Августинки 2009 - тема № 49

  • 12 206
  • 294
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 140
За водата пак да се включа аз какво съм записала на нашето у-ще: минерална вода - не, изворна да (без преваряване) - на Хип или Девин. В книжката ми 'Бебе - начин на употреба' пък (издадена мин. година) пише, че е хубаво каквато и да е вода да се преварява по 10 мин!  Peace

За изворната специално питах на курса за бременни, казаха ни че при всички случаи е хубаво да се преварява поне в началото, препоръчаха и кана Брита, както пише Милена... Причината, някаква журналистка през 2005г. е спечелила награда за репортаж във връзка с Педиатричната Асоциация, която УЖ препоръчва използването на изворната вода за бебета, то такава асоциация поне тогава изобщо не е съществувала... Така че, за да сме сигурни за малките бебчовци, най-добре да се филтрира и преварява.
Цвети, за каната за подгряване на вода казаха, че не е подходяща, защото тя не преварява, ами се самоизключва при достигене Т на кипене, а е необходимо да поври поне 3-5мин.

За превръзките, аз си взех обикновени на Либрес, ако се наложи, ще ми донесат по-спешъл в родилното.

Миленка, за козметиката за бебо, също няма да бързам, след като се роди тогава. Изготвила съм списък на таткото, той ще ни снабди с помощта и съветите на бабите  Laughing За момента като марки може би клоня към Нивея за олио и тоалегто мляко и Бочко за подсичане, въпреки че имам 2 мостри на Себамед от лекциите в ЦУМ

# 46
  • Мнения: 11
SmileLikeHeaven не знам за нощните превръзки на Либрес, но много ми похвалиха тези новите на Always с 4 крилца.

 Те стават за родилки?  Simple Smile

# 47
  • Мнения: 196
За изворната вода на Девин знам, че не е подходяща за новородени. Нашата чешмяна е хубава и най-вероятно от нея ще преварявам.  А и идеята на Elyah за кана Брита е много добра!

За кърменето - аз бях на една лекция и това, което съм запомнила най-добре, е че бебето е хубаво да се слага всеки път на различна гърда с доизцеждане след всяко хранене, не и на двете по време на едно и също хранене. Ще напиша основното, което съм записала:
Около 28-29 г.с. гръдните зърна започват да се приготвят с помощта на крем за гръдни зърна на основата на ланолин/ Лансинох, Авент/. След 36 г.с. по желание може да се обтриват зърната с влажна хавлиена кърпа 30 сек. на едната и 30 сек. на другата гърда, след, което задължително мазане с крем. / Аз нито ще се мажа скрем /от който ми се възпаляват зърната/, нито пък ще обтривам/.
Ръцете преди кърмене се измиват с вода и сапун, а гърдите само с вода или мокри кърпички за гърди. Нослето трябва да бъде свободно и да не е притиснато в гърдата. Когато се чувало пъшкане или сумтене значи, че бебето поема кърма. Кърмата идва между 3 и 5 дни след раждането, а по-честото слагане на гърда предизвиква отделянето на повече кърма. Кърмата се  доизцежда докато гърдата стане мекана пипане. Хубаво е помпатадабъде на разположение в родилния дом, защото се използва за слизане на кърмата, когато бебето не е близо до майката. Сукането не трябва да продължава повече от 25 минути, след нахранване 2-3 лъжички вода за промиване на устата.  Дава се преварена чешмяна вода до 4 месец, след което изворна.
Май много дълго стана, но това съм записала в общи линии като по-важно.
 

# 48
  • Мнения: 4
Тя сподели виждането на СЗО, че захранване и вода не са необходими преди 6 мес., НО при нормално развитие на детето, както и не пропусна да изтъкне факта, че препоръките на СЗО са изготвяни за развиващите се страни (като пример даде Индия, където приема на вода крие опасност от зараза с доста болести - малария ...).  Не отричат категорично подсладената вода като източник на енергия, особено в началото, ако коластрата е малко. Доколкото ми е известно обаче в болниците (вкл. в тяхната) се дава вода на всички бебета. Другото объркващо за мене е захранването след 6 мес. В семейството ми има педиатър, който се занимава основно с редки анемии и крайно неприятни заболявания и е категорично на мнение, че захранването трябва да започне по-рано, тъй като сред децата особено с желязодефицитна анемия преобладава групата на късно захранените Thinking #Crazy И като довод ми изтъкна и факта, че все още няма категорични доказателства в подкрепа на новата школа, поради факта, че това наистина са сравнително нови схващания и нямат достатъчно наблюдения върху възрастни отгледани по този начин. А така ми се искаше да изтъкна някакъв неоспорим факт  Joy, защото съм голям инат и не обичам да ми се месят в решенията и категорично да ми се заявява това трябва, а това не!
Лелее, стана много дълго, извинете ме. Чудя се дали да продължа с доклада ми  Rolling Eyes
За тези, които се интересуват (другите да ме извинят и да пропуснат): -кърмене на поискване - може, но не повече от 7-8 пъи дневно и през интервал поне 2 ч, за да се избегнат проблеми при храносмилането, раздуване на стомаха, колики и т.н
- 1вата седмица, докато се отпушат каналите е хубаво след всяко кърмене да се доизцеждат гърдите, дори и да са 10-20 мл, също да се редуват гърдите в началото предлагайки на бебето и двете на всяко хранене
- добре е да се измиват гърдите с подхдящ сапун преди и след кърмене, въпреки че на някои кремове пише, че не е необходимо
- изворната вода също не е подходяща за новородени - чак след 6 мес. не е необходимо тя да се преварява
И още много въпроси се коментираха, но да не досаждам повече, ще ви разкажа в петък, а който се интересува мога н алични да довърша историята.
Лелее, цял роман написах  Joy
Jujk И аз се чувствам добре по гръб, а преди спях само по корем, но още не ми се е смъкнал тумбака

Не искам да опонирам на доктори, но zа кърменето на поискване съм напълно несъгласна с това, което са каzалаи. Първо, ако си храниш бебето не на посикване, а по режим  - преz 3 часа, това иzилzа 7- 8 на ден (денонощие, не zнам те какво са имали предвид под "на ден"), а кърменето на поискване понякога се налага да кърмиш на доста по чест интервал от 2 часа (на мен ми се е случвало в определни периода да кърмя и преz 40 минути), иначе рискуваш да остане детето недохранено, да нямаш достатъчно кърма zа по нантъчното му иzхранване и да се наложи да дохранваш с формула. То това zначи на поискване, когато огладнее, то си иска, а и органиzма на майата трябва да се нагоди към повишените нужди от кърма на бебето и това става точно по тоzи начин - около 3 дни бебето zапочва да иска да яде много начесто и така майката zапочва да проиzвежда повече кърма, после всичко се нормалиzира, бебто пак почва да яде преz 3-4 часа (то само си иzгражда режим). На мен ми каzаха в родилното винаги, не само в началото, да предлагам и двете гърди на едно хранене, zа да се иzбегнат проблеми с гърдите - мастит и т.н. Така съм и правила до края. И не е нужно да се доиzцеждат гърдите след кърмене, дори не е желателно, освен ако все още са препълнени и се усеща напрежение и болка, но това е малко вероятно.

А zа zахранването, препоръките на СЗО са то да zапочне между 4 и 6 месец, в zависимост от детето. Теzи които са на формула, от 4ти, zа кърмените може да почне и от 6ти (пак zависи от детето). В кърмата има също желяzо, което се усвоява от бебето много по добре от това в храните. Кърмата е, ако не се лъжа, 90% вода, така че ако не са някакви тропически жеги, не е нужно да се предлага допълнително вода. А zа т ова че честото кърмене можело да предиzвика колики и раzдуване на корема, просто пък не zнам какво да кажа...

# 49
  • Мнения: 196
Не знам как ще го бъде при нас с кърменето, имам огромно желание да кърмя, обаче просто не си представям кърмене на поискване. В смисъл, че дори при голям човек организмът си изгражда някакъв цикъл - било за хранене, било за ходене до тоалетна, било за събуждане и т.н. Ако бебето се храни на поискване това значи 24 часа в денонощието да си на разположение, а все пак си има и друга домакинска работа и т.н. Ще видим как ще ни бъде - дали с режим, дали на поискване newsm78, просто си се чудя.

# 50
  • Мнения: 4
Zahira, те бебетата сами си иzграждат режим, обикновено е преz 3-4 часа, дори когато кърмиш на поискване, просто ще има периоди, в които ще се случи да кърмиш доста по често от обикновено, но те не траят повече от няколко дни, седмица максимум. А, решиш ли да кърмиш, на поискване или не, то си е така, 24 часа в денонощието трябва да си на разположение, това му е лошото, неможеш да мръднеш никъде zа по дълго време.

# 51
  • Мнения: 29
Момичета като слушам какви дертове са с това кърмене чак страх взе да ме хваща. То не са болки то не са рани и т.н. Като чета родилите мами какви мъки имат направо незнам как ще се оправям. Дали с АМ не е по-лесно? моля не ме нападайте, знам че по-добро от кърмата няма ама все пак. И още нещо - вички бебета ли се хранят през нощта. Чела съм, че това зависи от родилния дом, както го започнат там - така си продължава и в къщи.

# 52
  • Мнения: 196
E има вариант все пак да се цедиш и да съхраняваш кърма, но пак не можеш замного време да се отделяш от бебето.

# 53
  • Мнения: 46
при мен с малката в началото бяхме на поискване  и след около две седмици тя си направи график през около три часа, за съжаление и нощем ми се будеше до 3месец на 3часа, а аз ходех като сомнамбул

Мамите с разлика около две години при децата кога мислите да събирате дрехите на бебчо и на по-голямото дете и да ги перете заедно?

# 54
  • Мнения: 1 241
Здравейте в новата тема!  Hug

Относно водата за бебета - не се препоръчва нито изворна, нито минерлна. Най-подходяща е чешмяна преварена вода.

За кърменето - предлагане на гърда на бебо не означава само ядене, понякога е жадно и има нужда да суче заради това, понякога е неспокйоно, а най-добрия вариант да го успокоите е да го гушнете и да му дадете да посуче.

Аз вчера си взех 45-дневния болничен. За изплащането им зависи кога работодателят подава документите в НОИ. До 15 дни след подаването им може да очаквате превод, ако няма проблем в документите и те не бъдат върнати от НОИ за корекция. Може да се ползва една и съща карта и за детски и за болничен.

Мамите с разлика около две години при децата кога мислите да събирате дрехите на бебчо и на по-голямото дете и да ги перете заедно?

Биберон_ко, аз мисля още от самото начало да не пера дрехите на бебо отделно. Ще ги изпера отделно само сега, когато ги подготвям.

# 55
  • Мнения: 4
Didi, страшно не е, никак даже, просто в началото си е малко zор, ама после, zа мен няма по лесно и най вече приятно от това от това да си кърмиш детенцето. С АМ не zнам, то не са алергии, колики, zапек, стерилиzиране..., поне това съм видяла от приятелките ми, които не кърмиха или кърмиха zа кратко. Да не говорим, че кърмата е беzплатна  Simple Smile. А и не всяка жена има проблеми в началото от кърменето, ако zърната ти могат добре да илzялат напред и бебето може добре да го zахапе, и ти добре го поставяш на гърдата, почти няма да има оплаквания. При мен всичко беше точно от zърната ми, като ми слеzе млякото и гърдите ми станаха огромни, твърди и гладки като гюлета, zърната ми не иzпъкваха иzобщо и мъника не можеше да zахапе добре и като докопа се почваше едно смукане докато ми иzдърпа zърната, това боли zверски, ама наистина zверски. Ама стисках zъби. След иzвестно време те си останаха така леко напред и са си така до сега. Абе проблемите са първия месец и не е чак толкова страшно, щом сме си кърмили децата по година, че и повече, ако беше толкова трудно и болеzнено, щяхме ли да го правим, че да искаме пак...

E има вариант все пак да се цедиш и да съхраняваш кърма, но пак не можеш замного време да се отделяш от бебето.

Вярно е може, обаче не искам да ти кажа какво става ако пропуснеш едно кърмене и си някъде където не можеш да се иzцедиш, мис мокра фланелка най малкото  Wink.

# 56
  • София
  • Мнения: 12 304
  За болничните да ви предупредя, да си запишете точно кога са предходните или термина по който са ви изчислявани. Ние преместихме малко моя и не си спомнях точно, и когато отидох за третия болничен се опитахме да го сметнем от коя дата да е, ноо... Туку що счетоводителката ми ми се обади, да ми каже че са и го върнали от НОИ защото е сбъркан с един ден. Трябвало да бъде от 14 вместо от 13-ти и сега трябав да си го взема, да го нося отново при педиатърката и после пак в счетоводството. Не можело като попитах просто да е един ден по-малко за да не се разкарвам....

# 57
  • София
  • Мнения: 154
Деската е добре  Peace Hug
Бебчо е малък и затова е в болница, но се надявам да мине всичко бързо и леко  Hug

# 58
  • Мнения: 4
Деската е добре  Peace Hug
Бебчо е малък и затова е в болница, но се надявам да мине всичко бързо и леко  Hug

Родила ли е, не раzбрах, в болницата е zащтото е родила и бебо е малък, или zащото бебето е още малко и лежи zа zадържане!?

# 59
  • Мнения: 76
Момичета разсмяхте ме! Аз не хъркам, ама мъжа хърка за двама! И мисля да го пращам на УНГ , за да видим какво ще правим. Пробвахме и тези лентички дето ги рекламират ама все е тази!
А СЕГА НА ВНИМАНИЕТО НА ПЛОВДИВСКИТЕ МАМИ- относно нашата среща - в ПОНЕДЕЛНИК от 17,00 часа пред пощата от страната на часовника! Ако има нещо за доуточняване да си пишем на лични ,за да не запълваме темата! СЪГЛАСНИ ЛИ СТЕ?
Хайде чао от мен за сега!

Общи условия

Активация на акаунт