Зелено селище

  • 21 837
  • 134
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 762
Забравих да спомена,че сигурно ще работя по научни трудове за еко къщите и естествените материали,а децата ще са осиновени,защото сигурно ще си имаме внуци както започнахме рано с нашите си. Joy

# 16
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
dimitriana , твоята мечта не е никак лоша! дано имаш късмет да  я осъществиш Praynig

относно правилата- и тук има хора ,на които не им харесва реда, НО спазването на правилата не е оставено на съвестта на редовият гражданин. Например , в нашата зона е забранено строителството на къщи от бетон,тухли,2 етажа ,такива с колони и основи... За целта поне веднъж седмично минава хеликоптер и прави оглед.
Все пак има си начини- мъжът ми строи еко-къщи, приети от закона и поне 10пъти по- здрави и устойчиви от споменатите..../но и много по-скъпи  Wink/
в Бг няма аналог- стените са от смес от  натрошен камък,чакъл,кирпич и слама...още няколко съставки май има   newsm78 ,но не е от значение. Това се изсипва като полу-рядка смес в кухината между 2 дъски и се набива по специален начин,за да е много стегнато.Резултата е стена с дебелина от 40до 80см ,която пази от студ зимата,а от горещината -лятото.
 Отделно за правилата... има ,например, период ,в който може да се пали боклук от органичен произход- 2дни напролет и още 2 дни наесен.
В зелената зона ,ако искаш да развъждаш някакви животни- плащаш наем на общината-нищо че,земята си е твоя.
По същия начин ,ако земята е със статут земеделска ,пак плащаш- ако сееш нещо,де!
Не може ,например, да направиш бунище, дори и на своя терен!

Толкова са много ограниченията,че за всичко се ходи да питаш в общината, че глобите са огромни Whistling

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 5 023
Mamagemelar, много добре звучи...само че е в Португалия... Peace
Убедена съм, че тука не може де се получи.

И ние отдавна мислим за местене за постоянно в близко село, но..не е толкова еко, колкото съм си мислила....дори и да не ползваме химии разни, всичките ни съседи ползват повече от необходимото, няма канализация и всичко е в септични ями, направени така, че да стигат подпочвена вода, за да се ползвали повече време... Shocked и замърсявайки с фекалии цялата подпочвена вода наоколо... #Crazy
Рекичката е зарината с боклуци, не мога да разбера, защо??? при положение, че си имат кофи за боклук пред всяка къща и минава камион на чистота и ги събира...
И ако се опитам да говоря на такива теми, гледат ме неразбиращо...ми пръскали, щот всички пръскат и щот иначе нищо нямало да изкарат...и т.н.

Вече сериозно се замислям, дали е толкова добра идея това и изобщо каква ми е ползата в този случай да живея извън града?  newsm78

# 18
  • Мнения: 762
Mamagemelar,Ами според мен това е едно наистина отговорно отношение на общината (цялата държава) към природата.Наистина трябват санкции,както и награди (поощрения) например за най-етични жители на собствения си парцел.Няма как едно общество да не се примами да му бъде по-лесно и по-утъпкан пътя,но за съжаление до сега сме тъпкали все в неекологичната посока и за това сега ще ни е трудно да налучкаме пътечката към природата при тези автомагистрали около нас.

Между другото аз тази сутрин си мисля (инициирана от зелената тема),че бих могла да направя проект за озеленяване на градинките между блоковете и да предложа да има компостери пред всеки блок,които да ослужват определена градинка и дори тревата.Нужно ми е малко време и помощ,защото с диването трудно мога да се задълбоча в темата,но така и така съм безработен архитект в момента... Wink

А какво ще кажете да си направим наистина такова екоселище в България?Аз бих могла да проуча как стои въпроса с предложенията за развиване на съществуващите селищни структури и с общи усилия да кандидастваме за проект и дори субсидии.Имам някои идеи кой може да ни помогне. Wink

# 19
  • Мнения: 446
Това със зеленото селище звучи много интересно, обаче както всичко останало опира до съзнание, държавна политика и пари. Давам ви пример с мен как и най-добрите идеи и намерения стигат до задънена улица и какво е положението в България в момента.
Имам нова къща, проектирана в съгласие с т.нар биоархитектура, защото архитектът е млад и разбран, а ние бяхме направили предварителните /много/ проучвания, с които той се съобрази.
Слава богу, Кинт-а на мястото позволяваше къщата да е разположена на верев спрямо посоките, а не успоредно с границите. Позволихме си всички достъпни нововъведения, като активна вентилация с рекуператор, отопление с възобновяем източник /според българската държавна стратегия за възобновяемите източници, това са дървата/, пасивни енергоефективни мерки и т.н.
- Забравете за къща от естествени материали /кирпич, чакъл и т.н./ - няма инженер-конструктор, който да се подпише под такъв проект, а това означава, че няма и разрешение за строеж. В най-добрия случай ще можете да разчитате на класическа тухлена къща с железобетонни елементи /колони и греди/, което не е чак толкова неекологично. С изолациите е по-трудно - внос на изолационни материали със зелен произход /коноп, памук, вълна/ няма, волни изпълнения не може заради противопожарната защита. Само каменната вата отговаря донякъде на тези изисквания, но не всеки път се намира, защото цената е висока.
- Забравете обаче за субсидии от фонда за АЕЦ, или някакви други - те не се полагат за нови строежи, дори да отговарят почти изцяло на изискванията за пасивни къщи, както нашата. Освен това пряко субсидии не можеш да получиш ако не ползваш кредит от банка СПЕЦИАЛНО за мерките за енергийна ефективност. Например, ако имаш собствени средства, не получаваш помощ, или ако си взел голям ипотечен кредит с много по-изгодна лихва също не може - трябва да вземеш "субсидиран специален" кредит с жестока лихва, като субсидията отива изцяло за покриване на разликата в лихвата и таксите, т.е. изяжда я банката.
- Забравете и за данъчен кредит за системи и инсталации, какъвто има в много европейски страни - например за това, че си монтирал слънчев панел получаваш възстановяване на ДДС за самия панел и за част от работата по поставянето. И не мога да си обясня защо не е въведено, като практически не може да се злоупотреби с това.
Иначе еко-ежедневието не е непостижимо, ако си поставиш за цел. Имам контейнер за компост, събирам дъждовна вода, която използвам за поливане, в градината не ползвам химикали. Сега обмислям как да ползвам за поливане и "втора употреба" вода от домакински произход /от измиване на зеленчуците и др.подобни незамърсяващи, но задължителни манипулации/. Предвиждам система за капково напояване, за да намаля обема на ползваната вода. Отпадъци генерирам само пластмасови и метални, които се разделят и рециклират лесно, ако сметосъбиращата фирма реши да го прави.
Не е заразно, но ако няма разгласа и реклама на този начин на мислене, хората, които не търсят като нас специално информация, така и няма да разберат, че има и други начини.

# 20
  • София - Варна - Бургас
  • Мнения: 4 107
В Германия и други западноевропейски страни вече има такива зелени селища.  Hug

# 21
  • Мнения: 1 849
Мен много ме кефят глинените къщи и доста си ги проучвам... Ето една от тях, която е малко модернизирана:
http://photo-cult.com/showpic.php?aut=BOJO&id=185021
А иначе любими са ми тези, като излезли от приказките за Билбо Бегинс:
http://interiorblog.com/stroezh-na-kashta-kato-ot-prikazkite.html
Ето и за технологията:
http://icho.sektata.org/2009/05/10/39/comment-page-1/

# 22
  • Мнения: 2 818
Съгласна съм, че положението в момента не позволява веднага да отидем да си направим екоселище.
Хубавото е, че ние творим бъдещето. За да има промяна трябва да я пожелаем.
Преди 5-6 години положението около естественото активно раждане и кърменето беше клонящо към трагично, сега има наистина голяма промяна. Защото много жени го пожелаха.
Изобщо не съм наясно с държавните неща, аз ако мога да съм напълно независима ще съм най-спокойна. Но ми е ясно, че трябват промени и в закони, норми и тн. Знам, че има хора, които могат практически да направят тази промяна.
DDBD, мисля че дървените къщи нямат проблем с построяването.

Цитат
А какво ще кажете да си направим наистина такова екоселище в България?
  Heart Eyes

# 23
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
....................
DDBD, мисля че дървените къщи нямат проблем с построяването.

.......

Точно така!
Ние сме се спряли на този вариант,защото тайпата е много скъпа за нас. Засега обмисляме още проекта, но ще е със структура на стените :  дърво-въздух-дърво

 M_Nik ,тази къща-със скелета от дървета- много е готина и е наистина супер еко, но не ми е по вкуса-лично мнение Peace
Смятам,че много хора се оттеглят по-настрани от еко идеите ,точно заради такива крайни решения.Същият резултат като енергийна ефективност ,а и като външен вид, че и по-добър , би трябвало да се търси с малко по-традиционно изглеждащи проекти.

Виж ,другата-от блога на сектата.орг- много ми допадна- именно такава съм я замислила!
А таваните- тук масово са такива и съм бевъзвратно и неутешимо влюбена в тях  Two Hearts


Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 15:59 от Mamagemelar

# 24
  • Мнения: 2 677
Подкрепям идеята  Peace Някой май задълбочено е чел Анастасиите на Мегре  Wink
Израстнала съм по селата - аз съм от късметлийките с две села, но не знам дали бих могла да живея там - такива каквито са станали сега - обезлюдени и някак... забравени от времето. Харесва ми идеята за еко селище и живот близо до природата... сред природата...

# 25
  • Мнения: 902
Мен много ме кефят глинените къщи и доста си ги проучвам... Ето една от тях, която е малко модернизирана:
http://photo-cult.com/showpic.php?aut=BOJO&id=185021
А иначе любими са ми тези, като излезли от приказките за Билбо Бегинс:
http://interiorblog.com/stroezh-na-kashta-kato-ot-prikazkite.html
Ето и за технологията:
http://icho.sektata.org/2009/05/10/39/comment-page-1/
Страхотни са Partyразмечтах се... Laughing
Аз съм отраснала "на село" сред природата и с всяка изминала година се усещам как тя(природата) много ми липсва в този мрачен, мръсен, апатичен град. Confused

# 26
# 27
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
последният линк от Бенджи направо ме зариби  Heart Eyes, ще взема да помисля за нещо подобно !


аз съм малко романтичка, но много повече съм прагматичка- ето защо  се зачетох тук http://www.ecohome.bg/

Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 17:49 от Mamagemelar

# 28
  • Мнения: 446
DDBD, мисля че дървените къщи нямат проблем с построяването.
Този вариант пред мен не е стоял на обсъждане, защото съм с предубеждение към качеството на живот в дървена къща, построена с български дървен материал от български строители.
Не става дума за сглобяема вила, в която да ходиш през уикенда, а за нормална къща, с малки експлоатационни разходи и нисък въглероден отпечатък.
Maktub е права за крайностите - поради това и моята къща не е пасивна, а "почти" такава. На първо място, най-енергоефективна би била полусферична къща, което би струвало луди пари като проект и реализация, да не говорим колко екстравагантно ще е да кичнеш такава къща в нормално село.
На второ място, когато имаш ограничен бюджет, залагаш не на експерименталните, а на зрелите технологии - тези, които са развити и с доказан ефект, и внедрени в производство.

# 29
  • Португалия
  • Мнения: 4 002
Въпреки предубежденията, дървените къщи могат да са функционални,енергоспестяващи/ забележете -не казвам пасивни!/ ,и много  евтини, което е голям плюс.    http://www.exterior.bg/article.php?e=11&id=92

Аз  имам мнение, но не претендирам,че е професионално, затова  какво ще кажете за примерната конструкция

Последна редакция: вт, 16 юни 2009, 18:31 от Mamagemelar

Общи условия

Активация на акаунт