим бутилките на бебетата за да ги прпедпазим от излагане на токсини или това е поредната спекулация със загрижеността на родителите за да направи някой пари.

Аз също съм съгласна, че бебешките бутилки са, за съжаление, само "капка в морето" от токсини, които ни заобикалят. Затова вярвам, че трябва да се информираме колкото може повече. Съгласна съм, че доста често има тенденциозност в масовите "кампании" като тези от последните дни за почистване на рафтовете с бебешки бутилки, а както heureuse мисля че писа, на съседния рафт продължават да си кротуват бебешките храни в пластмасови опаковки.

Знам колко време и нерви се губят в търсене на храни и неща от ежедневието, които малко поне да са "чисти". Мен познатите ми ме вземат често на подбив, че чета като смахната етикети, че не купувам готови или полу-готови храни, че все гледам да купувам или от стъкло или да съхранявам в стъкло, че предпочитам да ям по-малко месо, но поне да е 'traditionally grown" ( т.е. без антибиотици и хормони). И си давам сметка, че въпркеи това, пак поемам огромно количество химия, затова разбирам някои от постингите, че това е малко като Сизив и скалата, но пак казвам, това е личен избор.

Трябва да проверя дали има тема някъде за "чистите" храни и различните токсини изобщо, и ако няма да прехвърлим темата и разговора в нова тема. Мисля, че всеки от нас има какво да сподели.

# 71
  • Мнения: 2 093
Изваждам тази тема от дьлбините на 4-та страница. За тези които се интересуват и следят за продуктите сьдьржащи BPA, вчера сьобщиха по новините че са установили че повечето, да не кажа всички консервирани храни, сьдьржат химикала, които се отделя от консервената кутия по време на стерилизацията на сьда. Оказва се че сьдьржанието на  BPA в консервите е 2-3 по голямо от това в бебешките бутилки, но тук в Канада само бебешките бутилки са махнати от щандовете. Няма никаква официална забрана за пройзводството на  консерви и дори индустрията твьрди, че количеството на BPA е безвредно, което е доста иронично като се има предвид как родителите масове врьщат бебешки и другите сьдьржащи BPA продукти. Не знам как е по другите дьржави, но тук е страната на консервите и много хора ги ядьт. Има консерва за всичко, включително бебешки и детски храни. Интересно  какво ще е развитието по темата, явно в толкова много продукти се сьдьржа BPA и ако дьржавата се намеси и започне да забранява този и онзи продукт, сигорно доста компании ще банкрутират, което едва ли ще се случи тук.   

Ето я и самата статия (на английски само) http://www.theglobeandmail.com/servlet/story/RTGAM.20080528.wcan … 29/BNStory/Front/

# 72
  • Мнения: 822
Да не забравите и факта, че BPA има и в материала, с който се капсулират детските зъби, а също и в белите пломби... И ако случайно успеете да опазите децата си от бутилки и консерви, то след 4-та или 5-та им година трудно ще ги опазите от зъболекар... Пломбите няма как да  предпазите от топли храни и напитки, за да изключите отделянето на токсини... Така че: Амалгама или BPA - изберете сами!

# 73
  • Мнения: 42
Това за зъбните пломби и др. зъболекарски атрибути е страховито. Честно казано се надявам докато нашите бебоци станат на време за пломби вяече да са открили нов материал ( кой знае той какво ще съдържа, ама нейсе)

Иначе да, май ВРА има навсякъде около нас, имаше някаква страница на CTV където имаше списък с изследвани консерви  и е направо отчайващо. Дори бира са изследвали, мъжът ми хич няма да е доволен от резултатите Wink

# 74
  • Мнения: 1 199
Мен новината за консервите и бисфенол А в тях не ме изненада. По принцип бях решила да огранича употребата на консерви, прясната храна винаги е за предпочитане.

# 75
  • Мнения: 42
heureuse, права си, че прясната храна е на-добра. Аз почти не готвя с консерви (освен домати), обаче не съм намерила достатъчно добра алтернатива на доматения сок - толкова го обичам, как да се откажа и от него Sad

# 76
  • Пловдив
  • Мнения: 23 777
Аз искам само да попитам - какво става, когато вашето едногодишно и по-голямо дете хвърли много екологичното стъклено шише и то се счупи?

# 77
  • Мнения: 1 199
Да, доматените консерви наистина са удобни, всеки път да се готви с пресни домати излиза малко скъпичко. Ами в такъв случай си казвам че не можем да се изолираме от всичко вредно, но пък можем да ограничим употребата му и по-добре ако ще употребявам консерви да употребявам само доматени, а не всички останали.

На годинка и повече детето вече може да пие спокойно от чашка, тук чета още от 8-9 месеца да започнем да ги учим. Вкъщи имаме една метална чашка с дръжка, тъкмо ме подсети да започна да го уча с него моя бебок Simple Smile Освен това Бисфенол А се отделя от пластмасата в най-големи количества когато напитката е топла, а при Ам обикновено е така. Само че над годинка детето може спокойно да си пие незатоплено кисело мляко и това вече е много по-малко опасно. И не на последно място - същуствува алтернативата B-free.

# 78
  • Мнения: 4 717
Аз искам само да попитам - какво става, когато вашето едногодишно и по-голямо дете хвърли много екологичното стъклено шише и то се счупи?

само да кажа,че повечето производители отдавна произвеждат стъклените бутилки от специално стъкло, което счупвайки се да не се разпръсне на парчета - това го пише на всички опаковки Peace

аз бях накупувала стъклени, но така и не ги използвах Thinking, най-вече заради факта, че неможех да ги стерилизирам в микровълновата...

# 79
  • Мнения: 313
 Не знам откъд идва заблудата , че формулата се забърква с топла вода. Тази ,които се продава в Канада се прави с хладка вода или направо със студена, дори може да се държи в хладилника и се затопля до телесна температура обикновенбо на водна баня или със уред. Някои бебета си я пият дори доста по- хладка (като мойто  - с вода на стайна температура).  Така , че аз никъде не виждам високи темеператури. Не  знам какво е специалното стъкло, ама бебон напоследък здраво мята бутилки - в къщи и да не се счупят навън ще успеят.
За консервите-  оставете кутиите -консерванитите са много по опасни според мен. И не само в тенекиените консерви, а във всички видове готова или полуготова храна

Общи условия

Активация на акаунт