КОЗУНАЦИ - вкусни, дъхави, разкошни! (Козуначена тема)

  • 281 716
  • 1 422
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 7 091
Момичета, невероятни сте   bouquet    bouquet    bouquet , тази година и аз съм със вас, миналата година правих чешкия козунак на Наталина и стана много хубав, сега искам да пробвам друга рецепта, но имам проблем със сухата мая. Как точно се работи с нея, чета в една рецепта че се слага направо към брашното, а в друга че задължително се размива в мляко? Кое от двете да направя, смятам да използвам мая на д-р Йоткер /ако има значение/? Четох, че със суха мая тестото втасва по-дълго - истина ли е това?
Предварително благодаря за отговорите ви.   bouquet

Аз ползвам ( вече) само суха мая. Абсолютно мога да кажа, че не втасва по-бавно тестото.
Когато я ползвам за питки ( и нямам време) и други неща я слагам направо в брашното. За козунаците обаче си я втасвам в мляко предварително.  Peace

# 241
  • Мнения: 122
Tandoori, благодаря ти за бързия отговор, сухата мая като живата ли я правиш - малко мляко, брашно, щипка захар и маята до гъстота на кексово тесто или само в мляко / и ако е само с мляко колко?/Извинявам се, че така подробно питам, но единствения ми опит със суха мая не стана и не искам пак да объркам нещо.

# 242
  • Мнения: 388
За козунаците обаче си я втасвам в мляко предварително.  Peace

можеш ли да споделиш как точно го правиш това?  Praynig Аз веднъж пробвах и...  ooooh! добре че все пак стана питката за ядене... и повече не съм пробвала суха мая да втасвам в млякото... само както си пише на опаковката - слагам я в брашното.

# 243
  • Мнения: 804
Напоследък всички обсъждате сухата мая,по добра ли е от живата за козунаци?Досега винаги съм ползвала само кубче и като гледам накъде духа вятъра,май ще пробвам сухата мая.И все пак какви са предимствата на сухата?

# 244
  • София
  • Мнения: 2 658
аз само когато правя традиционен козунак, държа да е прясна маята. Иначе си купувам суха и я чакам да направи хубава шупнала "шапка" в чаша топло мляко с една лъжица захар.

# 245
  • Мнения: 7 091
Tandoori, благодаря ти за бързия отговор, сухата мая като живата ли я правиш - малко мляко, брашно, щипка захар и маята до гъстота на кексово тесто или само в мляко / и ако е само с мляко колко?/Извинявам се, че така подробно питам, но единствения ми опит със суха мая не стана и не искам пак да объркам нещо.

Ами правя го като добавям 1/2 лъжичка захар ( махам от общото количество, което се иска в рецептата) в млякото, което като количество зависи от самата рецепта ( колкото пише, в толкова слагам). Самата мая размивам с пръсти, не с вилица, защото ми остава по дъното, покривам, оставям на топло и след 15 мин е готова шупнала.
Абсолютно изглежда като прясната на вид в този момент.
Както казах това въобще не е задължително обаче да се прави! Аз си правя всичко останало със суха направо.  Peace

# 246
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
petia_tag, чакам с нетърпение отчета ти за козунака с кафе и шоколад.  Party

# 247
  • Мнения: X
petia_tag, чакам с нетърпение отчета ти за козунака с кафе и шоколад.  Party

Да, да, аз също! Снощи се възторгнах от тази рецепта и със сигурност ще я пробвам!

# 248
  • Мнения: 90
Здравеите момичета.
Никога не съм правила козунак, но тая година смятам да опитам.
Незнам към коя рецепта да се насоча.
Препоръчайте ми някоя сполучлива рецепта.
И един въпрос- колко грама е живата мая в България?

# 249
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Здравеите момичета.
Никога не съм правила козунак, но тая година смятам да опитам.
Незнам към коя рецепта да се насоча.
Препоръчайте ми някоя сполучлива рецепта.
И един въпрос- колко грама е живата мая в България?

Маята е 42 гр.
За рецепта,те всичките дадени тук са изпробвани.Поразгледай ги и си избери някоя.

# 250
  • София
  • Мнения: 2 658
проключих с моята епопея. Голямо втасване, голямо нещо. Сега като нямаме парно и следобяд кухнята ни е хладна, та първото втасване беше 3 часа, а второто час и половина. Хареса ми, но май очаквах повече от вкуса(но пък и аз не обичам кифли със шоколад, например). Реших да добавя и бяла шоколадова глазура, защото ми изглеждаше много тъмно. Правих го в тортената ми форма, но следващия път ще го направя в по-малка, за да се надигне повече. Утре ще чакам отзиви и от родата и ще ви споделя. Разрез за сега не побликувам, защото не е много добре изстинал и шоколада е още течен, но нямаше кой да чака до утре.




# 251
  • Разград
  • Мнения: 3 110
petia_tag ,ама много хубаво изглежда козунакът ти Peace.Замислям се,ще взема пак да си почеша ръцете в следващите дни.Никога не съм правила козунак с шоколад,ще пробвам.

# 252
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Изглежда много добре, но сега като ме подсети май и аз като теб имам големи очаквания спрямо този козунак. Но също не обичам кифли с шоколад, та се зачудих дали ще се разочаровам.  Rolling Eyes Днес си купих вече шоколад за него, но може и детето да си го изпзпка накрая. Ще изчакам и отзивите утре и снимки на разреза и тогава ще реша дали да го правя.

# 253
  • София
  • Мнения: 1 341





Тази вечер реших да пробвам студеният козунак на Стаси, но забърках 1/2 доза.
Дали ще е проблем това, че яйцата ми бяха с 2 жълтъка.....(единият го отделих за намазването утре). Надявам се да не е проблем.

# 254
  • Мнения: 2 241
petia_tag, много добре изглежда козунакът ти, надявам се родата да го хареса. Hug  Не е много типичен на вкус, но е приятно разнообразие (аз, разбира се, ще правя и нашенски, този само за гъдел Mr. Green).

Най-после успях да преведа и рецептата и за Датския козунак (nela, извинявай за закъснението), не съм го пробвала, още от миналата година му бях хвърлила око и тази година няма да му простя Simple Smile, и той не е типичен, тестото е от друг вид като че ли, по-скоро маслено, но пак като разнообразие мисля да го включа в плановете си.

http://www.bbcgoodfood.com/recipes/3466/double-chocolate-easter-danish-

Датски козунак (двойно шоколадов)
(източник: BBC Good Food)

за тестото
175 мл. топло мляко
1 яйце
475 гр. бяло брашно
1 опаковка суха мая
50 гр. захар (много малко това, аз бих сложила повече)
250 гр. студено масло
щипка сол

за пълнежа
200 гр. филирани бадеми
50 гр. пудра захар
25 гр. какао
50 гр. меко масло
1 белтък
50 гр. натурален шоколад на малки парченца

за глазурата
1 жълтък
3 с.л. прясно мляко
малко кристална захар

за поръсване
50 гр. пудра захар
малко вода


Ако имате време, направете тестото един ден по-рано.
Разбийте в купа млякото с яйцето. Сложете в кухненския робот брашното, маята, захарта, маслото и солта и разбийте кратко (да стане на трохи с парченца масло). Разбъркайте с млякото и яйцето и омесете леко.
Разточете тестото на правоъгълник, прегънете го откъм късите страни така, че двата края да се срещнат в средата, след това още веднъж го прегънете през средата (тук превеждам буквално, после ще го осмислям). Разточете отново на правоъгълник и сгънете по същия начин. Повторете процедурата още веднъж (значи общо три пъти според мен), като междувременно набрашнявате работната повърхност.
Покрийте тестото с фолио и го оставете в хладилник за поне 4 часа (или за цяла нощ).
За пълнежа – смелете в робота 150 гр. от бадемите с пудрата захар и какаото. Добавете маслото и белтъка и разбийте на паста. Добавете и шоколада (не пише да е разтопен предварително) и оставете сместа настрани.
Извадете тестото, разделете го на 2 равни части и с едната част покрийте дъното на откопчаваща се форма с диаметър 23 см. Разпределете отгоре пълнежа, като оставите малко разстояние от ръба, покрийте го с другата половина от тестото. Оставете така да втасва на топло за 1 час.
Загрейте фурната на 180º. За глазурата - разбийте жълтъка с млякото и намажете повърхността. Поръсете с останалите бадеми и с малко захар и печете 40-50 минути до златисто.
Оставете да изстине един час. Разбъркайте пудрата захар с малко вода и поръсете повърхността с тази смес (на картинката е на ивици).

Общи условия

Активация на акаунт