Отговори
# 15
  • Мнения: 4 916
Не всички искат да назначават умни хора Joy

Тъй де, има места където просто трябва да се бачка, а не да се мислят финансови схеми  Laughing Ама има повече кандидати за началници, отколкото за бачкащи.

# 16
  • Мнения: 9 471
Аз също не един път съм се ядосвала именно заради това.Познавам хора с по две висши образования,а нямат работа,познавам и хора със средно и са на висок пост!

# 17
  • Мнения: 116
на всякъде е така,друго си е някои да те препоръча,та нали все си търсим виновник,ако нещата тръгнат на зле....така става ...абе ти тоя дето ми го прати....еди си какво.....и човек се чувства задължен после/това ,като пример/....а иначе примерно в англия,като напуснеш от някъде ти дават препоръка и като те назначават на работа ти искат препоръките ти те са си официален документ-така да се каже....и се обаждат хората да проверят!А вие за тук се чудите грозно е ,ама е нормално май!Аз лично се дразня,но........

# 18
  • Мнения: 171
Да, така е за съжаление у нас!То си е от едно време, а сега още повече се наблюдава...

 Peace В България с пълна сила настъпиха тези времена, в които...за да си намериш хубава работа, трябва да имаш доста влиятелни приятели...въпреки, че вече и това не е гаранция...

# 19
  • Мнения: 25 894
Че кога не е било така? И по времето на соц-а, и преди това...
Справка - "Службогонци".  Laughing

# 20
  • Мнения: 4 651
Аз също не един път съм се ядосвала именно заради това.Познавам хора с по две висши образования,а нямат работа,познавам и хора със средно и са на висок пост!

Образованието и езиците не ти гарантират, че няма да си пълен гьон, нали? И имах колега с 2 висши образования, започна първата си работа на 34 и беше най- непродуктивния в отдела. Ама беше се изучил надлежно дълги години и се чудеше защо аджеба не се изтрепват да му предлагат по- добри позиции.

Ако търсят човек на работа, винаги питат нас първо - не можем ли да препоръчаме някой познат. Не че и при този метод няма издънки, но мисля че работи, защото хората рядко вече си позволяват да "ходатайстват" за някой само защото им е приятел/ роднина/ комшия / познат , ако човекът наистина не е добър професионалист.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 2 498
Аз не съм против назначаването на някого "с връзки", а съм против само ако той е некадърен, но продължава да стои и да заема мястото на някой добър кадър.

# 22
  • Мнения: 806
И аз това се питам ама на... За това си седя на д-то далеч от БГ.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 5 752
Никога не съм почвала работа с връзки. Няма и да почна.
Въпреки, че много си ценя китапа мога да кажа, че има хора, които са със средно и са по - добри в работата си от висшисти. Просто си е до човек.

# 24
  • Мнения: 4 965
Има голяма разлика между шуробаджанащината и това да те препоръча човек, с който си работил преди и който знае какво можеш, нали?
Моето наблюдение е, че напоследък тази тенденция (препоръката) се засилва - и намирам това за напълно нормално.
Когато наемам хора, ще предпочета да взема тези, с които съм се сработвала добре преди и знам, че ще ми свършат работа.
Това се отнася предимно за по-високите позиции. За по-ниските мисля, че със СиВи-та и интервюта се получават нещата - аз поне винаги съм започвала така, до сегашната ми работа, където ме "дръпна" бивша бизнес-партньорка, която ми знае възможностите.


 Peace
Това е и моето мнение. В началото започнах без връзки, без познати. Постепенно с времето минах през това да ме препоръчват хора, с които съм работила. Сега съм на етап да ме канят да работим заедно - отново хора, с които съм работила и ме познават.


НИщо ново под слънцето. И връзки не означава непременно вариант роднини или любовник, които да издействат назначение. Връзките всъщност са познанствата и отношенията, които човек е създал на места, където е работил, с приятели, познати, състуденти и т.н. Защо една компания да пуска обяви, ако може да каже на подчинените си, че търси човек за определена позиция и така да стане по-лесно и човекът да е относително по-познат, отколкото някой от улицата?
Аз не виждам нищо лошо във връзките, стига човек да ги има.
Peace

Още повече, че никой няма да посмее да препоръча някой "боклук", когато после от това може да пострада отношението към него, а и самият препоръчан по този начин трябва да е абсолютен "гьон", за да издъни препоръчалия го.

# 25
  • Мнения: 4 841
Азаф го е обобщила прекрасно  Peace

Умния и предвидлив човек още от първи курс започва да изгражда своя мрежа от познати и приятели в същата област, да се интересува от съответните фирми в областта, да стажува, ако трябва - и кафета да носи, но да се "отърка" в сферата, да се ориентира кое как е... Така когато завърши, тези, които са били в четвърти курс, когато той е бил първи, вече работят, имат някакви позиции и могат да "ударят" едно рамо - със съвет, препоръка и т.н.

Не разглеждайте "връзките" само като трамплин за некадърници, това е преди всичко мрежа за информация, която няма цена.
Когато трябваше да изляза по майчинство, шефа ми каза аз да си намеря заместник, на който да се доверя. Пуснахме обява, явяваха се какви ли не - със супер големи претенции, а зад тях - нищо... Накрая все пак избрахме познат и препоръчан човек. Без 5 тапии от престижни университети, но с безценен практичен опит. И нямаше никакви проблеми, защото навлизаше в нещата от половин дума - нещо, което едва ли би станало с някой, хванат от улицата...

Много се дразня от битуващите клишета - за връзките, за майките с деца... Но това е донякъде и народопсихология - шефът задължително е тъп, незаконно забогатял, готините колежки са преуспели с ч....е, а грозните са некадърни връзкарки...

Но щом на някой му харесва да се изживява като жертва и да компенсира липсата на самочувствие и борбеност със световната конспирация, ОК, проблемът си е негов.

# 26
  • Мнения: 293
Повечето служителки в държавната ни администрация са под всякакво ниво.Обаче имат мрежа от връзки и си плетат кошниците.
Какъв по очеизваден факт за това,че в Бг не всичко е така както изглежда.
Никога не съм започвала работа с препоръки,нито с побутвания / освен в чужбина където наистина името ти се разнася в сферата и градиш имидж/ .Всичко,което съм направила съм го постигнала сам сама.А знам,че мога много повече.Но съм спала като е трябвало да си създам връзките. Мисля да наваксам  Peace

# 27
  • Мнения: 241
При нас има работа само за счтоводители и икономисти с висше образование,с комп.грамотност,с английски и незнам си още с какво,но тези места са много малко и излиза периодично. Повече се търсят хора без образование защото иначе трябва да ти дават по-висока заплата,и защото ще искаш да се самообразоваш.Който е с по-високо образование или е в по-голям град или в чужбина или не може да си намери постоянна работа,или е без работа.

# 28
  • София
  • Мнения: 117
Така е навсякъде по света....Но в Бг е много явно и нагло.За това те дразни,че го виждаш и става пред очите ти...Особено те дразни когато назначеният е по-неквалифициран от теб.Но се намира и добра работа/или се извоюва/ с много труд...търпение и труд. Peace

# 29
  • Мнения: 34
Повечето служителки в държавната ни администрация са под всякакво ниво.Обаче имат мрежа от връзки и си плетат кошниците.
Какъв по очеизваден факт за това,че в Бг не всичко е така както изглежда.
Никога не съм започвала работа с препоръки,нито с побутвания / освен в чужбина където наистина името ти се разнася в сферата и градиш имидж/ .Всичко,което съм направила съм го постигнала сам сама.А знам,че мога много повече.Но съм спала като е трябвало да си създам връзките. Мисля да наваксам  Peace

1:1  smile3501

Общи условия

Активация на акаунт