имате ли кредит?

  • 68 678
  • 679
  •   1
Отговори
# 615
  • София
  • Мнения: 4 322
Хайде, успокойте тона!
Да, анекс се прави и при промяна дата на падеж, погасителна сметка и т.н.
Тук се дискутира промяна в лихвения процент /най-вече при промяна в базата/. Това е регламентирано в ОУ и не е необходимо анекс към основния договор. Прави се нов погасителен план с цел кредитоискателят да е информиран за новата вноска, която е постоянна /до следваща промяна, ако се налага/ при анюитет и различна всеки месец при намаляващи вноски.
Не зная дали обяснявам ясно, но фиксирани вноски НЯМА.
Нека да не се сравняват 5-7 годишен кредит с 25-35 такъв!

# 616
  • Мнения: 683
Хайде, успокойте тона!
Да, анекс се прави и при промяна дата на падеж, погасителна сметка и т.н.
Тук се дискутира промяна в лихвения процент /най-вече при промяна в базата/. Това е регламентирано в ОУ и не е необходимо анекс към основния договор. Прави се нов погасителен план с цел кредитоискателят да е информиран за новата вноска, която е постоянна /до следваща промяна, ако се налага/ при анюитет и различна всеки месец при намаляващи вноски.
Не зная дали обяснявам ясно, но фиксирани вноски НЯМА.
Нека да не се сравняват 5-7 годишен кредит с 25-35 такъв!

Ми аз не правя подобни сравнения, въобще не говоря за 25-30г., а за 15, ама кой да чете...  Hug А и КОТЕ се опитва да ме убеди, че едва ли не могат да ми променят съотношението лихва-главница, без да ме уведомят и без да подписвам анекс, а това въобще не е така! Аз не твърдя, че трябва анекс, за да ти повишат лихвата, а че трябва анекс при промяна на съотношението лихва-главница, което е нещо съвсем различно. Peace

Последна редакция: сб, 07 фев 2009, 14:44 от mama_na_vale

# 617
  • София
  • Мнения: 4 322
Такаааа, последно включване в тази тема.
Много добре прочетох, че имаш приключен 5-годишен кредит, а сегашният ти е по-дългосрочен /такива се явяват всички НАД 10 години/. Аз пиша как са принципните положения, а не конкретно по твоя случай, защото ако си прочела предишно мое мнение "За конкретния случай не мога да говоря, защото липсва много информация". . И ако не си разбрала да повторя - 25-30 години беше написано условно за всички дългосрочни кредити, какъвто се явява и твоят 15-годишен кредит.
Последното ти твърдение няма да коментирам за да не се хванеш пак за запетайката. Ще попитам само - ако ти се повиши лихвеният процент по кредита какво се случва със съотношението лихва-главница?  Sunglasses

# 618
  • Мнения: 683
Такаааа, последно включване в тази тема.
Много добре прочетох, че имаш приключен 5-годишен кредит, а сегашният ти е по-дългосрочен /такива се явяват всички НАД 10 години/. Аз пиша как са принципните положения, а не конкретно по твоя случай, защото ако си прочела предишно мое мнение "За конкретния случай не мога да говоря, защото липсва много информация". . И ако не си разбрала да повторя - 25-30 години беше написано условно за всички дългосрочни кредити, какъвто се явява и твоят 15-годишен кредит.
Последното ти твърдение няма да коментирам за да не се хванеш пак за запетайката. Ще попитам само - ако ти се повиши лихвеният процент по кредита какво се случва със съотношението лихва-главница?  Sunglasses

Логично е при растеж на лихвата съотношението да се промени, но това е нещо различно от варианта да ти променят САМО съотношението лихва-главница, ей така, без да увеличат лихвата, нали?  Laughing Но не мисля, че лихвите има вече накъде да растат, така че въобще не се притеснявам, че ще ми увеличат лихвата, напротив, смятам, че след време тенденцията ще е надолу със сигурност. Така беше и с първия ми кредит, когато го изтеглих беше с една от най-високите лихви и само за една година след това лихвите паднаха наполовина.
И стига с тоя песимизъм, аз лично гледам на нещата така - имала съм възможност СЕГА да взема парите и ги взимам, след 3 месеца, ситуацията за нас ще е друга и може да не можем да изтеглим толкова пари, така че важното е да не се изпуска момента.  Peace

# 619
  • Мнения: 46 641
...
Не зная дали обяснявам ясно, но фиксирани вноски НЯМА.
Нека да не се сравняват 5-7 годишен кредит с 25-35 такъв!

Има, но за определен период.
Колежката ми е с 25 годишен, теглен 2004 г., с 5 г. фиксирана лихва. Дори сега, когато всички банки вдигнаха %-те, нейния си е същия, друг е въпросът доколко е на сметка, защото е 9% ние теглихме по същото време на 12.75% и за 1 г. падна на 8.75%, после рефинансирахме към друга банка и плащахме до сега на 6.55%, от този месец е 7.55%, както и да го смятам, тези с фиксираните са прецакани ...

# 620
  • София
  • Мнения: 4 094
Преди време бях се изненадала,че у нас фиксирани лихви няма. Тези, които са фиксирани , са такива при определени условия. При промяна на ОЛП( или БЛП-не помня, но май ОЛП беше) с повече от 2%, "фиксираната" лихва се променя. В един друг форум четох, как един мъж се оплаква от Булбанк, че му променили фиксираната лихва, и там му обясниха,че не си е чел добре общите условия. Оказва се, че не само у нас, но и в Европа е такава практиката. В УСА е съвсем различно.

# 621
  • Мнения: 5 178
Мама на Вале, ти представяш ли си какво включва твоя анюитет ?
и как могат да ти качат лихвата без да ти вдигнат вноската, за сметка на погасяването..
За анекса са ти казали други майки, че не е задължително да подписваш.. банката си има правото да си променя лихвата при определени условия, ако те настъпят подписала или не .. новата лихва влиза в сила
Относно Булбанк, да смениха лихвообразуването.. като сложиха 1% рискова премия над Софибор/ Еурибор за физ. лица и 1,5% за фирми.. Чакам официален отговор, коя клауза от договора им дава право да променят основата на лихвообразуването

# 622
  • Мнения: 79
Здравейте момичета!
Случайно/или не съвсем/ попадам в тази темичка.Имаме ипотечен кредит към Пощенска банка от 2005г. Страшно съм разочарована от тях и решихме да теглим потребителски кредит от друга банка за да погасим ипотечния.В настоящия момент нямаме много голям избор и се спряхме на Експресбанк.Снощи подписахме договора.Днес като рових из нета попаднах на какви ли не мнения.Молбата ми е ако има някой от вас клиент на тази банка  да си каже мнението.Сбъркахме ли?Благодаря ви предварително Hug.
Забравих да допълня,че работя в държавна институция и банката към нас има преференциални условия.Снощи много мило ни обясняваха,че тенденциите били по-скоро към спадане на лихвения % и т.н. и т.н. ама аз много вяра на банки нямам Naughty.

# 623
  • Мнения: 54
Здравейте момичета!
Случайно/или не съвсем/ попадам в тази темичка.Имаме ипотечен кредит към Пощенска банка от 2005г. Страшно съм разочарована от тях и решихме да теглим потребителски кредит от друга банка за да погасим ипотечния.В настоящия момент нямаме много голям избор и се спряхме на Експресбанк.Снощи подписахме договора.Днес като рових из нета попаднах на какви ли не мнения.Молбата ми е ако има някой от вас клиент на тази банка  да си каже мнението.Сбъркахме ли?Благодаря ви предварително Hug.
Забравих да допълня,че работя в държавна институция и банката към нас има преференциални условия.Снощи много мило ни обясняваха,че тенденциите били по-скоро към спадане на лихвения % и т.н. и т.н. ама аз много вяра на банки нямам Naughty.
И ние имаме ипотечен кредит към Пощенска банка от миналата година.Но това за нас е трето рефинансиране на този кредит.Първият беше в ДСК -ужасно прецакване ,после Прокредит,но сега като че ли са по -коректни от всички останали банки.Доволна съм,защото много от останалите банки съветват клиентите си да теглят кредит в друга валута( както май е по-изгодно за банката) ,а за покачването на лихвата да не говорим.

# 624
  • Мнения: 627
Момичета, да ви питам, някой знае ли как се определя БЛП на банка Алианц. В договора ни пише - с решение на Управителния съвет на банката. Ама тия решения никъде не ги публикуват, пълна мистерия...

# 625
  • Мнения: 13
До сега никога не съм взимал и се надявам и да не ми потрябва, но скоро ще се прави покупка за жилище и силно се надявам да минем пак без кредит но ще видим какво ще стане  Thinking

# 626
Момичета, може ли да ви помоля и аз за съвет?  Praynig
Моето положение е почти същото като това при Джей и ми е необходимо някой да ми помогне с напътствия от своя личен опит или компетентно мнение, относно ипотечните кредити към момента. И ние с моят мъж сме изпаднали в една безизходица, от която търсим някакъв успешен изход. Вече втора година живеем по квартири и тази година, до края на май месец ни предстои да сменим и сегашната. Тук по Черноморието ( където сме в момента ), наемите варират от 400 лв. нагоре и не знам, не е ли по - добре всеки месец тези пари вместо да ги даваме на някой непознат за наем, да ги използваме за вноска ежемесeчно по един ипотечен кредит, така поне ще ги инвестираме за нас си. Знам, че никак няма да ни е лесно, тъй като и ние се издържаме с една заплата, аз съм все още студентка, така че главно сезонната лятна работа ще ми помогне да взимам участие и аз с някакви приходи. Притиснати от обстоятелствата, тези пари така или иначе ще трябва да ги даваме за наем, за квартирата.
Та питането ми към вас е, дали на този етап си заслужава да поемем един такъв риск, ако банката склони да ни отпусне кредит и имате ли препоръка към някоя определена? Не съм наясно със сегашната им политика и това, до колко тази криза би повлияла пагубно и на нас при една такава евентуална стъпка?  newsm78 Наистина съм много объркана и притеснена, не ни е цел да купуваме някакъв голям или луксозен апартамент, искаме нещо малко, като студио, просто пригодено да живеем нормално за нас, двамата. След години когато завърша обучението си, предполагам че тук винаги един такъв имот може да се продаде, в случай че откажем да се установим за постоянно, както и да го пуснем под наем.
Много ще се радвам да чуя различни гледни точки от ваша страна, искрено ще съм ви признателна, вярвайте ми!  Praynig Hug

Последна редакция: пт, 27 фев 2009, 01:26 от Tera75

# 627
  • Мнения: 79
Tera75, инвестицията поне според мен си заслужава.Ние точно така направихме, но преди 4 години.Проблемът в момента е, че много малко банки отпускат кредити.Нищо друго не ви остава освен да пообиколите и да разпитата за условията, които предлагат.Аз навремето така се спрях на пощенска, но после се разочаровах от тях.То банка хубава няма де  Joy Всички искат после да им връщаш парите Laughing
Успех, каквото и да решите Hug

# 628
dakra, благодаря ти за окуражителния пост.   bouquet
То е ясно, че хубава банка няма. Като такава може да се определи само онази, която не си иска парите обратно.  hahaha Joy За сега по слух, повечето препоръки, като че ли клонят все към ОББ, но си напълно права, че нищо не ни пречи да пообиколим и разпитаме за условията и по другите банки, което и със сигурност ще направим.  Crazy Просто имам нужда да чуя вашите ипотечни заеми към кои банки са конкретно и дали сте доволни от тях към момента. Дали изобщо някой се навива в сегашно време да прави покупка на имот или аз съм единствената луда, която си го мисли при тази възникнала криза?!
Още веднъж, сърдечно ти благодаря за отговора, дано и други се включат да ми дадат кураж!  Hug Hug Hug

# 629
  • Мнения: 852
Момичета, може ли да ви помоля и аз за съвет?  Praynig
Моето положение е почти същото като това при Джей и ми е необходимо някой да ми помогне с напътствия от своя личен опит или компетентно мнение, относно ипотечните кредити към момента. И ние с моят мъж сме изпаднали в една безизходица, от която търсим някакъв успешен изход. Вече втора година живеем по квартири и тази година, до края на май месец ни предстои да сменим и сегашната. Тук по Черноморието ( където сме в момента ), наемите варират от 400 лв. нагоре и не знам, не е ли по - добре всеки месец тези пари вместо да ги даваме на някой непознат за наем, да ги използваме за вноска ежемесeчно по един ипотечен кредит, така поне ще ги инвестираме за нас си. Знам, че никак няма да ни е лесно, тъй като и ние се издържаме с една заплата, аз съм все още студентка, така че главно сезонната лятна работа ще ми помогне да взимам участие и аз с някакви приходи. Притиснати от обстоятелствата, тези пари така или иначе ще трябва да ги даваме за наем, за квартирата.
Та питането ми към вас е, дали на този етап си заслужава да поемем един такъв риск, ако банката склони да ни отпусне кредит и имате ли препоръка към някоя определена? Не съм наясно със сегашната им политика и това, до колко тази криза би повлияла пагубно и на нас при една такава евентуална стъпка?  newsm78 Наистина съм много объркана и притеснена, не ни е цел да купуваме някакъв голям или луксозен апартамент, искаме нещо малко, като студио, просто пригодено да живеем нормално за нас, двамата. След години когато завърша обучението си, предполагам че тук винаги един такъв имот може да се продаде, в случай че откажем да се установим за постоянно, както и да го пуснем под наем.
Много ще се радвам да чуя различни гледни точки от ваша страна, искрено ще съм ви признателна, вярвайте ми!  Praynig Hug



 Tera75  при нас положението е същото,с тази резлика,че идвамата работим.Също търсим да закупим жилище,защото ми писна с тези наеми.Днес дори чакам една мацка от Кредитланд да дойде за да се консултирам с нея.Интересуваме на този етап има ли варянт някоя банка да ни отпусне заем при положение че ни осигуряват на малко пари и че уж сме в криза.
След консултацията днес ще пиша пак за да споделя как е минало.
А на всички пожелавам успех с кредитите и банките.

Общи условия

Активация на акаунт