Без чипс, вафли и газирано в училище наесен

  • 24 192
  • 598
  •   1
Отговори
# 555
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Извини ме ако съм те засегнал(а)!

# 556
http://www.plovdiv-online.com/balgariya/sdrujenieto-za-ucheniche … prez-lyatoto.html
http://www.focus-news.net/?id=n1296336
http://www.radioplovdiv.bg/index2.php?content=news&id=4115
http://www.novatv.bg/bg/news/view/3453/
http://www.btv.bg/news/news_details.pcgi?cont_id=145038

Мога да кача още много,но смятам да спра до тук.
Мисля, че вашите лоши намерения спрямо "Лавкаджиийте" трябва да останат в историята и заедно с тези хора да направите нещо смислено за нашите деца,теса нашето бъдеще !!!
Не го забравяйте.

# 557
# 558
  • Мнения: 3 835
Чудно! Simple Smile

Сега сериозно, при така представените факти, липсващи субсидии, неразрешими конкурентни проблеми между търговци, чийто клиенти са основно деца, ученици, най-очевидното решение за разрешаване на проблема е, затваряне изобщо на лавките и павилионите на училищна територия. Затягане здраво на диспциплината в училищата, и строг контрол относно напускането територията на училището, особено от страна на учениците поне до 8 клас. Резултатите, както от наредба 37, така и от всички останали мерки, няма как да се видят веднага, абсурдно е някой да очаква, ученици, на които до вчера, от години им са се предлагали и са били зарибявани и привиквани към употребата на боклуци, с магическа пръчка, ей така, от днес за утре, с една наредба, веднага да се откажат. Основната цел са малките деца, с цел цялостното им възпитание към консумация на поне малко от малко прилични продукти за хранене. Доколкото споделиха майки от чужбина, предимно в най-добре уредените страни, там лавки не съществуват и контрола по отношение на храненето в училищата е изключително строг, дори се проверява какво слагат в раниците майките на децата си, да не вкарват боклуци в учлище?!? Сами си направете сметката за какво иде реч, и доколко държавата е наясно със задълженията си към децата й, и през ум не й минава да прехвърля отговорността и вината към някой друг, най-малко към семейството, което е малка обществена единица, и няма как, дори и да иска, да влияее като държавната единица, върху цялото и общото.

Общината да си направи общинска фирма за ученическото хранене, която да се занимава, организира и отговаря за столовото хранене. Свободният пазарен принцип, на територията на държавни учреждения, където се възпитават и образоват деца, много трудно може да бъде контролиран и държан в рамки, които няма да са във вреда на децата.

Държавното учреждение за възпитание и образование на деца, и свободният търговски обект, трудно могат да постигнат допирателни точки, в целите си на съществуване.

Другото хипотетично решение в случая е, да търсят къде отиват тия пари, дето не стигали до децата, да се правят опити за ревизии и реформи, частични, докато белким се уцели приблизително печелившата комбинация, та хем за децата да е криво ляво добре ситуацията, хем търговците да са доволни. Цялата тая схема, имайки предвид конкретните хора, които следва да забранят продажбата на боклуци около училищата, в определен периметър,  как евентуално търговците в училищата ще са доволни, но пък ще скочат търговците около училищата, веселба търговска всякаква, и пак, имайки предвид конкретните хора, които следва да разпоредят тия работи, от институциите, тая работа просто не я виждам как ще стане!?

Иначе като идея няма лошо, но е наивна, и няма да стане! Сега цигарите, понеже не били хранителен продукт, за тях отговаряли данъчните, те си се продават свободно около училищата, данъчните трябва да проверяват дали се продават на деца, сещайте се колко се проверява!
Алкохолът, хранителен продукт, е към РИОКОЗ, все едно РИОКОЗ може да заложи свои агенти по обектите около училищата, денонощно да следят, дали се продава на деца алкохол?!
От около две години са премахнали забраната за цигари и алкохол, и сега чакате да я приложат отново за Боклуците?!

# 559
Много ти благодаря тео за изчерпателния отговор,именно теб исках чуя.
Ако едни хора като наемателите на обекти в училищата са прегърнали идеята за здравословно хранене и е прилагат на 100 %, дори разработват информационни кампаний заедно с местните власти,за ползата от здравословното хранене ,защо е чудесно да ги затворят или да фалират,нещо не ми се вързва.
От къде е тази твоята омраза към наемателите в училищата,който се мъчат да направят нещо добро за децата ни и твоята на моменти толерантност към външните заведения,който опорочават усилията на толкова много хора,като продават на децата ни боклуци,алкохол и цигарите до училище ?
Не трябва ли именно хора като теб,под натиска на който е направена наредба 37, да подкрепят подобен род инициативи,за да се направи тази наредба ефективна?
Ти неискаш ли децата ни да си хапват пълнозърнест тостер в училище пред пържени картофи с бира до оградата?
Направих си труда да събера тези медийни публикации с едничката цел заедно да направим нещо по-добро от съществуващото в момента.
Знам как е в чужбина,държавата се грижи за децата си на 100 %.

Ако не вярваш,че нещо може да се подобри относно прилагането на наредбата извън училища,кому е нужна тогава ?
Децата те съботират,като купуват каквото си искат отвън и го внасят вътре,това ли е мечтаното здравосовно хранене ?  НЕ

Наредбата започва всеки изминал ден да се превръща в лист хартия без покритие и без промени в нея тя няма бъдеще.Теодора......


# 560
  • Мнения: 48 100
не разбирам изобщо защо не се коментира факта, че децата излизат свободно от училище?! Може да отиват само за кола, ама може и да изчезват въобще и според мен по време на учебни занятия нямат право да напускат училището и толкова! Едва ли е нужно да се коментира как е в другите страни
Другото което искам да кажа е, че наистина резултатите от наредбата ще дойдат след години
В момента все повече родители се замислятз а здравословното хранене на децата, и в комбинация с липсата на вредни храни в училище мже да се очаква ефект след години, когато вече са порастнали  сегашните ученици от начални класове и по- новите имат по- други навици
Разбира се, сама по себе си наредбата няма как да го постигне
Трябва още мерки, като силен контрол за спазването на наредбата,недопускането на напускане на училище, повече образователни програми (ами на малките лесно се въздейства, а на големите- също не трудно- те са суетни, някои тренират и т.н. и има как да им се обясни ползата от здравословното хранене), организирано столово хранене и т.н.
И само да втъкна, че не разчитам ан забраната за продажба на храни и алкохол извън училищата, а разчитам децата да получават храна и образование в училището, и да не излизат извън двора му до края на учебния ден, след края на учебните занятия вече е моя отговорност какво ще купува и яде детето ми извън двора на училището
Мисля че и лафкаджиите биха се съгалсили че това е по- разумния вариант, вместо да с еизисква забрана на продажбата на храните на деца, най- малкото защото дори и да има такава забрана, никой няма да следи за спазването й

# 561
Уважавам всяко градивно мнение,благодаря ти Есенна фея за идеите,те ще бъдат отнесени до правилните хора съвсем скоро.
Нека да се замислим,защо децата в София и Пловдив се хранят с най-скъпите храни от цяла България и да попитаме,къде са дотациите на нашите деца и защо само в тези градове не се получават,защо в дугите градове,обините ги намалят до минимума и останалите пари ги ползват за каквото си искат ?
Кажете си мнението,това правилно ли е ?
и какво правим ние за да променим това ?

# 562
  • Sofia
  • Мнения: 8 221

Другото което искам да кажа е, че наистина резултатите от наредбата ще дойдат след години
В момента все повече родители се замислятз а здравословното хранене на децата, и в комбинация с липсата на вредни храни в училище мже да се очаква ефект след години, когато вече са порастнали  сегашните ученици от начални класове и по- новите имат по- други навици
Разбира се, сама по себе си наредбата няма как да го постигне
Трябва още мерки, като силен контрол за спазването на наредбата,недопускането на напускане на училище, повече образователни програми (ами на малките лесно се въздейства, а на големите- също не трудно- те са суетни, някои тренират и т.н. и има как да им се обясни ползата от здравословното хранене), организирано столово хранене и т.н.

Съгласна съм с теб. Вкъщи трябва да се дава пример за здравословно хранене, не може родителите да разчитат само на наредби. А и наистина дано има ефект след години, когато сегашните ученици от началните класове са пораснали.

# 563
  • Мнения: 3 835
Не трябва ли именно хора като теб,под натиска на който е направена наредба 37, да подкрепят подобен род инициативи,за да се направи тази наредба ефективна?

Aма наистина сте в много голяма грешка Grinning, готова съм веднага да помагам. А надали някой иска повече от мен наредбата да е ефективна. Разликата обаче е в това, че за мен наребата, наблюдавайки децата, и сравнявайки дереджето с преди, си е напълно ефективна, дори много повече отколкото съм предполагала, като ефект и резултат. Големите и преди това си щъкаха навън свободно, та не можеха да ги съберат за часовете, това не е някакво чудо, дето сега се е случило в резултат на наредбата. Абсолютно нищо против нямам да забранят продажбата на тия боклуци в района около училищата, просто смятам, че не е реалистично. Те цигарите и алкохола не можаха.....Да не говорим, че в близост до много училища има големи търговски вериги, как ще стане, ще затворим веригите?! Далеч по-близко до акъла е, очевидното, да се затегне дисциплината и свободното напускане на училищната територия, и то не само поради тия причини, а и поради далеч по-сериозни неща. Няма родител, на който да не му се изправя косата от настоящата действителност с разхайтената и изпусната дисциплина в училищата. Напълно съм съгласна с Есенна фея, и аз не проумявам защо не се коментира очевидния проблем със свободното излизане на децата. Кой и как собствено носи отговорност за тия деца, след като са напуснали територията на училището?! Директорът, на 100%, ако нещо се случи с детето, той ще го отнесе пръв, защото детето е поверено на негова отговорност!

И само да втъкна, че не разчитам ан забраната за продажба на храни и алкохол извън училищата, а разчитам децата да получават храна и образование в училището, и да не излизат извън двора му до края на учебния ден, след края на учебните занятия вече е моя отговорност какво ще купува и яде детето ми извън двора на училището

И това, толкоз, какво има повече да го бистрим?! Направо едно и също нещо вече точно по хиляди начини го пишем, и все на някой не му отърва и не му изнася. Този ни възпитавал децата, онзи, те били такива и онакива, никой не ни бил длъжен, айде стига вече...Изключително ще съм щастлива, ако наистина има търговци, съдържатели на лавки, павилиони, които мислят като нас, мен, че всички сме родители, и тия деца отсреща са си просто наши деца, не чужди, не "клиенти" за печалба, а дете, дето ти вярва, защото си в училището му! За съжаление, това нещо, влизайки и сега всеки от нас в лавката, трудно може да го види, защото "това нещо" се вижда и си личи, в това, което си подредил по стелажите и витрините, същото "това нещо", надали ще го подредиш в къщи пред детето си!? Но и това се надявам да се промени с времето, и сега в началото го отдавам на пригаждането към наредбата, трябва да мине малко време, така мисля, постепенно ще се урегулират нещата, специално за предлагането в лавките. Засега се предлагат предимно "атрактивни" неща, на ръба на наредбата, чудейки се как хем да ни е лесно като преди, хем да се вместим в тая "идиотска" наредба, дето я измислиха тия да ни тровят живота. Laughing Вкл. и сладолед, ноември месец! Mr. Green Задаваш елементарен въпрос, защо се предлага сладолед в тоя кучи студ, и ти се отговаря, защо пък не, не е забранен от наредбата?! Laughing Директорката идва и казва, махни сладоледа, продавачката отговаря, е, аз сега какво да го правя тоя сладолед? Joy Ами смешно е!

Та, готови сме на всякакъв диалог, давайте идеи, да мислим заедно какво е решението на проблема. Само не ми излизайте с лафове, кой към кого изпитвал не знам си каква омраза, защото това са глупости и си губите времето с тях.

# 564
По-добре проверен и сертифициран за качество сладолед в училище,отколкото замразено сокче отвън,друг е въпроса,че сладолед не трябва да се продава след средата на октомври.
Не всички лавки са като твоята,в моята се набляга на млеката и натуралните сокове,на пълнозърнестия хляб и много питателни салати.
Заедно с наемателя и директора, разработихме схема за здравословно хране на децата и сме е залепили на всякъде в училище.
За ползите от здравословното хранене в училище,познайте какво предпочиат децата-кола или мляко ? МЛЯКО

# 565
# 566
  • Мнения: X
Защо ли това ми прилича на опит темата да бъде " избутвана" постоянно на първа страница? Mr. Green Мисля, че тя изигра своята роля, много мнения бяха изказани, възникнаха доста спорове..." Наесен" отдавна мина, наредбата е приета, вече е в сила, а дискусията се измести в друга посока...

# 567
  • Мнения: 4 392
Мдаа, време е да се помисли и за детските градини, защото там положението е плачевно!!! Tired

# 568
  • Мнения: 48 100
Ако може поне да не се дава маргарин, а масло и да се дават плодове пресни всеки ден, ще е много, много по- добре

# 569
  • Мнения: 3 835
Мдаа, време е да се помисли и за детските градини, защото там положението е плачевно!!! Tired

Защото не ти е тръгнало детето на училище. Че е плачевно, плачевно е сигурно, аз слава богу там нямах преки наблюдения, та си спестих ядовете, ама в училището, не ми се разминаха.

Общи условия

Активация на акаунт