ЖелязоДефицитната анемия - ЖДА - причини за развитие

  • 7 484
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 135
Доре малтофера според мен ще ти помогне временно.
Аз занесох резултатите на моят син при личната и се разбрахме, че когато бебка стане на 6 месеца да  и се пуснат всички изследвания и на нея ще направим електрофореза и на баткото и на всички ни - на  цялото семейство ще ни вземат кръв. Преди време пак бяха ни вземали на мен, на съпругът ми и на синът ми - тогава една лекарка се зае много насериозно с нашият случай, изпрати кръвта в някаква лаборатория в София - хубаво ама лабораторията излязли в отпуска, после се оказа, че загубили кръвта и така и нищо не стана. Но този път ще карам до краи. Моля се само и малкото ми дете да не се окаже със ЖДА, че ще се побъркам тогава!!!

# 16
  • Мнения: 5 391
Здравейте!
За да не пускам нова тема, ще ползвам тази.
Днес се наложи да пуснем ПКК на малкото ни дете и хемоглобина беше 94.
За пръв и последен път й е бил изследван на 6 месеца, тогава беше 110, при това незахранена и изключително кърмена.
Прочетох темата, прочетох и някои неща в нет-а и съм доста притеснена, защото някои от показателите й като хематокрит, МСН, МСV са под нормата.
Все още не съм се консултирала с лекар, имам ли основание да се тревожа толкова, това ЖДА ли е?

# 17
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
за да се постави диагнозата ЖДА (желязо-дефицитна анемия) трябва да се докаже железен дефицит - т.е. да се изследват желязо, ЖСК и феритин.
дотогава анемиите (т.е. хемоглобин под долната граница) може да се класифицира само по морфологичен принцип - микроцитна, макроцитна, нормо- или хипохромна и т.н.
например при таласемия има хипохромна микроцитна анемия. но такава е и при ЖДА. обаче при таласемия даването на желязо е пагубно, в организма има излишък от непрекъснато рушащите се червени клетки.
с други думи идете при хематолог и НЕ започвайте желязо преди да е доказана липсата му в организма.

# 18
  • Мнения: 5 391
mishka_moja, много благодаря за съвета!  bouquet

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 351
обаче при таласемия даването на желязо е пагубно, в организма има излишък от непрекъснато рушащите се червени клетки.
Майка ми и брат ми имат таласемия, но години наред не знаеха и се тъпчеха с желязо - без резултат, естествено. Едва преди 10-на години им уточниха анемията и се разбра, че това желязо дори е било вредно, ама кой да знае!  Живеехме в малък град и там кой да се сети. Много е важно човек да има информация навреме,

Общи условия

Активация на акаунт