Слънцето усмихнато тук-там грее, в Банкя малчуганчето дивее!

  • 33 217
  • 503
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 23 359
Момичета,иде хубавото време и можем да се видим в нашия център.)))

# 466
  • Мнения: 169
ДХ3, привет!
Живот и здраве до края на месеца трябва да се преместим, остават довършителни работи по ремонта и ще се присъединя към вас!

# 467
  • София
  • Мнения: 1 223
Здравейте момичета,

От много време не съм писала тук, но пусто все не остава време...

Пиша, за да предупредя, че и трите ми деца са със СКАРЛАТИНА! Ако ви е възможно, избягвайте разходките в парка и/или сведете до минимум  контактите с други дечица - поне за  седмица.

Големият ми син се разболя в понеделник, сестричката му тогава беше само с червено гърло, а на бебето нищо му нямаше. В сряда и при тях се появиха признаци и се потвърди диагнозата. И всичко това, след голяма игра през уикенда в парка срещу общината. Вероятно сте забелязали, че тогава идват и много семейства с деца от София, а моите периодично се навираха в претъпканата къщичка...

Държа да подчертая, че големите са с атипични симпоми:
Синът ми /8 г./ имаше лек обрив само по ръцете, без Т и други оплаквания/ признавам, че леко се усъмних в компетентноста JP-то/. Но в сряда вечер вдигна Т 39.5,  днес вече е нормална, но се оплаква, че го болят пръстите на ръцете, като ги свива /артрит и ревматизъм е сред типичните усложненията/
Дъщеричката/4 г./ я кара най-леко - засега не е вдигала Т, но първите дни се оплакваше, че много я боли гърлото. После и излезнаха 3-4 пъпчици на лицето и кожата на коремчето се зачерви леко /на другия ден премина/. Остана само зачервяването на бузките, както и грапавината на кожата на лицето.
Бебето /1.7 г./ е класика на клиничната картина - Висока Т, червено гърло - , множество обриви на дупето /вече разранени около ануса/, коремчето, коленцата и в долната част на устичката - от 3 дни сме на ръце и само на течна храна - трудно преглъща.

Пиша подробно, понеже за първи път се сблъсквам със СКАРЛАТИНА, а децата ми са с различни симптоми. При най-малкото съмнение - зачервена кожа, грапава, "пилешка", изпръхнала /особено бузките/, болки в гърлото - независимо от кондицията на децата, водете ги на лекар и изисквайте гърлен секрет.







# 468
  • София
  • Мнения: 96
Здравейте, прочетох цялата тема, както и темата посветена на училището в Банкя, и видях, чеминалата година някои от вас са били изправени през същата дилема, която и на моето семейство предстои. А именно къде да си запишем децата на училище и детска градина? Моля майките, чийто деца са вече първи клас през тази година да споделят как решиха проблема. Има ли деца, които учат в училища в Банкя и мнения?
Много ми е важно, тъй като ние от години строим къща в Банкя, но сега таткото ни отказва да я довършим и да се преместим с аргумента, че преди години нещо не сме го сметнали и дацата ни са малки, не е съгласен да ги караме всеки ден до училище и градина, а аз съм пртеснена от отзивите за държавното училище в Банкя. Искам и де
цата да започнат да учат езици, като предпочитанията ми бяха насочени първо към немския като по-труден от английския. В същото време няма да ни е възможно да си позволим таксите за частно училище/градина за две деца.

Ще съм благодарна за всякаква информация по темата.

# 469
  • Мнения: 3 506
Щом решението ви предстои, ако питаш мен, послушай мъжа си Simple Smile Ние се преместихме ОТ Банкя, когато децата станаха в първи клас, точно защото беше много трудна организацията с транспорта. Но и се спряхме на училище, което е доста далеч от там. Познавам майки, чиито деца учат в люлинските училища, на "Опълченска" и в "Горна Баня", както и в частни училища в полите на Витоша, които се оправят без проблеми с транспорта. Също така познавам амбициозни деца (и родители  Wink), които от училището в Банкя бяха приети след 7-ми клас в някои от най-престижните гимназии в София. За мен един от основните фактори при преценката беше доколко децата ми се влияят от средата - има деца, които се справят отлично, независимо къде са.
Имаше тук в темата още майки с деца в начална училищна възраст, но отдавна не съм ги мяркала и не знам кой накъде се ориентира. Дано се включат с повече информация, може да пробваш и на ЛС.
Иначе за езиците - има частни учители и в Банкя, разбира се, които поне на ниво начинаещи, би трябвало да са ОК. Организирано май има само някакъв английски. Друг вариант са близките квартали на София, но логистиката във всички случаи ще ви е значително по-трудна, отколкото в добре уредените квартали на София (имам предвид с читалища, школи и т.н.), особено през зимата.
Забелязвам напоследък позитивни неща в развитието на Банкя в това отношение - има разни занимания вече в читалищата, спортове, детската градина е в подем. Но не бих разчитала нещата да се подобрят драстично в кратки срокове, а за вас именно следващите години са важни.

Последна редакция: чт, 29 мар 2012, 13:03 от Maria.St

# 470
  • Мнения: 23 359
Ние живеем от 6м. в Банкя,но реално имаме къщата от доста години.И пред мен стоеше живо въпросът с училището,но тъй като не се бяхме преместили още тук,записах детето в кварталното училище,което се оказа "елитно"-73 СОУ с немски език.Сега имаме логистика ,но единственият недостатък е ранното ставане.Сутрин се събуждане към 6.30-45 и излизаме в 7.20-30.В 8-8.10 сме в Емил Марков.Детето е целодневно на училище,мъжът ми го взима около 16.30-17ч.и се прибират.Не е голям проблем.В Банкя има спортове,детската е нова и модерна.Предлагат спорт и езици.За мен Банкя е прекрасно място и никога не бих се върнала в София.

# 471
  • Мнения: 3 506
Ох, говори ми... Нееднократно ми се е случвало да си докарвам децата спящи от училище. Отделно, при най-малко забавяне след училище - да се видят с приятелчета, да си кажем нещо с някоя майка или просто да се помоткат, се влиза в часа пик за прибиране и спокойно връщането може да надхвърли час и нещо, че дори час и половина. Същото важи и за пътуването сутрин, особено при лошо време и при тръгване след 7:30-35, което неминуемо се случва понякога. Дори при нормално тръгване, за моите деца беше голям стрес висенето в задръстването по Околовръстното - непрекъснато се притесняваха дали няма да закъснеят. В интерес на истината, ние хванахме точно тогава разни ремонти и може и това да допринасяше за трафика - може би сега е малко по-спокойно.

Другият логистичен проблем при нас беше, че Банкя им беше поомръзнало на децата. В крайна сметка има един парк и една площадка в общи линии. Често искаха да идем тук или там в София, което неминуемо водеше до горния проблем с прибирането.

Изобщо като цяло се чувстват мнооого по-спокойни сега, когато не им се налага да пътуват всеки ден по 2 часа между София и Банкя. И на мен много ми харесва Банкя, но за по-малки или по-големи деца. Точно в ранната училищна възраст - само при необходимост Peace

# 472
  • Мнения: 23 359
Спящ да,почти винаги спи в колата на връщане.))) Явно сте хванали лош период,но сега придвижването е доста по-добре.Факт е,обаче,че сутрин трябва да се излиза до 7.30,после малко се утежнява трафика.Следобед е по-протяжно висенето е трафик и тогава детето поспива.)))
За мен това не е проблем,по-скоро би бил,когато детето мине на две смени,не знам как ще стане логистиката тогава,предполагам и аз ще трябва да се включа./сега мъж ми го е поел изцяло/.
Моето мнение е,че човек трябва да има автомобил и достатъчно гъвкаво ежедневие,за да може да съчетава нещата,иначе би било много трудно.
Въпреки всичко,спокойствието,което имаме тук,не знам къде другаде можем да си осигурим. Grinning

# 473
  • Мнения: 2 376
ДХЗ, дай повече информация за 73-то. Това ми е един от вариантите за училище. Учителите по немски за първи клас немци ли са или българи? Математиката и българския в момента на какво ниво са? По мое време наистина си беше едно от топ 4 училищата в София, но впечатленията ми са от горните класове и доста стари.
Другият е до 4-ти клас в Банкя, после, ако има късмет в математическата /има спирка на метрото наблизо - добър резервен вариант/ и/или след 7-ми клас гимназия...

# 474
  • Мнения: 23 359
Какво да кажа: моето мнение е,че е нормално училище ,според моите спомени от едно време.Базата е добра ,учителите в начален курс също,като тези по немски не са немци. Има и добро ,и лошо в училището,но като цяло е по-скоро добро училище ,като слушам и какви други има!!!
Има добре организиран учебен процес за децата до 4-ти клас: обучението е целодневно,със собствен учител за всеки клас /не смесени групи/,има доста извънкласни занимания,допълнителен немски,както и възможност за късна занималня/след 17.30ч.Училищната база се обновява постоянно,но като цяло си е едно нормално училище.Има проблем с дисциплината в начален курс.
Ако ти се чете има тема за училището във форума.

# 475
  • Мнения: 2 376
Мерси Simple Smile, ще потърся и темата.

# 476
# 477
  • София
  • Мнения: 6 215
... Моето мнение е,че човек трябва да има автомобил и достатъчно гъвкаво ежедневие,за да може да съчетава нещата,иначе би било много трудно.
...

Това е абсолютно вярно.

Аз съм с първокласничка наесен и направо са ми се изправили косите как ще се ораганизирам, при все че имам доста гъвкаво раб. време.

Децата ни до сега учеха в люлинска детска градина (не ни приеха в банкянската) и ежедневното пътуване до там пак е стрес, въпреки сравнителната близост. Все пак учебният период, включва зимните месеци, когато се случват и пътища заледени или непочистени и кола да не запали.

Въпреки, че имаме къща в Банкя, сега убеждавам мъжа ми да се преместим на квартира в София, заради децата и моята работа. Според мен наемът ще ни излиза колкото разходите за отопление на къщата + разходите за бензин, отделно загубата на толкова време в път, отделно по-големият избор на училище, отделно че мъкнем малкия ми син и по логопеди в София, щерката на ателие по рисуване...

Но е факт, че нито той, нито децата искат - харесвало си им в Банкя.

# 478
  • Мнения: 4 206
Габи, откъде черпиш отзиви за държавното училище в Банкя?

Аз проучвам от около 2-3 години, минах през много крайности, включително и цялото семейство да се преместим в Младост при баби и дядовци, накрая се спряхме на вариант в училището тук до 4ти клас при добра учителка, отделно школа по английски в София. След това, живот и здраве, ще видим, предполагам и детето ще покаже.
Отизивите, които имам, и за мен са задоволителни, са от 7-8 (интелигентни) майки с деца в държавното училище. Говоря за обучение до 4ти клас, обаче. Това съм решила и предвид нашата ситуация (имам и по-малка дъщеря, която също трябва да влача напред - назад, ако голямата учи в София, иначе няма как да се справим с логистиката, защото и двамата работим). В момента голямата ходи на градина в София и пътуването й е ад. Всяка сутрин тръгва с мрънкане, става в 6:30, тръгва в 6:45. Не мога да си представя това да продължи с години.
Та така, предвид нашата ситуация, това сме решили. Дано не съжаляваме.
Но ако трябваше тепърва да се местя на този етап, бих предпочела да не го правя.

# 479
  • София
  • Мнения: 96
Габи, откъде черпиш отзиви за държавното училище в Банкя?

...

Притесних се като прегледах, че училището е със спортен профил, даже още в първи клас . По времето когато аз бях ученичка в спортните училища не се учеше особено. Притесни ме и факта, че "най-голямото училище на Балканите" има само по 2 парелки във випуск. Тъй като от личните ми впечатления смятам, че в Банкя има повече деца очевидно учат другаде. Решили сме да питаме съседите ни къде учат техните деца, те са с три. Иначе и ние сме с две дъщери, аз работя, а мъжа ми често пътува във командировки. Но пък ми е писнало от този тесен апартамент! Даже наскоро предложих да си довършим къщата и през лятото да живеем в нея, а през зимата в апартамента докато поотраснат децата, но мъжа ми не смята, че ще можем да си го позволим.

Общи условия

Активация на акаунт