Да научим многоезичните деца (от смесени бракове) да четат и пишат на български

  • 154 192
  • 376
  •   1
Отговори
# 105
  • далечно
  • Мнения: 1 029
Ами ние трябва да изберем майчин език, тъй като той ще започне предучилищна в училището на институциятя, в която работим и такива са правилата. Доколкото съм информирана де факто в предучилищната (4-6 г.) карат само на един от езиците на езиковите секции, които съществуват (в нашето училище това са EN, FR, DE, NL, IT); яслата пък (0-4 г.) е само на италиански. В началното училище (от 6 г. нататък) вече имат занимания с учител по майчин език и ако искаш детето ти да взема участие в тях, трябва да му избереш майчин език (принципно няма правило да е езика на който и да е от родителите, но училището е задължено да осигури занимания на децата по всеки избран език от 23-те официални на ЕС). На мен това ми харесва, особено след като алтернативата е да го запишем в италианско училище или в частно англоговорящо училище, където изобщо за никакви другоезични занимания не може да става дума (освен италиански). Сложно е.


Ще взема да я поръчам тази книга, отдавна ми се върти в главата. Напоследък за съжаление съм позагърбила четенето на материали за възпитание (вкл. и езикови неща)  Embarassed Ама ще се взема в ръце.



Аз определено смятам, че това се дължи на нашия пример да не смесваме езиците. Естествено, смесването не може да се избегне, но е добре колкото може повече да се намали.
напълно съм съгласна. Ние зарязахме смесването на езиците помежду си когато Мартин се роди (в смисъл в едно изречение, естествено имаме доста двуезични разговори с мъжа ми...като всеки го мързи  Mr. Green )

# 106
  • Мнения: 12
Здравейте мами...
Аз съм нова, но тази тема ме привлече много тъй като мъжът ми е украинец пък синът ми е роден в Италия.Моя бебок учи 3 езици едновременно. Rolling Eyes Да се надяваме че поне 1 ще говори коректно... Hug

# 107
  • Мнения: 1 783
Имам въпрос - ако децата ви ходят на бг училище в чужбина или имате опит в такова, имате ли наблюдения, как се справят учителите с тези, които изобщо не разбират български? Включват ли ги в общата възрастова група или ги отделят в отделен клас на съвсем начинаещи деца?

# 108
  • Мнения: 1 175
И аз имам въпрос, към тези от вас с повече от едно многоезично дете (особено в ситуациите "езика на мама, езика на тати"). На какъв език си говорят помежду си децата ви? Любопитно ми стана  Grinning

# 109
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 121
Дидитка има няколко теми в които сме обсъждали този въпрос. Тук повече пишем за бългаския език и как да учим децата си да четат и пишат на него.

# 110
  • Мнения: 765
Здравейте на всички! Аз съм се записала да следя темата, макар че синът ми е още на годинка и три месеца  Laughing, т.е. малко сме далеч от писането още, но естествено - темата много ме вълнува. Още повече, че аз самата съм дете от смесен брак и знам колко е трудно да се усвоят и двата езика. За съжаление трябва да кажа, че въпреки че говорех свободно литовски до 14-годишна, сега мога да сглобя докъм 2-3 думи и то с много усилия  Confused. Майка ми премина на български по някое време, защото си е трудно в изцяло българска среда да се поддържа и другият език.
Сега пък аз живея в Италия, съпругът ми е италианец, с него говорим на италиански, в нашия град няма българско училище... и се чудя дали ще съумея да науча детето си трайно на български. Да сме живи и здрави, надявам се, че в днешно време, с улеснените пътувания и интернет, ще ми е по-лесно.
Тъй че благодаря за линковете, дано след най-рано три-четири години да функционират още  Laughing Hug !
А всъщност писах, за да кажа, че е нужно мноооого дълго постоянство, включително и през пубертета, а не съм срещала това в теориите.

# 111
  • Мнения: 1 175
Дидитка има няколко теми в които сме обсъждали този въпрос. Тук повече пишем за бългаския език и как да учим децата си да четат и пишат на него.

Извинявам се тогава. Отивам да ги търся.
(бре то за всичко тема има май... много сте продуктивни  Grinning )

# 112
  • Мнения: 1 783
Дидитка, провери в началото на тази тема, има линкове към няколко, които бяха доста полезни. Иди и в библиотеката на Родители в чужбина, там също има стари архивирани теми. Просто, хората, като пишат един път за едно нещо и не им се повтаря после Simple Smile.

# 113
  • Мнения: 1 175
Дидитка, провери в началото на тази тема, има линкове към няколко, които бяха доста полезни. Иди и в библиотеката на Родители в чужбина, там също има стари архивирани теми. Просто, хората, като пишат един път за едно нещо и не им се повтаря после Simple Smile.

Мерси  Hug Ясно че не им се повтаря на хората, не това исках, просто не знаех че има отделна тема за това. Пък и понякога трудно се намират темите защото не знам какви точно думи да пускам в търсачката, или пък излизат много евентуални попадения наведнъж, а не са баш каквото търся... както и да е де, отивам вече да търся  Grinning

# 114
  • Мнения: 120
Biz,

децата, незнаещи добър български език, определено са проблем в БГ училища. Това го наблюдавам при една трета от класа при нас. От година на година става все по-голям проблем, защото програмата е предвидена за носители на българския език, не се преподава български за чужденци.  На практика при нас тези деца дърпат целия клас назад. Научили са се да четат и пишат, но какво четат и пишат, и те не разбират. Нагоре в класовете става все по-трудно, тъй като се учат правописни, граматични правила. Как се определят частите на речта, като са ти непознати думите? Съответно пада много нивото на преподаване и децата с добри познания по български са ощетени.

Адмирирам, разбира се, желанието на родителите на деца, които по една или друга причина не знаят български, да им дадат възможност да го научат, но в смесени класове тази система на работи.  А децата са им доста спъващ фактор. Не знам има ли някъде по Америка различни класове за български като чужд и като роден език, ако училището е гъвкаво, е хубаво да се направи такова разделение за доброто на всички деца. Лично мене тези слети класове са на път да ме откажат от БГ училище и ще премина на варианта занимания сами вкъщи.

# 115
  • Мнения: 1 783
Бабина питка, благодаря, че сподели, ясно, не звучиш обещаващо... И ние се чудим какво да правим в нашите класове, не е лесно изобщо, определено не им е интересно и много се разсейват, после пък на по-знаещите им става неинтересно и няма сцепване между двете групи. Ние даваме домашни на родителите, за да могат да повтарят това, което сме учили на български, да се надяваме, че помага...

# 116
  • Мнения: 1 175
Biz и бабина питка - в българското училище в Бостън децата са разделени по класове в зависимост от степента на знание, не от възрастта на детето - т.е. първи клас е за най-незнаещите, втори за по-знаещите и т.н. Така че едно дете и на 10 години да е, ако българския му е слаб, го слагат в първи клас. Това решение ми се вижда по-добро от смесени групи. Само по възраст може да са малко по-смесени, ама какво да се прави...

# 117
  • Мнения: 73
Здравейте! С радост намирам тази тема за многоезичните деца, чудесно е, че я има! Аз ще раждам през март и отсега се замислям как да отгледам детето си така, че да говори и двата езика - български и английски - като родни. В къщи говорим на английски защото мъжът ми е англоговорящ и изобщо не знае български (освен думи като бира, мезе и баница  Laughing). Мислех си как ще говоря на детето си когато се роди и инстинктивно си представих как му говоря на английски когато сме в Англия, и на български когато сме в България. Но в България ще прекарваме много по-малко време, отколкото в Англия, и ако не му говоря на български, няма да го научи. Видях, че имате в тази тема линкове към уроци на български. Въпросът ми е - не е ли по-лесно да се научи езика и граматиката на интуитивно ниво, отколкото с уроци? Уроците за каква възраст са и каква степен на интуитивно разбиране на езика предполагат?

Благодаря на създателите на тази тема   bouquet    bouquet

# 118
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 121
Carmen в тази тема обсъждаме най-вече въпроси как да научим децата да четат и пишат на български. Това предполага, че те вече са усвоили говоримия български на ниво първи клас в България. Затова са и тези линкове с уроци. Интуитивно се учи говорим български, но граматика само с показване, обяснения и упражнения. И в българското училище има уроци по граматика, и то много.
В началото има и няколко линка на теми за ученето на българския език, кога и как. Щом те интересува всичко това сега имаш време седни и прочети тази и предишната тема, другите теми за езика, има много интересни неща в тях.
И съвет от мен, ако приемаш, писано е и в другите теми. За да научи детето и двата езика от раждането всеки родител си говори на неговия език. Така то разграничава двата езика, знае кой е на мама и кой на тати.
Дъщеря ми е на 5 и говори перфектно и английски и български, сега започна да пише и пак на двата езика едновременно. Но успеха е плод на непрекъснато говорене на български от моя страна, независимо къде и пред кого. И прекараните по месец-два лятото в България, много важно за да се потопи в българската среда.

# 119
  • Bristol
  • Мнения: 9 371
Biz и бабина питка - в българското училище в Бостън децата са разделени по класове в зависимост от степента на знание, не от възрастта на детето
Много добро решение! А ти в Бостън ли си? Стана ми интересно, дали хората организирали това училище са същите хора, които са направили и българското онлайн училище, защото и те бяха от Бостън  Grinning
Въпросът ми е - не е ли по-лесно да се научи езика и граматиката на интуитивно ниво, отколкото с уроци? Уроците за каква възраст са и каква степен на интуитивно разбиране на езика предполагат?
Език първо се учи интуитивно, независимо дали си едно, дву и тн езичен. Но след определена възраст, ако искаш да го доразвиеш и обогатиш, се налага да започнеш и скучните уроци по граматика и упражненията по четене  Crazy

Моят син много мразеше уроците по граматика и все ме питаше, за какво са му! Е, сега по английски учат абсолютно същите неща, но на английски. Това, което ми направи впечатление е, че в учебника по английски, който има в къщи, след всеки скучен урок е обяснено, защо се учи това и как прилагането на тези знания на практика биха обогатили техните писмени работи! Е, вече учи граматика без да мрънка. Много съжалявам, че не се сетих да ползвам такива обяснения и при обучението по български  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт