Нашите "специални" деца с ДЦП-4

  • 66 175
  • 578
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 037
Здравейте! Hug
kuneto , незнам какво да ги посъветвам, аз като питах нашия невролог за шини, той каза не мъчете детето, не е за шини, но ортопеда смята друго.
Мисълта ми е, не може невролог да решава ортопедични проблеми.
Момичета оня ден ми хрумна, че трябва да измисля нещо, за да накарам Сиса да държи палеца опънат, ръчичката и в по-голяма част от времето е стисната в юмрук, така го стиска този палец, че ми писна постоянно да го вадя от юмручето и да и повтарям, "лошото пръстче отвън", "не така" и т.н
Държи ръката ето така: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=285308&pid=8321366
Отидох и купих ръкавици, детски за каране на колело, от вътрешната страна уших тясно, дълго джобче и мушнах вътре дървена шпатулка, от онези дето лекарите използват , за да прегледат гърлото,после заших и отвора за шпатулката да не може да излиза,  получи се.
Сега иска да сгъне палеца, ама не може. Laughing
Ето го:http://www.snimka.bg/album.php?album_id=285308&pid=8321367

# 46
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
ajeliya, супер си! Страхотно изобретение Simple Smile
Аз сега се сетих, че нашата рехабилитаторка още в началото на прохождането, беше подложила под стъпаллата нещо твърдо (вече не помня какво Embarassed), и цялото краче до глезена беше стегнато в бинт, за да не стъпва на пръсти, но според мен не беше удачно. Все пак ви го казвам, ако някой е на този етап, може да опита.
Друга хитринка - при слаби мускули на краката при рехабилитацията (най-добре е при прохождащи деца) се поставят на краката едни тежести, казаха ми че ги има в Метро, но аз ги бях направила от торбички , пълни с пясък и вързани на глезените. Така си ходеше по цял ден, отгоре един по-широк панталон и нищо не се виждаше.

# 47
  • Мнения: 908
ajeliya, гениална си   bouquet Сиска е голяма късметлийка с майка като теб, ама и ти си късметлийка с такова съкровище като нея  Heart Eyes

# 48
  • София
  • Мнения: 1 333
Ajelia, ти си просто уникална  Hug
Ама как се сещаш за такива неща.... и моята Мария има същия проблем .... от стискане на палеца в юмрюче вече са изтъняли ... и аз й правя едно пръстенче от бинт, нанизвам го на палеца и й го привързвам после покрай китката .... но след 1-2 мин тя успява да смачка пръстнечето и пак прибира палеца ...
Затова с тези ръкавички е сигурно че няма да го прибере отново...
Кажи какъв е размера на ръкавичките и от какъв магазин си ги купила (аз понеже не съм виждала досега, затова питам)...

Да гушнеш Сисолинка от мен.

# 49
  • Мнения: 1 037
Нанди, купих ги от едно малко магазинче, където продават велосипеди, не знам какъв е размера, купих най- мъничките.
Как ми хрумна?
Имам една съседка с ЦП, монопареза, пръста и вече е в окаяно състояние, тя е с напълно запазен интелект.
Като си бях сега при нашите я разпитах едно хубаво.
Питам я защо държиш пръста си така, тя поне осъзнава, че не е правилно.
Тя ми обесни, че сега вече е с контрактура , че навремето никой не и е казвал, че не трябва или да и напомня да не го прави, тя е на 40 години, сети се като е била мъничка, в малко градче, кой се е занимавал с нея, ходи, говори, голяма работа, че държи ръката в юмрук Sad, тя помни, че са и правили някакви масажи, но толкова.
Питах я как усеща тази ръка и тя ми каза, че е като изтръпнала и въпреки усилията , които полага и е трудно да я движи нормално.
Страх ме е, че Сиса няма да може никога да отвори ръчички, тя посяга, даже уцелва вече доста често играчките, но кой може да хване нещо с юмрук?


# 50
  • София
  • Мнения: 1 333
Още веднъж Благодаря за прекрасата идея   bouquet
Ще се опитам да я реализирам...

# 51
  • Мнения: 5
Ето още две идеи.Когато притиснеш възглавничките на пръстчетата,те инстинктивно се отварят.може да се прави с масажиращи движения като игрите с пръсти,които всички знаем.Друг начин е притискане на просранството между кокалчетата на ръката-ефектът е същия т.е отварчне на дланта.

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 89
Благодаря ви за инфото

# 53
  • Мнения: 204
ajeliya, браво за изобретението "антиюмруче" !!! Сигурно й е неудобно на Сиска с него, но  някой ден ще е благодарна на находчивата си майка.

Аз преди време слагах половин коркова тапа в дясното юмруче, за да придаде обем, та да стане стабилен захвата, когато държи молив.(Ние сме на по-друг етап на развитие - подготвяме се за ученичка.) Понеже дясната ръка е спастичната, а местни лекари-разбирачи ми казваха наред с другата рехабилитация да я карам и да пише с дясна ръка.Впоследствие това се оказа излишно. Сега се учим да рисуваме с лявата, а дясната да е отворена и да придържа листа.

# 54
  • Мнения: 1 193
Сега се учим да рисуваме с лявата, а дясната да е отворена и да придържа листа.
Ето това стопли душата ми, направо се пренесох в друг свят
Похвалих ли ви се че петя вече посяга и то с интерес. Забележете с интерес.Е не посяга всеки път.И даже дясната ръчичка застава на точното място , когато е в количката. Е не всеки път  Wink
А и купихме специализирана количка, комшиите ме гледат все едни съм милионерка. Хората си купуват коли за тази сума , ние си куихме количка. Peace

# 55
  • Мнения: 1 037
Я гледай колко полезни идеи,fo4a, plamak , благодаря. Hug 
Любознателна , лявото ни краче определено има нужда от торба с пясък, идеална опора на десен крак, стъпва на цяло ходило, не го криви, но левия го вдига като пубертет за целувка/не намерих по-подходящо сравнение/. Laughing
bebo4e , а Петя как се чувства в новата количка?
Аз да Ви питам.
Моето дете е болно, нищо серизоно, но забелязвам, че като боледува става много агресивна, не дава на никой да я пипа, целува/освен на тати/, не е отпусната , напротив, цял ден си рита, пее си нещо, но да не я докосваш.
Та се чудя,  защото днес половин час не можах да я преоблека, може ли дрехите да я дразнят?

# 56
  • Мнения: 1 193
Ажелия количката е много удобна, седнала е като в трон.Тя до сега се возеше в бебешката, сгъвахме я от осем, можеше с колената да си удари брадата.Направо ми беше жал за нея. Сега се вози с изпънат кръст, без страх че ще и счупя краката с колелата.Но наистина количката е тежка и сгъването и качването в колата е доста трудоемко.

Последна редакция: нд, 19 окт 2008, 18:24 от bebo4e

# 57
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
bebo4e, да не се счупи никога новата придобивка и дай Боже да дойде време, когато ще ви е излишна! Все по-често да посяга и дано всичко да й е интересно все повече!   Hug
ajeliya, възможно е да се е засилила тактилната чувствителност от болеста. И на мъжът ми му се случва, да разбере че е болен първо от усещането на кожата - казва, че го боли Rolling Eyes (- Боли ме кожата Simple Smile )

# 58
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
На нашите деца им е забранено да седят в поза "жабка", а никой не обяснява защо. Но в някои държави обясняват  Wink Предлагам ви да прочетете: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=326042.msg8983864#msg8983864

# 59
  • Мнения: 1 193
за нашите деца може и да не е полезна тази поза, но аз имам братовчедка която все така седеше като дете. Нищо и няма и е студентка, да ни е жива и здрава.

Общи условия

Активация на акаунт