Как приготвяте зимнина?

  • 175 946
  • 775
  •   1
Отговори
# 705
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Пукани чорбаджиийски чушки-Ето как ги правя аз,леко опуквам чушките на котлона или на газова готелска или кой на каквото може.Нареждам ги все ощр горещи в бурканите, на дъното на които предварително съм изсипала няколко скилидки чесън, по 3 с. л. олио, 3 с.л.оцет, 1 ч. л. захар и сол. Затварям и веднага обръщам буркана да стои така докато изстине.Предварително съм подрязала дръжките обаче,не до карая понеже няма как да се пекат,може да се направи и пред да ги слагате в буркана,но така изстиват чушките.
Маринован чорбаджийски пипер:чушки, !200 мл. оцет, чаша захар, чаша сол, 200 г. олио, дафинов лист, бахар, чер пипер на зърна.
Почистват се дръжките на чушките . Продуктите за маринатата , се слагат да заврят и в нея се пуска зеленчука, на части, колкото леко да си смени цвета. След като изстинат се редят в трилитров буркан. Заливат се с изстиналата марината и се държат на хладно.




Съжалявам,че те притеснявам, ама на тия пукани чорбаджийски чушки аспирин не им ли слагаш?Щото искам да ми издържат зазимата... newsm78 Hug

# 706
  • Мнения: 9 150
А рецептата за лютеничката ще дадеш ли? newsm78 Praynig Praynig HugИ пестото е якоооо... драсни малко...  love001

точна рецепта за лютеницата няма - в месомелачката - почистените и нарязани на парчета камби (те са огромни, с много месо и сладки) и моркови.  През решетката с най-ситните дупки.
 Доматен сок - готов, свеки го беше изварила, но може и в момента - люспи и семки да няма.
Съотношението домати/камби/ моркови - 5 кг домати, 10 кг камби и 2 кг моркови.
Всичко се изварява, докато се сгъсти, бъркайки се по възможност в широка тава - така става по-бързо изваряването, лъжицата започва да оставя следи в сместа; или от извадена лъжица лютеница в чиния  не трябва да се оттича вода, или да се стича...
олио, захар и сол на вкус - това количество пое около 200 мл олио, сол и захар - на пробване, но оставям добре да изстине изваденото за пробва, че като е топло лъже вкуса -  ориентировъчно захарта е двойно повече от солта.

Пестото - това което е за фризера - пасирани зелените подправки с малко сол и нормално зехтин, докато стане на хубава каша (пр. на 2 връзки магданоз - 80-100мл зехтин)  В малки бурканчета и в камерата.  Като размразя ще пасирам още ведзнъж със скилидка чесън и ядки от бадеми (обелени)
Това, което посолих, за да държа в шкафа -  пак пасирано, но с наполовина количество зехтин, а повече сол - на 2 връзки - 2 с.л. сол, 30-40 мл зехтин.  В бурканче, отгоре залято с 2см. зехтин.  Когато ползвам ще разредя с още зехтин, ядки и чесън, за да се получи нормално на сол.
Това, което е за сега да ползвам -  треволяка, зехтин, бадемови ядки, скилидка чесън, пармезан - пасатор; бурканче, хладилник.


# 707
  • София
  • Мнения: 1 185
Карма135 не им слагам аспирин нито на едните нито на другите,понеже не знам за кои чушки питаш  Hug

# 708
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Момичета, от сърце благодаря и на двете ви.  bouquet Hug Сладурчета сте си вие. newsm51 newsm51 Знам си аз...  Grinning

# 709
  • Плевен
  • Мнения: 602
Да се отчета и аз с мезето от тиквички и моркови по рецепта на berina, туршия като на galeeto, само че не слагам аспирин , а я стерилизирам за 5-10 мин. и страхотния кетчуп на Пеп-4о - правих малки дози , но на няколко пъти, тъй като страшно ни хареса.

     

 Остават ми печените чушки и универсалната подправка , а сега отивам да правя песто от босилек.

# 710
  • Мнения: 9 150
Четейки тази тема всеки път се успокоявам, че не съм само аз луда за връзване  Joy Joy

ето ми Лютивката



Mitonela, радвам се, че ти допада рецептата за кетчупа  Hug Имай предвид, че той може да се прави и през зимата, като свърши този, достатъчно е само доматен сок да има.

# 711
  • София
  • Мнения: 9 903
Рецептата за катчупа къде мога да я намеря Embarassed?
И още един въпрос-червени сурови чушки слагате ли във фризера и дали после стават за пълнене?
Аз вчера направих сироп от малини без варене.По точно вчера сложих продуктите и сега престояват в хладилника.За втора година го правя и е чудесен.Подобно е на рецептата на Лео,само че си става на сироп.И може да се прави с всякакви плодове от сорта на малини,боровинки,арония.Ако някой се интересува ще напиша рецептата.

# 712
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Валенцето, да аз слагам червени сурови чушки във фризера. После са си като пресни. Много са добри. Само, че преди да ги замразя ги надупчвам на едно две места с вилица като преди готвене. Peace А ти ако не ти представлява трудност - драсни я рецептата. Praynig

Момичета, лигите ми потекоха по клавиатурата... hahaha Joy Нямате милост...

# 713
  • Мнения: 2 126
Кетчупът на пеп-4о

Лютивката изглежда ммммммммммммммм Grinning Аз си я представям като лютеница,че не обичам да ми люти.Мерси за рецептата за лютеничка пеп-4о Hug

# 714
  • София
  • Мнения: 9 903
Благодаря,Карма!
Ето и рецептата за сиропа:
3кг плод смлян,3пак лимонтузу,2литра вода.Това се сипва в тенджера,разбърква се и се оставя да престои 24 часа в хладилника.После се прецежда през тензух и на 1л сироп се добавя 1,5кг захар.Бърка се докато се разтопи захарта.Сипва се в бутилки.
От миналата година имам останало едно шише с арония,нищо му няма.Съхранявам в шкафа.След отваряне на бутилката държа в хладилника.Използвам не толкова за правене на сок,колкото за плодово мляко.Невероятно става.

Дес,благодаря!

# 715
  • Мнения: 64
Здравейте на всички след ваканцията!

Аз правя задължително домати в буркани.
Отделно правя туршия от пълнени камби и
също така рязани камби. На туршията правя
сладко-солено-кисела марината. Към рязаните
камби прибавям рязани ябълки. После, при
консумация ефектът е страхотен!

Иначе правя и сладка.

# 716
  • Мнения: 125
Пеп4о.може ли рецептата за лютивката?Благодаря.

# 717
  • Мнения: 1 446
Момичета, страхотни сте. Пеп-4о, и аз се включвам към питанката. Не знам дали ще правя нещо тази година, защото работата пак ме е налегнала. Събирам рецепти, за да мога като почна да не търся и да не губя време. Тази година май пак ще карам само на парена туршия, която още не съм направила, рано ми е и на сурова (която слагам средата на Октомври, началото на Ноември).

# 718
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Благодаря,Карма!
Ето и рецептата за сиропа:
3кг плод смлян,3пак лимонтузу,2литра вода.Това се сипва в тенджера,разбърква се и се оставя да престои 24 часа в хладилника.После се прецежда през тензух и на 1л сироп се добавя 1,5кг захар.Бърка се докато се разтопи захарта.Сипва се в бутилки.
От миналата година имам останало едно шише с арония,нищо му няма.Съхранявам в шкафа.След отваряне на бутилката държа в хладилника.Използвам не толкова за правене на сок,колкото за плодово мляко.Невероятно става.

Дес,благодаря!

Мерси, Валенце HugОбаче имам един тъп въпрос. Какво е това арония? newsm78
Редактирам: Чичко Гугъл ми го показа... hahaha Joy

# 719
  • Мнения: 9 150
Кетчупът на пеп-4о

Лютивката изглежда ммммммммммммммм Grinning Аз си я представям като лютеница,че не обичам да ми люти.Мерси за рецептата за лютеничка пеп-4о Hug

долу горе така е Дес. ето  Лютивка, а лютивината  съм писала, че се коригира със семките на чушките.
Не смея да направя всичката лютеница така, девойчето ми хич не обича люто.

Общи условия

Активация на акаунт