за ипотечния кредит!!????

  • 17 779
  • 260
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 382
Никол,вариант за 230 лв при сегашните условия не съществува.
Не знам преди колко време си теглила кредита и за какъв % финансиране става въпрос,но днес при най-добри условия вноските се движат около 1000 лв.А това вече е сума,за която човек сериозно трябва да се замисли.

# 16
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 687
Ако съм поставена пред дилемата наем или заем, ще избера второто. Ясно е, че ще се плаща - без значение на кого. Ако е заем обаче, поне плащаш за нещо свое. Наемът са пари на вятъра. След години като се обърнеш, ще установиш, че цял живот си хранил някой, а на старини, когато наемите ще са непосилно високи за плащане, рискуваш да останеш на улицата.

 Peace
Ако вноските са много високи, можеш да потърсиш някое по-евтино жилище и да разсрочиш кредита за максимално време. 

# 17
  • Мнения: 331
брей, парите за наем били хвърлени на вятъра и "хранели" някого си. Значи не ходите никога и по хотели, защото ще нахраните някого или не си купувате обувки, защото и там ще нахраните производителя им... Недейте така, бе момичета. Тези, които дават под наем, за да го имат, не им е паднало от небето, също са се лишавали от други неща и са вложили пари, за да имат тези имоти.
Чудя се, решението може да си е само твое. Риск има винаги - и ако купиш, и ако не купиш апартамент с кредит. Ако имаш здрава психика - тегли, защото това е и въпрос на психика и на финансова дисциплина, не само на доходи. Но имай предвид, че финансовите пазари се тресат и лихвите вероятно ще продължат да се покачват и сега ако вноската ти е 900 лева, догодина може да е 1000 или 1100 или дори повече, прибави и годишните затраховки на жилището  и други разни скрити такси, различни от вноската и тогава реши - ще можеш ли да ги поемаш в продължение на 10-15 години, защото няма да си все на 29-30 години..........
Моят съвет е дори ако имаш възможност да си спестиш пари преди да изтеглиш кредита като буфер - за 3-4 вноски и отделно за 3-4 месеца за живеене и да не ги пипаш, та утре ако стане нещо чрезвичайно - уволнение, закриване на фирмата, съкращение, да не изпаднеш  в шоково положение.
А за това как ще се движи пазара на недвижими имоти - теми и коментари много има, ама не очаквай да получиш сигурен отговор дори от сериозни хора в бранша - всичко което ще прочетеш или чуеш си остава в сферата на прогнозите (докато не се случи наистина). Нагласите на хората са едно, пазара е друго - понякога ги следва логично, понякога ги опровергава. Все пак обаче няма пазар, дори и този на недвижимите имоти, който да върви само нагоре, кога точно и с колко обаче ще се случи иначе толкова чаканото падане на цените никой не може да каже.

# 18
  • Мнения: 662
Винаги има риск, а и тези кредити се връщат доста години Thinking. Ако мислиш, че ще се справиш го направи-все пак накрая ще имаш твое жилище.

# 19
  • София
  • Мнения: 3 581
Tess, абсолютно си права, но когато няма къде да живее човек, избира по-евтиния вариант, не виждам защо да плащам всеки месец по 550 лв., щом има вариант за 230 лв.
Никол и  аз се интересувам от тези малки вноски
Аз имам собствено малко жилище и искам да купя тристаен. Ще дам малкото под наем и ще ми покрива част от вноската към банката. Обаче наемите варират между 250-300 евро, а вноската към банката е от 550 евро нагоре.Не искам да отделям толкова пари от заплата, че това е дълъг кредит и не се знае какво ще стане в бъдеще

# 20
  • Мнения: 690
Отрязаха ни главите с тези ипотечни заеми! За една година Пощенска Банка, ни вдига за 4и път лихвата. #2gunfire Цели три години погасяваме вноски, вкарахме и 10000лв предсрочно, за да намалим вноските. Оказа се, че въобще не е така. Цяла година се блъскахме за лудо.
 В момента на 24000лв, плащам 240лв. #Crazy

# 21
  • Мнения: 46 510
Никол,вариант за 230 лв при сегашните условия не съществува.
Не знам преди колко време си теглила кредита и за какъв % финансиране става въпрос,но днес при най-добри условия вноските се движат около 1000 лв.А това вече е сума,за която човек сериозно трябва да се замисли.

Не съществува, да, аз казах, че след 3-4 години вноската става по-ниска от наема, не към момента на тегленето. Когато теглихме вноската също беше по-висока от наемите.
А това какъв ще е размерът й е относително, колко може да си позволи да плаща семейството  Peace 1000 лв. за колко кредит? Хората имат различни възможности - ако сега са под наем в 1-ст. за 250 евро, вноската за същото жилище с Ипотечен кредит ще е 312 евро, т.е. 62 евро отгоре, които даже до 2 години вече няма да ги има Simple Smile

nellyr, нашият го взехме купуван 2004 г., затова са такива вноските.
Иначе - зависи от доходите ви, ако можете да си го позволите - купете по-голям. 220 евро е са чак толкова много, това е цената на най-ниският наем в София, ако нямахте апартамент, така или иначе щяхте да ги плащате Sunglasses
Има и вариант да продадете този, за да си помогнете за другия, тогава може да я докарате до вноска 160-170 евро Peace но за разлика от 50 лв. на месец, не мисля, че си струва да се разделяте с имота.

казабланка, аз доколкото разбрах, иска да го вземе за живеене, не за инвестиция, т.е. така или иначе ще плаща, в единия случай на хазаин и след 30 г. няма да има нищо, в другия случай на Банката и след 30 г. ще има имот, там е разликата Simple Smile


Xylometazolin-не, на нас само веднъж я вдигнаха, но пък 2004-2005 я свалиха 3 пъти и още не могат да стигнат първоначалната, на която теглихме (422 лв.) Laughing

# 22
  • Мнения: 690
Никол, коя е твоята банка?
 Кредиторката ни, ме увери, че всички банки вдигат лихвените проценти. Било нареждане от БНБ. newsm78 Когато попитах кредиторката, защо цяла година не са ме уведомили, че вноската е скочила с цели 60лв, почна да мънка за тежката икономическа криза в целия свят и не можело да не са идвали писма вкъщи!! Абе с една дума, всеки ти разтегля локуми и те дере както може.... #Cussing out

# 23
  • Мнения: 46 510
ОББ (беше), рефинансирахме към др. банка по други причини.
И при нея имаше покачване, 0.5%, но преди това свалиха 4%. Тогава свалиха на всички, това си беше 1/4 от вноската, но понеже всички бяха доволни и никой не ревеше по форуми и медии Laughing

А кризите - да, те са нещо нормално, през различни периоди се тръгва нагоре, после надолу, 2004-2005 падна, сега се вдига, след няколко години пак ще падне и така, докато ни има  Wink

# 24
  • Мнения: 331
еееееееееееее, Никол, направо ме обиди. Не съм толкова проста при описаната от момичето ситуация да си помисля, че иска да си купи  апартамент за инвестиция, просто се подразних, че наемодателите се възприемат толкова едностранчиво като някакви лентяи и храненици на тружениците, дето си хвърлят парите на вятъра по тях, вместо да си купят свое жилище. Пък и физическо лице да инвестира в каквото и да било чрез кредит ми звучи малко нелепо

# 25
  • Мнения: 46 510
еееееееееееее, Никол, направо ме обиди. Не съм толкова проста при описаната от момичето ситуация да си помисля, че иска да си купи  апартамент за инвестиция, просто се подразних, че наемодателите се възприемат толкова едностранчиво като някакви лентяи и храненици на тружениците, дето си хвърлят парите на вятъра по тях, вместо да си купят свое жилище. Пък и физическо лице да инвестира в каквото и да било чрез кредит ми звучи малко нелепо

О, я стига сте се правили на докачливи, какво съм те обидила, говорим си просто  Crazy Laughing

За хвърлянето на вятъра, както и да го гледаме, това е, след 30 г., така или иначе ще си дал 90000-100000 евро, ако е на Банката - добре, всичко приключва и имаш имот, но ако е на хазаина, той ще си е изплатил още едно жилище, а наемателят продължава с наемите (които тогава не се знае и какви ще са). Или мислиш, че ще събереш пари накуп, за да си купиш?

Не виждам нищо нелепо в кредита на физическите лица, стига да не се похарчи за дрешки и обувки или коли  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 386
Казабланка, не се обждай, обаче аз също не възприемам идеята семейство да живее под наем, пък и дори към настоящия момент да не е, все ще се случи.
Има си хора, които да ползват и квартирите, които отдавате под наем. Не може например на всички студенти, отиващи да учат в чужд град да се закупуват лични апартаменти. Не може, ако съм командирована за 1 год. на работа в друг град да си закупя жилище, защото не одобрявам квартирите.
Но всеки завършил веднъж образование и започнал да печели за себе си, ако е поне малко умен и пресметлив, ще успее да си направи точната сметка - кое-как. В противен случай какво става - от пусто в празно. И после ревем и се оплакваме, че нищо сме нямали, печелим, а къде отиват ???
Иначе и аз не одобрявам това 30-35 години да се изплаща заем, но пък ако има вариант за 20 г. защо не ?! Всъщност повечето 30 г. заеми обикновено ги предоговарят за по-малък период с времето.
Никол е много права и добре е пресметнала риска, който поема, а и избора, който е направила е бил в много подходящ момент. С две думи всичко е въпрос на математика.

По темата, аз също съм решила да предприема такава стъпка, но изчаквам малко във времето, мисля си че момента не е точно сега, особено през лятото, искам да видя как ще се развият нещата след 6-7 месеца. Т.е. не очаквам някакъв развой, по-скоро да останат същите  Laughing

# 27
  • Мнения: 386
Пък и физическо лице да инвестира в каквото и да било чрез кредит ми звучи малко нелепо

Така ли.. и какво трябва да е лицето, което се възползва от кредита?! Или може би квартирите, които давате са отредени само за нас физическите лица.

# 28
  • Мнения: 46 510
... Никол е много права и добре е пресметнала риска, който поема, а и избора, който е направила е бил в много подходящ момент ...

За мой срам, че с това се занимавам не избрахме добре момента, можехме да купим 2002 г. за 12000 евро, но не ни се занимаваше, чак като забременях и ни изгониха посред зима от квартирата, защото хазаинът по средата на договора реши, че са му малко парите, много бързо "изтрезняхме" и купихме, но вече за 25000 евро. Като се замисля, трябва да ида да го черпя тоя човек  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 386
Ех... Никол, всички знаем какви бяха цените през 2002 г., но не съжалявай по-добре отколкото, ако бяхте купили през 2006 г.  Laughing

Последна редакция: чт, 24 юли 2008, 15:15 от Mimci

Общи условия

Активация на акаунт