Коледа и Нова година - сладки изкушения !

  • 312 762
  • 2 129
  •   1
Отговори
# 705
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
писанката ,като извадиш АКК от фурната,го заливаш веднага с 5 с.л.ром,коняк/аз заливах с коняк/,престоява така както е в тенджерата 30 тина минутки/аз 20/ и га вадиш на решетката от фурната ако нямаш друга,махаш хартията и пак на решетката до ПЪЛНОТО му истиване/отнема 1,2,часа на терасата/при мен/....после постлах тенджерата с фолио за свежо съхранение сложих го и завих хубаво отгоре с фолиото,захлупих с капака и на терасата.Поя го на 3-4 дни Wink
Бетина ,печеш без вентилатор на 150 градуса,аз лично отначало първите 40 мин.пекох на вентилатор,но Диди ми каза,да го изключа,че някой е споменал,че така изсъхвал,и аз чинно и се подчиних Joy.....така,че на 150 гр.без вентилатори разни   Wink само горен и дален реотан,на втора позиция от долу на горе на скарата Wink

# 706
  • Мнения: 1 122
etomira сега погледнах моя- твърд е. Съхранявам го на терасата. Поливам го в четвъртък и неделя с 2 с.л. ром и 2 с.л. портокалов сок.

pisankata betina33 аз го пекох на 150* 3,5 часа. Мисля че добре се опече. Без вентилатор. Като го извадих го надупчих и го полях с ром, както си беше в тенджерата и след 30 мин. го извадих на решетката. Поне така прочетох от рецептата.

# 707
  • Мнения: 1 122
Ха, писала съм едновременно с danidji.

# 708
  • Мнения: 229
Гласувах за тортаците.
И аз събирам продуктите за АКК голямо предизвикателсво е,но мисля да го направя по късно за прясна консумация ,че у нас много е топло ,а пък на терасата още повече.Толкова сладки и щолен и меденки иска ми се всички да пробвам.
Успех н а всички правещи!

# 709
  • Мнения: 1 440
Хайде и аз за тортената Peace Много са ми на сърце момичетата там Hug

arte_mida47, дай го на нашата тераса - тук е студено (в Славейков сме) и сме на диета Joy Така че няма страшно Hug

# 710
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
В събота се каним да правим медена къщичка и се чудя колко дози тесто трябва да сътворя????

Миналата година правих 1/2 доза и ,и остана даже за малко меденки Wink

stasi76, гледам сме с еднакакъв режим на поливане и даже с еднакви пропорции ром+сок  Mr. Green

# 711
  • София
  • Мнения: 1 907
etomira сега погледнах моя- твърд е. Съхранявам го на терасата. Поливам го в четвъртък и неделя с 2 с.л. ром и 2 с.л. портокалов сок.

Ужас  smile3511 smile3511 А моят е напоен. Какво да правя???????????

# 712
  • Мнения: 1 313
Искам да ви попитам медените къщички и елхички хапвате ли ги или са само за украса? Аз искам да направя елхичка, но формичките ми за нея пристигат на 19 дек. от щатите и не знам дали ще успея... най-много за нова година да остане Grinning

В събота искам да правя ваниловите кравайчета, но още нямам нишесте. Дано намеря Simple Smile

# 713
  • Мнения: 3 770
etomira , не изпадай в паника !  Peace Не е станало нещо кой знае какво ! Не го поливай няколко дена и след това го обърни от другата страна.Аз също поя моя с малко повече лъжици ром и сок и то на 3 дена.Последния път писах, че го обърнах и отдолу беше хубаво напоен за моя изненада.Сега ще го рътя на 2 седмици и ще поливам точно.Просто остави твоя да се засуши малко , виж го примерно след 5-6 дена.Споко , нищо му няма !  Peace

MamaChrisi
, мисля да правя щолена по твоята рецепта.Не съм много сигурна за бадемовия марципан.Четох , че в оригиналната рецепта няма такова нещо , но пък разновидностите са над 150 , така че ще реша най-накрая !
  Wink

# 714
  • Мнения: 123
Сега боцнах клечката и на връхчето само остана смес, значи не се е изпекъл отдолу. Ще го оставя още малко на двата реотана и ще го пусна само на долния, за да не го изгоря иначе. Беше се надигнал почти до хартията и се радвам като дете  Laughing( упссс да не казвам силна дума, за да не се развали в последния момент Sad ).
Като го извадя, ако става за нещо, ще го снимам, да се похваля  Grinning

Уххх сега го извадих и забих клечици, и нищо не излиза по тях, но отстрани направи си е суров  Sad. А отгоре не е като ваште, а някакси се е напукал  Sad.....ухх май няма нищо да стане с тая скапана фурна  Cry. Оставям го още да се пече, пък каквото стане.

Мами вашите сладкиши, като ги извадихте от фурната, меки ли бяха? Моя е ужасно мек, готов е, напоих го с ром, но просто незнам как ще го махна от хартията и тенджерата  newsm78.

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 17:37 от pisankata

# 715
  • Мнения: 214
Мили мами ,а ето и едно питие.Рецептата съм я взела от едно списание и приятно ме впечатли.
                                                       CLOEGG OT DANIA
Продукти за 12 души:
3 литра червено вино,100гр.пудра захар,сока и кората на 1 лимон,сока и кората на 1 портокал,200гр.стафиди,10гр.зърна кардамон,30зърна карамфил,2 пръчки канела,2 дафинови листа,125мл вода,ром,филирани бадеми.
Начин на приготвяне: Една седмица преди да приготвите виното,поставете стафидите в буркан и ги залейте с ром,така че да се покрият.Затворете с капачка с винт и оставете в хладилника.В деня преди празника,в тенджера с дебело дъно загрейте 500 мл от виното с всичките подправки,захарта и добре измитите цитрусови кори,нарязани на ивици.Добавете водата,похлупете и оставете на огъня 20 минути,но без да завира.Свалете от огъня и оставете да престои едно денонощие.На празника прехвърлете ароматизираното вино в голяма тенджера.Сипете и останалото вино и загрейте до 80 градуса.Оставете виното да се топли на тази температура.Прибавете стафидите и филираните бадеми.Разбъркайте преди сервиране!
Наздраве!

# 716
  • Мнения: 1 440
MamaChrisi, ето нещо, на което попаднах тези дни...ако може да ни е някак полезно за пайчетата Wink

shortcrust pastry

# 717
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Vesi_127, колко време издържат маслените орехови бисквити, за да знам кога да ги започвам?

Не съм влизала в темата и изобщо във форума от няколко дни и чак сега видях въпроса ти. За съжаление обаче не мога да ти отговоря, защото при нас не са се задържали повече от 3-4 дни.  Grinning Мисля, че най-много 4-5 дни преди празника е достатъчно е да ги направиш, те още на втория, третия ден омекват, не е нужно като меденките да се чакат 2 седмици. Успех и дано ви харесат.  Peace

# 718
  • Мнения: 2 142
emy_emy, понеже правя всяка година маслени бисквити- те не издържат дълго. Както ти е казала vesi_127 няколко дни преди празника. Вече направени може да се съхранят по-дълго в хладилника.
Хитринка, която аз ползвам е, че си правя тестото, когато имам повече време и го замразявам във фризера. Правя сладките непосредствено ден-два преди Коледа, зависи с какво време разполагам. Peace
Доколкото зная, направените сладки могат да се замразят добре опаковани в найлонови пликчета и не променяли вкуса си, но не съм го пробвала. Може да опитам с няколко сладки тази година, та да знам за догодина Thinking

# 719
Нещо и Джемма я няма.... Аз имах питане за едни формички, които беше показала. Дали някой друг не може да каже нещо за тях?

А Щолето мисля съботно-неделно да го почвам. Марципа продават в Метро.Аз от там си купих, класиран е при подправките  има и сладкарски боички и тези готовите цветни гелчета на фирма Schwartau.

Арлина, зависи как ги съхраняваш, къщичката и елхичката.Обикновено се правят само за красота. Нишесте има във всички големи вериги, царевично със сигурност.

Общи условия

Активация на акаунт