Как пека хляб без хлебопечка

  • 9 250
  • 110
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 029
600 долара за миксер? Срещу 80 лв. за машина за хляб?
Ксения, моля те.
За около седмица се научих точно какво, колко и на коя програма да сложа, за да се получи обикновен бял хляб. И така, вечер слагам нещата, използвам функция отложен старт, и сутринта цялата ми къща мирише на прекрасен хляб. И ако това не е мързелива работа  Laughing

Миксер нямам. И не ми трябва.

# 31
  • Мнения: 147
     За мен темата е полезна и благодаря на Ксения за споделения опит. Добре е да се прочете и различна гледна точка. А какво ще предпочета да имам в моята кухня, аз ще реша сама. Според мен няма място за спор. Авторката просто е написала своето мнение на базата на личния си опит. Не е нужно да се съгласяваме или да се противопоставяме. Всеки използва в кухнята си уреди, които сам прецени, че са му нужни.  bouquet

# 32
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Що не свиркате, че е весело, бре hahaha!

Въх, отказахте ме от машинката, да знаете...щото с две деца, мъж, вечно гладен като уличен пес, и цялата къща на главата ми ще взема да я изхвърля, да се самобичувам, да си навра главата в пясъка дето съм си дала парите за ненужна покупка и... да запретна ръкави като баба ми, Бог да я прости.

Е, ако някой незнаен далечен братовчед ми остави в наследство голяма сума канадски доларчета може и такъв миксер да си взема. Ама и нова къща, с повечко място за него Wink.

Дядо Хаджия, казвала ли съм ти, че ме кефиш Peace!

# 33
  • София
  • Мнения: 7 957
Що не свиркате, че е весело, бре hahaha!

Въх, отказахте ме от машинката, да знаете...щото с две деца, мъж, вечно гладен като уличен пес, и цялата къща на главата ми ще взема да я изхвърля, да се самобичувам, да си навра главата в пясъка дето съм си дала парите за ненужна покупка и... да запретна ръкави като баба ми, Бог да я прости.

Е, ако някой незнаен далечен братовчед ми остави в наследство голяма сума канадски доларчета може и такъв миксер да си взема. Ама и нова къща, с повечко място за него Wink.

Дядо Хаджия, казвала ли съм ти, че ме кефиш Peace!


Ми ние с жената чакахме чакахме там я лели я вуйчовци да оставят нещо, ама накрая се оказа че нямаме такива и решихме да се оправяме сами. Та сега машинката за хляб работи извънредно и ако стане нещо после ще се фукаме, ако ли пък не ше се правим на разсеяни.

# 34
  • София
  • Мнения: 15 486
Само аз ли не виждам никакви снимки или линкове на процеса "месене и печене на хляб? newsm78 Линковете с миксерите ги виждам.

# 35
  • София
  • Мнения: 18 679
Пфу, аз мислех, че ще ни проповядват за месенето на ръка, за екологията, за близостта до приридата, а то....толкоз шум за един миксер Confused Разочаровах се!

# 36
  • Мнения: 899
Хаха, белинда, освен да взема и да пусна такваз тема, за екологично месене на ръка  Wink .

# 37
  • Мнения: 4 380
Имам въпрос по темата....
xenia може и на ръка да се замеси хляба нали?
питам, защото не ми се четеше цялата тема, като знам, че ще е пълна с упреквания спрямо теб. Ако може да ми отговориш, без да чета Излишни коментари.

 Simple Smile Може разбира се.

Цитат
1. Като как точно при миксера успяваш да уличиш твърдостта на тестото от раз или понякога ти се налага да регулираш я с допълнително течности я с допълнително брашно.

2. Значи дал ще втаса в печката (което правя редовно на около 50 градуса), дали ще втаса в купа покрита с кърпа или пък ще втаса в самата машина е без значение защото и при трите начина пак трябва да се наблюдава поведението на тестото. Няма вариант да не го наблюдаваш.

3. Моята машина ми позволява да ползвам програма само с едно премесване и последващо втасване без бъркане, така че пак повтарям каквато и да е машината е въпрос на опит как да се манипулира с нея.

4. Това за прекомерното бухване май се отнася до това което написах по т. 2. Между другото ти как се бориш с прекомерното бухване на тестото ако не е тайна ?

1- там е работата че перката на миксера много бързо завърта сместта във вид на тесто и в момента в който си наред с водата, тестото става на топка. Практически невъзможно е да прелееш или недолееш- моментът се улучва точно. При печката процесът е по-бавен и много внимаване трябва в леенето докато приключи първия процес на замесване.

2- с тази разлика, че при голямата купа има много място за бухнало и дори прекалено бухнало тесто. Да се излее е доста по-сложно, така че и да не го гледаш, беля няма да стане.

4- а как се боря..ами никак. Laughing Да си бухва колкото ще. На мен не ми пречи. Mr. Green

Цитат
1. Едни пари така и така се дават - и миксера не е евтиничък.
2. Трябва да търся в кухнята място и за миксер. Хлебопекарната ми е на балкона до скарата.
3. Миксера шуми доста, трябва да стоиш до него да гледаш, да доливаш....
4. Да мия купа от миксер и тестени бъркалки.... 
5. Готовото тесто се вади от купата, оформя се с намаслени ръце... пак се цапаш
6. Докато тестото втасва и се пече хляба, фурната е заета. Пък аз се опитвам да извърша всички кухненски дейности в един момент, защото точно тогава ми е дошла музата или пък съм викнала неволята 

1- е, само че е жалко да купуваш хлебопечка, която върши единствено функцията на миксер и то само и единствено за тесто (виж само в темата колко хора я ползват само за тесто!). От колко време я имаш, мога ли да попитам? Доброто опичане при хлебопечките катастрофически се влошава с времето и на експлуатация.

2- с удоволствие предоставих бившето място на хлебопечката на миксера. И въобще, това е главният работник в кухнята. За друго може да няма, но за него трябва да има място.

3- е, до хлебопечка стоиш доста повече и то на всички етапи на месене и печене. Не може да се сравнява с 2 минутен шум.
4- .....е много по-лесно от контейнера на хлебопечката, а честичко и самата хлебопечка.

5- да. с олио. по-лесно и бързо се отмива отколкото засъхнало тесто по стъклото на ненагледната хлебница. Mr. Green

# 38
  • София
  • Мнения: 7 957
Моля заповяйдате в профил после в анфас и накрая разчупен .На снимката дето е демек анфас отгоре отчупих малко преди да го извадя за да видя как се е изпекъл, затова там някъде в дъното ще ви изглежда малко бял. Омесен, втасал и изпечен точно в машината за хляб, защото печката беше заета цял ден.

Нещо да добавите  smile3534
 
дядо хаджия

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 16:19 от дядо хаджия

# 39
  • Мнения: 6 029
Ксения, тестото не трябва да набухва колкото си ще. Защото превтасва в един момент и единственото, което ще можеш да направиш е да го засилиш към кофата.

# 40
  • Мнения: 4 380
Мисля, че никой няма да остави тесто до вкисване Джули.

Дядо Хаджи, хлябът в хлебопечката изобщо не е такъв какъвто е оформеният на ръка и печен в истинска фурна. Не знам как да го обясня, но като му се понаситиш, ще схванеш разликата.

Ето и моят в разрез:




http://img517.imageshack.us/my.php?image=1004114cm9.jpg


# 41
  • Мнения: 25 808
Ксения, от машина до машина има явно голяма разлика, по-точно от възможностите им. Може би твоята е била по-стар модел и затова да не си доволна от нея. Моята, макар и евтинджос, има достатъчно програми, за да ме задоволи напълно.
1. Не седя до нея и не слагам продуктите в процеса на месене. Сипвам всичко предварително, за няма и 2-3 минути (защото обикновено го правя рано сутрин, докато стане кафето, та не съм особено чевръста). После само хвърлям едно око между двете месенета, за да се уверя, че всичко е в ред. Отдавна не ми се е налагало да добавям нещо, достатъчно е да спазвам точните пропорции. (Тук да изкажа огромната си благодарност на всички, които споделиха опита и грешките си в темите за хлебопекарните - благодарение на техния труд аз почти нямам фалове, а и богатството от рецепти, които са предоставили е безценно!   bouquet)
2. Досега хляб на стъклото не съм залепяла. Майка ми също, а е 65-годишна жена, много "скарана" с техниката.
3. След изпичането не я мия, казанчето само го забърсвам със суха кърпа и веднъж седмично - с мокра кърпа самата машина.
4. Машината харчи 600 вт ток, а фурната ми - 3 000. Сметката сама си я направи - кое ми е по-изгодно за печене?
5. Не се плескам, не цапам и работни повърхности - още спестено време откъм чистене.

Сигурно има и още, не се сещам в момента.
Абе, къде си тръгнала да убеждаваш такъв световен мързел като мен къде е на работата лекото (и на хляба мекото)?  Mr. Green Joy

# 42
  • Мнения: 4 380
Е сега и мързела ли ще си мериме?  hahaha  Не питай старило, а питай патило. От колко време я имаш печката? Ще си поговорим след 2 годинки дали ще си толкова въодушевена. Laughing И дали все още ще печеш хляба в нея или ще минеш на купешки или от фурната... Mr. Green

Машината колко време работи за този хляб, а фурната колко? Хайде да не изчисляваме икономия, че са сложни сметките и не ме бива с математиката. Mr. Green

# 43
  • София
  • Мнения: 7 957
Е сега и мързела ли ще си мериме?  hahaha  Не питай старило, а питай патило. От колко време я имаш печката? Ще си поговорим след 2 годинки дали ще си толкова въодушевена. Laughing И дали все още ще печеш хляба в нея или ще минеш на купешки или от фурната... Mr. Green

Машината колко време работи за този хляб, а фурната колко? Хайде да не изчисляваме икономия, че са сложни сметките и не ме бива с математиката. Mr. Green
По въпроса за калкулацията моля заповядайте ТУК. Въпроса е, че не знам готовия хляб с каква марка да го сравня.

Трябва да допълня и отговора към едно мнение на Ксения, което сега забелязах.
И двете са електрически (и печката и машината) така, че печенето е едно и също. На село сме си пекли хляб в истинска фурна, така че ако трябва да сравняваме нещо нека да го сравняваме правилно. Що се касае до вкуса и външния вид правил съм хляб и преди да си купя машинката и трябва да ти кажа, че вкусът и при двете е въпрос на продукти а не как ще го оформиш и изпечеш.

дядо хаджия

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 17:06 от дядо хаджия

# 44
  • Мнения: 25 808

Машината колко време работи за този хляб, а фурната колко? Хайде да не изчисляваме икономия, че са сложни сметките и не ме бива с математиката. Mr. Green

И мен, обаче моят мъж веднага я направи. Щом не мърмори, значи е на сметка.  Mr. Green
А купешки определено няма да погледнем вече, особено ако продължават да продават боклуци под формата на хляб.
Машината ми е с двугодишна гаранция, като изтече, предполагам, че ще купим друга. Дотогава вече и цените им трябва още да са паднали, или поне да има по-нови модели, които да вадят и режат хляба сами. Що пък не?  Joy

Общи условия

Активация на акаунт