бихте ли кръстили детето си.....

  • 11 337
  • 222
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 1 820
И Електра на дядо Ламби.
Класика. Peace

 newsm10 не се бях сетила,но ми хареса!Ей,добре че нямаме такива ''светила''в рода,а и не сме притенциозни  Thinking
Иначе Калоян ми харесва,не знам как обаче ще звучи Пресиан в умален вид-Преско  ooooh!Смях направо! #Crazy

Ако питаш мен и буквата не взимай!Че наистина стана смях.Не роден Петко.... а децата понякога са жестоки,можеш да си сигурна:blush:

# 196
А дали е нужно да има умаително на всяко име.
Аз мисля,че има имена,които са много по- красиви и благозвучни без да се умаляват.... Peace
А межждр. аз не разбрах да е настанал смях по повод някое име-просто коментирахме.
Имаше хора ,които се изказаха,че харесват името Стойко.

Последна редакция: вт, 04 ное 2008, 22:19 от ЛОЛО

# 197
  • София
  • Мнения: 2 840
E, кво му е на Гея? Гръцката богиня на Земята...или самата Земя беше. Нещо такова, митично е Simple Smile
Е, хайде сега, то ако всичко, дето го има в разните митологии, звучи приемливо като име днес, би трябвало да ви изглежда логично и някой да се казва Зевс, Юпитер, Плутон, Хадес, Горгона, Марс и т.п.

# 198
  • Мнения: 6 997
E, чак Хадес  Mr. Green
Атанас идва от гръцката митология също.
Аз казах кое друго ми се струва приемливо - Деметра.
Mарс в съвременния вариант е Марко - Марс=>Маркус=>Марко
Диана - също е богиня.
Виж, Горгона направо ми легна на сърце. Даже с две имена - Горгона Медуза Христова. Мамина златна  Sunglasses  Mr. Green

Но аз не съм критерий - ако мъжът ми не беше поставил под запор подобни имена, евентуалната ни щерка щеше да се казва Еовин
(което е почти съизмеримо с Кикаха в нечии очи, най-вероятно)  Flutter

# 199
  • Мнения: 1 517
Само да вметна, че всъщност мъжът ходи да запише детето докато майката е в родилния дом. Така че в крайна сметка би могъл да го запише както той реши, независимо от мнението на майката. Незнам, току що ми хрумна това.

Тц - аз сама си ги записвах в родилното с акт за брак. Майките без брак представяха лична карта (или паспорт по-преди) на бащата.
А традициите: както казва Пасинет, да правиш нещо само защото някой си го прави така от амнайсет години, но да не влагаш смисъл и глупаво. Пък и повечето традиции тръгват от някаква мода. Имаше традиция преди фамилията на детето да е името на дядото. И затова ние с брат ми бяхме Георгиеви, а нашите - Савови. Тъпо. Но като се замисля има логика, имайки предвид какъв е смисъла на имената в българския. те изразяват някаква принадлежност, чие детет си. и понеже мъжката страна е доминант, чрез името показваш принадлежност на бащата и на неговия баща.
Не знам кое е по-правилно, но ние и децата ни сме с една фамилия.

Колкото до подмятанията на Лабрадор: бях свидететл как бащата заплаши майката, че няма да я прибере от родилния, ако не запише детето Димитричка - на свекървата. Жената не харесваше името, иначе нямаше нищо против да подновят свекървата, но искаше да е Димитрина поне. Нооо...таткото бепше железен. И жената пука, рева и си записа детето Димитричка.

Забелязла съм една нова "традиция" напоследък - връщане точно  към тези старинни имена. Но някои си кръщават децата така не защото им харесва името, а защото е модерно.

Последна редакция: ср, 05 ное 2008, 12:45 от ДелтОв(И)ца

# 200
  • Мнения: 5 710

Сякаш с момичешките имена по-лесно се върнаха някои по-стари имена - Ния е много модерно.
Аз харесвам Стойко. Да, звучи селско, но пък ако дядото си заслужава какъв е проблема?
Общественото мнение " Ауу, къв си селянин бе, Стойчо".
Харесвам Еньо. Даже си мислих, ако имам момче да се казва Еннио, щото в Италия има такова име Еннио.
А на италиански Еньо така или иначе не мога да го запиша. Прави хубав мост България-Италия това име.

# 201
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Цитат на: ДелтОв(И)ца l
Колкото до подмятанията на Лабрадор: бях свидететл как бащата заплаши майката, че няма да я прибере от родилния, ако не запише детето Димитричка - на свекървата. Жената не харесваше името, иначе нямаше нищо против да подновят свекървата, но искаше да е Димитрина поне. Нооо...таткото бепше железен. И жената пука, рева и си записа детето Димитричка.

А това май е единственото, което бие по простотия деленето от страна на баби и дядовци. Малеее, на мястото на тази жена си вземам детето и беж да ме няма. Че тоз ако за едното име е решен да остави жена си и бебето си на произвола, аз теманета ли ще му правя бе? УжасТ #Crazy Не знам колко закъсала трябва да съм, че да преглътна подобно отношение Sick

# 202
И аз в началото казах,че съм чувала за подобни изпълнения  -и затова констатирах,че такава драма не може да се случи в семейство на интелектуалци....ама вие НЕ та НЕ   Crossing Arms

# 203
  • София
  • Мнения: 2 840
Не знам колко закъсала трябва да съм, че да преглътна подобно отношение Sick
Е, то не е ясно колко закъсала трябва да е една жена, че изобщо да роди от такъв мъж, ама нейсе Crazy

# 204
  • Мнения: 2 229
Не знам колко закъсала трябва да съм, че да преглътна подобно отношение Sick
Е, то не е ясно колко закъсала трябва да е една жена, че изобщо да роди от такъв мъж, ама нейсе Crazy

Ужас!
Значи преди всякакви бебета - дъъълъг разговор, относно имената, и ако има такива изпълнения - у лево! Sick

# 205
  • България
  • Мнения: 457
Не,не бих.
Но бих взела първите букви

# 206
  • Мнения: 0
Оставете тези измислици от баба на внуче. Разбира се, че е важно и името. Аз цял живот се гордея с оригиналното си име. Казвам се Янита. Баба ми се казваше Янка, но нашите не са искали това име. Помислете как ще звучи името. Все пак живеем в съвременен свят.

Цитат
ostavete tezi izmislici ot baba na vnu4e.razbira se 4e e vajno i imeto.az cql jivot se gordeq s originalnoto si ime.kazvam se Янита.baba mi se kazva6e Янка,no na6ite ne sa iskali tova ime.pomislete kak 6te zvu4i imeto.vse pak jiveem v syvremenen svqt.



-----------------------------------
Моля, пишете на кирилица!

Последна редакция: пн, 10 ное 2008, 02:13 от Mamma

# 207
Поларис ,защо пишеш на латиница,след като имаш кирилица newsm78

# 208
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711


Съгласна съм.Моята майка се казва Райна.Не мисля че в днешно време е подходящо това име.Рая или Рени звучи доста по -добре , и пак ще уважа майка ми

# 209
  • Мнения: 516
Не не бих категорична съм! Стилян, Станимир....... може само буквичката.

Общи условия

Активация на акаунт