Програмата за детегледачките - 3

  • 48 846
  • 718
  •   1
Отговори
# 105
  • русе
  • Мнения: 141
Здравейте! Четох програмата и имам следния въпрос - дъщеричката ми е на 1г и 8м, аз се връщам на работа от началото на ноември и ще подам документи за програмата, като детегледачка ще е майка ми , която е пенсионерка. Какво точно удостоверение трябва да ми издаде работодателя ми - че имам  право на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда  или че вече съм се върнала на работа?
Доколкото разбрах, от СП сключват договор с детегледачката - в него записва ли се работно време? Аз работя на смени и съответно майка ми ще гледа дъщеричката ми не от 8 до 5, а когато аз съм на смяна. Ако от СП решат да направят проверка делничен ден , когато аз почивам и си гледам сама детето, това проблем ли е ? /Нали за сметка на това майка ми е стояла с нея цяла нощ, докато аз съм била на работа!/ И още нещо - как стои въпросът, ако аз изляза болнични или ако реша догодина примерно лятото да си ползвам платения си отпуск, който е към 50 работни дни?
Ако бъда одобрена по програмата отсега ,  догодина февруари когато дъщеричката ми навърши 2 г  , трябва ли да подавам нови документи?

# 106
  • Мнения: 138
Момичета, моля, ако някой е запознат, да ми помогне... Интересува ме дали непременно трябва да бъда назначена на пълен работен ден, за да мога да ползвам програмата за детегледачките... Rolling Eyes Искам да прехвърля грижата за детето на свекърва ми, а аз да започна работа. Договорът, който ми предлагат, е постоянен с изпитателен срок, но на непълен работен ден (4 часа).  Thinking Това означава ли, че няма да мога да се включа в програмата?

И мен ме интересува този въпрос, защото и аз съм на 4 часа.
До колкото разбрах, никъде няма написано нещо за пълен и непълен работен ден, а е важно това , че се водиш на работа, но да се надяваме , че някой знаещ , ще ни отговори.

# 107
  • Мнения: 654
stef77 , мен също ме интересува това- бабата какви документи от мен трябва да представи в БТ - удостоверение от работодателя, че работя при него и удостоверение ,че ме осигурява ли?

# 108
  • Мнения: 19 365
Ако от СП решат да направят проверка делничен ден , когато аз почивам и си гледам сама детето, това проблем ли е ? /Нали за сметка на това майка ми е стояла с нея цяла нощ, докато аз съм била на работа!/


Не знам дали правят проверки, но предполагам, че имаш право да не ги пуснеш вкъщи.

# 109
  • Мнения: 8 242
stef77 , мен също ме интересува това- бабата какви документи от мен трябва да представи в БТ - удостоверение от работодателя, че работя при него и удостоверение ,че ме осигурява ли?
Това не се предтавя в БТ, а спред социалните..
В БТ са документи само за нейната регисрация там..

Ако от СП решат да направят проверка делничен ден , когато аз почивам и си гледам сама детето, това проблем ли е ? /Нали за сметка на това майка ми е стояла с нея цяла нощ, докато аз съм била на работа!/
Не знам дали правят проверки, но предполагам, че имаш право да не ги пуснеш вкъщи.
По принцип правят проверки.. Някъде четох, че при 2 или 3 нарушения се прекратява договора, а за всяко нарушение не знам какъв % санкции се дължат..
В договора пише Работно време, което детегледачката трябва да спазва..
Щом работиш на смени това трябва да се упомене в договора  Peace

# 110
  • Мнения: 4 181
Момичета, вече можете да подавате заявление за включване в програмата, ако искате да наемете пенсионер


Пенсионерите, които имат желание да се включат в програмата, трябва да идат в Бюрото по труда и да заявят, че желаят да се включат точно в тази програма.

В случай, че майката живее в един град, а бабата в друг, следва бабата да си направи временен адрес там където ще се гледа детето и да си подаде документи в Бюрото по труда по временния адрес.

Документите, които следва да представи са:
1.лична карта
2.пенсионно решение
3.диплома
4.трудова книжка

Последна редакция: вт, 28 окт 2008, 08:34 от Клеопатра

# 111
  • Мнения: 4 181
Моля модераторите да ме извинят за шрифта на горния постинг, но е много важен  Praynig

Момичета, имах среща с жените от МТСП, от АСП и АЗ, които са компетентни по програмата.
Безкрайно им благодаря, защото наистина работят усилено затова програмата да върви добре. Видяхме в събота и им благодаря, че отделят личното си време за да обсъдим въпросите, които възникват.
Ето отговори, на въпросите, които сте задали тук и за които ви помолих да изчакате:
1.Обясних проблемите при прекратяване на договора. Ще се проверят всички документи подписани между АСП, АЗ и НОИ, защото те имат рамкови договори и т.н., които са общи по програмите и ще се изчистят неяснотите.

2.Начислява ли се на детегледачката клас прослужено време?  Начислява се, ако е работила в сходна сфера. Преди време беше променено изчислението на този клас и вече не се начислява за брой прослужени години, а само ако си работил подобна работа.

3.Издаването на удостоверение от психодиспансер. Въпроса е дали се приема по-евтиното от 7лв, защото в някои ДСП го приемат в други не. Няма въведени изисквания относно психото т.е приема се и по-евтиното. Психодиспансерът очевидно заблуждава хората, че се приема само по-скъпото.

4.Може ли майката да ползва програмата, ако работи по граждански, а не по трудов договор. Всеки случай се разглежда индивидуално, защото е важно от какъв характер е гражданския договор, ако е очевидно, че е с краткотрайно действие няма как. Иначе принципно никъде не е указано, че майката трябва да е наета на трудов договор, за да се включи в програмата.

5.По въпроса може ли да бъде нает човек, на чието име има регистрирана фирма. Тъй като лицата се регистрират като безработни, следва да докажат че фирмата не е действаща.

6.Нещо много важно момичета, относно служебната  бележка, която представят майките, чиито деца са на възраст между 2 и 3години. Първоначално следва да представите служебна бележка, след това всеки месец сте длъжни да представяте декларация, че работите, а не всеки месец да вадите нова служебна бележка.

7. При смяна на работодателя трябва да нямате прекъсване между двата договора, иначе няма никакъв проблем. Просто следва да уведомите АСП.

8.Относно необходимите документи, пак да кажа, ако имате роднинска или съпружеска връзка можете да попълните декларация, че няма да представяте здравна книжка и свидетелство за съдимост. Другите документи са задължителни.


Останаха някои въпроси, които трябва да се проверяват допълнително, в момента, в кйто имам отговор ще ви пиша.

Моля ви, ако имате нужда от разяснения по въпросите, които съм описала или ако имате други въпроси питайте  Hug


# 112
  • Мнения: 4 181
Последно- бабата пенсионерка не е роднина, медицинско ли трябва да вадим или здравна книжка? Регистрация в Бюрото по труда, свидетелство за съдимост, друго?
И медицинско и здравна книжка, това са различни неща. Медицинско се изисква при всяко започване на работа, а здравната книжка е допълнително изискване, тъй като се работи с деца.  Peace
Трябва и удостоверение от психодиспансер.

# 113
  • Мнения: 4 181
Rolling EyesЗдравейте момичета!
И аз имам един въпрос - Детето ми е на 2г и 1 м и съм в платена отпуска до 4 02,2009г.Ще мога ли още от сега да се възползвам от програмата "В подкрепа на майчинството с бавачка - баба или ще трябва да изчакам да ми свърши отпуската за 4години която не съм вземала по рано?
Бавачката дефакто е майка ми, която е пенсионер.  newsm78
Искаш да кажеш да ти свърши платената отпуска, която е за минали години натрупана така ли?
По принцип докато си отпуска можеш да подготвиш документите, а иначе трябва да се разбереш с работодателя дали да си прекратяваш отпуска предварително или не. Peace

# 114
  • Мнения: 4 181
Обадихме се по тел. и в БТ "Средец" и ни обясниха, че документите за бабата могат да се подадат и утре (24.10.2008). Те са:
1. Лична карта
2. Разпореждането от НОИ
3. Трудова книжка
4. Диплом за завършено образование


Това с трудовата книжка и дипломата ще е много трудно баба ми да ги изрови, особено дипломата  newsm78

Не знам защо усложняват само нещата с тази регистрация в БТ .. Сакън ако не минава всичко от там  ooooh!

Колкото повече чета темата, толкова повече се отказвам да се занимавам с тази програма.. Особено ако ще се реализира след нова година..  Rolling Eyes
Duhi_puhi уверявам те, че никой не иска да усложнява нещата нарочно. Просто при регистрация в БТ това са изискванията. Не може всичко, което действа като изисквания да се променя заради една програма все пак. В крайна сметка тук се сключва и трудов договор и е нормално да се изисква и трудова книжка. Съжалявам, че някои от документите създават затруднения, но опитайте се да разберете и хората от другата страна. Те си имат задължения, а в случая се разходват и бюджетни средства и следва все пак нещата да са изрядни.
Още като работихме по създаването на програмата това което успяхме да направим е да не изискват някои от документите, ако човека е роднина/съпруг.

# 115
  • Мнения: 4 181
Какво пуснаха до края на годината, че ми е трудно да се сетя newsm78
Пуснали са някакви средства и кой взел - взел, кой не, догодина. Тази седмица пратих зълва ми, която живее в Бургас, в Бюрото по труда да провери какво е нужно да се направи, за да може свекърва ми да гледа племенницата. Казали й, че нищо не знаят по въпроса. Ходила и до Дирекция "Социално подпомагане", от където й казали, че не знаят тази програма да е стартирала по-рано и със сигурност от 01.01.2009г.
Такаааа....оказва се, че при разпределението на средставата между Регионалните служби и съответните Бюра по труда ако за съответното Бюро по труда не стигнат средства или просто го елиминират, неговите служители казват точно това...ми не знаем нищо по въпроса, защото "им се карали" ако обяснят на хората, че няма средства!!! Това е положението! #2gunfire
Моля те по-спокойно. Бюрата по труда сами заявяват какви средства са им нужни, така че никой не ги елиминира. Програмата я има на техния сайт, на сайта на Агенция по заетостта, така че това че някой не чете, не го оправдава. Кажи на зълва си да иде да провери и ако й кажат че нищо не знаят, да им каже да си отворят собствената страница. Ако има проблеми пиши моля те, ако трябва ще говоря с АЗ да видят за какво става въпрос  Peace

# 116
  • Мнения: 4 181
Момичета, моля, ако някой е запознат, да ми помогне... Интересува ме дали непременно трябва да бъда назначена на пълен работен ден, за да мога да ползвам програмата за детегледачките... Rolling Eyes Искам да прехвърля грижата за детето на свекърва ми, а аз да започна работа. Договорът, който ми предлагат, е постоянен с изпитателен срок, но на непълен работен ден (4 часа).  Thinking Това означава ли, че няма да мога да се включа в програмата?
Зададох въпроса ти, но за съжаление нямам окончателен отговор. Принципно има проблем, защото работното време на детегледачката е фиксирано на 8ч и не може тя да бъде наета на 4 часа. Но аз лично изказах аргументи в полза на това, че следва да е разрешено, тъй като целта на програмата е да се подпомогнат майките да се включат активно в пазара на труда  и че 4 часовия договор може впоследствие да прерасне в договор на пълен работен ден. Ще трябва да се консултираме още по въпроса. като имам отговор ще пиша. А теб не искат да те назначат на пълен работен ден така ли? А след време ще минеш ли на 8 часа или не?

# 117
  • Мнения: 4 181
Здравейте! Четох програмата и имам следния въпрос - дъщеричката ми е на 1г и 8м, аз се връщам на работа от началото на ноември и ще подам документи за програмата, като детегледачка ще е майка ми , която е пенсионерка. Какво точно удостоверение трябва да ми издаде работодателя ми - че имам  право на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда  или че вече съм се върнала на работа?
Доколкото разбрах, от СП сключват договор с детегледачката - в него записва ли се работно време? Аз работя на смени и съответно майка ми ще гледа дъщеричката ми не от 8 до 5, а когато аз съм на смяна. Ако от СП решат да направят проверка делничен ден , когато аз почивам и си гледам сама детето, това проблем ли е ? /Нали за сметка на това майка ми е стояла с нея цяла нощ, докато аз съм била на работа!/ И още нещо - как стои въпросът, ако аз изляза болнични или ако реша догодина примерно лятото да си ползвам платения си отпуск, който е към 50 работни дни?
Ако бъда одобрена по програмата отсега ,  догодина февруари когато дъщеричката ми навърши 2 г  , трябва ли да подавам нови документи?

Това с работното време е проблем. Ти можеш да определиш работното време на майка ти в рамките на 8часа, но без нощен труд. Според мен, ако ти си вкъщи и гледаш детето по време в което си записала че майка ти я гледа, трябва задължително и тя да е вкъщи заедно с теб. Майка ти има платен отпуск по програмата в размер на 20 дни. КОгато ти ползваш 20 дни и тя ползва нейните, обаче с останалите ти дни, не знам как стои въпроса  newsm78
Ако бъдеш одобрена по програмата сега, когато навърши 2 години детето просто си представяш служебна бележка в АСП  Peace

# 118
  • Мнения: 60
Момичета, вече можете да подавате заявление за включване в програмата, ако искате да наемете пенсионер




В случай, че майката живее в един град, а бабата в друг, следва бабата да си направи временен адрес там където ще се гледа детето и да си подаде документи в Бюрото по труда по временния адрес.
Моят случай е обратен. Аз имам адрес в София исътветно работя в София, детето ще се гледа от бабата в провинцията. От АЗ ме посъветваха да си извадя "настоящ адрес" в провинцията, където ще се гледа детето и да подам документи там. Да, ама служебната ми бележка нали ще бъде от софийски работодател?

# 119
  • Мнения: 97
Здравейте!
Току що разговарях със служителка от община Красно село, която много ясно ми заяви, че министърката още не им е разпоредила да приемат документи, т.к. не било обнародвано в Държавен вестник.
Не знам какво повече да направя, за да ги подам тези документи newsm78, след като не всички още са информирани (или се правят, че не знаят).
От моя позната в соц. грижи в друг град, разбрах даже, че имат вече назначена пенсионерка по програмата. Защо в София ни баламосват Thinking!

Последна редакция: вт, 28 окт 2008, 10:45 от marvik.

Общи условия

Активация на акаунт