мисля да спирам аспирина!

  • 8 271
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 526
Здравейте,

Поради високи нива на тат и мат ми е предписан аспирин-протект и вливания на имуновенин.
Правих си и антифосфолипидни антитела, тромбоцитно-левкоцитни агрегати, НК клетки - всичко ми е в норма.
Само Тат и Мат са ми много завишени.

Пиех си аз аспирина през ден, обаче онзи ден прокървих. Ходих спешно на доктор..СлаваБогу бебето е добре, имаше и сърдечна дейност (в 7ма седмица съм), но доктора ми каза, че няма смисъл да пия аспирин, тъй като нямам показания за него.

От Плевен обаче ми казват да го продължавам след като ми спре кървенето.
Преди малко обаче се разрових малко из нета за да намеря инфо специално за аспирина и антитиреоидните антитела...не намерих нищо свързващо двете неща, но намерих следното и яко се уплаших:

Става дума за бременна жена (след инвитро) починала вследствие на мозъчен кръвоизлив в следствие на лечението с ниски дози аспирин (все едно аспирин-протект) и хепарин (нашия фраксипирин) + вливания на венозен имуноглобулин.(нашия имуновенин)

пуснах превод с google, макар, 4е е доста нескопосан, все пак се разбира достатъчно добре:
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=en&u=http: … egnancy%26hl%3Dbg

за тези които са по-добре с английския ето оригинала (по-добре се разбира):
http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/00052611.htm

Честно да ви кажа, не виждам защо трябва да рискувам с този аспирин-протект..

# 1
  • Варна
  • Мнения: 617
 Shocked Отново ме вкара в чуденка...
Когато Конова ми изписа същите тези неща, аз изрично я питах: При всичките ми бременности до сега, винаги получавам кървене. Аспирина няма ли да ми навреди в този случай. Тя каза -НЕ. И се питам...как така имам генна мутация свързана с тромбофилия, а в същото време винаги съм прокървявала...

# 2
  • Мнения: 9 100
Не съм компетентна по въпроса с тат и мат, затова не знам доколко бих ти била полезна...
Според мен аспиринът няма вина в случая - ненапразно се приема в малки дози. Друг е въпросът дали имаш показания да го приемаш - в смисъл, не знам доколко влияе на тат и мат..
Относно имуновенина - аз лично съм твърдо против вливания. Но не знам и те как се отнасят към въпросните хормони...
Терапия с нискомолекулярен хепарин (фраксипарин) и аспирин се предписва в случаи на тромбофилия. Но как действа на щитовидните хормони - не зная...
На доцент Конова (предполагам тя ти е назначила терапията?) имам доверие, голямо - ако тя е предписала терапията, предполагам е редно да я зпазиш...други имунолози, конкретно в София, са за доста по-агресивни терапии, с такова впечатление съм останала...

Слави - прокървяване имах и аз, леко, но имах, съвсем в началото, към 8 седмица - спрях аспирина, но продължих с фраксипарина. Когато всичко се нормализира, продължих с аспирина. Пак казвам - зависи каква е мутацията, зависи дали въобще има тромбофилия...

# 3
  • Мнения: 526
мдаа..
А аз пък не мога да разбера защо трябва да го пия след като нямам нито антифосфолипидни, нито тромбоцитно-левкоцитни...е, да генни мутации не правих, защото тя каза, че няма смисъл тъй като вече имам едно дете.

Сега продължавам да чета чужди статии, и дори в момента чета една в която се казва, 4е това за антифосфолипидните тела, аспирините и хепарините там...не е доказано изобщо. Просто се смята, че може да помогне...

Общо взето трябва много добре да се пресметнат рисковете и ползите.
А на мен и Тодорова и Конова ми предписаха аспирин-протект, просто ей така заради антителата тат и мат. Но за тях пък препоръчват вливания така, че пък аспирина за кво е не знам. А да не говорим, че изобщо не мога да намеря сайт в който да пише нещо относно действието на аспирина към тат и мат.

Доколкото разбрах предписват аспирин-протект винаги когато се сметне че има риск от спонтанен аборт.
Може би за момичетата с антифосфолипидни тела или генни мутации е по-оправдано, но само за тат и мат....за какво....
Не разбирам, и никой не може да ми обясни.

# 4
  • Мнения: 526
Току-що си получих изследванията, обаче съм притеснена! ТСХ ми се е вдигнало доста, беше 0,54, а сега е 1,74, ФТ3 е паднал на долната граница Cry Cry Cry

Изглежда ми е  малка дозата на еутирокса, ясно, че ще ми я увеличат, но дали не е станало нещо  лошо на бебо? Sad

За сметка на това обаче тат и мат са ми спаднали САМИ..малко но все е нещо. И то за по-малко от месец!

# 5
  • София
  • Мнения: 6 365
пациентката от статията не е починала от аспирина, а от вродена малформация. не може да се докаже връзка с аспирина:
The patient died from a cerebral hemorrhage associated with a congenital arteriovenous malformation. Although a causal relation between anticoagulation and hemorrhage from an arteriovenous malformation cannot be established, pregnant women have the risks for bleeding associated with anti-coagulation therapy found in the general population (cerebrovascular accidents, gastric ulcers, and trauma) in addition to unique hemorrhagic risks such as ectopic pregnancy.

но си права, че няма логика да пиеш аспирин за ТАТ и МАТ. имам и аз чувството, че го изписват наред на всички с проблеми...

# 6
  • Варна
  • Мнения: 617
На мен Конова ми каза, че аспирина помагал за по-доброто усвояване на селена, а той пък от своя страна повлиявал ТАТ и МАТ. На мен ми правиха и изследване за генни мутации, независимо, че имам две раждания все пак.

# 7
  • Мнения: 694

Относно имуновенина - аз лично съм твърдо против вливания. Но не знам и те как се отнасят към въпросните хормони...

Стеф ,защо си твърдо ротив имуновенина  ??? ShockedАз като говорих с Доц.Конова ми каза че имуновенина ми е най-безвредното лекарство което приемам Simple SmileТака че незнам какво толкова му е лошото засилва имунната система и подтиска афа затова се влива Hug

# 8
  • Мнения: 9 100
Веси - важното е всеки да вярва, че прави най-доброто за себе си Hug

Слави Йо - спомням си преди време една мама, опитваше за второ детенце...оказа се че има като моята мутация (PAI) и макар че първата й бременност е била съвсем лека и не е ходила по никакви изследвания, сега с втората има проблем. Казали са й (не помня къде и кой), че при дадени обстоятелства (?) мутацията се активира...

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 09:41 от .:.Stef.:.

# 9
  • Мнения: 526
Vesi2,  на мен АГ докторите с които говорих не ми го препоръчват през бременността защото има риск от алергични реакции. Най-тежката - алергичен шок, при който спира сърцето, за щастие е рядко срещано, но пък имало други по-"леки", като вдигане на висока температура, при която бебето няма да оцелее. С една дума не е ясно дали в стремежа си да направим най-доброто няма да постигнем обратното. От друга страна, като гледам, че не при всички момичета падат тия антитела...не знам дали искам да рискувам. Има още нещо друго - през бременността организма изпада в т.нар/ "имунен толеранс", което означава, че сам подтиска имунните реакции за да може да запази бебето. Резултата е, че може антителата да спаднат сами без да правиш нищо. При мен след първоначалния скок в началото на бременността, сега за 3 седмици сами са спаднали. Не знам до колко ще спаднат, но ...се замислям..ако почна да правя вливания..каква е наистина гаранцията, че ако спаднат са спаднали именно от имуновенина а не от "имунния толеранс"?.. А имунната реакция е нещо което не можеш да го прогнозираш. Може пък дори да стане обратното - да се повишат от това че организма ше шашка какво става какви са тия антитела дето изведнъж се оказват, при тва не са негови...абе не знам....Аз лично се отказах от вливанията, нищо че антителата са ми ужасно високи.  В крайна сметка никой не може да ми гарантира крайния резултат.

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 10:55 от nlight

# 10
  • Мнения: 526
Веси - важното е всеки да вярва, че прави най-доброто за себе си Hug

Слави Йо - спомням си преди време една мама, опитваше за второ детенце...оказа се че има като моята мутация (PAI) и макар че първата й бременност е била съвсем лека и не е ходила по никакви изследвания, сега с втората има проблем. Казали са й (не помня къде и кой), че при дадени обстоятелства (?) мутацията се активира...

Да, странно защо тогава Конова ми каза, че няма смисъл да изследвам тези генни мутации.

# 11
  • Мнения: 9 100
Според мен е съвсем нормално първите три месеца от бременността да са съпроводени от скок във повечето резултати,,,докато организмът се нагоди към промяната. Но има и случаи, в които задържане просто не се получава и тогава може би е по-разумно да се предприемат вливания, макар че са рисковани и с несигурен резултат Rolling Eyes

Да ти кажа, и на мен ми е странно...не знам, в областта на имунологията нещата не са съвсем изяснени и имам чувството, че се стреля напосоки...а може би всеки случай си е индивидуален и изисква отделен подход...

# 12
  • Мнения: 526
Да, Stef, точно така е - стреля се напосоки с надеждата че все нещо ще окаже ефект. Лошото е , че това не винаги е безопасно, и наистина трябва много добре да се прецени оправдани ли са рисковете. На мен Тодорова ми каза - за тат и мат - аспирин протект всеки ден, + вливанията, Конова ми намали малко дозата на аспирина -през ден, и то сякаш най-вече защото аз и казах, че ме е страх и съм си я намалила.
Аспирина специално го предписват винаги, но май предимно в Плевен (Конова, Тодорова). Моята ендокриноложка ми каза, че аспирина се пие за други антитела, не за тат и мат. А за селена ми каза постепенно да го намаля през ден и да го спра.
И дори ми каза, че изобщо няма смисъл да си изследвам антителата. Да следя само хормоните.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 220
Риск от повтаряема загуба на бременност поради тромбоза на плацентарни капиляри

Съществуват проучвания, които доказват взаимовръзката между вродената тромбофилия и абортите в по - ранен срок на бременността. В проучване на Greer и сътрудници през 1999г. при жени с вродена тромбофилия се доказва, че абортите през първите три месеца от бременността са резултат на смутена имплантация на ембриона, докато абортите през последващите месеци са резултат от тромбозни епизоди в плацентата. Придобитата тромбофилия се дължи на формирани антитела, насочени към повърхностно – клетъчните или вътреклетъчните структури на клетките на различни органи и тъкани. Те са причина за възникване на имунологичен конфликт в структурата на различни тъкани, включително и в тъканите на развиващия се ембрион. От всички известни до момента антитела, с най–голямо клинично значение са антифосфолипидните антитела и някои органно -специфични антитела. Антителата, които се формират при автоимунни ендокринни заболявания също могат да причинят имунологичен конфликт в ембрионалните структури. От всички тези антитела с най–голямо значение за клиничната практика са антителата ТАТ и МАТ, които са насочени към клетъчните структури на щитовидната жлеза. ТАТ (абревиатура от Анти Тиреоидни Антитела), са насочени към повърхностно клетъчните - мембранни структури и МАТ (абревиатура от Анти Микрозомални Антитела) са насочени към микрозомните субстанции на клетките на щитовидната жлеза. ТАТ и МАТ, се срещат най–често при заболявания на щитовидната жлеза: тиреоидит на Хашимото, Базедова болест и в по – редки случаи в съчетание с други автоимунни заболявания, от които най- често при: захарен диабет, болест на Адисон и др.. Известно е, че автоимунните заболявания на щитовидната жлеза са най–често срещаните болести при жените в репродуктивна възраст и се проявяват между 20 и 40 годишна възраст от живота им. Също така, ТАТ и МАТ могат да формират по вторичен или кръстосан механизъм антифосфолипидни антитела, с което рискът от възникване на имунен конфликт по време на бременност нараства.

Надявам се да е станало ясно защо се пие аспирин !  Wink

# 14
  • Мнения: 526
Toche, тва не е доказано обаче. И аз много се рових и намерих както материали в които се казва 4е има прочувания според които има риск (говоря специално за тат и мат), така има и други които показват, че няма връзка. Изобщо на този етап нищо не е доказано. Като цяло тат и мат ги дават рискови при имплантацията.
За антифосфолипидните и аз четох доста, че при тях се дава аспирин. Но за тат и мат? Каква е връзката с аспирина?

А ти нали май беше правила вливания на имуновенин? Ако не се бъркам май беше споменала , че не са паднали?..или се бъркам?

# 15
  • Мнения: 526
Toche, откъде можем да прочетем цялата статия?

# 16
  • София
  • Мнения: 1 220
nlight, връзката е че аспирина пречи на тромбоза на плацентарни капиляри
която евентуално се получават при автоимуните антитела. Имунологията е съвсем ново нещо и в нея до сега всичко е на теория. Но е факт че макар и на теория благодарение на тези терапии доста майки износват децата си без проблем. Така че ти избираш дали да се застраховаш с аспирин или да рискуваш. Каквото и да решиш ти пожелавам успешна бременност  Hug
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=vi … 530&Itemid=19

Аз съм правила вливани и на интралипид и на имуновени и не съм била бременна, когато ги правих. На мен лично антителата от тях не ми паднаха, но ги имам и трябва да се боря с тях. Аз пия сега аспирин всеки ден от доста време, а когато забременея дай Боже да стане ще бия фраксипарин всеки ден до 9м. И да ти кажа ако това ми помогне ще го правя, ако ще да няма никакви доказателства, че върши работа.  Laughing Wink Като човек се напати е готов на всичко.

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 12:28 от .◦♥Toche♥◦.

# 17
  • Мнения: 526
Да, това за плацентарните тромбози го четох, и в такъв случай е оправдано, но аз нямам антифосфолипидни тела...
Нямам и други неща свързани с тромбофлебия. Тат и Мат са ми проблема. Но за него аспирина така и не разбрах как действа.
Аспирина в моя случай мисля е за "за всеки случай" ..така, че не ми се рискува да получа фатален кръвоизлив при операцията.
Разбира се ще ме тресе страха до последно...Но ако го пия пак няма да е по-различно.

# 18
  • Мнения: 9 100
Е ти сега ни обрече всички, дето пием аспирин, на фатален изход при раждането Laughing
Аспиринът се спира доста седмици преди раждането, още в 36г.с.

А фраксипаринът - той е с доказано действие, както и аспиринът, просто зависи с какъв проблем си.

# 19
  • Мнения: 526
Toche, благодаря ти за линка:)
А аз се замислям, защо повечето АГ доктори са против аспирина..вероятно наистина има засилено кървене и риск при раждането.
Иначе какво би им пукало на тях ако наистина няма такъв проблем? Пука им защото накрая всичко остава в техните ръце..и ако стане нещо фатално, ще са виновни, те..че не са спасили жената.
Затова така са против.
Моя доктор ми е казвал, че е имал много тежки случаи на жени приемали аспирин, фраксипирин...В крайна сметка АГ докторите са отговорни за изхода на раждането.

Абе трябва да се прецени конкретния случай.
А сега видях, че статията е писана от Катя Тодорова. Тя на мен ми изписа аспирин-протект всеки ден.
Почети малко не само в статии написани от Плевенските доктори. В чужтите сайтове има много добра информация също.

# 20
  • Мнения: 526
Е ти сега ни обрече всички, дето пием аспирин, на фатален изход при раждането Laughing
Аспиринът се спира доста седмици преди раждането, още в 36г.с.

А фраксипаринът - той е с доказано действие, както и аспиринът, просто зависи с какъв проблем си.

Не бе!  Hug не искам да кажа такова нещо! Просто искам да знам защо на мен ми е изписан ..само за тат и мат. В смисъл такъв, че след като нямам антифосфолипидни и т.н, може би риска в моя случай надхвърля ползите.

А бтв, това за 36тата седмица е мнение на Плевенските доктори. Според други (АГ) трябва доста по-рано да се спре.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 220
Доктора при който ходя ми назначи фраксипарина всеки ден въпреки, че по препоръка на доц. Конова ми е през ден.  Wink Той работи в патологията на МД прави и инвитро, смятам да му вярвам защото според мен е добре запознат.  Peace

БТВ, и аспирина ми беше през ден, и той ми каза да си го пия всеки ден, Тодорова също ми каза да го пия всеки ден. Не знам до кога обаче, може би ще ми го спрат към 36г.с. някой ден  Laughing

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 13:00 от .◦♥Toche♥◦.

# 22
  • Мнения: 526
бтв по-опасен е аспирина, не фраксипирина - това ми го каза АГ доктор от клиниката в Плевен.

# 23
  • Мнения: 526
Между другото не искам да предизвиквам впечатление, че съм против аспирина, фраксипирина или каквото и да е.
Не, просто смятам, че не е нужно да си заравяме главата в пясъка и да си повтаряме "всичко е безвредно, няма опастност".
По-добре би било да сме наясно с ползите, рисковете и реалната нужда от съответното лечение и така сами да решим какво да направим. За съжаление много от докторите те уверяват, че опасност няма. По-коректно е да ти кажат реалните ползи и рискове.

Може да звучи гадно, но сами знаете, че някой от докторите си намират причини да изписват дадено лечение, не само водени от благородните си желания да помогнат на някой!. С това изречение не визирам никой конкретно. Говоря общо за всички.

Така, че мисля няма нищо лошо да се опитаме да разберем повече за това как ни лекуват, какво печелим и какво рискуваме.

# 24
  • Мнения: 9 100
Да, права си за това.
Но тук става въпрос за нещо друго - терапията с антикоагуланти се е доказала като ефективна в случаи на тромбофилия - това е гарантирано. Но в други случаи - явно е под въпрос.
Надали темата ти помогна много, просто тук повечето сме с тромбофилия...може обаче, ако искаш, да потърсиш тема за щитовидните хормони, мисля, че има в подфорум проблемно забременяване Hug

# 25
  • Мнения: 526
Ами аз нямах предвид тромбофлебията, а само тат и мат и влиянието на аспирина върху тях. Мислях си, че има и други на които им е предписан аспирин само за тат и мат. Ако ли пък не, значи наистина съм сбъркала с темата, за което съжалявам ..наистина Sad

А аз вече минах през проблемното, вече съм бременна затова писах тук ..

# 26
  • София
  • Мнения: 388
Позволявам си да се включа- аз пих аспирин от втория  месец преди забременяването до 36 г.с. включително. Родих 5 дни след като го спрях и не съм имала силно кръвотечение. Освен това прокървих още в 5г.с., в 8 г.с. зацапването премина в силен кръвоизлив, но след консултация с лекарката,която ми назначи аспирина,не съм го спирала. Въпреки крясъците  от страна на "главния" доктор в отделението "е, как очакваш да ти спре кървенето, като пиеш аспирин" не посмях да го спра и кървенето ми постепенно спря изцяло. От 13г.с. нататък изкарах една съвсем нормална бременност.

# 27
  • Мнения: 4 390
А аз пък не мога да разбера защо трябва да го пия след като нямам нито антифосфолипидни, нито тромбоцитно-левкоцитни...е, да генни мутации не правих, защото тя каза, че няма смисъл тъй като вече имам едно дете.

Цитат
В смисъл такъв, че след като нямам антифосфолипидни и т.н, може би риска в моя случай надхвърля ползите.

Антифосфолипидните са ми в норма.
Тромбоцитно-левкоцитно агрегати почти /при горна граница 3.16, моите бяха 3.23/.
Но имам мутации /2/! Имам едно дете, сега ме изследваха за първи път.
Взимам всекидневно аспирин и през ден се боцкам с клексан.
Аз лично, не бих спряла терапия самоволно.

nlight - тромбоФИЛИЯ, а не тромбоФЛЕБИЯ. Wink

# 28
  • София
  • Мнения: 6 365
Аспирина в моя случай мисля е за "за всеки случай" ..така, че не ми се рискува да получа фатален кръвоизлив при операцията.


аз пак да отбележа, че в оная статия, дето те е стреснала, жената е починала от МОЗЪЧЕН кръвоизлив в следствие на ВРОДЕНА малформация артеро-венозна и изрично пишат, че не е установена връзка с приема на антикоагуланти.

а и друго - при прием на хепарин и аспирин дълго време е редно да се следят кръвните показатели. ако протромбиновото време, времето на кървене и съсирване са в норма, няма страшно.

# 29
  • Мнения: 218
jam аз понеже си следя всеки месец тромбоцитно-левкоцитните агрегати в Плевен необходимо ли е отделно да следя време на кървене и съсирване или тези агрегати са напълно достатъчни като показатели?На терапия съм с фраксипарин и аспирин,които редувам през ден.

# 30
  • Мнения: 526
Дивиана, а на теб защо ти назначиха генетичните?
Сега почвам да се страхувам, да нямам и аз такива...но Конова каза, че няма смисъл да си ги правя... Shocked
Какво да правя сега.. Shocked

# 31
  • Мнения: 4 390
Не бързай да се страхуваш. Вероятно не са ти назначили, защото не си имала проблеми с първата бременност.
Как протече тя? На термин ли роди?
Аз се заимах с тежкостепенна прееклампсия, дъщеря ми се роди 3 седмици преди термин и заради това, сега ми назначиха имунологични и генетични изследвания.

# 32
  • Мнения: 526
Дивиана, сега си погледнах тромбоцитно-левкоцитните - 2,19 при реф 2,17-3,16  ..малко се поуспокоих, че са на долната граница.
Да, бременността ми беше нормална, родих 2 седмици по-рано но поради плановото секцио и още нямах никакво разкритие.

От това постоянно притеснение май само си вредя. Преди малко даваха по ТВ едно предаване за бъдещи майки, в което обясняваха колко е важно това което мислим и както се чувстваме през бременността. Това се отразявало на бебето и на бъдещия му характер дори...

Май трябва да не мислим толкова много за това какво може да се случи, защото то ако е писано ..и да го мислим и да не го...все тая
 Hug
Благодаря ти за поправката, сега видях наистина че е Тромбофилия Simple Smile

# 33
  • Мнения: 613
Nlight,поэволявам си да ти отговоря на въпроса:Эащо аспирин при високи ТАТ и МАТ.Аэ имам същите и още високи НК клетки,эа НК клетките правя вливания с имуновенин,а эа ТАТ и МАТ аспирин протект всяка вечер.Аэ съм при д-р Балтаджиева от клиника Малинов,когато я попитах эащо се пие аспирин,тя ми отговори,че ниските дози аспирин повлияват въэпаленията.А високите ТАТ и МаТ са покаэател,че някъде в тялото ти има малки възпаления,които ти не усещаш,но заради които забременяването и/или износването стават невъэможни.Трябваше да направя 4 ИКСИта преди да ми открият имунологичния проблем,след това 5то след терапията беше успешно,нищо че бременността ми эавърши преждевременно в 21 седмица поради Т-синдром,който обаче няма нищо общо с вливанията и аспирина.Аспирина го спрях ден преди аборта,по эаръка на лекарката,която въпреки това ми обясни,че аспирин протекта не се натрупва в органиэма,но эа всеки случай.Кръвоиэлив не получих,сега при следващото инвитро пак ще съм на същата терапия.Дано съм ти била полезна с нещо,желая ти лека и успешна бременност!

# 34
  • Мнения: 526
IRA2, аз имам друга информация за тат и мат. Наличието на ТАТ и МАТ съвсем не значи, че имам разни възпаления. Това са строго специфични антитела и те атакуват щитовидната жлеза. Възпалението е единствено на щитовидната. Повечето доктори смятат, че те не влияят на бебето. Има и такива които смятат че влияят, и могат по някакъв начин да бъдат пречка за успешната бременност. Но как...все още никой не е отговорил на този въпрос. И дали със сигурност е така - също. Освен това те сами по себе си не пречат  на забременяването (пречи високото ТСХ което е следствие на нелекувания хипотиреоидизъм), най-вероятно в повечето случаи не пречат и на износването. Тук има момичета които са си родили здрави бебета въпреки наличието на тат и мат. Аз лично познавам 2 които не са пили нищо освен еутирокс. В случая със хашимотото, проблема идва от ниските нива на щитовидните хормони, и ако не се приема еутирокс при доказани ниски нива има риск за бебето.
Относно връзката на тат и мат и абортите  - общо взето има 2 предположения за начина по който действат - едното е, че наличието на тат и мат често е съпроводено с друг имунологичен проблем, който е пряк виновник за абортите. Другото предположение е, че тат и мат по някакъв начин взаимодесйтват с нещо и така поради комплексни фактори може да стане аборт. Нито едно обаче не е доказано. Аз например нямам НК клетки въпреки, че имам ТАТ и МАТ. Нямам и антифосфолипидни. Разбира се това не значи че няма риск...има, но дори и при вливанията няма гаранция, че ще ми паднат. Моито са много високи, (9 пъти над нормата) но при последните изследвания малко са спаднали. Едва ли ще изчезнат, но много се надявам да поспаднат.  Общо взето на тия антитела трудно се повлиява.

# 35
  • Мнения: 212
Здравей nlight, и аз да се включа в темата... при мен откриха тромбофилия.. за това ми назначиха аспирин протект и фраксипарин от 0.3мг като начало. Преди да ми назначат терапията поискаха да направя ЕхоКГ(Ехо Кардио Графия) - това е изследване на сърцето - като размери и фунции чрез ехограф - правих го в 3та градска, и изследване за кръвоотока и кръвоснабдяването на главата с нещо като доблер - правих го във ВМА. Според лекарката най-рискови са главата и сърцето при използване на антикулаголанти и бременност. Друго важно нещо е начина на раждане - секциото е операция, а при всяка операция има риск от тромбози , за това терапията с фраксипарин трябва да продължи и след раждането. Всичко това ти го разказвам отгоре-отгоре , лекаря трябва да те следи и да променя терапията в хода на бременността и след това според това как реагира организма ти.
Назначиха ми и вливания с интралипид и имуновенин ... и аз като теб се страхувам от тях ...
За съжаление никой не дава точни прогнози и гаранции, че действат вливанията, аспирина и фраксипарина.
Намери си АГ и имунолог , на които да се довериш и повече слушай вътрешния си глас какво да правиш.
Аз също си модифицирам терапията като се консултирам с множество други лекари ...

# 36
  • Мнения: 526
Здрасти Vili7 Simple Smile
Вливаниятата на имуновенин за ТАТ и МАТ ли ти ги назначиха? Какви са ти стойностите?
На мен преди 3 седмици ми бяха тат-311 при реф до 34, а мат -610 при реф до 12  Shocked
Сега ги мерих пак и са спаднали малко тат е 256, а мат 568. Не съм правила вливания, не можах да намеря имуновенин и много се чудих изобщо дали да ги правя, понеже излизат доста пари, и не ми е лесно да ги събера. Сега като взеха да падат сами , взех да се надявам да падат още..и още..Simple Smile при някой момичета дори изчезват през бременността.

Иначе като ходих до Плевен , доц. Конова ме посъветва да изчакам 4 седмици и да си направя пак изследвания, и ако не са започнали да спадат да започна вливанията. За мое голямо щастие за сега има спад в нивата, дори направих изследванията не 4, а 3 седмици от както бях правла последните.
Лошото при мен, е че са много високи стойностите Sad

И да..гаранция, че ще спаднат от имуновнина никой не може да ти даде.
Ти в коя седмица си? Кога си мерила антителата последно?

При мен за съжаление има разминавания м/у препоръките на имунолога и АГ доктора, които съм си избрала.
Пробвах да се свържа с доц. Конова за да я питам отново за аспирина, но не ми вдигаше тел, или пък затваряше, явно има много пациенти. А и на мен много не ми е удобно да я притеснявам, защото и звънях няколко пъти, т.к много ми забавиха изследванията, а аз се бях изприщтила от зор докато ги чаках...

# 37
# 38
  • Мнения: 526
ох абе всеки чул, недочул, къде вярно къде не. Гледам тук са писали, че по-проблематично било МАТ (казано било от Тодорова доколкото разбирам), но на мен Конова ми каза, че по-опасното е ТАТ, и само него е смятала колко е над нормата - имам го написано от нея..Кое е сега..тат или мат?

Истината е, че още май на никой не му е съвсем ясно. Това със съчетаването на антителата с незнамкакво си е едната от хипотезите, но все още нищо не е доказано.

Като цяло въпросът дали и как влияят тат и мат е МНОГО спорен. За съжаление медицината все още не може да даде еднозначен отговор на този въпрос.

# 39
  • Мнения: 526
ето тук едно изследване в което сравняват 2 групи бременни с антитироидни антитела (АТА). Едните са приемали аспирин+хепарин+имуноглобулин, а другите само аспирин+хепарин.

от резултата излиза, 4е тези които са имали И вливания на имуноглобулин са имали повече успешни бременности.

Но накрая казват, че не могат да кажат дали жените с наличие на тат и мат (АТА) се повлияват само от аспирин+хепарин, за това трябвалод а с еправят още изследвания

We cannot say that ATA+ women would or would not benefit
from aspirin/heparin alone. Further studies are needed
to look at outcome using IVIg without aspirin/heparin. In
this study, aspirin/heparin was deliberately administered to
all patients to mitigate the effect that that therapy might have
on outcome while testing the effectiveness of IVIg in ATA+
patients., Nevertheless, based upon the data presented in
Table I we conclude that:
IVIg + H/A-treated ATA+ patients (Group B) had a significantly
higher IVF birthrate as compared to those ATA+
women who received H/A alone

# 40
  • Мнения: 526
а ето тук друг саит за тироидни проблеми, в който доктор отговаря на въпросите на жените:

На въпроса препоръчва ли се аспирин+хепарин+селен през бременността за сваляне на антитироидните антитела, той отговаря, че употребата на селен през бременността не е изследвана, хепарина (фраксипирина) не се препоръчва, а аспирина има слаб ефект и според него антителата ще си атакуват независимо от прилаганото лечение.

ето го тук:
http://www.medhelp.org/posts/Thyroid/Antithyroid-Antibodies/show/269093

а тук пък дори се твърди обратното?! - че живите раждани при жени на спирин са 29% за разлика от тези които не са приемали аспирин - 41%
The live birth rate in aspirin users was 29%, slightly lower compared to 41% in the no aspirin control group (p = 0.07). Implantation rates were 21% with aspirin and 30% in the control population (p = 0.01).

ето го цялото тук http://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=1175854

ето тук още един линк, в който доктора казва, че ефект има от приемането на лтироксин  за намаляване риска от спонтанен аборт при жени с  антитела:
http://www.medhelp.org/posts/Thyroid/Miscarriage-and-Antithyroid … odies/show/265001

това между другото съм го чела и на други места - за елтироксина

Накратко - темата е доста спорна и няма еднозначно мнение или нещо което да е доказано. Нещо като опитни зайчета сме..ако има ефект - добре, ако не - другия път..
Всички тези неща се базират на статистики, проучвания, но те пък много си противоречат

Последна редакция: пн, 01 юни 2009, 12:58 от nlight

# 41
  • Мнения: 526
аз продължавам да си пиша сама   Laughing ,обаче намерих много интересни материали в които най-после разбрах каква е връзката между антителата тат и мат (Antithyroid Antibodies - АТА) и повишения риск от спонтанни аборти.

За успешната бременност е важен баланса на Т1/Т2 клетките (това са видове цитокини) Според проучванията наличието на антитела, често е съпроводено от повишени нива на Т1 клетките. А те пък от своя страна могат да повишат активността на НК клетките и разни други клетки. Като цяло май Т1 не трябва да са високи през бременността.

Лошото е , че никой не знае как реагира имунната система. В едно изследване за депресията и хроничния стрес се казва, че повишава нивата на Т1 цитокините. Тоест имунната система реагира (това е повече от доказано) спрямо нивото на стрес които имаме.

Тва тук е сложна материя, но ето какво интересно намерих - действието на някой хормони и тва което мен ме заинтригува е прогестерона:

Progesterone

Inhibits lymphocyte activation
Inhibits killer-T cell generation and activity (PIBF)  
Reduces macrophage proliferation & oxygen free radical generation
Inhibits peripheral antibody production
Promotes allograft survival
Reduces Th1 cytokines

Ето от тук явно идва защитната роля на прогестерона, и значи - колкото повече прогестерон - толкова по-добре!

Намалява антителата, действието на клетките-убийци (НК) и активността на левкоцитите..вероятно това е ефекта на имунния толеранс.

На мен ми предписаха дуфастон заради кървенето което имах, и аз се чудих дали ако  е в пове4е няма да ми вреди (понеже моя беше добре на изследванията), но ето че е добре да си го пия, със сигурност няма да ми навреди Simple Smile

А между другото изглежда е добре да си следим и прогестерона освен другите неща

# 42
  • Мнения: 212
nlight, извинявай тия дни имам много работа и рядко стигам до компютъра.
При мен щитовидната жлеза е наред и всички изследвания свързани с нея са в граници.
Аз съм с PAI 4G/4G, имам инверсия на хромозома 9 (кариотип: 46, XX, inv(9)(p11;q13) и завишени НК клетки(CD16+56+) - 16% при нормални до 12%. Аспирина и фраксипарина са ми предписани заради тромбофилията.
Консултирах се с всички светила където намерих - противоречиви мнения, нищо точно, нищо конкретно ... дори никой не ми отгаваря терапията му ще има ли ефект.
Ето какво е заключението - реално ефекта не е доказан, няма достатъчно яснота как действат повечето лекарства по време на бременноста и ефекта в някои от случаите не е обратен.
Аз имам и завишени НК Клетки - за тях ми предписват и вливания с имуновенин и интралипид - там мъглата е по-голяма.

В МД в София имат случаи както тази жена, която е описана в щатския сайт - починали родилки след терапия с аспирин и фраксипарин. Отделно имат и бебета - силно мозъчно кървене и смърт след като майката е била на терапия с аспирин и фраксипарин. Лекарите , при които отидох в МД ми го казаха и ме помолиха за допълнителни изследвания преди да се ангажират с терапия.

Имам приятелка, на която и бяха объркали изследванията до като беше бременна - неработеща напълно щитовидна жлеза и кръвна група А- - след раждането се установи грешката. Изкара лека бременност и роди живо и здраво дете без да прави терапия.  Май всичко е божа работа.


# 43
  • Мнения: 526
Villi7, добре, че нямаш тат и мат:) А за НК клетките четох, че интралипида е много по-неефективен. Ако ще правиш вливания по-добре направо с имуновенин. Относно аспирина и фраксипарина -  четох, че по последни изследвания фраксипарина бил достатъчен, и дори вече не изписвали аспирин. Но това го четох в чужд сайт онзи ден докато пействах материалите. А и по принцип фраксипарина е по-малко опасен от аспирина.

Иначе и аз това откривам - няма доказано лечение. И мен Аг докторите ми казват да не го пия тоя аспирин, и точно такива случаи ми казват. Ясно е че не е при всеки, но очевидно има риск, иначе нямаше да имат нищо против. Затова наистина е важно да е предписан когато е наистина наложително.

И аз се страхувам защото съм го спряла. А като чета, чета намирам разни преположения, че можело незнам си как да се кръстосат и взаимодействат антителата, че в крайна сметка пак да образуват тромбози. Ама то ако се замисли човек..толкова много неща могат да се случат, че сват ще ни се завие ако ги узнаем. В Плевен изследват само няколко от факторите, които се смята, 4е може да са причина за неуспешните бременности. Ами останалите безброй много имунни, генни и други фактори, които няма как да се изследват?

Дето казваш - Божа работа е това! Всяко вмешателство в организма, особено когато не епреценено дали е наложително, е доста опасно. Няма такова понятие като "безвредно лекарство". Има такива на които не им знаем действието или не мойем след време да направим връзката и да разберем "от къде ни е дошло"

Аз имам препоръки за вливания на имуновенин заради антителата. Но ме е страх от 2 неща - от алергичните реакции, които в крайна сметка могат да рефлектират върху бебето, а също така и от факта, че това си е кръвен продукт, прави се от хиляди донори (а като имаш в предвид, че в бг основните донори са циганите, щото дават кръв за пари). Освен това  е имало документиран случай на заразяване с хепатит С , вярно, че е било преди... и уж сега е по-безопасно, но пак няма гаранция че няма да лепнем нещо. То дори си го пише на упътването. А това не може да се разбере веднага или пък да се докаже.

Та и аз така - от едно място ми казват вливай, пий аспирин, от друго - не вливай, не пий аспирина.

При мен дилемата е по-малка защото на този етап нямам доказани проблеми с тромбофилия, но пък с тези антитела ....не се знае как, кое с кое може да се съчетае и какво може да стане.

Така или иначе в момента не пия аспирин. Чета още и още...защото си ме е страх...но...

# 44
  • Мнения: 174
Момичета, малко съжалявам, че се зачетох в темата, защото съм в 32г.с. на аспирин и фраксипарин, а и отскоро ми повишиха дозата и на двете заради повишаване на тромбоцитно-левкоцитните агрегати.
НО... Искам да подчертая две неща - първото е, че колкото и да четем разни статии писани от най-различни лекари, това са просто мнения и колкото и да си мислим, че разбираме нещо, истината е, че по темата сме пълна мъгла! Хората учат медицина 5 години, после специализират и не мога да се съглася, че това може да се сравни с четене на материали в Интернет. И аз много четох, но не смея да се бъркам в препоръките на доц.Конова.
Второто за МД в София, където имало смъртни случаи на родилки и бебета в следствие на терапия с аспирин и хепарин... Това може ли да бъде вярно? Нали медиите щяха да гръмнат, цяла България щеше да научи, а предписващите такава терапия щяха да ги разпънат на кръст?!

# 45
  • Мнения: 526
Asaly не се тревожи излишно, аз също съжалявам, че не помислих преди да напиша темата, защото виждам колко момичета трябва да са на тази терапия. Аз спрях аспирина, но при мен няма преки показания, а само индиректни...доколкото разбирам. Наистина ние не можем да бъдем компетентни по темата, по-скоро докторите не са на едно мнение един с друг и от това в крайна сметка ние се объркваме. Затова почваме да четем и да се ровим за допълнителна информация. Щом толкова жени са родили живи и здрави бебета, значи останалото са редки случаи. Все пак като се замислим реално рискове и опасности има от всичко...

# 46
  • Мнения: 9 100
Забелязвам неприятна тенденция в темата - да се "обменят" диагнози, което води до неадекватност на коментарите и вспване на паника. И аз като Азали съжалявам, че изчетох последната страница на темата...идеята в началото беше съвсем друга, но се изроди Confused
Всички тук сме с различни проблеми - кой с тромбофилия (която е пък сто вида), кой с тат и мат, кой с НК клетки...за всеки случай си има конкретна терапия - и това че на мен са ми предписали нещо, не значи че то става и за друг. А да се говори за смърт на родилки заради аспирин и фраксипарин -  Tired А бебета с мозъчни кръвоизливи -  Tired Tired Моля ви, съобразявайте се какво пишете - тук четат много хора, вкл. и бременни. Истината и фактите са едно - но да си пишат тук страхотии, без да се вниква навътре - моля ви...въобще не се знае какво точно е станало, какви са причините и т.н., а това е най-важното.

nlight  - нямам предвид теб. Възхищавам ти се на упоритостта да превеждаш статии и да се ровиш за информация, аз също бях така в началото на бременността си, когато търсех инфо за Нк клетките, но то беше оскъдно и мненията на лекарите не се припокриваха, колебаеха се...
както казах - важното е човек да вярва, че прави най-доброто за себе си, да е спокоен и да мисли позитивно - тези неща помагат много повече от хаповете и терапиите...

Последна редакция: пн, 08 юни 2009, 00:02 от .:.Stef.:.

# 47
  • Мнения: 526
Права си Stef, при всеки е различно,...мъчим се сякаш да видим своите проблеми и тревоги в тези на другите. Донякъде е така, но само донякъде. Защото останалото е строго индивидуално. А точно тези индивидуални подробности често се пропускат.

Всъщност аз си мислех, че има и други на аспирин САМО с тат и мат. Но дотук все се оказва, че момичетата пият аспирина съвсем не само заради тези антитела. Така и не се включи тук някоя с подобна дилема като моята... а аз пък от друга страна така и не открих информация която да асоциира пряко аспирина с тат и мат. Затова реших, че при мен е било назначено един вид като презастраховка.

А иначе е повече от нормално всяка бременна да се тревожи много и за всичко. Аз обаче напоследък сякаш спрях да мисля толкова за тия антитела и това ме поуспокои в известна степен..може би защото видях, че поеха лека тенденция към снижаване..и се надявам сами да спаднат. Казвам си, че каквото има да става..то ще стане независимо дали се тревожа или не.

# 48
  • Мнения: 9 100
Аз обаче напоследък сякаш спрях да мисля толкова за тия антитела и това ме поуспокои в известна степен..може би защото видях, че поеха лека тенденция към снижаване..и се надявам сами да спаднат. Казвам си, че каквото има да става..то ще стане независимо дали се тревожа или не.
Peace Hug

# 49
  • Мнения: 12
в коя седмица откриха Т синдрома и какви изследвания ти препоръчаха да правиш за следвашия път.

Общи условия

Активация на акаунт