Страхът от раждането - по-силен първия или втория път?

  • 14 690
  • 192
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 764
Първия път усетих страх чак като видях операционната маса (прииска ми се мигом да си тръгна и да не се връщам), но си казах, че след 40 мин. всичко ще приключи. Така и стана, така че страхът не трая дълго.
Сега обаче с втората бременност си ме е страх още от самото начало - хем има нетърпение, хем си има и страх...

# 16
  • Мнения: 998
Страх ме беше и при първото ,сега определено още повече ме е страх Confused

# 17
  • Разград
  • Мнения: 2 102
При първото раждане не ме беше страх /учудвам се на себе си/. Но по време на второто раждане много ме беше страх дали бебето ми ще бъде здраво. За болката не се притеснявах май. Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 2 960
Нито първия път ,нито втория път  ме е било страх.Бях се заредила с позитивизъм и увереност ,че всичко ще е наред.Така и стана!!

# 19
  • Мнения: 1 341
Първият път не мога да кажа, че ме е било страх.
Бях настроена много позитивно, отидох в родилното с усмивка. Родих бързо и сравнително лесно.

Сега се замислям на 2 пъти как ли ще протече второто ми раждане. Сега съм настроена за едно още по-лесно и леко раждане. Още повече, че имам възможност да родя без да се насилват нещата, но в същото време ме е страх дали ще се справя без епидурална.

Та в заключение второто май повече го мисля, но едва ли мога да го нарека страх.

# 20
  • Мнения: 236
Страх ме беше при първото раждане,а за второто още е рано да се каже. Това беше един от мнооого дългите и кошмарни дни в моя живот. Предполагам,че и за второто ще ме е страх-всяко раждане е пълно с много неизвестни събития,които могат да се случат.

# 21
  • Мнения: 178
Първия път,макар да бях изчела всичко до което се докопах,относно раждането,се страхувах много.Всичко стана много набързо-система,пълно разкритие,напъвах по  команда на лекаря,тъй като не усетих напъни,мисълта че умирам и плача на бебето.След това-на върха на щастието.Втория път контракциите започнаха през ноща.Тръгнах към родилно с нагласата,че всичко ще е наред.Моя лекар беше извън града и това беше единственото,което ме притесняваше.За сметка на това попаднах на страхотна акушерка.Като цяло при второто раждане бях много по-съсредоточена,без паника,знаейки,че по-голямата част от процеса зависи от самата мен.

# 22
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Копирам си поста от една друга тема.
Страх ме беше само при първото раждане, но не от самото раждане а от факта, че не очакваха много-много детето да оцелее. При второто раждане не ме е било страх ни най-малко - бях убедена, че всичко ще бъде О.К.
И двата пъти родих нормално и бързо, като вторият път без никакви шевове.

# 23
  • Мнения: 467
Поуплаших се втория път, когато изтекоха водите и нямаше вече връщане назад. Започнаха и контракциите и изведнъж си спомних, че първия път ме болеше и пак ще ме боли  Laughing Та успокоявах се сама, че съм силно момиче и че мозъкът ще надделее. И надделя ! Нормално раждане, без упойка (мазохистка съм, нали  Mr. Green).

# 24
  • София
  • Мнения: 17 592
Не съм раждала втори път все още, но поне първия път определено не съм изпитвала никакъв страх - планирано секцио.

# 25
  • на дъното
  • Мнения: 1 552
По-силен първия път

# 26
  • Мнения: 367
Да, сега наистина се притеснявам за второто си раждане, безпокоя се от самата болка, от целия процес на разкритие, от неизвестността...(
Очаквах само хубави неща при първото раждане, случиха се и не толкова хубави, може би затова преди нямаше, а сега има в мен безпокойство. Тогава родих нормално, без упойка.
 И все пак оптимизмът, вярвам, ще надделее!

# 27
  • Мнения: 1 924
Не ме е било страх от раждането.
Вторият път обаче бях по-спокойна,защото всичко протече
аналогично на първото раждане,само че по-ускорено.
И двете ми раждания бяха нормални и бързи,
въпреки,че първото дете беше едро,
а втория път-близнаци Laughing

# 28
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Страхувах се при първото раждане, защото не знаех какво предстои.Бях чела , слушала за раждането, но пак ми беше неизвестно.
Втория път пренасях, нямах търпение да родя и мислите ми бяха насочени само в посока за здравето на бебка.

# 29
  • Мнения: 711
Първия път не ме беше страх изобщо. Раждах 30 часа, но някак си бях спокойна. Бях се настроила доста позитивно и може би това ми помогна. Но вече знам какво ме чака  ooooh! Сега все още не съм бременна, но това е точно поради страха ми от второ раждане.   Crazy

Общи условия

Активация на акаунт