Автоимунен тиреоидит на Хашимото (7)

  • 88 833
  • 752
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 87
Ммм...  newsm78
не съм сигурна, че вървят комплект - моите поне не винаги се комплектоват. Те направо си имат собствен личен живот, не мога да ги разбера  #Crazy
иначе като питаш ендото сподели опит с нас  Peace

# 706
Здравейте !
На въпроса на П - става въпрос за вирусна инфекция на горните дихателни пътища,но при мен беше и в комбинация с цистит,явно вирусът е бил много силен.А и аз работя с деца и съм изложена на доста вирусни инфекции.Първоначално симптомите бяха силна умора и слабост,което първоначално отдадох на желязодефицитна анемия,която имам от години,но после започна едно изпотяване,болки в гърлото и врата,сънливост,отпадналост. И личната лекарка откри подостър тиреоидит
http://arsmedica.bg/bg/illness/c_id/2451/subprm/endocrinology/alpha/0.html
Сега пия Дехидрокортизон по схема и вече го намалявам,но имах стесова ситуация и трябваше да увелича дозата,защото се влоших. Това е имунно заболяване ,не автоимунно и изисква много предпазване от вирусни инфекции,което с моята професия е невъзможно и съм изправена пред дилема...

# 707
Моля ви, дайте някаква информация ако имате за гимнастиката чигун, с която се повишава имунитета,нещо споменахте за асани...,но ако може да го преведете,че не зная езици.Засега аз правя само китайска дихателна гимнастика за отслабване,ако ви интересува:
http://bglog.net/Zdrave/29528

# 708
  • Мнения: 89
Здравейте на всички.От м. август 2008 год ми откриха синдрома.Лекарката ми изписа еутирокс 25.Днес се връщам от изследвания и в амбулаторния лист пише следното : щитовидна жлеза - увеличена за сметка на истмуса от I степен.Ехография на щитовидната жлеза - нормоехогенна с леко изразена хипоехогенност на места.Десен дял с р-ри 27/16 мм, истмус 7 мм и ляв дял с р-ри 26/14 мм.
изследвания- TSH -2.66 и МАТ 75.9
Бихте ли коментирали тези резултати защото не ми е много ясно а и лекарката каза че МАТ се е увеличил но нямя да ми променя дозата на лекарството.Какво бихте ме посъветвали да предприема по нататък.

# 709
  • Мнения: 89
Аненка , благодаря за информацията., аз ям много рядко месо и то предимно риба..,  веднага бегам до магазина да взема някакъв дроб ..  Shocked

аа.., относно антителата забравих да кажа, че преди време един гинеколог поради генитална инфекция ми беше изписал БИОЗИН, който се води имуномодулатор., но в листовката пишеше да не се приема при автоимунни заболявания .., така че може и да не е много индивидуално влиянието на тези добавки ..  

Аненка , благодаря за информацията., аз ям много рядко месо и то предимно риба..,  веднага бегам до магазина да взема някакъв дроб ..  Shocked

Те сега ще въведат гласуване по социален статус. Ще ходим в избирателните усекции с изследванията на пълна кръвна картина и там ще ни засичат хемоглобина: "ООООО, много е нисък, значи и социалния статус ви е нисък, демек бедни сте, отказваме ви право на глас" Joy
 hahaha

АНЕНКА, АНЕНКА, много обичам да чета смехотворни  постинги, представени като истина от последна инстанция, че и неприкрито злобни при това.  Joy. Ти даваш заявка непостижими рекорди в това отношение. Ще следя развитието ти с интерес.

Ти случайно да си чувала, за някои вегетарианци с висок социален статус, които уверявам те нямат проблеми с хемоглобина, и няма защо да си пускат туморни маркери. Да си жива и здрава!!! и ОТ ТАКИВА КАТО ТЕБ ИМА НУЖДА, УВЕРЯВАМ ТЕ, ти имаш своето място под слънцето.

Както и отговор на всички , които са коментирали последния ми пост тук, за което им благодаря, радвам с че се интересувате:
 Съжалявам, че пак почвам темата за желязо-дефицитната анемия , но тъй като някой тук все пак я е започнал, а и вълнува всички, ще ви кажа няколко неща, които надявам се да са ви от полза и малко отговори:


1. сийбискит, неприятно е когато някой като теб търси някакви тайни емоции, вплетени между редовете от "недобронамерени" хора, които са си счупили пръстите обаче за да ти изишат томове полезна информация; търси повод за дразги и все нещо го дразни у другия, който дори не го е забелязал. Разбирам, че си изнервена, но гледай да не се взираш толкова в никовете и аватарите, а повече да четеш написаното, така няма да се дразниш. Ако това те успокоява - добре заяждай се с мен, не ми пречи...  Както и да е - човешко е да се греши, божествено - да се прощава!
2. Ако случайно се питате , защо се намесвам в темата за анемията, ето какво: от малка недолюбвам месото, от 13 годиша правя големи периоди, от поне година в които не ям месо, малки в които ям и пак. Когато хапвам месо, не ям тлъсто , овнешко, отбягвам телешкото, предпочитам смляното месо- кайма, салами, кремвирши и др. Винаги съм била със слаба форма на желязо-дефицитна анемия, която обаче успя да развали тотално зъбите ми, почти нямам живи, заради което и смятам да се спра и подробно да ви обясня няколко нещица, които ще ви помогнат по-бързо да се ориентирате и вземете мерки - за ваше добро ! (ако случайно на сийбискит  й хрумне, че съм много злобна, като пиша за желязо-дефицитната анемия  newsm78)

Започвам с нещата за които се сетя, ще допълвам, ако искате, дори ще отворя тема, за да си събираме там информация. Моето инфо, съм го почерпила с годините от всякакви места - здравни учебници, книги, статии в подходящи вестници и т.н.

1. Желязо-дефицитната анемия , наистина засяга най-вече хората с ниско социално положение. Понеже някои не успяха да го разберат , ще го кажа отново  направо : БЕДНИТЕ! Ако нещо не успяват някои да разберат - много хора са  бедни и не могат да си позовлят всеки ден да хапват пържолка на обяд, вечер рибка и т.н. Хранят се максимум веднъж седмично с месо. Не знам, какъв е вашия случай, сега не коментираме вас , а причините за появата на това коварно заболяване!
В Русия, където броят на децата с недоимъчно хранене е голям, са установили  огромен брой болни от желзо-дефицитна анемия. Мисля, че от тази година влезна закон с който се задължават производителите на хляб да обогатяват  продуктите си с желязо. С какви методи и каква технологията - не знам, фактите са взети от руската преса!
2. Истината е , че наличието на тумор в организма изчерпва желязото. Ако някой е дотолкова недорасъл, че веднага да започне да се шашка и се сърди, че го споменавам, ще му педложа, като види аватара ми, да пропуска постовете ми.
Причината за това е проста:  организмът насочва всичкото желязо директно към тумора, който се превръща в склад за желязо. Защо и тем подобни въпроси, не ми задавайте - не знам, но ако се разровя, може и да намеря точната информация, не че има значение по какви точно причини се насочва желязото към туморните образования. Споменавам го, само защото много хора, наистина не намират причините за своята анемия, а без да се премахне причинита, знаете - няма как да отпадне и следствието. Не знам обаче - дали не се случва същото с кистите, съмнявам се, но ме вълнува въпросът, особено за грануломите и кистите в  устната кухина.
3. Бременността, дните на МЦ и кръвозагубите от различен характер са главната и най-разпространена причина за желязо-дефицитна анемия.
4. Една жена има двойно по-голяма нужда от желязо на ден, отколкото един мъж.
5. Желязото в кръвта е изключително важно, защото помага да се образува хемоглобин. Той пък от своя страна разнася  кислорода до клетките и прибира оттам въглеродния двуокис(издишания въздух, така да го наречем). Колкото повече хемоглобин, толкова повече кислород. В тази връзка, наличието на кислород , допълнителен  добит от активна физическа дейност е условие за подобряването на кръвта при болните от анемия. Затова - спортувайте, колкото можете!
6. Как можете веднага да разберете, дали страдате от анемия ?!  Погледнете ръцете си - махнете лакът от ноктите си, ако имате такъв и изчакайте поне 10 минути всичко да изсъхне. Вижте ноктите си - чупливи ли са ?  Имат ли ноктите ви вид на сплеснати или дори - вдлъбнати на места, или са стегнати и изъкнали? Т.е. - имат ли вид на застлан килим  или са изпъкнали, като юрганче? Ако са плоски или вдлъбнати - бъдете сигурни, че желязото ви е на минимум . Този симптом се нарича колонхилия и е много специфичен за нашата анемия.
7. Вижте косата си - чуплива и суха ли е  (без да броим щетите от боядисване и изрусяване) , лесно ли окапва, стои ли като метличина понякога или ежедневно, цъфтят ли постоянно краищата й ?
8. Бялото в очите ви има ли  леко жълт цвят ?
9. Чувствате ли лесна уморяемост ?
10. Притъмнява ли ви ?
-имате ли блед вид на кожата си?
- бледи венци (това най-добре да го прецени лекар)
- сухи длани

Ако имате някой от тези симптоми, дори слабо изразен - не се шашкайте, но все пак отидете и си пуснете изследвания за желязо (Fe) и хемоглобин.
Има и други изследвания, които се правят за да се установи броят на неузрелите... кръвни клетки... Не се шашкайте, просто си пуснете изследвания за желязо, докторът ще ви каже , дали имате.

11. Липсата на желязо в организма, може да доведе до по-тежки форми на анемията, когато се засяга и сърцето...
12. Липсата на желязо, изтощава костния мозък...
13. Не е добре, ако сте бременни или планирате бременност... Казвам го, защото желязото е невероятно важно за развитието на плода, а преди това за да се удебели станата на матката, все пак нали й трябва кръв.
14. Във връзка с горното - другите имена на тази анемия са: хлоранемия или най-известното: МАЛОКРЪВИЕ
15. Наблегнете на спорта, излетите, положителните емоции, достатъчния сън, най-вече на храната
16. Развенчана е идеята да се набавя желязо, чрез витамини или бабешките рецепти: спанак и коприва. Както написах - спанакът съдържа оксалова киселина, която ПРЕЧИ на организма да обработи желязото. Не приемайте и вино, както и какъвто и да било алкохол!
17. Ако все пак се чудите ,  в кой растителен продукт има най-много желязо, отговорът е: в сусама! Яжте поне по една чаена лъжица сусам на ден , но не с мляко!
18. Желязото и калцият са АНТАГОНИСТИ! Това означава, че не можете да ядете едновременно храни, съдържащи калций (мляко, сирене ) и храни с желязо - двете се блъскат и не се усвоява, нито едното, нито другото!
19. Много  се препоръчва употребата на червено цвекло. Знам, че то е силно, но поне веднъж-два пъти месечно ще можете. В електрическа сокоизт. се  прави сок, който е гъст, разбърква се и се изпива бързо. Някои смятат, че е прекалено силен или лош за стомаха - не знам, ако искате пийте два дена по половин чаша, разредена с вода и изпийте още половин- един литър вода след това. Не знам дали е добър за стомаха, но е идеален за кръвта при нашата анемия.
20. Друг полезн плод е боровинката - тя + всички горски плодове - ягоди, малини и т.н. Но, не вършат същата работа - закупените от магазините - те не са горски! Stop
21. разчитайте за набавянето на желязо, единствено на месо и дроб. Един пакет пилешки дробчета внимателно се почистват и оглеждат за остатъци от жлъчка - измиват се, може и с гергив и се оставят да се подсушат, затопляте във фурната тава с половин пръст олио и ги слагате в нея, печете на умерена фурна и обръщате от време на време , ако желаете можете да добавите и малко кромид лук , нарязан на кръгчета. Извадете ги, когато са хванали кафяв тен тен отгоре, но отвътре са леко суровички , т.е. - все още тъмно розови. Отбягвайте да ги изпичате напълно. Яжте това  веднъж седмично, дозата за един човек е към половин пакет ( т.е. - мисля, че са около 1кг, значи = 0.5 кг.)
22. Не забравяте яйцата!
23.Не се тъпчете с железни препарати - рядко помагат, наблягайте на храната!
24.Прегледайте си стомаха и червата - те са органите,  ако стомахът боледува, може да не усвоява желязото, кръвозагубите от него, остават дълго време скрити и може да са  причината за разход на желязо, скритите и кървящи хемероиди - също.

Липсата на желязо уврежда зъбите , ноктите, косата , костите!
Липсата на желязо е причина за постоянна уморяемост и изтощение!
Изледвания за желязо, особено при доказана негова лиспа е добре да се правят често!


За умората препоръчвам на всички д аопитат с прием на пчелно млечице - има го в аптеките, на капсулки е , ще пробвате и ще разбрете, дали ви помага достатъчно. Иначе не препоръчвам просто така пиенето на някакви витамини, смесване на други и т.н. Пиенето и предозирането с витамини не е шега работа! По-добре се консултирайте с лекар!

Последна редакция: ср, 10 юни 2009, 16:58 от Аненка

# 710
  • Мнения: 195
благодаря Аненка, много полезно е всичко което си написала ..  Hug

# 711
  • Пловдив
  • Мнения: 351
Аз задължително ще се консултирам с ендокринолог, но ми се искаше да получа съвет и от препатили,благодаря за отговора  bouquet Това, което ме заинтригува ,е че само едните антитела са завишени, те по принцип не вървят ли в пакет-ако ТАТ е завишен,то и МАТ трябва да е завишен ThinkingИ(ли не е задължително Thinking
Не вървят в комплект. На мен първо ТАТ ми беше много висок, и МАТ беше повишен, но по-малко. След половин година МАТ беше станал космически - 30 пъти над горната граница, а ТАТ - само малко се беше променил.

Аненка, явно сериозно си се заровила в материята. Който има нужда, ще се възползва.

Как я карате в жегите? Аз нещо не мога да спя много-много.

# 712
  • София
  • Мнения: 1 220
Аз спя като път, само дето ставам по няколко пъти до WC заради преднизолона. Другата седмица ще правя контрола пак на антителата и хормоните, дано да има подобрение.  Praynig
Мацки, от къде да си искам бележка по каса да ми минат Ф4 и ТСХ, че всеки път си ги пускам за моя сметка, а ги правя почти всеки месец и ми писна да давам по купища пари. Май до колкото четох от личния трябва да искам сега  newsm78

# 713
  • Мнения: 195
ooф, аз вече не смея да повдигна въпроса за направления / не че съм и ползвала де/, че последния път така ме навика личната ..  Tired , не мога да си причиня отново тоя стрес ., предпочитам да си плащам ..   

.◦♥Toche♥◦. ,  за какво го пиеш този преднизолон?!  newsm78

# 714
  • София
  • Мнения: 184
.◦♥Toche♥◦. при последните контроли на хормоните, направление ми даде личната, но само за TSH. А има и една особеност, ако ти пуска и други рутинни изследвания, хормона задължително се пуска с отделно направление. Моето JP ги беше пуснало заедно и от Цибалаб ме върнаха. Мисля обаче че се пускат безплатно само 1 път годишно. Вчера бях на еднокринолог, който работи с касата, много разбран човек. Видя , че си плащам изследвания и прегледи като поп и предложи да взема направление от JP за ендо, за да може да ме диспансеризира, като така ще може да ми пуска хормоните, но май 2 пъти годишно. Това е което знам аз, дано съм била полезна:-)

# 715
  • София
  • Мнения: 1 220
g23l, за антителата го пия и се надявам да повлияе.
Буба64, аз знам че може за ТСХ и Ф4 по касата, но не знам колко пъти може да се минава така, най-вероятно както казваш 1път годишно. Ще се пробвам да си спестя 30лв. Поне веднъж до сега да ползвам тази тъпа здравна каса за нещо  #2gunfire

# 716
  • Мнения: 87
.◦♥Toche♥◦., не че ползвам често здравната каса, но имам спомен, че ти отпускат ТСХ безплатно веднъж в годината. А това е недостатъчно  Crossing Arms
Аз си направих допълнителна здравно осигурителна карта и си минавам всичко през нея. Повечето застрахователи имат такива. Аз съм в ДЗИ и те смятат цената на картата според пол, години и ползвани услуги. Аз исках услуги за 2000 лв и съм на 23, така картата ми излезе около 150 лв. С нея си обикалям из разни частни клиники и си правя изследванията. отдавна съм си избила 150-те лева. Удобно е определено - дадох 150, ще ползвам 2000 и няма да вися на опашките с баби пред кабинета на личната  Naughty

# 717
  • Мнения: 195
MammaMmia , май и аз се навих за допълнително здравно осигуряване ., направо вече немам нерви да се занимавам с личната., да не говорим че има някои специалисти, които ти обръщат внимание само ако си с направление от касата., други пък предпочитат да те 'видят' на частно..,  и всеки говори с некви недомлъвки ..,  та трябва да си впегна цялата интуиция за да мога да разбера какво аджеба искат да ми кажат .., абе пълна лудница е ..       #Cussing out

тук чета подробности за здравното осигуряване в ДЗИ и виждам, че освен за изследвания може да се ползва и за прегледи при специалисти., така ли е наистина ?!  Rolling Eyes

# 718
  • София
  • Мнения: 1 220
MammaMmia, ти направо ми скри топката  #Crazy. Аз давам всеки месец минимум 50лв за изследвания на щитовидната  #Crazy Хмммммммм дали не може и аз да си направя такава карта, с удоволствие ще отделя 150лв. и без това ги давам почти за 2 месеца  newsm78...

# 719
  • Мнения: 776
Здравейте момичета,   bouquet
в крайна сметка не разбрах и пак ще попитам, мога ли да си взема направление от личната за ТСХ? Или трябва тя да ми даде направление за ендокринолог, а той за ТСХ? Питам, защото противоречиви неща чух и прочетох, а тя самата /докторицата/ още не била проверила  Shocked трябвало да търси по новите кодове и някакви такива ми ги наговори,  не ми даде ясен отговор. Дано някоя от вас знае , защото трябваше вече да съм се изследвала, а аз губя ценно време в догадки.

Общи условия

Активация на акаунт