3-та магрибска - съдържателна, многословна и

  • 39 175
  • 286
  •   1
Отговори
# 15
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
цък, не шофирам, 4е много е сложно циркулирането в тунис, на две платна и по 4 автомобила искат да минат! няма мига4и, няма  екстра -пешеходеца с предимство-или си бега4 или си стоиш като прани гащи на светофара! но имам мерак сред фермите да си покарам ей тъй за кефа на простора и насладата от тишината и въздуха!

# 16
  • Мнения: 177
  Хей Кате ,сега видях ,че има нова тема-поздравления!Аз още си чета старата,че времето все не ми достига.Много интересни неща научавам от всички вас за Мароко.Със сигурност това ще е една от страните които ще посетя при първа възможност.Благодаря Ви за полезната тема,аз за съжаление нямам с какво да се включа,но ще ви чета с удоволствие.  Hug bouquet Hug

# 17
  • Мнения: 3 804
Катя-не шофирам по 2 при4ини/за огромно съжаление на мъжо/-първо ме скъсаха на шофьорския,а втората при4ина е много то4но описана от Марси Grinning

# 18
  • Мнения: 420
Ал Фаси е на кръстоносен поход срещу въшки и поколението им. Мога докторат по темата да напиша вече. Реве ми се...
Тук нищо не разбрах от Рамадан! В арабския (ливански) magazin, от където купувам кори за баница, лютеница, локум и др. вносни работи, опитах едни баклави и толумби. Е по-голяма гадост нямаше! Сухи, с вмирисана мазнина, тва толумбите, баклавите с гранясал шам фъстък, абе отврат! За цена да не говоря.
Сигурна съм , че има и хубави арабски магазини, ама като не ги знам къде са.......
Та с edna duma, Al Фаси е световен хмар, че няма ни умения, ни време да си спретне хубавите работи за лапкане. Освен хрира де.

# 19
  • Мнения: 914
Момичета  набързо  докато  не  е  започнал  адана  сутрешния   да  не  ме  забарвите  де   Hug

Жълтурче  тук  като  се  разхождаме  по  заведенията  в  казабланка  често  с  децата  мама  и  тати  си  говорят  на  френски  ,и  тези   по  Рабат  дечизата  и  те  само  на  френски  пердашат  а  мароканския  се  научава   и  се  говори  само  с  служанките  или  прислужниците    Crazy Crazy

децата  започнаха  училище  от  понедлник  Вдигнаха  цените   Whistling ooooh! ooooh!

за  голямата в 9 клас   ще  плащаме  850  дх    при  курс  на  1 евро  10    дх  средно

за  малките  в 3 клас  и 4 кл  500 дх  #Crazy #Crazyа  бе  350  дх 



за  дъвката  и  мойта  свеки  бог да  я  прости  я   счукваще 


Невена  благодаря  ти  за   доверието   ще се  опитам  да  пусна  и  рецепти  за  шиер   то  е  като  батбот   Hug



за  пазаруването   скоро  ин  шаа  Алла   bouquet

Канадиан  мом  има  една  мама  от  магриба  там  отскоро  но мисля  е  в  курс  къде  какви  магазинчета  има   Hug


на  всички    bouquet  bouquet  bouquet

# 20
  • Мнения: 110
Такааа, понеже обсъдихме корко трудно се шофира в Магриба, ето и възможно решение - идва спасение - в Парламента на Мароко е внесен проект за промени на Закона за движение по пътищата. Както навсякъде по света, професионалните общности - шофьорите на таксита най-вече, се противопоставят на предложените промени. Според тях, на ден един шофьор изкарва не повече от 100 дихрама и не може да плати глоба от 3000 дирхама.

Според представители на Парламента, няма закон, който да хареса на всички.

Промените предвиждат високи глоби за шофиране в нетрезво състояние или под влияние на дрога. 
Според шофьорите, новият закон ще ги санкционира, дори когато за инцидентите са виновни и лошите пътища, корумпираните полицаи.   
Шофьорите имат и обективни предложения. Парламентът ще ги разгледа и ще реагира адекватно. Сега действа много строга система за отнемане на лиценза и изпращането на шофьор с провинение в затвора.     

# 21
  • Мнения: 32
Здравейте момичета     bouquet
Добре съм, благодаря че ви е грижа за мене.  Hug Само малко съм уморена или  може би ме сграбчи предродова депресия  Thinking
Невена В , продължаваш да ме впечатляваш. Оказва се, че знаеш не само за география, религия, а също биология и медицина  Flutter
Сега ако не ида 5 дена ме разпитва ... не искам ли да си купя къща в Египет (не, не искам, искам някой да ми я подари Laughing).
  Joy Много добър пример - точно такива са ! Party
Аз шофирам в ОАЕ, въпреки че и тук дисциплината и търпимостта на пътя просто не съществуват. В съседен форум четох че шофиране с абая /дългата черна рокля/ било силно затруднено Tired, явно не са опитвали.
Мойта ученичка тръгна на училище . Учебната година за първолак в дубайско училище струва 6700 амер. долара, които платих от банков заем  Tired Не съм и купила нови униформи, защото това са допълнителни стотина долара на комплект...
Мене обикновено ме мислят за сирийка или ливанка, защото не могат да си обяснят по друг начин комбинацията между забрадка , сини очи и бяла кожа  Joy Акцента ми е много по-различен от арабски, баш източноевропейски си е та въпроса откъде идвам си е вечно на дневен ред  Party
Друг индикатор , че нямам арабско в кръвта си, е омразата ми да се пазаря, което пък е хоби на мъжа ми.  Joy Той предпочита да го нарича преговори  Simple Smile
Чао засега сладурани   bouquet

# 22
  • Мнения: 110
Колко много ученици във форума, е ние - мента, криси и аз ще покачаме още, а и марси скоро, иншалла я чака тази радост - да тръгне щерката на училище. А и много скъпи тези училища - и в Мароко, а пък това, което Яшби пише...  ooooh! А за Мароко, съм я подхванама тази прозаична тема, но много се качиха цените на всичко! А и сега свеар казва за  новите такси за децата.
Но за да живи и здрави учениците и много да радват всички! Да пишете домашни с радост и любопитство.
Яшби, ти се пази и гледай, а бебо кротна ли, или е още по-подвижен човечеца?

Аз днес си дадох компютъра на поправка, че грееше много силно - портативен и се сетих, че откакто съм го купувала, не е минавал профилактика и сигурно се е събирал прах около вентилатора. Дано ми го оправят бързо и качествено.



# 23
  • around the world, where the heart belongs
  • Мнения: 1 187
Видях на първа страница снимка на продавача на охлюви и се сетих колко охлюви изядох в Маракеш   Crazy При това бяха толкова вкусни...

В предната тема четох за бижутата. Получих подарък от майката на моя любим, берберски накит. Твърди, че е уникат. Беше много горда като ми го връчваше.  Thinking Аз пък се възгордях, че съм заслужила униката   Grinning Представлява дълъг широк гердан от гъсто наредени синци, като по него от различни цветове има оформени два правоъгълника и отдолу също завършва с форма на правоъгълник.

По въпроса за произхода - при мен са убедени, че имам нещо турско и че не съм на 100% българка. Иначе от впечатленията, с които съм останала от повечето мароканци, с които съм разговаряла е - мислят, че страната ни се намира някъде по на север. Близо до Полша или даже още по на север - Естония. Повечето остават изумени като разберат, че сме до Турция и Гърция, и че лятото е 40 градуса. И не знаят, че по принцип нашата кръв си е бурна балканска (а не студена северна) и че не е нужно да имаме арабска жилка, за да сме си такива каквито сме.   Wink

# 24
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И при нас има една група мароканци, които прикриват мароканския си произход и се изтъква по-изискания френски такъв  Crazy Става дума за евреите, пристигащи от Франция, които са от марокански произход обикновено (нали предишното поколение френски евреи не се оцеляли войната, а и те са били ашкенази Wink), но идвайки тук се правят на парижани  hahaha ама, ако ги питаш "А родителите ти къде са родени?" и настава едно сконфузно положение  Mr. Green

По темата за пазаренето да си призная, че веднъж се спазарих и намалих цената почти с 30% (на някакви сандали), но беше без да искам.... Всичко на всичко тръгнах да излизам от магазина на един пазар, продавачът ме попита защо не искам да купя, а аз още не знаех добре езика и се опитах да му обясня, че не съм имала намерение да купувам и дори не съм си взела достатъчно пари... И от там нататък той започна да сваля, да сваля, аз едва-едва се усещах на къде отиват нещата  Laughing Това - преди 5 години. От тогава се изразявам по-ясно и никой не си мисли, че се опитвам да се пазаря  Mr. Green Но в Мароко ще се пробвам задължително  Peace

# 25
  • around the world, where the heart belongs
  • Мнения: 1 187
Веднъж се озовах сама на пазара в Есауира за кратко. Веднага започнаха да ме привикват от всички сергии за мое голямо изумление. Влязох в една, питах за цената, не ми хареса. Опитах се да се пазаря. Не поддадоха. Тръгнах да си ходя, а те пък като почнаха, ама къде отиваш, защо си сама, ама как може сама да те оставят, седни сега тука. Аз не, не искам да сядам. Ама няма не искам. И се започна.... Казаха, че ще ми го подарят ако отговоря на една гатанка ... е не можах да отговоря, не ми подариха нищо. За мое учудване ми казаха - знам , че България е бедна страна, че нямате много пари, за това аз исках да ти направя подарък, да те направя щастлива.  Shocked Избери си каквото искаш, за колкото пари имаш. Накрая ми стана неудобно. Държа да кажа, че в магазина не работеха мароканци, а хора от Мали. И със смокини ме черпиха ... Чудя се стоката си ли искаха да продадат, или аз безкрайно съжаление събудих у тях, изоставена сама и бедна.

# 26
  • Paris, France
  • Мнения: 14 028
Здравейте на всички,

За шофирането като на рали, в целия близък изток е така. Само в студените цивилизовани страни е по-културно и като по книга. И в България не карат по правилата, че тори и тук във Франция. В Англия е немислимо да спрат на средата на пешеходната пътека. Тук днес даже мислих за това, един почти ме прегази и едвам спря, разположен на цялата пешеходна пътека. И не беше магрибе, на франсе си приличаше, костюмар, обувките не можах да му видя  Laughing. Като че ли агресивното каране е правопропорционално на меланина в кожата. Мента, Дтти, нали и в Сирия и в Израел карат като бесни? Начело на моята класация е Либия, това по думите на майка ми. Тя ми каза, че има огромна смъртност и инвалидизиране на млади мъже от катастрофи и няма семейство без загинал в тях.

дтти, заралийка, значи. Можи да си гуворим на мьеку, чи аз утдавна ни мога да намьеря с куго да си бъбря. Ей, как ми се ходи на Аязмото. От 20 години не съм ходила там. Докато съм те хванала на линия да те питам за бельото в Сирия. Гледах в списание, че Сирия е световна столица на дантеленото бельо. Така ли е? Много жени от голфа ходели там на пазар специално за бельо. Майка ми твърди, че не си струва да се ходи до там и че с билета излиза златно и че за моят несъществуващ бюст едва ли ще се намери, но аз да питам.

Ал Яшби, много се радвам, че писа   bouquet.

В съседен форум четох че шофиране с абая /дългата черна рокля/ било силно затруднено Tired, явно не са опитвали.  - те пък, че кво му е трудното, тя абаята е широка. Трудно е да се шофира с дълга коса- ай мръднеш и си седнала на нея, пък завре ли се между седалката и облегалката е  Cry. Ако си я навиеш на врата, боли врат щото заема място на облегалката, става само на кок отгоре на главата.
Яшби, че ти за тия пари (за училище) къща в Египет ще купиш, или и ти като мене Laughing, предпочиташ я подарък за рожденния ден?

Яшби, Свеар, моля ви когато пишете цена да пояснявате периода, за който плащате. Това 850 дирхама или 6700 долара не се знае за какъв период е. На година, месец, ден? Защото навсякъде е различно. Тук е на триместър (годината е разделена на три.

Иначе от впечатленията, с които съм останала от повечето мароканци, с които съм разговаряла е - мислят, че страната ни се намира някъде по на север. Близо до Полша или даже още по на север - Естония. Повечето остават изумени като разберат, че сме до Турция и Гърция, и че лятото е 40 градуса. И не знаят, че по принцип нашата кръв си е бурна балканска (а не студена северна) и че не е нужно да имаме арабска жилка, за да сме си такива каквито сме.

Да, sandia е права и е написала обяснението. Дори и западноевропейците, че и източноевропейците си ни представят доста на север. Затова и сценарият, както Екатринписа: аз съм тъмна, карамелена кожа, косата ми е тъмна и очите им изглежда невъзможен.

Марси, Свеар, нищо не става с тая гума.  седи си на зрънца, като лимонтузу и по-дребно не ще да става.Май ще трябва някой да ми покаже как се приготвя.

И при нас има една група мароканци, които прикриват мароканския си произход и се изтъква по-изискания френски такъв  Crazy Става дума за евреите, пристигащи от Франция, които са от марокански произход обикновено (нали предишното поколение френски евреи не се оцеляли войната, а и те са били ашкенази Wink), но идвайки тук се правят на парижани  hahaha ама, ако ги питаш "А родителите ти къде са родени?" и настава едно сконфузно положение  Mr. Green

Мента, тук във Фаранса (Франция на арабски) все още има ашкенази, макар че на фона на останалите вече не са много. Ето ти един ашкеназки ресторант в прочутия бохемски квартал Маре :

http://www.pitchipoi.com/

Ресторантът се казва питчи пой. Като нашето птичи пой. Гефилте фиш (пълнена риба), шмалц (мазно) и други нещица.

Та, ашкенази във Франция има, даже до нас има Любавичер училище. Те и като поживеят във Франция стават царфати (французи), нали?

За прикриването на произхода- тук не го правят. Те са така наречените "пие ноар"- черни крака, от Африка. Някои са били признати за граждани на Франция и след независимостта са дошли тук. На тези, които не са били френски граждани, Франция не е разрешила заселване. След резолюцията на ООН за признаване на Израел и анти-еврейските погроми в Магреба Еврейската агенция им организира скорострелно преместване. Франция разрешава акостиране на корабите им в Марсилия, но не им разрешава дори да стъпят на френска земя. те чакат оформянето на документите в лагери, където бързо лумват епидемии от туберкулоза, кожни болести и други.

Има много известни евреи от магрибски произход. Както казах, тук не го крият. Аз си мисля, че го правят като дойдат в Израел, тъй като имам чувството, че в Израел мароканците са смятани за хора втора ръка. Мароканка е нещо като рускиня. Аз като питах мой познат с какви корени е жена му, той отговори, че си е израелка. После майка му ми разказа с не особена радост за семейството, обяснявайки простотията им с "Ами тези хора са си марокаис (мароканци)". Веднъж в Кипър срещнах група израелски мароканци, които помежду си си говореха на марокански. Те ме попитаха откъде съм и аз тях. Като питах за корените им казаха, че са от Испания и им предложих да си говорим на испански, но ми обясниха, че техният е ладино, малко като португалски. Зарадвах се и им казах, че тогава ще си говорим на ладино. Казаха ми, че са учили на френски и като им го предложих стана ясно, че всъщност те говорят................иврит. Питах ги що тогава си говорят на марокански и ми казаха, че защото дядото е бил равин в Мароко Embarassed. Явно голям срам браха. И аз не разбрах от какво. Как ги виждат в Израел? даже мислех да питам при вас.

В Израел проблемът е, че са много. Във Франция са дошли привилегированите, с добро образование и пари. В Израел- гладните и бедните, без образование. Те самите в Израел се чувствуват подтискани и без перспективи, винят правителствата за мизериите си, включително със смешни конспирационни теории (ако си чувала за обвиненията, че са нагрявани насилствено с рентгенови лъчи под предлог, че имат tinea capitis) С времето ще има конвергенция и претопяване.

Ал Фаси, само така! Битка след битка с въшките печелим войната. Та с edna duma, Al Фаси е световен хмар, че няма ни умения, ни време да си спретне хубавите работи за лапкане. Освен хрира де.. Скоро май и преводач на щат ще ни трябва! Този път си предупредена!

Хмар е нашия магар, а Фасси, като женско същество е хмара.

Ето я хрирата, свиркайте за превод:

http://www.cuisinedumaroc.com/modules/news/article-441.html

от мене целувки и до утре




# 27
  • Мнения: 110
Добро утро! Много благодаря, че сте поддържали темата жива и така интересна - аз нямам конпютър - ползвам лаптоп, и при това - много активно, вчера вече забряваше като котлон и твърде възможно е да е запрашен. Занесох го на сервиз, казаха, че трябва да е готов до края на деня - вчера, но така и не го поправиха, през деня съм в офиса на колеги и не мога да разписвам по форума.

Та ето ме сега.

Да, това, че България е бедна и нямаме пари - го казват /понакога твърде често/ и моите роднини. "Ама то при вас официалните заплати са много ниски, а цените - високи! Добре, че сте често в Белгия!" А, виждам, че и вчера съм ви обяснила за компютъра - ужасна работа значи, аз както съм си обърнала нощта на ден, доколкото това е възможно в Бг, успявам през нощта да понапиша доста неща, свързани с работата ми.

Сега по Рамадан цената на фурмите в България стана 7 - 8 лева за 100 грама и конникът само ме дразни! Щял да изнася фурми за България човека.

хайде, като намеря нещо интересно за Мароко, ще понапиша пак. Лек ден!


# 28
  • Мнения: 0
ЗДРАВЕЙТЕ МОМИЧЕТА.НЯМАМ ВРЪЗКА С МЪГРЕБА НО ВИ ЧЕТА С ИНТЕРЕС .ПОЗДРАВИ

# 29
  • Мнения: 110
Муфида, винаги си добре дошла!

Нощите на Рамадан - времето на срещите с близки, веселие, разговори и завладяващият дух на общност и принадлежност към голяма група хора, се пренася и в изкуството.

В Каталуния, идването на Рамадан променя начина на живота на много мюсюлмани. Появяването на новата луна в деветия месец е начин, в съвремието да се покаже богатата култура на арабския свят.

В ислямските страни, нощите на Рамадан имат социална значимост. Често се случва да поканите приятели и семейството, за да прекарате една приятна, изпълнена с приказки и веселие нощ.

Рамаданът е време на въздържание, но и на общуване. Ако следвате начина на живот и имате този вид мислене по убеждение, както по време и на християнските пости, които ни ориентират към духовното, наистина преосмисляте значимостта на близките и семейството си и вашето собствено място в обществото. Дните на Рамадан са време на уединение - не физическо, а нощите - на общуване и споделяне.

А споделянето и усещането за общност е прекрасен повод за концерти. "Нощите на Рамадан" е поредица от музикални събития, които показват богатата култура на мюсюлманските страни.

В Каталуния за първа година се правят концерти на открито, със свободен вход, чрез които всеки желаещ може да се наслади на богатата мелодична музика. За по-любопитните има и кулинарни пазари, беседи за артистизма на арабския свят, ателиета.

Казват, че молитвите в 27-мата нощ на Рамадана "нощта на силата" - са особено силни. За музикантите от "Нощите на Рамадан", молитвата е музика и музиката е молитва. Музикалната фиеста на открито - дар към общността в Каталуния, ще приключи именно тогава - в нощта на силата.
 Участват музиканти от Испания, Франция, Алжир, Тунис, Мароко, Мали, Турция.

Общи условия

Активация на акаунт