Децата и праистрастеността към школада

  • 2 569
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 511
Големият ми син откри шоколада преди няколко седмици - преди това откаваше като го черпят с банбони(не обичал)!

Сега вече яде,набляга на пияните вишни - били с ракийка! Mr. Green
Не го ограничавам,пък и той непрекалява.

# 16
  • София
  • Мнения: 6 363
много са интересни две изказвания, които прочетох тук, в смисъл - "яде само боклуци, ама не се разболява".

защо си мислите, че яденето на небалансирана или боклучава храна дава като ефект незабавно или в близко разболяване от нещо?

ако такъв тип хранене стане траен навик, последствията за здравето обикновено идват доста по-късно, натрупват се и се проявяват по най-различен начин. нека се храни един човек само с шоколад и чипс години наред, пък после ще говорим за диабет, анемия, скорбут, язва, затлъстяване, сърдечно-съдови проблеми и прочие...

по темата на авторката - нямам личен опит засега, но вероятно бих преустановила даването на шоколад изцяло, за известно време.

# 17
  • Мнения: 8 999
И моите деца бяха пристрастени. Буквално имаше един период, в който закусваха, обядваха и вечеряха само шоколад. Примирих се с положението, защото, по-добре шоколад, отколкото нищо.
Е, мина им тази страст. Сега я се сетят веднъж седмично да си поискат, я не.

# 18
  • Мнения: 2 375
Моите деца също много обичат шоколад. Понякога си мисля, че прекаляват. Примерно отказват обяда и започват да претичват с лъжицата за шоколад. Сега сме на принципа "който не си изяжда яденето, не получава шоколад". До някаква степен помага. Rolling Eyes

# 19
  • Мнения: 2 448
За едно дете е много лесно да се пристрасти към каквато и да е любима храна. То си кара на естествени инстинкти - вкусно му е и го иска. То за нас възрастните не е ли така, толкова много неща правим, знаейки, че дори ни вредят, какво остава за децата. Така, че майката е тази, която трябва да го ограничи и да се опита да му предлага разнообразни и вкусни за него неща, за да не налита само на шоколад.
И аз съм противник на крайностите като пълно ограничаване, но ако виждам, че се получава проблем (крайна пристрастеност или напълняване) бих предприела мерки като направо не предлагам въпросното нещо.

# 20
  • Мнения: 19 302

Решението е - скриваш шоколада. На показ само полезни храни.
Не само скриваш, а въобще спираш да купуваш шоколад. Оставяй купа с други неща там, където детето играе. Казваш, че в магазина няма или измисли други правдоподобни опарвдания. С времето детето ще отвикне.
Ако имате любими герои, намери книжки или филмчета, където любимите й герои ядат други вкусотии и порстват или стават красиви, умни и т.н. в зависимост от какво се вълнува детето.
От личен опит мога да кажа, че свикването с дадена храна се възпитава от родителите или роднините около детето. Няма как едно дете да заобича бонбони или шоколад, ако никога не са му предлагани. А поне до 2,5 год. е напълно възможно да се ограничат.
Моята дъщеря е луда по бонбоните. Всичко стои скрито и получава по 3 дъвчащи бонбона вечер, ако много иска и то не от нас с баща й. Понякога съм давала и за награда по 1бонбон.

# 21
  • София
  • Мнения: 6 999
Само да кажа на любителите на ограниченията, че заради подобни забрани да ям шоколад и да си соля яденето, когато най-сетне се сдобих с възможност да ям шоколад в неограничени количества се тъпках около година основно с това... и разбрах, че не го обичам толкова.  Whistling
За съжаление към солта се привиква и след детство прекарано в забрани да соля, на пук на родителите ми започнах да пресолявам храната... а от това не се отвиква.

# 22
  • Мнения: 2 448
... и разбрах, че не го обичам толкова.  Whistling

А, то не се знае кой какво ще разбере. Аз още чакам този миг да не ми харесва шоколада.  Crazy
Но пък обичам безсолно, явно щото си падам по сладкото.  Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
..... Аз още чакам този миг да не ми харесва шоколада.  Crazy

Може би трябва да ядеш повече  newsm78

# 24
  • Мнения: 2 448
..... Аз още чакам този миг да не ми харесва шоколада.  Crazy

Може би трябва да ядеш повече  newsm78

Ами аз ям колкото ми се яде, на практика всеки ден, ама всеки път се убеждавам колко много ми допада.  Laughing А ако увелича количеството, рискувам да се сдобия с нов по голям задник.  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 19 302
Само да кажа на любителите на ограниченията, че заради подобни забрани да ям шоколад и да си соля яденето, когато най-сетне се сдобих с възможност да ям шоколад в неограничени количества се тъпках около година основно с това... и разбрах, че не го обичам толкова.  Whistling
За съжаление към солта се привиква и след детство прекарано в забрани да соля, на пук на родителите ми започнах да пресолявам храната... а от това не се отвиква.

Затова казах, че като не го вижда с времето ще спре да се сеща. Не да се забранява на детето, а майката да казва, че е забравила да купи или др.
Аз също съм против забраните.Като бях малка, майка ми беше решила, че съм твърде дебела и ми збрани да ям сладко. Резултатът беше, че ядях скришом. След това години наред и като голяма вече не можех да ям сладко пред нея.

# 26
Много ми хареса темата защото имам същия проблем с моето хлапе. Вече е на 2 години и може да яде шоколад по цял ден. Ограничила сам консумацията до 2 детски шоколада на ден. Но той не се отказва да си иска непрекъснато, дори се събужда през нощта. Може би препоръките ви да го спрем напълно са добри. Ще опитам. Криенето му не помогна.

# 27
  • Мнения: 118
И моето дете / 3 год. и 4 месеца/ много обича шоколад, дори напоследък иска само натурален. Купувам му, но гледам да не го изяжда целия. Понякога го залъгвам с други неща, за да има и "почивни" дни. не смятам , че му вреди, дори е за предпочитане пред вафли, пасти и т.н.

# 28
  • Мнения: 3 550
Забелязвам, че колкото повече му се дава ,толкова повече иска. Решението е в пълното ограничение за дълъг период. Не ми беше искал от 3-4 месеца, докато на рождения ден на дядо си не напипа едни шоколадови бонбони. Сега пак се е присетил и пак - дай, та дай.

# 29
  • Мнения: 2 907
И моята дъщеря ( на почти 3 години ) си иска само шоколад и като изяде парчето, което съм и дала, започва жесток плач и молене за още.
Така е от сутрин до вечер. Аз и давам по малко, но виждам, че това е култовата и храна  Wink

Общи условия

Активация на акаунт