Въпроси и отговори относно кърменето на близнаците - 2

  • 80 545
  • 748
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 376
Миним, честити рожби и поздравления за решимостта да установиш лактация! Това е най-доброто, което можеш да направиш за дечковците сега. Възползвай се от все още наличното си свободно време и го посвети именно на лактацията, защото после това става само част от задълженията ти като мама. Жабчето и Айла могат да ти кажат точно как да постигнеш заветните 1600 мл, аз, за съжаление, постигнах само 800. Но знам, че първоначалното слабо потичане на кърмата постепенно може да се увеличи значително с много постоянство и именно сега е моментът. Не е задължително гърдите ти да стават напрегнати, при близнаци често пъти това състояние не се наблюдава изобщо. Стискам ти палци скоро да ни се похвалиш!  Peace Hug

# 16
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Цедиш ли и нощем? Най-ефективна стимулация се получава при цедене между 3 и 8 ч. сутринта.
На мен в началото за стимулация ми помагаше и сок от ябълка на Флорина, не този със зелената ябълка на картинката, а другият, на който пише 100% сок.
Аз с помпата в болницата така и не успях да се справя, с огромни усилия изцеждах 20-30 мл от иначе препълнените ми гърди. Чак след като се отпушиха добре каналите цеденето с помпата стана по-лесно. Цедях на ръка, до последна капка и всеки ден изцеденото количество кърма се увеличаваше с около 100 мл. Като приключех с едната гърда минавах на другата, после се връщах на първата, после пак на втората и така по час и нещо. Поглаждаш гърдата отгоре надолу, стръскваш я малко и пак цедиш. Помня че първите дни само това правех по цял ден, имах само по час, час и половина почивка между цеденията (моите бяха през около 3-3,5 ч.). Цедих около 10 дни по този начин и после ми дадоха бебетата.             

# 17
  • Мнения: 3 638
minim , честити бебчета! За цеденето вече момичетата са ти дали доста добри съвети. Само да допълня, че можеш да опиташ да гледаш снимка на бебчетата, докато цедиш, казват, че помагало. Може и тяхна дрешка да си вземеш.  И да си максимално спокойна ако си притеснена може да се блокира хормона окситоцин, който спомага рефлекса на потичането на млякото. Затова цеди на тихо и спокойно място и мисли за мъниците и колко ще им е полезно твоето мляко Heart Eyes
Между другото кърмата ти дават ли я на бебчетата, има ли начин за това? Ще е много хубаво ако успяват да им я дават и за теб ще е голям стимул  Simple Smile Иначе упорствай с цеденето и ще видиш, че резултатите няма да закъснеят, почивай, храни се добре и приемай достатъчно течности. На мен ми действаха добре супите  Wink
Това със счупеното рамо е доста неприятно, но ще видиш, че ще успееш да намериш подходяща поза за кърмене. В началото сис сигурност ще ти е по-удобно да ги кърмиш поотделно, легнала е много удобно. По-късно може да опиташ и заедно легнала или в ръгби позата. Ако поставиш бебчетата добре на възглавници всъщност ръцете ти остават свободни, трябва само някой да ти помага пи поставянето на гърдата, защото сигурно ще ти е малко по-трудно, особено от страната на счупеното рамо. Обикновено винаги едното бебе е по-добро сукалче в сравнение с другото и може да наместваш първо него от "поразената" страна.
Стискам палци кскоро да се гушкате вкъщи.  Hug

# 18
  • Мнения: 24
Благодаря Ви момичета!
Кърмата ми до вчера не беше годна за бебетата, защото бях непрекъснато на антибиотици и след двете упойки почти през няколко дена,  ме посъветваха да не им я давам.
Няма да се отказвам....продължавам със стискането и цеденето.
Надявам се те да ми помогнат, ако успея да ги науча да засмучат, защото сега се хранят с шишета и как ще свикнат на гърдите.... Thinking
упорита съм обаче...няма да се спра със сигурност, ще направя всичко възможно за тях.
Благодаря ви още веднъж!

# 19
  • София
  • Мнения: 12 248
   Здравей minim!
   Честити бебчета, пожелавам ти да са ти живи и здрави. Дано скоро да може да се съберете всички заедно у дома, за да можете да се наслаждавате едни на други. Не мога да си представя какво е да ти се случи подобно нещо в така важен  момент-раждането на дечицата ти. Sad Не мога да облека в думи възхищението си от това, което правиш за твоите бебета. Дори и не мога да си представя какви усилия ти коства да цедиш след операцията на рамото. предполагам, че е доста болезнено Sad

    В обичайната ситуация, когато се налага изцеждане, съветите са да се прави на всеки два часа денем, а нощем на 3-4 часа и цеденето да продължава още няколко минутки след последната капка мляко, да се изцеди и втората гърда по същия начин и да се върне на първата,  защото това стимулира лактацията, но предвид че си в много трудна ситуация чисто физически, какво мислиш, че ще ти е по силите?    Ето една статия за изцеждането от тук - Поддържане на лактацията, когато бебето не се кърми
    Изборът ти, на електрическа помпа за цедене, е чудесен. Може ли да споделиш каква марка е и има ли избор на режими? Започни с най-ниската степен, докато гърдите посвикнат, после увеличи към тази където тече най-много. Задължетилно отпускай вакума, в началото през една секунда - тоест броиш едно и на две отпускаш, после през 3-4 секунди. Честото отпускане на вакума, ще помогне да не те боли и ще стимулира рефлекса на потичането. Обикновенно когато се изцеждат малки количества кърма, не е защото в гърдата няма достатъчно мляко, а просто защото с помпа много трудно се стимулира рефлекса на потичане на кърмата. Много помага и лек масаж на гърдите-кръгови движения с пръсти, леко погалване в посока от основата на гърдата към зърното. За задействането на този рефлекс много помагат и други по-обикновени неща...като да сложиш пред теб снимка или вещ на бебетата ти и тогава да започнеш с цеденето Wink.  Или ако може дори да си при тях и да ги гледаш или гушкаш и след това да започнеш да цедиш.
   При някои мами помага много след цеденето с помпа изцеждането и на ръка.
Ето един линк за цедене на ръка - Техника на Мармет за изцеждане на гърдите на ръка.
  А тук има клипче, при което към края също е показано как правилно се цеди на ръка - http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/FifteenMinuteHelper.html
  В този клип пък е показано как изцеждането с помпа и след това на ръка може да увеличи количеството изцедена кърма - http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxProduction.html

    Предполагам, че ще ти е от полза да обсъдиш с лекар възможността да носиш изцедена кърма или да се цедиш там, за да се дава на бебетата, както и да обсъдите възможностите за увеличаване на лактацията евентуално и с билки, хранителни добавки или дори лекарства, като това последното е само след консултация и предписание от лекар. Ако те интересуват алтернативните вариант и пиши ми за да ги обсъдим.
   Вярвам, че това ще допринесе много както на теб така и за бързото възстановяване на бебетата ти. За тях е важна всяка капка от кърмата ти и предполагам чисто психологически ще е по-лесно на организма ти да увеличи производството, знаейки че кърмата отива за бебетата ти.
    От поста ти не разбрах добре какво точно е счупването...в зависимост от това може да се измислят и варианти за поза за кърмене от гърда на двете дечица. След като ви изпишат, в зависимост от това дали ще засучат като има методи и тактики това да стане, но няма нужда да го обсъждаме засега, може и да няма никакъв проблем, контакта ще стимулира много по-лесно лактацията отколокото помпата.
Това е, което се сещам на първо време...още веднъж искам да изразя възхищението си, за жертвоготовността ти и голямото желание, с което подхождаш към храненето на бебетата си. Ако искаш може да ми пишеш и на кюто или скайпа, за да си поговорим просот или да питаш още нещо  Simple Smile Кю 149438888 и скайп Aila_24.

# 20
  • София
  • Мнения: 12 248
  Извинявай за въпроса, но понякога и това е от значение. Приемаш ли в момента все още някакви лекарства, защото споделяш че преди се е налагало да изхвърляш кърмата? Отделно естествено ли са заченати бебенцата или след стимулация и съответно има ли някакви отклонения в хормоните или нещо което смяташ че може да оказва влияние върху кърменето?

# 21
  • Мнения: 24
Ох...много мило посрещане тук....благодаря ви момичета...
ние вече всички сме си в къщи....днес ни изписаха...
мъниците са си върнали теглата от раждането...по 2.300 са...
сега се гледаме в къщи...
успявам да изцедя кърма за едното на всяко хранене....но за сега те ядат по 50мл.
дано успея да увелича количеството заедно с техните нужди...
иначе Айла.... в момента не приемам никакви лекарства, но се замислям за калция, защото той ще ми е необходим и за кърмата и за счупеното...но ще се консултирам първо с лекар за това.
Забременях ИКСИ....след стимулация, но нямам никакви проблеми с хормоните...т.е. при нас нещата не ставаха по чисто мъжки фактор.....за друго не се сещам....

още веднъж....много ви благодаря!
Продължавам да се инатя и да искам все повече и повече кърма...дано успея да я постигна...)

# 22
  • Мнения: 3 638
minim , радвам се, че вече сте си вкъщи  Hug Как са мъниците? А ти? Как е рамото? Надявам се да успяват на сучат все повече, сигурно ти е трудно, но се опитвай да ги поставяш и да сучат, това е и най-добрата стимулация за производството на повече кърма. И също така и ти самата цеди редовно. Споменаваш също така, че изцеждаш кърма за едното бебе на всяко ядене. Не знам дали им даваш веднъж АМ и веднъж кърма, но ако ти е възможно е хубаво да им даваш по малко кърма всеки път, защото тя спомага и за по-доброто усвояване на АМ. Разбира се ако това не ти създава излишно натоварване. Предполагам, че ти е по-удобно да се занимаваш с по едно бебе на хранене  Simple Smile В момента е много важно и ти да си отпочинала и да пазиш силите си. Храни се добре, почивай всеки свободен момент.
Иначе по колко пъти на ден се храните? Успяват ли да засучат добре? Колко пъти на ден цедиш?
За калция - при кърмене не се налага да приемаш допълнително витамини, можеш да си го набавяш и с храната. Както споменаваш обаче не знам дали не се налага да приемаш допълнително заради счупеното рамо, попитай лекаря си.

Наистина си майка-героиня!   bouquet


# 23
  • Мнения: 24
Мъничетата са добре...хапват, пълнят памперсите, спинкат...и вече започват и да бодуват и да раздават усмивки.
Иначе...не успявам да ги сложа на гърдите...тази гърда, която пуска повече е точно от страната на счупеното...и много ме боли...не мога да намеря поза или стойка, в която да няма болка, ако е натоварена с бебето......затова за сега само цедя и храня...
Цедя на всеки два часа, а нощно време на три часа, въпреки това кърмата не се увеличава....
но пък на всяко хранене има малко кърма и дохранване с АМ. Смесваме кърмата с АМ, делим в две шишета...и баба и тати хранят мъниците...аз само гледам с умиление... Cry
моля се само по-бързо да се възстановя и само дано през това време да не ми спре кърмата...
за сега започнах да пия само желязо, защото след двете операции явно е много зле хемоглобина и ми става много лошо,  като се изправям особенно нощно време ми е много трудно да стана от леглото...прилушава ми...причернява...повдига ми се...
опитвам се да се храня добре, да приемам много течности....но явно си трябва време....

Вие сте много ценни !  bouquet

# 24
  • Мнения: 3 638
minim, това което правиш е чудесно!   bouquet С каква помпа цедиш? Ако за теб цеденето е по-лесния вариант продължавай така докато се оправи рамото, пък после лека-полека ще се опитваш да ги приучаваш на гърда. Важното е да поддържаш лактацията и бебчетата да засучат. Кърмата може винаги да се увеличи в последствие. В твоя случай ще е много удобно да ползваш двойна електрическа помпа, но обикновено цените им са доста високи. Понеже не живея в България не знам какво се предлага на българския пазар, но дали няма и някакъв по-евтин вариант "куче марка", който да може да свърши работа  newsm78  Може да попиташ в кърмаческия форум евентуално, там със сигурност ще има мами, които знаят.
А за бебчовците, дано все така добре да папкат и да се усмихват Heart Eyes Давайте им да сучат с биберони с възможно най-малки дупки и малко поизправени бебчетата, за да не им се излива млякото направо в устичките, а все пак малко да се "трудят" за него  Simple Smile Опитвала ли си да ги кърмиш легнала настрани от здравата страна поотделно? Може да опиташ и този вариант, когато си по-отпочинала, обикновено в тази поза не е нужно да придържаш нито бебчето, нито гърдата.  Simple Smile

За хемоглобина те разбирам напълно, аз самата получих много голям кръвоизлив при раждането и ми преливаха кръв, но първите седмици наистина бяха доста тежки, уморявах се страшно бързо, виеше ми се свят... Sad Всъщност това може да е и причина за по-малко кърма понякога. Но нещата се нормализират, все пак организмът има нужда от време, за да се възстанови. Храни се добре, не пази разни диети за кърмачки на картофи и ориз  Naughty.  В много редки случаи това, което ядеш може да има някакво отражение върху бебетата. Мъжът ми постоянно ми правеше мляко с какао да ме подсилва  Heart Eyes Хапвай повече месо, в черния дроб също има доста желязо, а щом и хапчета са ти предписали всичко ще отмине още по-бързо.  Hug
 

# 25
  • Мнения: 19
Здарвейте и от нас, мили мами.  Simple Smile Аз родих моите сладури - Михаил и Елена на 10.07 по спешност след като ми падна тапата. И така те се появиха на бял свят в последния ден от осмия месец. Полежахме 10 дни в болницата, като само през последните три от тях мъниците бяха при мен. Общо взето след доста кошмарно очакване, преди седмица се прибрахме у дома. Относно кърменето още от втория ден след секциото започнах да правя опити за цедене с помпа и на ръка и капка по капка успявах да събера малките количества коластра, от които имаха нужда за захранване дечицата ми. Но в общи линии едва успявах да изцедя точно толкова, от колкото имаха нужда за съответния ден..  Cry Много се надявах като се приберем нещата да се подобрят, но и досега едва изцеждам 50-60 грама на хранене, а това е дажбата само за единия.. Иначе си купих лактогонен чай на Хип, гледам да се храня добре и да приемам достатъчно течности. Даже си взех рицинус кумунис и от вчера го пия, но след като попрочетох някои мнения тук се чудя дали това не беше грешка.. newsm78 От два дни цедя след всяко хранене на децата за следващото, но пак количеството си е същото. Пропуснах да кажа, че в болницата децата хапваха от гърда, но и от шише. Така постепенно малката започна да се отбива и сега ужасно се дразни като се опитам да я поставя на гърда. Доста съм притеснена и се чудя дали има път назад.. Явно аз обърках нещата някъде, но не мога да разбера къде и как да ги поправя. Ще съм много благодарна на всякакви мнения и помощ.

# 26
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 995
Здравей, Златулка! Честито първо! Да са ти живи и здрави дългоочакваните слънчица! Hug
Пишеш, че цедиш, това значи ли че се храните от шише, а не ги слагаш да сучат от гърдата? Или просто доизцеждаш каквото е останало след сукането? По принцип бебето е най-добрата помпичка и най-успешно стимулира лактацията. Не винаги изцеденото с помпа количество кърма е показателно. Може да пробваш след като изцедиш с помпата каквото можеш, да цедиш на ръка до последна капка. Свършваш с едната гърда, минаваш на другата, после пак на първата. Айла беше дала много хубав линк за цеденето на ръка по-нагоре в темата. За съжаление обаче изцеденто на ръка мляко няма да можеш да даваш на малките, но пък ще стимулираш производството на кърма. Също така ако имаш спонтанно изтичане на кърма между кърменията или по време на цедене/сучене, може да си вземеш колекторите на Авент. Ако ги стерилизираш, ще можеш да използваш и това мляко.
Цеденето нощно време е най-ефективно откъм стимулация - между 3 и 8 ч.
За да захапе малката, пробвай да я храниш докато е сънена.

# 27
  • Мнения: 3 638
Пускам линк тъм темичката на една мама, която е успяла със страшно упорство и много цедене да започне да кърми изцяло по-рано родената си дъщеричка. Усилието й е струвало повече от месец, но все пак си заслужва  Simple Smile Струва ми се, че за много момичета с новородени бебчета може да е от помощ: 
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=415660.0

Златулка,
честити бебчета и от мен!   bouquet Много хубави имена!  Heart Eyes Жабче ти е дала много добри съвети. За малката наистина опитай да я гушкаш повече и да я храниш в полусънено състояние, тогава бебетата обикновено не отказват  Simple Smile
От поста ти не става ясно дали ги храниш само с изцедена кърма или ги слагаш на гърда и след това дохранваш и изцеждаш? По колко пъти на ден се хранят бебчовците? Успяваят ли да сучат добре и достатъчно, пълнят ли памперсите редовно?
Наистина ако сучат добре най-хубавият вариант е да ги поставяш винаги на гърдата, те най-добре стимулират лактацията, това което изцеждаш с помпата може да е и много по-малко от това, което са изсукали. За съжаление няма храни и чайове, които магически увеличават кърмата. Тя се произвежда на принципа на търсенето и предлагането - колкото повече търсене има (т.е. колкото повече бебето суче или майката изцежда), толкова повече кърма произвежда организмът. Имай впредвид също така, че увеличаването не става за 1 ден, обикновено са нужни 2 или 3 дни, за да нарастне количеството. Важното е да се храниш добре, да почиваш повечко и да поемаш достатъчно течности.

# 28
  • Мнения: 19
Много ви благодаря за отговорите, момичета. До преди три дни всяко от мъничетата сучеше по около половин час от гърда и после дохранвах с АМ. Обаче много се зачудих по колко АМ да додавам защото нямах никаква представа колко изсукват от мен. Затова реших да цедя само с помпа и да им давам изцеденото и така се оказа, че въобще само с помпата изцеждам по 50-60 мл. Това количество стига само за едното дете за момента. Вече сме в трета седмица и даже май трябва повечко да хапват, но утре сме на консултация и ще разбера. Днес реших да пробвам с Мишо от обяд да е само на кърма и така да си помогнем взаимно. За щастие засуква макар и малко нервничко. Мисля, че добре ме изцежда защото после за помпата остава съвсем незначително количество. Преди час пробвах и малката на гърда и при нея май също има надежда. Помъчих я 10-ина мин. и после й дадох АМ, но сега като я гледам май й е било малко.. newsm78
Иначе цедя и през нощта, но не съм се сетила да доизцеждам на ръка. Ще пробвам следващото хранене. Много силно се надявам нещата да се пооправят. Опитвам се да съм спокойна, но ми е малко трудничко.

# 29
  • Мнения: 3 376
Златулка, честити рожби и поздравления за усилията, които полагаш за тях! Искам само да те успокоя за бебето, дето уж е тръгнало да се отбива. Единият ми син и той така първите месеци много се дразнеше, като го слагах на гърдата - сукне, ревне, сукне, ревне, успокояваше се, като му дадях бутилката. Е, в момента той е близнакът, който суче за кеф. Брат му в началото беше като трифазна помпа и нямаше отказване. А сега с 300 зора много трудно успявам да го прилъжа на гърдата Sad Така че, недей да се отказваш предварително. Бебетата понякога реагират непредвидимо за нас, все повече истории научавам дори за бебета, които след месеци цедене "откриват" гърдата. Потърси в Библиотеката на кърмаческия темите "Когато бебето казва Не" и "Кърмаческа стачка" - има много полезни техники как да накараме бебето да суче отново. На мен поне ми бяха наистина от полза. Късмет и успехи с кърменето!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт