Първокласно лято 2009 - тема 3

  • 20 750
  • 310
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 5 877
Аз също не смятам, че умението за четене разваля детството, но не е трагедия, ако дадено дете не се е научило да го прави преди училище, също както не е трагедия, ако дадено дете не се е научило да ходи на точно определена възраст.

Иначе за мен предимството е просто, че детето ще е чело повече и ще има независимост в това отношение.
Наистина на края на годината и другите деца ще се научат да четат; през това време четящото отрано дете може да скучае, а може да напредне по негов си критерий, спрямо собственото си ниво; може да прочете нещо, което да му достави голямо удоволствие (Анка в момента се кефи на "Хари Потър") или да се опита да пише някакви свои измишльотини (макар и с печатни букви и правописа на Карлсон). И най-важното, може да усети какво е да учиш поради вътрешен подтик, а не поради принудата да не изоставаш от другите.
Или пък да използва времето си, за да следва някакъв съвсем друг свой интерес.

# 271
  • Градът на света Богородица
  • Мнения: 204
Нашият човек срича и се опитва да чете с мъка,но-о цифри и смятане,нямамч думи.Всичко си пресмята сам и шашка бабите пред блока със следния номер-те му казват кой набор са и той им казва на колко години са и други подобни номера.На лятната занималня пишат вече всички цифри и някои елементарни задачи.После иска все да смята и пише цифри.Знам че те са по-лесни за усвояване,но с ченгелчетата и другите елементи сме пълна скръб.Ами,ще учим заедно.Госпожо пачуърк,ще видя цените на бюрата,не са лоши като конструкция.Вижте и Метро мярнах хубаво бюро.

# 272
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Разсмя ме! Grinning
Утре ще обикалям за бюра пак, в Метро преди няколко дни нямаше нещо подходящо - пак бяха за компютри.

За четенето - при нас смятането не е проблем, и на практика ще има цяла година за едно четене /и писането разбира се/, та съзнателно не използвахме няколко момента на читателски ентусиазъм Simple Smile

# 273
  • София
  • Мнения: 1 228
Хайде и ние да се обадим в добрата стара темичка на набор 2002, тазгодишните първокласници Simple Smile

Нашият първолак едва чака да тръгне на училище, голямо желание, голямо нещо. Купихме раница миналата седмица, както и тетрадки, пластелин и дъска с ножче. И неговата раница е Габол.
Бюро си има, столът само се е поразпаднал и ще го сменим.
За списъка - Мартин ще ходи на училище в 81-во СОУ в Младост. Видях, че и детето на Прасковка е там, но не са в един клас.
Списък с необходимите неща има на сайта на училището.

За четенето - вече  чете, научи се сам и постепенно, без никакви специални занимания ... просто се научи. Все още не си чете сам книжките преди заспиване (всъщност в момента е на село и по цял ден тича, та вечер пада като круша в леглото и не четем преди заспиване).
За смятането - смята отдавна.
Нещата се случиха някак сами - не съм го натискала за което и да било.

Беше ми интересно дали повечето първолаци ще бъдат с мобилен телефон в първи клас, тъй като ми се ще да му дадем, защото най - вероятно ще изкарва известна част от времето си сам ... може би и ще се прибира сам понякога. Не ми се ще да е един от малкото с телефони, за да не го сочат с пръст, затова още се чудим дали му дадем...

По принцип е много самостоятелен, и то отдавна, но все пак съм напълно объркана за това как ще го прибираме и какво ще правим ... За начало съм си взела отпуска за 3 седмици, после - не знам. На занималня няма да се класираме най - вероятно, тъй като има занималня за 3 от 7 първи класа, класирането било по т.нар "социални критерии" (призлява ми вече като го чуя тоя критерий, след инфарктен един месец по време на класиранията в яслите). А пък и тя занималнята била до 17:30 ... аз свършвам работа в 18 и имам да се прибера от другия край на София ...

Някой от Младост дали може да ми препоръча частна занималня?

Какви са вариантите на работещите мами (особено тези със стандартното софийско работно време от 9 до 18) и не са делегирали прибирането на баби/дядовци?

Колко примерно взима гледачка от 12:30 до 18:30, която помага и за домашните? Как се намира такава жена? Има ли смисъл, т.е. дали пък занималнята не е по - добрия вариант? Но там пък не се ли преуморяват децата - един цял работен ден седнали?
Едно време се прибирахме сами в първи клас и си стояхме вкъщи сами ... наистина ли толкова по - кошмарен стана светът? Струва ми се, че както аз едно време, и Мартин може да си стои сам вкъщи ... ако не беше ужасното пресичане на булевард, където въпреки ограниченията и пешеходните пътеки, карат със 100 км/ч, бих го оставила и сам да се прибира ... вкъщи си е друго - почивка, после домашни...

Ужас, не мога да се зарадвам, че детето тръгва на училище от мислене по този въпрос Sad

# 274
  • Мнения: 5 877
Ами Анка ще ходи на частна занималня, баби и дядовци нямаме, нито вариант да излизаме толкова рано от работа. За държавна не вярвам да се класираме, тъй че не сме се и записвали. Има по-нуждаещи се от нас.

Не бих я пуснала да се прибира сама, не бих я оставила сама вкъщи... леле, каква съм параноя. И аз, като си помисля, не съм стояла сама, на долния етаж беше баба ми.

# 275
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
То не е и законно да се оставя детето само май...
Но и да беше...
Ние се спряхме на вариант без занималня. Ще правим разни комбинации за да намалим стреса, но работата го позволява. Няма да има мобилен по същата причина. Няма смисъл да се облъчва цял ден за спестяването на едни 5 -20 минути чакане понякога.

# 276
  • Мнения: 5 877
Щом можете, това е най-добрият вариант. Ако не бях с работно време, хич и нямаше да се замисля.

# 277
  • София
  • Мнения: 1 228
Благодаря за мненията на Анда и на Арт Мама.
То и аз най - вероятно няма да го оставя сам от първи клас ... ама обмислям разни варианти ...
Ще обиколя частните занимални из квартала, ще поразсъждаваме още ...
Разбира се, най - добре вкъщи, ама с мен или с баба си ... не знам дали ще мога да се доверя на напознат, по - скоро не  Confused
За съжаление, няма как да напусна работа, докато трае първи и втори клас ... а ми се ще да можеше  Confused

# 278
  • Мнения: 536
На нашата родителска среща дадоха координати за който се интересува на една бивша учителка, която си е направила занималня вкъщи. Идва, взима децата, води ги на стол, а после у тях да учат. Предполагам, че в повечето училища така взимат децата Thinking Иначе ние нямаме проблеми с взимането - и аз и мъжът ми си работим от вкъщи, а училището е съвсем близко.

# 279
  • Мнения: 891
Не съм сигурна дали работи, но ако работи ще е до обяд.

Благодаря мила  Peace Ще гледам да отида по-рано сутринта, пък дано да работи...

# 280
  • Мнения: 1 491
Стига де, тази година и класирания за занималните ли има?  Shocked  Миналата година, само попълнихме молба, никакви класирания, никакви критерии.
При нас беше задължително първокласниците да се прибират с придружител! И ние миналата година правихме всевъзможни комбинации, стойки и чупки с прибирането на Емма, но някак си успяхме да се справим. Петък беше ден, в който сама поиска да остава на занималнята, за да си играят с децата. Иначе до края на септември съпругът ми беше в отпуска на половин работен ден, а аз през целият октомври. След което до средата на ноември майка ми я взимаше и гледаше следобед, и след това вече включихме прабабата, да ни е жива и здрава, която буквално почти до последният учебен ден я взимаше, прибираше, учеше с нея и т.н.
Сега за втори клас съм се поуспокоила значитело, защото така или иначе съм болнични, и се надявам да нямаме такива дилеми и комбинации кой как ще я прибира.

# 281
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
При нас баби няма, не мога да разчитам на никой. Аз не мога да излизам от работа когато си искам, мъжът ми също, така, че Марти ще е на занималня при всички случаи. Доколкото знам на държавна занималня остават социално слабите- ние детски не взимаме пък за занималня е абсурд да се класира. Та варианта с частната ми е единствен. Лошото е ,че септември още няма занимални и се чудя какви гимнастики ще правим тогава.  newsm78

# 282
  • София
  • Мнения: 1 324
За четенето - вече  чете, научи се сам и постепенно, без никакви специални занимания ... просто се научи. Все още не си чете сам книжките преди заспиване (всъщност в момента е на село и по цял ден тича, та вечер пада като круша в леглото и не четем преди заспиване).
За смятането - смята отдавна.
Нещата се случиха някак сами - не съм го натискала за което и да било.
И щерка ми така, но НЕ познава часовника и няма никакво желание да се научи.

Беше ми интересно дали повечето първолаци ще бъдат с мобилен телефон в първи клас, тъй като ми се ще да му дадем, защото най - вероятно ще изкарва известна част от времето си сам ... може би и ще се прибира сам понякога. Не ми се ще да е един от малкото с телефони, за да не го сочат с пръст, затова още се чудим дали му дадем...
Взех й възможно най-простия - Нокия 1208 с Комфорт 100, защото сега ходи на лятна занималня и искам да имаме връзка, да знам къде са ги извели, яла ли е... Така че ако оцелее и в първи клас ще е с него.

На занималня няма да се класираме най - вероятно, тъй като има занималня за 3 от 7 първи класа, класирането било по т.нар "социални критерии"
Да, това е държавната, но в повечето училища има и платена за около 5 лв. на ден.

# 283
  • Варна
  • Мнения: 2 389
Ние също нямаме баби и Дария ще продължи в занималнята, в която ходи сега през лятото. На нея много и харесва там и не мисля, че е удачно да я местя, а освен това в училището няма държавна занималня.
Да, това е държавната, но в повечето училища има и платена за около 5 лв. на ден.
това  е просто чудесно като цена, но във Варна няма такава.

# 284
  • Мнения: 318
Здравейте майчета на първолаци!И при нас,както и при всички останали ваканцията тече с пълни обороти.Отвереме-навреме се и занимаваме,но то по скоро е под форма на игра за да не губи интерес и същевременно да не позабравя наученото дотук.Примерно играем на "Не се сърди човече"и така упражняваме броенето,друга игра е" Монополи","Светът на животните"в която разпознава,назовава и разказва по нещо за всяко животно,една игра с картинки която е с цел да назове картинката и да сричкува думата,да каже първа и последна буква,гласни и съгласни и неща от този род.На родителската среща ни посъветваха детето да се учи да чете само ако има желание,иначе не.Николета срича и на този етап не я насилвам.Понякога се хваща да реди пъзел,вече се справя сама със 160елемента.
За училище имаме раница с ортопедичен гръб на Ягодов сладкиш,торба със принцесите на Дисни за екипа,от рожденния ден от подаръци три несесера,моливи на ВIG KIDS,комплект на Хана Монтана със материали за писане и други дребни неща.Вчера купихме подвързии с Русалките и с тях ще опаковаме тетрадките.Остана да попълним останалите неща от списъка,но по нататък,съответно екип и платненки и някакъв тоалет за първия учебен ден.Не мисля да е нещо натруфено,а да е нещо което и после ще може по често да го носи.
В първи клас в нашето училище ще има занималня и право да я посещават имат всички,които желаят.Ще ги водим в 8.00и ще ги взимаме в 16.30ч.За телефон още не сме решили дали ще и взимаме.Часовника се научи да познава това лято и вече се справя доста добре.Сега сме я оставили да си доиграе през останалите ваканционни дни.Другата седмица заминаваме на почивка в Родопите за две седмици и като се приберем ще довършим пазаруването.
За помощите от Социалните за първокласници разбрах,че молби ще приемат след 15август.
Ами това е в общи линии при нас,порастват децата ни,почти неостана време до първите ни училищни вълнения,а за мен си е все още малкото ми момиченце! Hug

Общи условия

Активация на акаунт