Как бихте постъпили на мое място?

  • 4 482
  • 61
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 446
Само да не се окаже твоя подпис за отказване - на хартия, а изплащането на заема - обещание....

Ще съм ти благодарна, ако ни информираш за развитието на нещата. Стискам палци!

# 46
При никакви ,ама никакви условия не трябва да подписва отказ от наследство. Naughty
Между впрочем при една справка по ЕГН  в данъчна служба -там където се плащат данък сгради,  могат да кажат от компютъра на негово име какво се води като недвижима собственост.А и нали всяка година получаваме известия за данък сгради-дефакто и там пише на какво сме собственици.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 891
При никакви ,ама никакви условия не трябва да подписва отказ от наследство. Naughty
Между впрочем при една справка по ЕГН  в данъчна служба -там където се плащат данък сгради,  могат да кажат от компютъра на негово име какво се води като недвижима собственост.А и нали всяка година получаваме известия за данък сгради-дефакто и там пише на какво сме собственици.

   Така е, но там такава информация се дава само срещу актуално удостоверение за наследници - а доколкото разбирам, точно там е проблемът на авторката, че не могат да решат е ли или не. Виж, в Агенцията по вписванията регистърът е публичен и там може да провери. Но все си мисля,че щом роднините я притискат за отказ от наследство, то ще да е по-голямо от заема.
  И на мен ще ми е интересна развръзката, дано да пише авторката.  Peace

# 48
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
Само да не се окаже твоя подпис за отказване - на хартия, а изплащането на заема - обещание....

Точно. Ако въпреки всичко решиш да се откажеш от наследството на детето, направи нужното да се застраховаш, че няма да се наложи и заема да плащаш ти.

# 49
  • Мнения: 72
Здравейте,ходих при адвокат и ми обясниха че по закон нямам това право,в четвъртък имам час при съдия и тогава ще знам вече със сигурност,а междувременно известих и '''чичото'',който не беше много във възторг от това че съм посетила адвокат и не можел да чака той,малкия да стане на 18г..Това е за сега,ще известявам за новостите и благодаря на всички Ви за съветите и подкрепата.

# 50
  • Мнения: 2 759
                      Аз май съм единствената, която гледа и от страна на роднините на починалия... Имаме в семейството имот (примерно), който не искам да се съобразявам какво ще правя с почти бившата жена на брат ми. Защото ако разводът беше влязъл в сила, може би тя нямаше да има глас за това. За мен въпросът е като при бащинството - по-добре без издръжка, отколкото да ти се меси и да те спъва по всякакъв начин...Аз с човек, с който не сме в добри отношения предпочитам да му дам пари на ръка и да не се видим, отколкото да ми бърка в здравето редовно. Тъй че ако става дума за почти същата равностойност и не държиш да запазиш взаймоотношенията си с тези хора - взимай парите и подписвай.

# 51
  • Мнения: 2 018
                       Защото ако разводът беше влязъл в сила, може би тя нямаше да има глас за това.

Дори и да е била разведена, нали детето се явява наследник. И тя пак има право на глас, защото е майка на наследника, който пък няма 18 години!

Добре, ако погледна от тази гледна точка... все пак детето ми е племеник/чка/ и защо да лишавам детето на брат ми от наследството му? Все пак е роднина, пък и се предполага, че го обичам. Нали така?

# 52
  • Мнения: 2 759
...Добре, ако погледна от тази гледна точка... все пак детето ми е племеник/чка/ и защо да лишавам детето на брат ми от наследството му? Все пак е роднина, пък и се предполага, че го обичам. Нали така?
                      Явно не гледаш от същата гледна точка... Имотите обикновено са обект на сериозни спорове и сред най-близки роднини. И колкото повече хора делят, толкова по-грубо става. Тая къща никога няма да я вземе детето. Ще получи някаква част. Съответно, то най-вероятно няма да я ползва по никакъв начин. Или като порастне ще ходи да живее в онази една стаичка, дето евентуално му се полага? Обаче. Чичо му/вуйчо му/койтотамбла-бла иска да направи ремонт или каквото и да е, след подялбата на къщата ще прави само на неговата част - примерно. Пък и ще са сума ти спорове всъщност...Ако решат да слагат нова ограда, ако решат да правят каквито и да е подобрения и т.н.т. майката/детето ще трябва да се включва финансово. Да плащат данък всяка година. И т.н.т. и т.н.т. Това си е дългосрочен ангажимент. Ако майката предпочита да не се занимава, няма нищо лошо да я обезщетят и толкова. Не казвам, че трябва да е конкретно с изплащане на заема - както се разберат. Но да притежаваш общ имот с хора, които не се обичате си е главоболие... Обикновено една (особено неголяма едноетажна селска) къща е най-добре да си е на един-единствен собственик. Пък ако майката реши да изплати дяловете на останалите и иска да задържи къщата - ок. Стига и те да са съгласни, разбира се.

# 53
  • Мнения: 4 668
Е, как не могат да ти кажат, дали си разведена
или вдовица. След като няма решение, значи не
си била разведена към момента на смъртта му.
Категорично .
Молбата както е подадена , така би могла и да се оттегли . Само решението показва развод .
Извади си удостоверение за наследници - там ще фигурирате ти и синът ти !
После провери внимателно какви имоти би наследило детето ти .
Отказ от наследство може да се направи , само ако е ясно какво е наследството и бъде описано .
Намери си адвокат .

# 54
Здравейте,ходих при адвокат и ми обясниха че по закон нямам това право,в четвъртък имам час при съдия и тогава ще знам вече със сигурност,а междувременно известих и '''чичото'',който не беше много във възторг от това че съм посетила адвокат и не можел да чака той,малкия да стане на 18г..Това е за сега,ще известявам за новостите и благодаря на всички Ви за съветите и подкрепата.

Смени адвоката,трябва ти специалист по наследствени работи.Заема  ако искат,нека го изплащат.

И пак повтарям,нищо не подписвай,ако не искаш един ден собственото ти дете да не ти срита задника ,че си го лишила от наследство като първата глупачка.
Това с някакви си части от имот верно,че е малко  кофти,но все пак при решение на продажба на имота някой ден ,няма да могат да го направят  без подписа  на всички собственици ( ти и детето сте  собственици  като наследници  на тази част от имота колкото и да им е зле  на родата на починалия ти съпруг)
Малко отклонение от темата,понеже реших да питам една позната  с подобен наследствен проблем.

Имам позната ,чиято майка е с двама братя ( майка й сега на около 70 г) и  години наред получавала ,а и получава и сега  разбрах , известия за  данък сгради на някаква къща и земя от някакво село до Пловдив ,без да е стъпвала в това село  много много  години.Била е на квартира в Пловдив, омъжила се ,родила едно дете( моята позната) и  до ден днешен знам,че  изпитват страх  от  братята си.Те са се опитали скоро да продадат имота,но майката на моята позната е  отказала,защото са й предложили хипер ниска сума.Много по-ниска от  стойността на  една трета  от земята . Осуетила е  продажбата на имота,понеже  братята не са се навили да й дадат по-голяма сума при евентуална продажба.. Дефакто  майката на моята позната хем по документи е собственичка на част от имот и земя,хем почти не е ползвала тези неща от родителите  .Верно,че двамата  братя са  направили  ремонти   в  построената от родителите им къща след смъртта на родителите  си,но майката на моята позната е е била принудена да напусне  къщата от братята си ,а и после също е била принуждавана да се откаже от наследство.Дефакто сега и тримата  са наследници на имота знам  ,а също и че  майката на моята позната  не може да продаде  нищо без съгласието на братята си.  Нито пък да издигне етаж над тях,защото пак ще трябва тяхното съгласие.Може би трябва да минат още години,да умрат  тези двама братя и моята позната да стигне до  консенсус  с братовчедите си,които  за съжаление  е виждала само на  снимки.  Написах това  не само да дам пример какви алчни и проклети хора има,а защото  искам да споделя ...това е.

# 55
  • Мнения: 335
пловдивчанка, за случаи като на твоята приятелка е измислена съдебната делба.
При желание на кой да е от собствениците имотът винаги би могъл да се подели, в краен случай - чрез публична продан.

ПП ... В търга могат да участват и самите съсобственици.




Последна редакция: ср, 17 сеп 2008, 09:56 от Холограма

# 56
  • Мнения: 12 676
Ами то първо ти трябва удостоверение за наследници. Иначе какво ще правиш при съдията.
Той лесно ще ти даде решение, но трябва един куп документи.
Адвокатът ще те посъветва, но отговорността си е твоя.
И не може да се откажеш от цялото имущество - трябва да е точно описано от какво се отказваш.
А това дали си вдовица или разведена, не ми го побира главата. Щом няма решение.

# 57
  • Мнения: 72
Има решение,но влиза в сила след смъртта и понеже сега в ГРАОО все още ме няма,не мога да си  извадя и удостоверение за наследници,всичко е много объркано:(

# 58
  • Мнения: 2 759
И пак повтарям, нищо не подписвай, ако не искаш един ден собственото ти дете да не ти срита задника ,че си го лишила от наследство като първата глупачка... Имам позната, чиято майка...
                     Само не разбрах защо толкова нейната майка държи на 'наследството' си толкова. Най-вероятно не му е плащала данъци толкова години, не е стъпила там, не е дала една стотинка за поддръжка, ремонти, подобрения и т.н.т. - с какви очи и на какво отгоре ще иска да дели наравно с тия, които са си поели разходите? Някои хора като кажат 'наследство' и направо им изтичат лигите... А понякога стойността на цялото наследство не надвишава 500 лв. И нима майката на приятелката ти възнамерява някой ден да се възползва от наследството си? Или наследниците и да се възползват? Все пак колкото повече време минава, на толкова повече хора се дели. Утре онази къща ще я делят 15 човека - трима наследници с по няколко наследника, и т.н.т... Съдебната делба е добро решение и аз съм за него  Peace. Тук и сега.

# 59
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не съм адвокат, НО:

- майка ми работи в банка и знам, че при смърт на кредитоискателя наследникът не е задължен да изплаща заема. Затова си има застраховка Живот. Проучи го!

- въпросът въобще не е Ти каква си. Дори да те водят разведена, детето ти всъщност е Единственият наследник на баща си. Никакви свекърви и девери не са. Ако помня правилно майката и братът на мъжа ти се водят наследници по възходяща линия, а те наследяват само ако няма жив наследник по низходяща. Моля, ако има адвокати да ме поправят.

Така че - от нищо няма да се отказваш доброволно. Адвокат ще ти каже най-добре. Можеш да питаш и във форума на Lex.bg

Успех!

Точно така, ако към момента на смъртта на съпруга ти е имало решение за развод, ти си разведена, и не го наследяваш. Единствен наследник е малолетния ти син, на когото ти си настойник. Ако към момента на смъртта не е имало решение - ти си вдовица, и си наследник с равни права с тези на сина ти. Т.е ако има в наследство едни 1000 лв. 500 са на детето , а 500 на теб. Но при всички случаи наследството би се делило между теб и детето ти, или би било само за детето ти. Баби и чичовци не са фактори.

Относно изплащането на кредита - зависи при какви условия е теглен, и кой го е теглил. Ако ти си съкредитополучател, то вероятно ще дължиш ти, ако кредитополучател е починалия ти (екс)съпруг, то вероятно за него има направена застраховка "живот" и не би трябвало да се събират суми от наследници, или пък отпоръчители. Провери много внимателно в банката, прочети договора за кредит и най-важното: пази интересите на детето си!

Успех, и да пишеш.

Общи условия

Активация на акаунт