Занималнята-за или против

  • 5 497
  • 74
  •   1
Отговори
# 30
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Госпожата в занималнята ни е прелестна.  bouquet Hug
И не е вярно,че се ограничават до даденото за домашно.В следобедния блок освен игрите,английския,танците и балета,имат и забавна математика.Решават от сборници,правят диктовки.Детето е доволно и спокойно.Вечер удома си играе,аз само преглеждам какво са правили през деня.Оказа се,че госпожата си върши чудесно работата и няма неразбрали. Peace И за сведение децата са 23,целият клас си върви заедно от сутринта до вечерта.
И кое точно не намираш полезно за тях? Ученето,колективните игри,рисуването...,кое точно?

# 31
  • Мнения: 24 467
Ами чети, обяснила съм подробно, изразявайки гледната си точка, без да държа някой тук да я възприема. Ясно ми е, че човек си защитава избора- човещинка е.  Laughing Като си харесвате вашият- добре, аз мотивирам моят и отговарям и на други въпроси, които ми бяха поставени.
Отговарям подробно на въпроса, пиша го за трети път, с мотиви. Визирам масовият случай, пак пиша за трети път, такъв, какъвто съм го видяла в не една занималня и за какъвто съм чула отново в не е една такава, както беше поставено "...какво да и какво не в занималнята...", не се пита "дали". Четете, четете.

# 32
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Не ти отговаряш за всички-всички занимални били такива,всички учители били такива.
Нито си ходила във всички училища,нито знаеш как организират ежедневието на дечицата.
Шапка им свалям на госпожите в нашата занималня.  bouquet
Твоите изказвания ги приемам като обида към тези всеотдайни хора,за които детето ми говори с голяма любов.

# 33
  • Мнения: 24 467
...-Занималните, които знам, са безсмислени във вида, в който съществуват и тяхната функция основно е да приберат децата за половин ден, тъй като родителите им са на работа, също визирам не само държавните. Твърдя със сигурност, че подготвях детето си по- добре у нас, обяснявайки в І клас и контролирайки, във втори от занималня, посещавана от куп деца. Ако ще ходи на занималня само да избута следобеда, а вечер ще се хващаме тепърва да учим- няма никакъв смисъл, нека следобеда си го "избута" у нас.

Това е "другото мнение", в случая- моето лично.


И други в този дух има, но ги пише в темата, да не повтарям отново, който иска- чете. Ако ми покажете къде съм писала точно "всички"- добре бих се извинила, не съм имала предвид "всички", но май не съм писала такова нещо.

Моля учтиво да не ми слагате думи в устата, които не съм казала /писала/ и особено когато съм писала точно обратното и съвсем добронамерено съветвам-  четете, четете. Ако не ви се чете- недейте, но не си измисляйте и не тълкувайте съдържание на текст, който не познавате.
Като искате- се обиждайте, като искате- недейте, лично аз не смятам, че съм засегнала когото и да било, само защото не споделям избора му. Дали ще се сърдите си е ваша работа, аз нямам нищо общо с това. Аз засягам ли се, когато някой не споделя моя? Определено не. Не ми е приятно да ми се приписва нещо, което не съм помисляла дори, но това е често срещано тук, свикнала съм. Готова съм да дискутирам. Не сме малки деца, нека не се държим като такива.


Та темата не беше кой е добрият избор- всеки си е направил някакъв и за него той си е най- добър по някакви причини, а позитивите и негативите. Ако беше само дали или за и против- определено нямаше да се включа, не би ми било интересно.

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 12:14 от Judy

# 34
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 398
И аз мисля като Фантичка.
В занималнята където Вики ходи след училище са точно 3 деца в групата му и всички са първи клас.
След като си свършат домашните, вярно ако времето е хубаво играят на вън ( но това не е нещо лощо) пишат диктовка, решават допълнително задачи, четат приказки (всеки си носи книга и чете). Аз виждам много голям напредък в моят син, наистина голям. Така, това е до 17ч. , аз го взимам в 18ч., в остнаналият един час ги намирам - да работят с пластелин, да рисуват, да играят домино, монополи.

# 35
  • Мнения: 2 441
Занималните според мен са безсмислени - Джуди го е обяснила, няма да се повтарям.
Избрала съм децата ми да не посещават занималня, като съм намерила начин да ги контролирам лично.

# 36
# 37
  • Мнения: 24 467
Хем ви се казва, че не четете, хем продължавате:  Laughing Май наистина ви е нужна занималня.
.... моят избор не са организираните по настоящем занимални, казах и защо и то от позицията на човек, който наистина има избор- и занималня имахме в училище, и баби на разположение, и пари за човек или частна занималня.
....

....Избрала съм децата ми да не посещават занималня, като съм намерила начин да ги контролирам лично.

Та статията няма нищо общо нито с поставения въпрос, нито с изразените по същия позиции.

# 38
  • Мнения: 2 401
Твърдо против, особено що се отнася до частна такава.  Сина ми смени три, писала съм вече за тях в други теми.  При третата, където се задържа най-дълго, класната ме извика и ми каза, че успеха му рязко се е влошил. Положението наистина беше станало плачевно само за месец и половина.  Справихме се в къщи. Личния ми опит показва, че частните занимални или отбиват номера (гледат на децата буквално като на такива, които няма кой да ги гледа), или са опасни за децата.  За държавните нямам впечатления.

Пп. Писах без да съм чела коментарите.  Прочитайки ги за пореден път виждам, че Джуди е писала вместо мен.

Последна редакция: чт, 27 ное 2008, 15:37 от минзухар

# 39
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Има Judy,ти твърдиш,че детето ти само се е оправяло,т.е само удома.

# 40
  • Мнения: 494
Занималните според мен са безсмислени - Джуди го е обяснила, няма да се повтарям.
Избрала съм децата ми да не посещават занималня, като съм намерила начин да ги контролирам лично.
 По принцип съм съгласна с Judy, а също и с теб. По всичко изглежда, че са безсмислени, да. Но има частни случаи, които налагат ходенето на занималня, както и занимални, които са наистина добри и резултатите за децата са добри, което ги прави "смислени", което, признавам си, ме учуди. В нашия случай, занималнята е много добър вариант. На сина ми му харесва там, подготвя се чудесно, има респект от възпитателя (мъж е, не знам дали има съществено значение, но така изглежда), като го и обича в същото време (късмет е това - знам! Simple Smile), в свободното време се забавлява с игри и занимания с другите деца (нещо, от което би бил лишен в къщи, особено през студените месеци), спокойна съм за него през деня, като цяло, за мен остава само да проверя вечер как се е справил с подготовката за следващия ден. На този етап не отчитам нито един негатив за сина си, въпреки, че нагласите и представите ми за занималнята напълно съвпадаха с тези на Judy. По ред причини, все пак, записахме сина ми на занималня и не съжалявам, но отчитам това като чист късмет. Simple Smile

# 41
  • Мнения: 24 467
 Laughing Наистина става вече забавно- не е нужно да се измислят неказани неща или да се правят несъществуващи асоциации. Така няма да станете по- прави.
Да се "справя само" едно дете не означава, че то е "само вкъщи"- "т.е." не се слага ей- така по лично виждане между нетъждествени неща. Ей, и два цитата дадох току- що и пак не е ясно. Нали все пак правите разлика между наистина различните неща. У нас си имам бавачка за малкото дете- т.е. винаги възрастен човек, който, обаче, не е ангажиран по никакъв начин с уроците на сина. Ако нямах бавачка съм посочила вариантите- е, няма да ги пиша за трети път поне тях, който прочел- прочел. Има и пети- родител вкъщи, но не съм го избрала. Айде де, четете или поне не коментирайти непрочетено и/или неразбрано. За малкия, ако не се намери читава занималня, според моите критерии- пак ще си наема жена или ще плащам на някоя от бабите, отново с условието- само да го прибира от училище, не да му виси над главата.
Статията е, освен това, поредното пожелание, което няма да се реализира. Поне не и по начина, по който народът си представя масово. Още при обсъжданията на сегашния вариант на ЗЗД /не "онзи" ЗЗД, а "този", който имам предвид- за тези, дето се сещат  Wink/ категорично бе отхвърлена идеята да се дефинира задължение за осигуряване престой на възрастен с дете до 10 годишната му възраст /предложението беше такова/- държавата няма как да го организира, обикновения масов човек, очевидно и от настоящата и от други теми- също.
Освен това разгледайте точно текста в статията- може да се тълкува и от дете: "Забранява се също децата до 12-годишна възраст да бъдат оставяни без надзор и грижа, ако с това се създава опасност за тяхното физическо, психическо и нравствено развитие.". Ако тълкуването е трудно- ще си потърси /детето/ помощ на възрастен, може и в занималнята.  Laughing


Та ако имате по темата- пишете, аз повече няма да се отклонявам от нея, освен ако някой отново не реши, че ще се самопровъзгласява за коментатор или говорител на друг /на мен/.

# 42
  • Мнения: 688
Аз да се включа в темата с едно свое мнение.
Не можем да обобщаваме за всички деца дали е добро или не е да посещават занималня. Всичко е строго индивидуално и трябва да се подхожда съобразно индивидуалността на детето.
Ето Judy , има прекрасно дете щом на тази възраст е успяло да се самоорганизира и да изгради отговорност към заниманията си. Само че не съм съгласна, че в един по-късен етап не може или е трудно да се изградят такива ценности като ред, организираност и самодисциплина. Не можем да чакаме от всички деца да са еднакво самостоятелни и отговорни, особено когато са малки, пък и някои си остават за цял живот безотговорни - въпрос на личност и характер.
А по повод занималните, като препатила от няколко такива (частни), мога да кажа само лошо за тях във вида в които са в момента.
В момента имам възможността да бъда до детето си в къщи и да го следя и помагам, но по принцип съм от работещите майки с натоварена и отговорна работа, на които работата не позволява да имат достатъчно свободно време за работа с децата си и въпреки това каквото и да ми струва винаги гледам да съм запозната с учебите постижения на дедето си и пропуските в познанията, ако има такива. Затова избирах варианта със занималните миналата година, като единствена алтернатива за мен, като вечер задължително се проверяват домашни, написани ли са разбрани ли са (не отнема много време). Да плащам толкова пари на някоя съмнително квалифицирана жена за индивидуално обучение ми се стори неразумно пък и някак асоциално, сама в къщи да се самоподготвя дъщеря ми нито иска, нито аз бих позволила.
Единственото нещо което не мога да измисля е как може да се контролират тези частни занимални, за да предлагат по-качествена услуга за парите които плащат родителите? То е ясно, че едни деца ще се справят по-добре, други по-зле с учението, но не може както казва Judy да са нагъчени в една стаичка и да стоят чинно и кротко толкова време, без да излязат навън дори, да плащаме толкова пари за отвратителна или недостатъчна храна и още куп други нередности и не на последно място - да нямаме дори избор на занимални и един вид сме принудени да търпим всичко това, за което и да си плащаме.

# 43
  • Мнения: 8 999
"За" - до края на втори клас. Дори може би само до края на първия срок на втори клас. После материалът става прекалено сложен, за да бъде усвоен всред 10-20 гълчащи гърла. Дори и да цари уникална дисциплина /нещо, което не видях нито в държавната, нито в частната занималня/, наличието на други хора в стаята е достатъчно, за да се разсейват децата. Грижата на учителките от занималните е да са написани и проверени всички домашни. А доколко е усвоена материята, как децата са разбрали теорията, никой не се интересува и не контролира. Дъщеря ми спори с мен, че госпожата по английски им е дала домашно да напишат по 10 пъти новите думи, но не трябвало да ги знаят наизуст /в смисъл, не им била казала да ги научат/. И детето прави точно това - преписва автоматично думите в тетрадката, докато му окапе ръчичката, но в главичката нищо не влиза. После аз съм лошата, че я карам отново да ги учи вкъщи.

# 44
  • София,
  • Мнения: 4 267
Ходила съм на занималня до 6 клас,бях един от отличниците на класа,културно масовик на училището и т.н  Mr. Green
 Такива като мен в занималнята имаше много,ходеха по собствено желание.
 Детето ми в момента е в целодневно училище и съм много доволна и по-важното на нея много и харесва.
 Имат си допълнително платен език,спорт,танци,балет,рисуване...
 Няколко пъти ми се наложи да я взема на обяд за да я отведа на лекар или зъболекар,голям пазарлък беше после да я върна пак вместо да се прибираме. ooooh!
Това все едно, че аз съм го писала  Joy само че аз до 7 клас и то, защото ми харесваше да съм с приятели, а не да стоя в къщи и баба ми и сестра ми да ме тормозят. Wink
И моят е на ЧАСТНА занималня, с език, това му беше желанието, има и спорт, а на танци си го водим ние. Имаше и други предложения, ама много ще му стане засега.  newsm78
И аз не го пуснах два дни на занималня и имаше големи пазарлъци. А сега ще има голямо Коледно тържество в работата на баща му за децата с Дядо Коледа и подаръци, обаче човека се притеснява, че е на училище и как щяло да стане  Joy

Общи условия

Активация на акаунт