"Тъпата ми свекърва"

  • 10 933
  • 80
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 263
Аз имам няколко "мои си" обяснения на подобни реакции:

1. Има един вид хора, които наистина си мислят, че някой им е длъжен (в случая имам предвид моя лична позната, отколкото който и да е от форума).
2. Много често родителите на майката отделят повече време за внучето/внучетата, отколкото родителите на бащата, което някак логично предизвиква реакции от рода на "не му е купила нищо" и "сетила се, че има внуче".
и трето, но съвсем не маловажно:
3. По принцип е нормално бабите и дядовците много да обичат внучетата си и дори да ги глезят повече от родителите. Моята майка дори един ден ми заяви: "Мамо, и вас ви обичам, ама внучетата някак много са ми мили!" Та затова родителите очакват от бабите и дядовците (и от двете страни) да обръщат внимание на децата им. И често ги боли не толкова, че не са купили нещо на тези деца, или че не са им помогнали достатъчно, а по-скоро за недостатъчното внимание и обич.
4. Понякога подобни реплики се срещат, когато бабите и дядовците делят внуците си. Примерно за внуците от едното си дете отделят много време и пари, а за децата на другото им дете - по-малко или изобщо не се сещат. Тогава обаче отново според мен водещо е повече неприятното усещане, че детето ти е някак пренебрегвано в сравнение с друго...
 И се сетих още нещо:
5. Абе тия баби много претендират как не са длъжни, а понякога като почнат с претенциите... И моя син е кръстен на свекито. Насила ме накараха! Още години преди да забременея ми се заяви, че детето ми на тях трябвало да бъде кръстено! Че и мъж ми навиха на това... И после: те не били длъжни! Че аз какво бях длъжна, че слушах дълги обяснения ня тема?! Просто много често гледаме филма: "за помагане ме няма, ама претенциите ми са много"...

Лично аз не разчитам на нито една от бабаите. Но като факт мога да кажа, че майка ми при нужда успява някак да си вземе отпуск и да гледа моят мъник, когато аз съвсем нямам вариант, докато свекърва ми веднъж я помолихме и тя ни обясни, че не може. Аз обаче не се оплаквам от това. Даже ми е по-добре да е по-далече, че така си щадя нервите!

Последна редакция: вт, 20 май 2008, 11:00 от mammaPlam

# 31
  • Мнения: 423
Така заглавието ми по - скоро е една извадка от множество мнения. Какво искам да питам? Четох си днес мнения за свекърви. Верно има трагични случай, комични такива. Има обаче едни дето не ги разбирам. За какво иде реч? Иде реч за онези нагласи дето ги имаме насадени. Защо се сърдим когато свекървата иска да разполага с времето си. Извадка "Не го е погледнала", "Чуди се какво да прави", "Не му е купила нищо", "Сети се, че има внуци". Защо си мислим, че някой ни е длъжен? Кой ни е казал, че са длъжни да ни гледат децата?
Пример свекървата да речем на два пъти за две седмици взима внучето с приспиване у тях. Извод: "Сетила се че има внуче". Не е ли достатъчно това, че жената е решила да помогне? Какво да прави да го гледа нон стоп. Защо чудя се аз въобще си мислим, че са задължени да го правят. Обяснете ми моля. Аз явно не го вдявам това. Не преразказвам случка или нещо такова. Просто винаги съм се чудела на това. Да не би раждайки дете да сключваме договор с родителите си, че ще ни го гледат? Защо ще съпоставяме роднините от двете страни, кой повече? Не ни ли стига, че ако искаме да оставим детето на някого поне за малко има на кого? И защо е толкова тежко да се гледат деца, че държим сметка кой по колко го гледа?
Чесно ви казвам ако някой ден чуя такива думи за себе си, по такъв глупав повод много ще ме заболи.


Че не са длъжни не са, но поне като не правят нищо и не помагат с нищо да не говорят обратното, че точно това дразни! А аз лично дори избягвам да ангажирам когото и да било за дъщеря ми, само в крайни случаи, когато нямам друг избор.

# 32
  • северно море
  • Мнения: 321
Естествено,4е никой не е длъжен да ми гледа детето.Когато трябваше да запо4на работа попитах свеки ще
има ли възможност да гледа Калина,тя отговори ооо,да разбира се.
Но,взе да и тежи(гледа я само 2 пъти в месеца за по 4 4аса)Калина тръгна на градина.
Не е длъжна да я гледа,но като е дала обещание да си го спазва,а не да се отмята.
Оправям се и без нея Peace

# 33
  • Мнения: 1 731
Защо ли ?Ами защото и нас са ни изгледали бабите ,не майките.Защото и ние като нашите майки ходим на работа(сега почти нон-стоп),някои майки ходят и на две работи даже.Защото това внуче е дете на сина и .И ако иска то да я познава и да я обича ,трябва да е с него повече време.Защото в тия смутни времена няма как да не работи една майка.Просто няма да издържи семейството ако тя е само домакиня.Налага се.А бабите не са само по празници да го обикалят детето и да казват на всички:Их на баба какво ми е умно и хубаво! #Crazy
Затова. Peace

# 34
  • Мнения: 423
Защо ли ?Ами защото и нас са ни изгледали бабите ,не майките.Защото и ние като нашите майки ходим на работа(сега почти нон-стоп),някои майки ходят и на две работи даже.Защото това внуче е дете на сина и .И ако иска то да я познава и да я обича ,трябва да е с него повече време.Защото в тия смутни времена няма как да не работи една майка.Просто няма да издържи семейството ако тя е само домакиня.Налага се.А бабите не са само по празници да го обикалят детето и да казват на всички:Их на баба какво ми е умно и хубаво! #Crazy
Затова. Peace
E някои дори не си и хвалят внучетата! Peace

# 35
  • Мнения: 2 401
Охо Сесана, много отранко си започнала да тренираш за свекърва..

# 36
  • Мнения: 103
Е не мога да и казвам "скъпа" при положение, че откакто разбра че няма да се върна при сина и ни зачеркна тотално. Става въпрос за бившата ми свекърва. Нямам никакви претенции за отношение към мен, имам претенции за отношение към детето. Година и половина не се сети че има внук и в един прекрасен ден се появи в къщата на майка ми и баща ми. То са били сълзи и драми как и липсвал и как си мислила че ако се обади ще и затворят телефона. Хвърлила някакви пари и си заминала. Аз не искам пари и подаръци искам или да му се обажда / живее в чужбина / от време на време или изобщо да не се появява /по примера на сина си/. Детето и се радва, баба му е все пак, ама аз как да му обяснявам защо не му се обажда както преди. На 10 години е и изобщо не се връзва на глупости от рода на / няма време /.

# 37
  • ЕН
  • Мнения: 543
ами да се включа и аз
когато се роди първото синче и свеки и свекървата викаха"а да стане по голямо по цял ден ще го гледаме" или пък свекъра "ооо да станеш на годинка две и ще ходим да ритаме". е до ден днешен със заявка от предходната седмица се ангажираме, но няма нищо.

но съм съгласна с
............Защото това внуче е дете на сина и .И ако иска то да я познава и да я обича ,трябва да е с него повече време.............А бабите не са само по празници да го обикалят детето и да казват на всички:Их на баба какво ми е умно и хубаво! #Crazy
.......

а защо не заформим и една темичка  "тъпата ми майка", защото пък моята собствена "маминка" не се сеща да дойде и по 6м да види децата, а като дойде на 1.06. дори по 1 бонбонче не им носи #2gunfire.
така че за сега мога да се оплача от собствената си майка а не от свекито
а за гледането на родителите като му дойде времето ще му мислим. за там ред няма Rolling Eyes

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Много деликатен момент.....е това с гледането на възрастни хора.... Интересно такива индивиди не си ли задават въпроса ,че ще дойде ден в който няма да могат да се обслужват и трябва почти непознати хора да се грижат за тях,хора за които през всичките години  не са си направили труда поне морална подкрепа в дадени ситуации да им бъдат....
Та с какви очи един ден се налагат и изискват някой да се грижи за тях,ми е доста непонятно....и
Те заслужават подкрепа и грижи на старини за това, че са отгледали нас, не децата ни!

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Аз като бъдеща свекърва и тъща НЯМа да гледам внуци! Искам да си изживея старините по почивки и ексурзии  Flutter

# 40
  • Мнения: 3 479
В моят случай темата би се казвала `Тъпата ми снаха`, снахата съм аз bowuu
Моята свекърва пък смята, че аз съм длъжна да искам помощ от нея, да й оставям децата, а пък ние да ходим някъде сами или пък да й ги пращам на 500 км от София, за да ги гледа тя, а аз да си клатя краката вкъщи (не работя, защото искам да съм си до децата) и да й се отдава особено голяма почит и внимание, защото е единствена баба на децата ми (майка ми почина преди 11г) и без нейната безценна подкрепа не бихме се справяли. Да, ама не! Нямам нужда от помощ и това е повод за драми и сърдитни. И естествено аз съм виновна, защото не искам някой друг да ми гледа децата ooooh!

# 41
  • Мнения: 668
Съгласна съм с авторката на темата,че никои не ми е длъжен да ми гледа детето,дори и майка ми.След време и аз ще бъда свекърва и със сигурност няма да съм добра.Винаги е било така.Особедно откакто чета тук съм убедена,че каквото и да правя все ще съм кривата.
Свекърва нямам,но снаха ще си имам.Надявам се да е открит човек и да ми казва ако и преча в нещо.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 5 732
Охо Сесана, много отранко си започнала да тренираш за свекърва..
Дано някой ден. Обещавам като се пенсионирам на 68год. да гледам чинно децата, да угаждам на снахата и най - вече да се държа прилично.  Mr. Green И няма да си гледам кефа в никакъв случай  Stop

# 43
Много правилно казано: "Който си има деца да си ги гледа"
сещам се обаче за един пример, не съвсем по темата, но пак си е за свекито: свекърва на едната снаха не гледа децата, защото още работи и е така да се каже млада за внуци, а на другата снаха (вече по-късно във времето) е като залепена за децата (та чак и до 14-16 години). Извод: Кой както си го направи и най-вече е редно да разчиташ на себе си или да платиш на някой, който да ти гледа децата, а не да разчиташ, че на бабата ще й дойде присърце гледането на внуче.

# 44
  • Мнения: 521
Разбира се, никой не е длъжен да ми помага. В моя случай е "Лицемерната ми свекърва" - преди да родя за 6 месеца ми се обади 4 пъти, единия бе6е в 8 сутринта да пита къде е спал сина и. После можех да разчитам на нея 24 часа. Родих късно вечерта и тя не се обади, появи се не другия ден привечер. Обажда ми се рядко -на 10 дни веднъж. Не е поканила майка ми у тях нито веднъж, а пред хората реве ( буквално) колко обича детето и как не и го давам! Е дадох и го - беше заспало седнало, а тя с усмивка ми каза " Кой да се сети да отпусне облегалката на количката" и т.н.
Разбира се има изключения, и снахите на са цветета, но ме дразни лицемерието.  Peace
 malinkataa , при мен е обратното - аз съм втората, мъжа ми допреди 2 години живееше с тях. Тя пак не работи друго освен да тича по мъжете си и да им пълни главата с "ценни напътствия" Но наистина е кой както си го направи! Ако мъжа ми не може да ме закара, не им звъня на тях а си поръчвам  такси

Общи условия

Активация на акаунт