Помогнете моля със съвет как да успокоя майка си...

  • 3 004
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • у дома
  • Мнения: 967
Бих я запалила по гоблени тази жена, знаеш ли как вървят в нета...

# 16
  • Мнения: 22 523
Намерете и някакво друго занимание. Хем да се чувства полезна, хем да не се изморява.
Предполагам какво е отстрани, защото съм се сблъсквала с подобен проблем.
Не караш човек нищо да прави, а той се изтрепва да чисти, готви, или нещо от сорта....а накрая сяда и започва да се оплаква колко е изморен, как се е пребил от работа и т.н., че накрая ти се и сърди. Вероятно вие с баща ти се чувствате доста кофти.

# 17
  • Мнения: 2 563
И този номер го знам. Моята обаче се оплакваше шумно как никой не й помагал. Ама като попиташ с какво да помогнеш, неотменно получаваш отговор "не знам, ще видя", "С нищо, мерси" или наежено "Е ти сама не можеш ли да прецениш?" И имаше навика да пере чистите дрехи от стола, но не и мръсните в коша.

Очевидно майка ти се чувства значима по този начин. Все пак в България се очаква от една жена, все едно какво работи, да поддържа болнична чистота в дома си. Даже форума е пълен с жени, които явно се гордеят, че мият пода всеки ден, примерно.

Можете ли просто да й го признавате? "Да, мамо, много си уморена" и сменяте темата? Можеш и тактично да вкарваш по някоя реплика, че никой не очаква това от нея, че никого няма да обиди, ако не чисти и т.н. Сигурно ще се наложи много пъти да го повториш докато й светне.

# 18
  • Мнения: 239
Благодаря на всички за отговорите. Много сте прави. Първо- за екскурзията - НЕ ИСКА! Все "абе сега не му е времето,виж колко работа имам бля-бля"... Нито на кино иска да ходи,нито на театър... Една разходка в парка вечер и толкоз Sad Все аз ходя да й взимам билети за кино или театър,та после даже мрънка,че са били скъпи,защо съм си дала парите,защо да ходела на кино,нали си имала телевизор...Или пък "Не искам да се затварям в някаква зала,искам на простор..." ooooh!  За това ,че спят в различни стаи - ами,той баща ми така ХЪРКА,че от третия до петия етаж се чува. Аз спя през стая разстояние,че да не го чувам..  В общи линии единственият плюс от на баща ми хъркането е,че като не спят с майка ми,ми отстъпиха на мене голямата спалня Simple Smile Иначе той е ИДЕАЛНИЯТ съпруг - за всичко я слуша,угажда й,гледа си я,само и само да не се ядосва и да се преуморява...А тя си му дудне... Той й обръща внимание,много е мил с нея. Иначе за пътуване...Та даже и да идат на екскурзия двамата става малко сложно,трябва по 2 единични стаи да се вземат.Или поне майка ми с тва оправдание ми излиза...  Crossing Arms И все мрънка,че пари за това нямало.. Вярно,не сме богати,ама все може да се измисли нещо.Дори моя контра-довод "Да,ама после ще си по-свежа и здрава,няма да ги дадеш за лекарства.." не помага. Понеже всяко лято правим някакви ремонти,та тя все с това ми излиза,че ето виждаш ли лятото нямало време. Един път бях уредила една екскурзия,отказа ми с мотива ,че пък е много топло. Абе все си намира оправдания...
  Това с гоблените ще го пробвам и ще пиша.

 " Моята обаче се оплакваше шумно как никой не й помагал. Ама като попиташ с какво да помогнеш, неотменно получаваш отговор "не знам, ще видя", "С нищо, мерси" или наежено "Е ти сама не можеш ли да прецениш?" И имаше навика да пере чистите дрехи от стола, но не и мръсните в коша."   ВЗЕ ми думите от устата! Даже ми пере дрехи,който са изпрани,оставени на стола да се изгладят.. Нещо вижда ги намачкани,мисли,че са мръснии айййдеее...пак Simple Smile И най-го мразя тва " е,ти сама не можеш ли да прецениш..."
 
 Относно почивката бях чувала за някакви почивки,които ги отпуска Здравната каса за някой оперирани хора, знам,че на един познат майката ходи в Стрелча.. Някой друг има ли повече инфо затова,какви са изискванията?

# 19
  • Мнения: 818
Според мен наваксва/изпитва вина за пропуснатото време,без вас.

# 20
  • Мнения: 2 237
Аз пък си мисля, че има нещо което я тормози, иска да забрави...Може докато е била в чужбина да е изпитвала угризения, че не е с вас и сега да иска да компенсира с прекалени грижи.Може пък ида се чуства непълноценна и да иска да покаже че още става за нещо.При всички положения това е някаква мания.Трябва да и обясниш, че така не бива.Заплаши я ако трябва че ще се махнеш, знам ли...На тази възраст нещо им става на майките, аз да не ти казвам за моята..... ooooh!

# 21
  • Мнения: 25 868
Явно жената иска да е полезна. Толкова години се е трепала, не е свикнала да лежи на чужд гръб. На всичко отгоре е открила, че вместо да ви липсва жестоко, вие сте се оправяли идеално без нея. Как да не се опита да ви докаже, че не е безполезна и излишна?
Вместо да и предлагате почивка, предложете и работа. Шиене, плетене, някаква друга подобна дейност, която хем да я ангажира, хем да не я преуморява. Нещо, което да я кара да се чувства полезна, а не излишна.
Щом има проблеми със сърцето, определено има нужда от разходки. Вземи си куче и я помоли да го разхожда - някое малко, кротко и мързеливо кученце, да не е някой бяс, след когото да трябва да тича.
Идеята с внучето също не е лоша.   Laughing

# 22
  • София
  • Мнения: 2 082
Много позната ми прозвуча цялата ти история. Но нямам идея за справяне.
Баба ми беше такава, лека и пръст. Голяма чистница. Не стоеше без работа , чисти, мие, пере, пазарува,готви, мести мебели, вари компоти, лютеници, сади, копае в градината...ако тръгнеш да помагаш ще съжалиш - или ще си с мускулна треска или не го правиш както трябва CrazyИ после оххх, колко ме боли кръста, как ме бучат колената. Ами кой те кара бе жена! Grinning Не четеше вестници, не гледаше телевизия. Имаше няколко приятелки, които идваха на гости и разказваха новините. И тя така от малка без майка останала и като най-голяма дъщеря и поела грижите за останалите в семейството.
За жалост последните години се превърна в коренно различен човек, защото я хвана склерозата и от едната крайност мина на другата.

# 23
  • Мнения: 134
Явно вследствие на дългото занимание, включващо основно домакинстване, при престоя й в Гърция е получила професионално изкривяване. И сега, завръщайки се в дома си, тя продължава да живее по инерцията, придобита в Гърция.
Предполагам, че с времето, като й се натрупа повечко умора, ще намали "оборотите".

# 24
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
А дали защото се чевства , нещастна , не чисти по цял ден за да запълва с нещо времето си ?

# 25
  • Мнения: 282
Баба ми беше такъв тип жена, всекидневието й беше безкрайно чистене и нищо друго, никакви други интереси, от рано сутрин до късно вечер са занимава само с домакинството.
Переше всичко на ръка, пода се миеше задължително с лазене на четири крака, не използваше никаква домакинска техника, освен готварската печка, а мъкненето на торби е най-малката й грижа.
Била е възпитавана от баща си, че жена вкъщи не трябва да подвива колене (да стои без работа) и мъжът не трябва да пипа нищо от домакинската работа.
Напълно те разбирам, такава жена е кошмар за всички около нея, всичко трябва да се свърши сега веднага на секундата, тя е непрекъснато в движение и така създава едно напрежение у другите в къщата.
За съжаление, не можеш да направиш много по въпроса и с годините тази мания за чистене се засилва.
Няма смисъл да влагаш енергия да я спираш и да се опитваш да свършиш преди нея работата, това само може да те натовари до степен на пълно изнервяне, защото в момента ти също си като навита пружина. Това не е добре за теб и може до доведе до проблеми с приятеля ти.
На тази възраст няма начин да промениш характера и да я заинтригуваш с нови занимания, казвам го от личен опит.
Единственото, което може да помогне и да се посъветваш с лекар.
При нас когато баба ми наближи 80 положението стана неуправляемо и се посъветвах с лекар хомеопат. Изписаха и едно хомеотично лекерство, което подтиска вътрешното напрежение и желанието да бъде в непрекъснато движение.
Определено имаше ефект, пак чистише, но вече с мярка и дори започна да излиза на пейката пред блока, нещо немислимо до този момент.

 

# 26
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
имам такова 4удо-свеки! тя  и у мене като види една 4инийка на мивката и й сгрява бушонът! спорт ми бил в главата, нямала съм време за да  дооближа  студиото! ами като не съм мания за ходене с  парцала! я къде по -интересен може да е животът! както казвам, не аз слугувам на дома,а той на мене служи! аз само го поддържам във вид ,удобен за намиране на вещи, игра4ки, гсм и инструментариума, 4орапите  и т.н! не мога да меря с линийка как са ми разположени дреболийките по мебелите или завивката се е килнала с  2 см! и след всеки ходил в тоалетната, няма да ходя да забърсвам с дезифектант! тя не излиза от дома си, освен до банката и ако отива да си види роднините! цял ден тв или 4истене!ш?ф! голяма умора беше с нея като живеехме заедно и после като мислех,4е правя добро на нея да се въртя и помагам като се реместихме над нея! лошото е ,4е само своя труд признава, и да си 4истил  до облизване и с бял 4орап да минеш, пак там ли е, се повтаря твоя труд отново! никакво доверие към ка4еството ти! оставих я да се  изживява в ролята и приех да се оплаква ,4е е болна и изморена-сама си го прави, но не ми е майка за да й тегля конското и да я насадя на стола да  си гледа сериала, пък аз да й свърша работата и да сме добре!после и кафе можехме да си спретнем с арабски сладки!

# 27
# 28
  • Бургас
  • Мнения: 364
Не искам да те обезкуражавам, мила, но решение няма. Майка ти е на възраст, в която е почти невъзможно да направи промени в характера и поведението си. Моят съвет е доколкото е възможно да следите с баща ти да не прави нещо, което може сериозно да и навреди в краткосрочен аспект. Например твърдиш, че не мести мебели, но тя може и да го направи в един момент, ако и прищрака. Дано идеята с гоблените помогне.

# 29
  • Мнения: 239
Мерси за съветчето. Ами,тя мебели и да иска не може,няма вече толкова сила. А за гоблените категорично ми отказа Sad

Общи условия

Активация на акаунт