Депозит - къде е най-изгодно да си направя депозит?

  • 77 543
  • 304
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 59
Имам въпрос за свободния депозит в ПИБ. Ако изтегля част от сумата на депозита, примерно половината, за времето през което е стояла изтеглената сума в депозита олихвява ли се, или на края се изчислява само лихва върху остатъка.

# 76
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Лихвата върху средствата по депозитната сметка се начислява в края на всеки един ден...
Лихва се начислява върху сумата по сметката...

# 77
  • Мнения: 59
Незнаех че всеки ден се начилява т.е. при депозитите как е мислех в края на годината или на падежа. Благодаря за отговора   bouquet

# 78
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
"Начислява", не означава, че лихвата се превежда по сметката...
Лихвите се начисляват по "специална" сметка, често тя се нарича сметка за потенциални лихви...
И като дойде падежа, натрупаната сума се "прехвърля" в реалната сметка на депозита...
Дали ще ме разбереш...?
newsm78

С кредитите е по същия начин... Лихви се начисляват всеки един ден... И се натрупват... Когато дойде денят на падежа на съответна вноска, тогава се задължава реално и смеката на кредита...

# 79
  • Мнения: 731
Само че, в ПИБ лихвата не е фиксирана, а е променяема, т.е. възможно е едностранно банката да промени лихвата по депозита по време на срока на депозита.

Повечето банки вписват такава клауза в договора. Наскоро писах до Комисията за защита на потребителите, защото мисля, че не е редно банката да променя едностранно лихвата преди първоначалния падеж на съответния срочен депозит.

Хубавото на ПИБ е, аз съм само клиент, че лихвата в евро е колкото лихвата в лева, т.е. не е по-ниска, както в повечето други банки.

# 80
  • Мнения: 731
Не съм съгласен със мнението на azira, че лихвата по депозита не е фиксирана. Напротив, именно при депозитите лихвата е фиксирана, т.е. не може едностранно да се променя от банката.

Грешите! Прочетете договор за срочен депозит в ПИБ, СИ Банк, Токуда Банк, Централна Кооперативна Банка и ще видите, че всяка от тях изрично си запазва правото да променя едностранно лихвата по време на срока на депозита. Реакцията им на коментар на клаузата е "Банката никога не го е правила." Да, но пък си запазва правото да го направи по всяко време едностранно. Разбирам след изтичането на даден срочен депозит, той да бъде автоматично подновен при текущите лихви към датата на падежа, но да се променя лихвата по време на срока на депозита е недопустимо!

# 81
  • София
  • Мнения: 477
Доста изгодно е в ПИБ свободния едногодишен депозит и сега са пуснали супер депозит. В Пиреос също има с добра лихва

# 82
  • Мнения: 2 759
                                 Да попитам и тук: депозит с падеж в неделя в понеделник ли трябва да си прибера? И при падеж на депозит има ли наказание за изтегляне на цялата сума, ако е над дневно определената от банката? Или се подразбира, че мога да я взема цялата, без да ме наказват?

# 83
  • Мнения: 15
                                 Да попитам и тук: депозит с падеж в неделя в понеделник ли трябва да си прибера? И при падеж на депозит има ли наказание за изтегляне на цялата сума, ако е над дневно определената от банката? Или се подразбира, че мога да я взема цялата, без да ме наказ



Аз мисля че когато падежът на депозита е в почивен ден за падеж се смята първия работен ден след почивния т.е ако падежът е примерно в събота ,то реално депозитът падежира в понеделник и клиентът може да си изтегли сумата без комисион именно защото е на падеж.ако отиде през следващите дни   ще плати комисион за теглене защото вече не е на падеж .Добре е ако сумата е по-голяма да заявите предварително че ще теглите парите независимо че депозита е на падеж.

# 84
  • Мнения: 2 759
Когато падежът на депозита е в почивен ден за падеж се смята първия работен ден след почивния т.е ако падежът е примерно в събота ,то реално депозитът падежира в понеделник и клиентът може да си изтегли сумата без комисон именно защото е на падеж.ако отиде през следващите дни   ще плати комисион за теглене защото вече не е на падеж.В пове4ето случаи когато изтича промоционален депозит и клиентът не го предоговори на падеж ,депозитът или се подновява за същото време ,но на стандартни лихвени проценти или парите падат в сметката на клиента( това принципно се договаря при създаването на депозита) .Добре е ако сумата е по-голяма да заявите предварително че ще теглите парите независимо че депозита е на падеж.
                                 Супер, много благодаря   bouquet!!!

# 85
  • Мнения: 15
Одил,не претендирам за абсолютна достоверност,затова си промених началото на поста с "аз мисля..."
Това са неща,които съм разбрала от познати,приятели и нета.На всичко отгоре всяка банка си има различни условия с които клиентът трябва да се запознае при създаването на депозита.

# 86
  • Мнения: 2 759
Одил,не претендирам за абсолютна достоверност,затова си промених началото на поста с "аз мисля..."
Това са неща,които съм разбрала от познати,приятели и нета.На всичко отгоре всяка банка си има различни условия с които клиентът трябва да се запознае при създаването на депозита.
                                Там е работата, че като правих депозита питах за тези неща, и на договора помолих да ми запишат - и сега виждам, че са ми записали датата, която се пада неделя + че не помня нищо от обясненията  Crazy. Иначе питам по много, просто никога не помня. Доверявам ти се напълно, тъй като надали ще ми го олихвят преди падежа. Хитри са те, хитрииии  Twisted Evil.

# 87
  • Мнения: 1 014
Одил, падежът е първият работен ден в твоя случай. Задължително се обади в банката (може и по телефона) ден-два преди това -  да си заявиш тегленето, за да не ти правят въртели в понеделник и да ти искат такси за теглене без заявка. Казвам го от собствен опит, как ли не ме въртяха, за да не ми дадат парите на падежа на депозита ми. Първо проверяваха дали имат пари, после се заядоха, че нямам заявка, а при срочните договори е повече от ясно, че на падежа клиента ще се разпорежда със сумата както намери за добре, т. е. трябва да имат налични в касата. По мое мнение явно нямаха сумата или по някакви техни си причини не искаха да я изплатят. Но и аз не се давах лесно и тъкмо преди ситуацията да прерастне в скандал, колкото и невероятно да звучи, ми предложиха преференциален лихвен процент, за да оставя депозита за още един месец. С подписването на новия договор подписах и заявка за теглене на датата на новия падеж. Става въпрос за една от големите банки!

# 88
  • Мнения: 2 759
Одил, падежът е първият работен ден в твоя случай. Задължително се обади в банката (може и по телефона) ден-два преди това -  да си заявиш тегленето, за да не ти правят въртели в понеделник и да ти искат такси за теглене без заявка. Казвам го от собствен опит, как ли не ме въртяха, за да не ми дадат парите на падежа на депозита ми. Първо проверяваха дали имат пари, после се заядоха, че нямам заявка, а при срочните договори е повече от ясно, че на падежа клиента ще се разпорежда със сумата както намери за добре, т. е. трябва да имат налични в касата. По мое мнение явно нямаха сумата или по някакви техни си причини не искаха да я изплатят. Но и аз не се давах лесно и тъкмо преди ситуацията да прерастне в скандал, колкото и невероятно да звучи, ми предложиха преференциален лихвен процент, за да оставя депозита за още един месец. С подписването на новия договор подписах и заявка за теглене на датата на новия падеж. Става въпрос за една от големите банки!
                               На теб ти е коствало сигурно известни нерви, но мен много ще ми хареса, ако решат да ми предложат добър лп за едномесечен депозит при тях  Twisted Evil. Искаше ми се за още месец да оставя парите някъде, но нещо не ми харесват едномесечните лп. Няма да направя предварителна заявка, така или иначе ще видя какво ще ми предложат на момента и ще реша какво да правя. Но теглих наскоро след датата на падежа (т.е. година или половина след падежа) едни пари и решиха да ме наказват, та исках да се убедя, че на датата на падежа няма такива неща. Много благодаря на всички  Hug!

# 89
  • Мнения: 13 770
Какво значи "наказват" ако теглиш след падежа? Според мен единствено не начисляват лихвата за този период - ден, два, седмица, месец и т.н. след автоматичното подновяване на депозита и преди падежа. Напр., при едномесечен депозит и теглене 5 дни след падежа, просто не ти начисляват лихва за тези 5 дни.

Възможността за изтегляне на целия депозит зависи от размера му. Всяка банка си има максимална сума, която може да се тегли без предварителна заявка. За по-висока се иска предупреждение. Провери в сайта на банката ти какъв е техният максимум.

Последна редакция: нд, 11 апр 2010, 18:41 от птица

Общи условия

Активация на акаунт