Търси се алтернативен зъболекар. Озонова терапия.

  • 17 983
  • 97
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 302

Не знам за такива начини, защото не съм виждал ДОКУМЕНТИРАНИ такива. Чел съм (и аз като вас) написаното в популярната литература, сайтове и т.н. Моите уважения към авторите на тези книги и публикации, но не съм видял НИТО ЕДИН проследен и документиран случай. За да повярват хората трябват реални доказателства, а не нещо от сорта: "Казаха ми, че..." или "Прочетох някъде, че..."

Споделям малко личен опит:

Имам кариеси (апроксимални, засегнали дентин) в устата си, които не са се развили/разширили в устата ми вече 12 години. Не са се и затворили! Следя ги редовно с рентгенова снимка. Фактът, че не се развиват ме устройва напълно на този етап!

Фен съм на суровоядството! Не съм от най-стриктните, но суровата храна е повече от 60% от общото количество. Другото хубаво е, че не трупам зъбен камък, откакто си промених начина на хранене. Не е бръмчал ултразвук вече 12 години в устата ми! Wink 

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
ОП ме помоли да пиша в темата това, което коментирахме на лични Simple Smile
За разлика от Бунгичка и Dr.Jend, не съм зъболекар, мога да се изкажа само по част от въпроса.

Наистина нямам мнение за озонова терапия  Confused не съм проучвала никога въпроса.
Но е сигурно, че НЯМА такава тенденция в световен мащаб да се вини кърменето! Това, което мога да ти кажа, е от мои проучвания във връзка със статия за кърмене и кариес, която обмислям точно заради такива постоянни тормози, но трябва да отчетеш, че не е професионално мнение. Ако искаш, мога и в темата да го напиша, но то е повече за причина за детския кариес, не за озонова терапия.

Тези промени в млечните зъби (ранен детски кариес, ECC) се дължат на някои липси през бременността, както и ген. При нормална хигиена, не би следвало кърменето да има отношение - бактериите на кариеса могат да попаднат от други възрастни в устата на детето (ако е над 40 дни), като се смята, че колкото по-късно са колонизирани зъбите със стрептококус мютанс (streptococcus mutans), толкова по-малко вероятно е да развият ранен кариес. Замисли се - човекът е само един от всичките бозайници, но е единственият с по-сериозни кариеси в сменяемите зъби, и нещо повече - домашните любимци-бозайници не страдат от кариеси на млечните зъби... а почти всички други бозайници също имат лактоза в кърмата си  Rolling Eyes (въпреки че и лактозата - млечната захар - няма отношение, тъй като тя се разгражда на глюкоза и галактоза най-вече в стомаха, дори да суче нощем бебето/детето.

Причинителите:
1. Прием на захар - основен причинител на кариес. Сок, каши, хляб, сушени плодове, подсладени лекарства... като по-важна е честотата на излагане, а не количествата.
2. Въвеждането и броя на бактерията-кариесообразувател в детската уста.
3. Сухота в устата (липса на приток слюнка)
4. Болест на или стрес на майката или плода по време на развитието.
5. Лоши хранителни навици на семейството.
6. Лоша орална или обща хигиена в семейството.
7. Фамилна генетика (има малък принос)

Ето този анализ на 29 проучвания за връзката между кърмене и ранен детски кариес ще даде добър поглед над нещата:

In light of the contradictory nature of the research findings, and the weak methodology found in this systematic  review, we conclude that the evidence remains equivocal. The evidence does not suggest a consistent and strong association between breastfeeding and the development of ECC. Thus practice recommendations related to breastfeeding promotion are:
• The current research examining the relationship between IFC and breastfeeding is equivocal.
• There is no right time to stop breastfeeding. Women should be encouraged to continue breastfeeding as long as they wish.

• Consistent public messages regarding breastfeeding and IFC need to be developed based on rigorous research studies.

*IFC - infant feeding caries, кариес, асоцииран с детското хранене, но в случая конкретно с кърмене. Проблемът с повечето проучвания е, че не правят разлика между кърмене и даване на шише, или че не разделят кърменето на изключително, преобладаващо, смесено, или че разчитат основно на спомените на родителите в интервюта, за да съберат данните, или че са правени сред различни групи и като така, не са достатъчно надеждни... такива неща.

# 47
  • София
  • Мнения: 5 191
Много благодаря на всички!
Надявам се да продължим тук с всичко алтернативно за зъбите.

# 48
  • Мнения: 1 161
А защо въобще ни трябва зъболекар? Знаете ли, че кариесът се лекува сам, когато възстановим минералния баланс в тялото. И че кариесът не се предизвиква от бактерии и лоша зъбна хигиена, а от дентопороза - костта става пореста, чуплива, заради липсата на минерали. И никакъв флуорид не може да оправи това, а ходенето при зъболекар само ще отложи разпадането на зъбите ви.

Да, на всички са ни казали, че сладкото разваля зъбите, че е достатъчно да ги мием често и да ходим на контролни прегледи при зъболекаря и всичко ще е наред.

Идеята, че зъбите се разваляли от микроби, които се хранят със сладко и скорбяла е мит.

Наскоро попаднах на една уникална по рода си книга "Nutrition and Physical Degeneration". Писана е от д-р Уестън Прайс, лекар и зъболекар, който обиколил голяма част от света и е изследвал зъбите на различни изолирани общности. Живял е в планински селища в Швейцария, сред ескимосите, индианците, австралийските аборигени, различни африкански племена, в Перу и къде ли не още.

Изследванията на зъбите им дават удивителни, фантастични резултати -- кариесът сред тези хора, независимо дали са швейцарци, ескимоси или африканци, е ПОД 1%! Там кариесът е изключение, докато а при нас е рядкост да намериш здрав човек без кариеси. И това, забележете, са хора, които НЕ ходят на зъболекар, ядат скорбяла и сладко, НЕ си мият зъбите, не дъвчат Орбит и не пият флуорид!!!

Според общоприетите разбирания за кариеса, зъбите на тези хора отдавна трябва да са изгнили. При все това, можете да ги видите на снимките в книгата му - най-хубавите и здрави зъби, които някога съм виждал. Факт е, че не само нямат кариес, но и зъбите им остават здрави до дълбока старост!

Изследванията му показват, че храненето на тези здрави хора варира -- някои се хранят с растителна, други с животинска храна.

 Но общото между тях е, че живеят природосъобразно, храната им е в естествен вид, богата на минерали и е добита в района в който живеят.

Наблюденията му също така показват, че в мига в който тези здрави хора се докоснат до западните рафинирани храни и беразборен начин на хранене, зъбите им катастрофално се развалят (снимките са потресаващи).

В крайна сметка той заключава, че липсата на важни минерални съставки и витамини в съвременните рафинирани/консервивани храни и небалансираното хранене са причина за физически деформации и разваляне на зъбите.

Неговите изследвания показват и още един удивителен факт -- зъбите се лекуват с правилна диета. Да, кариесите изчезват, гниенето престава. Но това никой зъболекар няма да ви го каже...

Във връзка с това ви предлагам да гледате няколко филмчета за него:

И накрая ще ви дам пример със Самуил, нашият син. Зъбите му бяха започнали да почерняват и да стават прозрачни. Започнахме да правим големи количества кълнове от слънчоглед и люцерна, които той яде с голямо удоволствие и също да купуваме козе мляко и да правим сирене. За половин година зъбите му се оправиха и станаха бели и плътни.

Последна редакция: пт, 08 май 2009, 12:39 от Людмил

# 49
  • Мнения: 2 176
Тези промени в млечните зъби (ранен детски кариес, ECC) се дължат на някои липси през бременността, както и ген.
И аз това съм чела, а също, че постоянните зъби нямат този проблем, ако детето се храни здравословно.

В крайна сметка той заключава, че липсата на важни минерални съставки и витамини в съвременните рафинирани/консервивани храни и небалансираното хранене са причина за физически деформации и разваляне на зъбите.

Неговите изследвания показват и още един удивителен факт -- зъбите се лекуват с правилна диета. Да, кариесите изчезват, гниенето престава. Но това никой зъболекар няма да ви го каже...
Преди време изгледах филмчетата, благодаря.
Като водих детето, споделих със зъболекарката какво съм чела за за рафинираните храни.
Тя потвърди пред малката, че трябва да се избягват индустриалните храни и че храненето е много важно за зъбките. Много ми беше полезна.
Значи има и алтернативно мислещи зъболекари.. Wink

# 50
  • Мнения: 2 761
Понеже темата малко се измести,а се вклю4иха доста зъболекари,искам да попитам какво 6те ми кажете за Мисуак-а?Това са коренеите и клоните на растението Salvadora persica и служи за по4истване на зъбите като се дъв4e.Преди време си купих,но понеже пи6е,4е имал високо съдържание на флуорид,(8-22pp), не смея да пробвам. Thinking

# 51
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
въпрос към Людмил:
аз като веге, освен масло не ям черен дроб и костен бульон Rolling Eyes
какво да ям тогава за здрави зъби?

споменатите кълнове, козето сирене... какво още?

# 52
  • София
  • Мнения: 2 249
въпрос към Людмил:
аз като веге, освен масло не ям черен дроб и костен бульон Rolling Eyes
какво да ям тогава за здрави зъби?

споменатите кълнове, козето сирене... какво още?
рибено и ленено масло

# 53
  • Мнения: 554
Ей, Людмиле, супер си. Бях гледала това филмче преди време, но не запазих линка и тия дни пак го търсих безуспешно. Благодаря ти, че го постна. Бях си извадила нужните неща, които трябва да се ядат според д-р Прайс. Той казва и за чисто краве масло. Ха познайте дали някъде в София намерих такова масло, за което той говори... Въобще...  Ще търсим явно кълновете, за които говориш. Аз също знам, че не само зъбите, а много болести се пораждат от недостатъчен минерален баланс в организма. Имах даже списък някъде. Още веднъж ти благодаря за линка  Hug

# 54
  • Мнения: 1 161
Ей, Людмиле, супер си. Бях гледала това филмче преди време, но не запазих линка и тия дни пак го търсих безуспешно. Благодаря ти, че го постна. Бях си извадила нужните неща, които трябва да се ядат според д-р Прайс. Той казва и за чисто краве масло. Ха познайте дали някъде в София намерих такова масло, за което той говори... Въобще...  Ще търсим явно кълновете, за които говориш. Аз също знам, че не само зъбите, а много болести се пораждат от недостатъчен минерален баланс в организма. Имах даже списък някъде. Още веднъж ти благодаря за линка  Hug
Между другото американската машина за кълнове е непосилно скъпа за средния българин. Все пак кълновете (особено слънчогледовите) са истинско чудо (вижте сами  Simple Smile) и това ме подтикна да изобретя нашенски вариант на западната машина, съвсем по джоба на всеки, за да може и българина да се радва на пресни домашни кълнове.

Последна редакция: пт, 08 май 2009, 16:35 от Людмил

# 55
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes

# 56
  • София
  • Мнения: 2 249

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes
значи само ленено Simple Smile

# 57
  • Мнения: 4 392

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes
значи само ленено Simple Smile
+ сусамено+ всякакви растителни храни, съдържащи калции.

# 58
  • Мнения: 2 652

рибено и ленено масло

не консумирам риба  Rolling Eyes
значи само ленено Simple Smile
+ сусамено+ всякакви растителни храни, съдържащи калции.
+ меласа

# 59
  • Мнения: 1 404
ОП,съжалявам,че чак сега се включвам,не бях видяла съобщението ти...но и не мога да съм ти от полза за съжаление.
Официално в зъболечението друг метод за лечение на кариес няма,макар да съм чувала разни истории със затворени кавитети,нищо не съм виждала с очите си.
Дъщеря ми има няколко кариозни петна,засега само ги наблюдавам,визуализирам зъбките всеки ден като здрави и внимавам какво яде доколкото е възможно,защото понякога ходи на градина,а там е ясно за храната...подправям салатите с ленено и сусамено масло,яде много кълнове..
Аз лично не бих махнала вечерното кърмене,защото съм убедена,че не то е причинило кариеса,но ти си си преценила вече.Сигурно знаеш,че структурата на млечните зъби се оформя по време на бременността...какво е станало и защо се е появил дефицит вече няма смисъл да го мислиш,по-добре е да се концентрираш в изграждането на здрави и устойчиви постоянни зъбки,Людмил е дал чудесна идея с кълнове,като прибавиш ленено и сусамено масло,орехи,бадеми(накиснати)...
Пиши как се развиват нещата при вас Hug
Людмил,много ме заинтригува това с излекуването на кариозните петна при Самуил...познавам колегата,при който го водихте като се появиха петната...даже май бях там,не си спомням добре,но това е изумително просто!Може ли да го видя някога?А в какво количество дневно яде кълнове?Ние си взехме един уред за покълване,но е с много малък капацитет,това,което си постнал изглежда по-добре-ако има още,пиши на лични да се разберем Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт