СВАТБА В ЧУЖБИНА

  • 13 131
  • 90
  •   1
Отговори
# 30
  • T"A
  • Мнения: 2 515
mystic, тези дражета да не би да са от вида на захаросаните бадеми - на мен те са ми любими! (jalana, аз за това си мислих: http://www.candywarehouse.com/weddingstory.html)

Я, кажете, като казвате малка сватба, какъв размер имате предвид (в смисъл - колко гости приблизително)?  Thinking 60-80 човека малка сватба ли би била според тези представи? Понеже и това понятие варира от държава до държава  newsm78

# 31
  • Мнения: 580
jalana, не ми е хубава клавиатурата, надявам се довечера да я оправя и Ще ти пиШа zа бЪлгаро-австрииска сватба  Mr. Green

# 32
  • Мнения: 2 907
mystic, тези дражета да не би да са от вида на захаросаните бадеми - на мен те са ми любими! ])

Да, точно такива са. Бадеми в шоколад или бяла облицовка.

А моята сватба беше малка - 20тина гости. За мен 60,70 е голяма сватба. Всмисъл че от нищо не се лишихме - и фотограф и торта и други дъра-дъра имахме, но ако трябваше да плащам за 60 човека, мисля че нямаше да можем да си позволим пищна трапеза  Grinning

Жалана, дражетата не се хвърлят бе душа. Дават се на гостите за спомен. Как ще хвърляш дражета за 150е! Поне моите, а бяха за малко гости, струваха толкова. Хвърля се ориз, петали от роза или други цветя. Или ти имаш предвид тези ситни бонбони? Виждала съм да хвърлят и такива, но това е рядкост. Виждала съм и конфети даже да мятат над младоженците. Но не и дражета  Naughty
Ти си поръчай дражета според броя на гостите, ето ги МОИТЕ, но аз си избирах дизайн етц., изборът на кутийки, форми, вкусове е огромен.

# 33
  • Мнения: 846
Mentha, моята сватба уж малка, скромна и китна щеше да бъде, а буквално за часове  гостите достигнаха до 60, като не броя БГ роднините, това е само френската част, това за мен е голяма сватба. Преди се радвах, че ще бъдем малко, за да бъдат нещата по-скъпи, а сега трябва да си свия сърмите  Confused

Мистик, аз тези дражета не съм ги виждала в БГ, аз говоря за едни малки кръгли бонбонки - "детска радост", дето едно време се намираха по старите павилиончета, цяло пакетче е към 0,60ст.  Grinning и те не се ядат, ти ги хвърляш за късмет да си ги пазят гостите, те са увити в тюл както казах.

Твоите дражета са много хубави, това ли бяха подаръчетата за гостите? Аз сега като ги гледам това, което съм си харесала много мижаво изглежда сравнение с твоите.

# 34
  • Мнения: 3 521
jalana, тук най-често се хвърля цветен ориз, а не дражета...ако искаш можеш да си донесеш от БГ 1-2 пликчета "Детска радост" или 20тина от тези тюлчетата с бонбони и да ги размесиш с ориза - става по-колоритно. но не очаквай някой да се наведе като при нас да ги събира - обикновено си остават по земята...
Въпросният ориз се продава във всеки супермаркет 2 евро струва един огрооомен пакет.
Захаросаните бадеми са миииамиии - почти си счупих един зъб след моята сватба докато "обирах" останалото Laughing
Малка сватба и за мен е 20-30 човека. 60-70 са си вече навалица...
Забравих да пиша, че из немско почти винаги първият танц на младоженците е валс Whistling.

Последна редакция: ср, 14 май 2008, 16:44 от surfline

# 35
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Лелеее хора,аз си мислех,4е моята сватба е била малка  според тукаШните оби4аи_50 4овека а то май се оказа,4е е било голямо събитие. Laughing

Джи,и аз се разме4тах като про4етох за залеза,океана и вси4ката останала романтика и завидях благородно  Blush

Мисти4е,и аз не знаех за събитието.4естито с мнооого закъснение   bouquet Разгледах ти снимките,много оригинална сватба си имала и сте много сладка двойка с твоя 4овек  Hug

Сърф4е,bravissima  Peace Не си ли се замисляла ,4е можеШ да си вадиШ хляба с това.СтаваШ за wedding planer   bouquet

# 36
  • Мнения: 3 521
Колебая се - мисля да си купя багер първо и да се пробвам в този бранш Wink.

# 37
  • Мнения: 359
Jalana първо да ти пожелая щастлив семеен живот и весело изкарване.Гледай по скоро да се радваш и по малко да се притесняваш.По вече гости по вече сбъднати пожелания казват по нашия край.След като не ти харесват слънчогледите,няма ли начин да се обадиш на някои цветарски маг. в околността да ти изпратят снимки и ти сама да си избереш композицията.
Моята сватба имах време да я организирам ,но не мина без издънки от моя страна.Всичко което зависеше от другите беше изрядно.Колата беше наета от агенция занимаваща се с това и пристигна направо украсена ,също и шофьора беше издокаран като за сватба.Преди това намерихме църквата,а попът който ни венча държеше да се срещнем предварително за малка репетицийка.Този поп беше образ голям и след 5 мин. разговор с него направо си го представях като поп венчал повече от 100 хипи двойки.Каза ни откъде да минем,какво да правим и да му донесем една икона от България,щото им бил фен.Препоръча ни цветар,който украси църквата и така без много притеснения мина всичко.С едно изключение.Вече бях облякла роклята,когато реших,че  на сватбата си трябва да докарам по голям бюст и от 2 с малко помощ да докарам поне трета.Исках колкото се може да е по по естествен начин,затова зълва ми предложи да натъпча сутиена с памук,но в крайна сметка деверката ми отпра две подплънки от една риза(на зълва ми естествено)и ги натиках в долната част на сутиена.Ефектът беше добър,но на излизане от църквата,гостите хвърляха ориз,една голяма част от който се складира в деколтето ми , благодарение на двете подплънки които понадигаха предната част на роклята.След това хората взеха да ме прегръщат и викат иху,аха,а аз подскачах,тъй като този ориз се набиваше в тялото ми и така бодеше,че след почти 8 години още го помня този ден.На влизане в ресторанта някой пък организирал да хвърлят листа от рози от балкона,така,че съвсем ми се напълни роклята.Добре че имахме и стая в този хотел за да мога да се съблека и разскладирам малко този ориз и рози.И пясъка също,тъй като на идване от Неапол поне 3 пъти ми се допика,а по пътя за Соренто,тоалетни само на плажа имаше.Шофьора като ме остави пред църквата каза на баща ми ,че ще го чакал да играят тото,т.като булка в плажен кенеф все още не бил карал.
Така деее дори и издънки да има ,пак е весело,не се притеснявай важното е ,че ще участваш и то като главно действащо лице.

# 38
  • T"A
  • Мнения: 2 515
jalana, на мен ми харесаха кутийките, които беше показала на един от предните линкове, но съдържанието им - по-добре е да заместиш "Детска радост" с дражирани бадеми, те просто са толкова вкусни, че ние си ги хапваме и без сватба  Blush И аз смятам да направя такива подаръчета на гостите - те със сигурност ще ги опитат, поне да им е вкусно, да не се мъчат с нашенските "Детска радост" (които, между другото, биха били забранени за деца по тукашните земи hahaha). Можеш да поръчаш опаковките в България, а бадемите и без това се взимат на едро (в пакети по опр. бройка или грамаж). Но имай предвид, че подаръците на гостите е добре да са съобразени с общия дизайн - т.е. ако всичко ти е в бели цветя, би отивало дражетата да са в бял тюл напр. - в този ред на мисли...

Кутийките на мистик са  #Crazy очите ми останаха в тях! Тук предлагат доста кичозни решения  ooooh!, не е лесно да се намери нещо подобно  Sad

А, да - за питата, която чупим над главите си - мисля, че може да е много забавно за гостите, да им е интересно Grinning Но от къде ще намериш такава питка? Аз ще го ползвам като идея за подписването в България - на мъжа ми ще му хареса  Simple Smile
  newsm23 и моята сватба ще е със 60-70 поканени и е малка според местните разбирания  Blush (но аз все им повтарям, че за бълг. представи е голяма)

# 39
  • Мнения: 1 909
Ох, Жалана, умори ме от смях с тази Детска радост! Съвсем ги бях забравила тези бонбонки, ама и аз в България май много отдавна не съм ходила на сватба. Тукашните дражета са много красиво и вкусно нещо (те ме спасиха от гладна смърт на сутринта след сватбата, след като от вълнения почти не хапнах вечерта - бяха ни "забравили" в хотела и добре че си бях събрала малко по масите в последния момент)

А 60-80 души си е голяма сватба, наистина. Моята сватба също беше "голяма", и свекърите бяха решили въпроса с една част от хората, които искаха да поканят, като ги бяха поканили само за аперитива - тук това е нормална практика.

На нашата сватба имаше диско-жокер, който познаваше хората и много добре се справи, дори и хоро и ръченица организирахме.  Но бях на една сватба, където бяха поканили танцьори и певци (познати на младоженеца) и бяха организирали различни състезания за млади двойки.

# 40
  • Мнения: 1 049
Мystic, честито . По любопитствах  и разгледах снимките ти, много са красиви.  Hug Много хубава булка, а малката мишка е много сладка.  Hug  bouquetИма око за хубавите неща съпругът ти.  Peace  bouquet

# 41
  • Мнения: 2 786
jalana, честито за радостното събитие.
Аз ти препоръчвам да си вземеш рокля от България, обувки, воал, бижута дори.
Може и на младоженеца облеклото да е от България, както и халките.
Всичко това спестява доста пари, понеже подозирам във Франция цените са по-високи.
Поканите ни аз сама ги направих, както и част от декорацията, но това е защото по принцип обичам да правя такива неща и ми се удават Simple Smile
Има едни бели бадеми, май гръцки им казваха в България, които са по-хубави за късметчетата според мен.

# 42
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Jalana,пьрво искам да ти 4еститя,за хубавата кра4ка която Ще направиШ в живота ти .
Моята сватба си я организирахме за по малко от един месец Laughing,тьй като се женихме в посолството не знаехме то4но коя Ще бьде датата и ми се обадиха 20 дни преди датата да ми кажат на кой ден да отида hahaha,беШе весело Joy.Едно лутане ooooh!,роклята си я купих на пьрвата седмица а останалите неЩа май вси4ки ми ги донесоха от Бг,даже и прьстените Crazy.На таткото на мойто дете му купихме една риза и все не намирахме панталон Joyи сако Joy Joy Joy,за това кума на сватбата му даде няговият панталон hahaha Joyи вратоврьзка.....ох сега като се сетя все ми е смеШно.На сутринта трьгваме ние кьм посолството но само знаем ,4е е в МАДРИД,имаме адрес но и идея си нямаме кьде е,....след дооооста обикаляне из мадритските улици ,младоженеца хвана едно такси,пьк ние карахме след него hahaha.Стигнахме в посолството кьдето една жена излезна по еле4е и ни каза да влезнем вьтре ,след което каза_"Знам ,4е вие сте доШли тук по собствено желание,така 4е подпиШете се ето тук ...."Не ме пита ,искам ли не искма ли Joy hahaha",Подписахме се ние и се по4наха едни снимки ooooh!..хахахаха,поне сега мога да се смея Laughing.На врьЩане обьркахме пьтя и докато се приберем гостите бях седнали в кафе и ни 4акаха Embarassed Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing......

А ина4е при нас една сватба от 50 4овека е МНОООООООООООООГО малка

# 43
  • Мнения: 580
Да ви разкажа сега за нашата сватба, която си беше направо отвсякъде пълно шоу! (добре, че моят мъж не знае български  Laughing)
Реших аз на стари години да вдигам сватба. Свекърва ми хич не беше въодушевена ама като разбра, че детенцето й вече е взело е решение и като се развихри! Майко мила!
Решихме да направихме малка сватба, само най - близките роднини и приятели. Добре де, ама на мен само най-най-близките роднини са ми повече от неговите роднини са ми повече от неговите. Майка му като разбра взе, че покани разни четвърти братовчеди, които мисля така и никой не познаваше, само и само да ме догони. После на всичкото отгоре ги наредила в ресторанта до мен и до мъжа ми да седнат, добре че видях навреме и разместих картичките.
Аз си поисках българска сватба. Тоест нямах възможност да се омъжа в България и затова реших, че щом ще е тук, ще е българска.
Майка ми 2 месеца преди това се допитваше до разни съседи какви обичай се спазват на сватби и съответно на моята сватба се спазиха почти всички обичаи от всички възможни краища на България.
Свекърва ми реши да се покаже в най-добрата си светлина и ме заведе при нейната шивачка, която ужким била учила при Christian Dior, да ми шие рокля.
Шивачката - на 108 години реши, че е дизайнерка и като ми нахвърля една нескопосана скица на булчинска рокля с прилеп ръкав и с манто от дантела, ми стана лошо. Седнах в колата, изпуших една кутия цигари (тогава още пушех), качих се отново при шивачката и и казах, че искам най - семплата рокля, която може да ушие. Тя взе че се обиди, свекърви ми търчи да я успокоява, гледа ме накриво, но честно казано - все тая ми беше.
В крайна сметка ми уши най-грозната рокля, която можете да си представите, приличах на слон в кюнец и само заради загубената рокля се заклех, че ще омъжа още веднъж (пак за същия мъж!)
Ресторанта и менюто си го избрах сама.
Самата сватба започна с това, че той спа при брат ми а аз сама в къщи. Там е бил е инструктиран, че трябва да ме "взима" и беше дори и до банкомата отишъл.
Подписването в кметството стана бързо, настъпих мъжа ми и той горкия много огорчено ме гледаше ама какво да се прави, така искал обичаят.
Той е протестант, затова веднага след кметството се венчахме в църквата и там беше най - дългата и досадна част за моите гости, но всички пяха с цяло гърло. Дъщерите ни бяха шаферки и хвърляха листа от рози (истински, понеже се женихме през юни) после си платихме за замърсяването на околната среда  Rolling Eyes
След това ритахме менче с карамфили, свекървите ни "захранваха" с мед и сол. След това и погача чупихме и хоро играхме на "Ела се вие превива, мома се със род прощава" и т. н Категорично не исках никакви игри и не поисках никoй да се прави на палячо. Но това си е до вкус. На мен лично не ми харесва като булката и младоженецът стават за смях, като пълзят напред назад или нещо такова. На гостите от Австрия тази част от сватбата обаче определено им липсваше и затова май хептен не можаха да се идентифицират  Confused
Бяхме общо около 50-60 човека и гостите ми от България направиха абсолютно парти от сватбата! Беше много весело и истински хубаво и традиционно. Австрийските ни гости се чустваха малко като на цирк и гледаха с огромен интерес какво правим, по-отворените се престрашиха и удариха по едно право хоро. Но до последно гледаха, като на нещо много екзотично. Дори и близките ни приятели, като че ли се посмутиха  Mr. Green
Пожелавам ти весела сватба, както и да я направиш!   married

# 44
  • Мнения: 3 241
Ние само подписвахме във Франция, иначе сватбата си я направихме в България, така можахме да съберем повече приятели и роднини (120 човека).

Преди 2 седмици бях на българо-френска сватба в Париж. Тук има една смесена (източноправославно - католическа) църква  и ритуалът беше по-скоро близък до източно православния. Наистина както някой беше споменал, има определени правила за облеклото. При нас нямаше много шапки, но раменете на жените бяха покрити, някакво приличие все пак Wink После вечерята беше на корабче по Сена, много приятно, въпреки че храната беше ужасна Sad

Не съм много запозната с френските традиции, но често подписването и църковния ритуал не се правят в един ден. Ориз се хвърля, има  и малки подаръчета за гостите и първият танц е валс.

Но всичките тези неща подлежат на договаряне.
Само се чудя как ще ти организира някой друг сватбата. Аз за нашата с майка ми имах сумати пререкания, пък камо ли да бях оставила човек от друга страна да го прави!
Сега се сетих, на сватбата, на която бяхме ''букетът'' на булката представляваше нещо подобно на зелка - набучена с някакви листа! Така че - колкото хора, толкова и вкусове. Дано твоята сватба стане по твой вкус!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт