Без чипс, вафли и газирано в училище наесен

  • 24 169
  • 598
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 4 392
Мдаа, време е да се помисли и за детските градини, защото там положението е плачевно!!! Tired

Защото не ти е тръгнало детето на училище. Че е плачевно, плачевно е сигурно, аз слава богу там нямах преки наблюдения, та си спестих ядовете, ама в училището, не ми се разминаха.

teo7777, радвай се, че си си ги спестила. Косата ти щеше да побелее.
Аз се чудя на тези в министерствата, МОН и МЗ, как не им "светва лампичката", че не могат да правят реформа от средата. Не може да има наредба за училищата, а за детските градини да няма.  ooooh! Кога смятат да го поправят този пропуск?
На практика това значи, че на децата ни могат да им дават солени, пържени, пълни с овкусители и консерванти храни, глутамат, маргарин, салам, кайма( от умрели животни с цялата Менделеева таблица..нали се сещате, че екарисажите не работят вече. Един доктор от Пловдив преди време алармира..), абе каквото се сетите вредно и никой "копче" не може да им каже..
Ей това не разбирам..

# 571
  • Мнения: 7 821
А всъщност не е трудно за разбиране  Wink.
В наредбата за училищата, чието обсъждане е предмета на тази тема, се казва с какво ние да не храним децата си. А в наредба за храненето в градините и яслите ще се казва с какво де не хранят децата ни държавата и общините. Обаче "парЕ нЕма" за здравословно хранене на малчуганите, а никой не иска или не му се занимава да вдигне таксите. Пък и да не забравяме, че София, Варна и Пловдив не са България и това, че аз или някоя от вас може и иска да плаща по 100 за градина (ако детето и яде пилешко бон филе на скара и пие прясно изискан сок от портокали), съвсем не значи, че в Горно-нанадолно изобщо има хора, които могат да си го позволят, а общината в Горно-нанадолно е в пъти по-бедна от софийската.
 Та така  Peace.

# 572
  • Мнения: 7 161
Обаче "парЕ нЕма" за здравословно хранене на малчуганите, а никой не иска или не му се занимава да вдигне таксите.

Точно!!!
Аз също съм ЗА вдигане на таксите! Но колко още мислят като мен??? Малко.

Е, не може хем да е евтино, хем да е здравословно.
Няма такъв филм!

Последна редакция: пт, 20 ное 2009, 21:03 от ana_

# 573
  • Мнения: 4 392
.Ели. , знам, че темата не е за това, но го писах тук с тайната надежда, че има майки и на по - малки деца, които се интересуват от въпроса за храненето в ДГ, но по една или друга причина не са видели тази тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=392592.msg13192781#msg13192781

Не разигравайте "черно- белият" филм. Кой говори за филета и фрешове?Кой казва, че трябва да е скъпо?
Говорим за технология на приготвяне, за пресни плодове и зеленчуци( ЕВТИНИ, СЕЗОННИ!)* В другата тема дадох абсурдния пример с печената ябълка, при положение , че има пресни. Tired, за неползване на доказано вредни и нездравословни неща за храна.
Не е нужно таксата да става 100 лева, нужно е някой да си размърда акъла. Peace Защо като имаме една евтина ябълка, се насилваме да я направим скъпа Rolling Eyes... Абсурдизъм някакъв..А правите ли разлика между пържена и печена риба, между печена тиква и опакована меденка, между пържена мекица за закуска и мюсли, да речем или хайде> печен сандвич да е.

За таксите: В нашата ДГ се плаща по 1.74 лв. на ден. Детето ми не беше ходило пълен месец, но това не им попречи да ме "завлекат" с 5 дни, ей тъй за спорта.  Да, да вдигнат таксите, ама не по този начин. Wink И пак да повторя и потретя: Вдигането на таксите не значи по- добро качество!


Можем да продължим в другата тема.. Hug

# 574
  • Мнения: 3 835

Аз се чудя на тези в министерствата, МОН и МЗ, как не им "светва лампичката", че не могат да правят реформа от средата. Не може да има наредба за училищата, а за детските градини да няма.  ooooh! Кога смятат да го поправят този пропуск?


Нали казаха, че пишат наредба за ДГ, от Стефка Петрова и Дора Овчарова знам, че подготвят, даже за две наредби чух. Ти нали си се чувала, не ги ли разпита подробно? newsm78 Пишат, те СБНМ сигурно знаят подробно какво се подготвя, ама направо се обади и питай в Центъра.

# 575
  • Мнения: 3 835
А, имам добри новини от Образованието! Grinning Възможно е и има надежда. Абе ще стане, все някой ден, стъпка по стъпка. Hug

# 576
  • Мнения: 4 392

Аз се чудя на тези в министерствата, МОН и МЗ, как не им "светва лампичката", че не могат да правят реформа от средата. Не може да има наредба за училищата, а за детските градини да няма.  ooooh! Кога смятат да го поправят този пропуск?


Нали казаха, че пишат наредба за ДГ, от Стефка Петрова и Дора Овчарова знам, че подготвят, даже за две наредби чух. Ти нали си се чувала, не ги ли разпита подробно? newsm78 Пишат, те СБНМ сигурно знаят подробно какво се подготвя, ама направо се обади и питай в Центъра.
Не , подготвяха рецептурника още. За наредба хал хабер си нямаха да пишат, поне тогава. Казаха, че на този етап всичко е в ръцете на директорите на ДГ. Е, РИОКОЗ имали известни "лостове за контрол", но и те нямали кой знае какви правомощия. Абе то е ясно, не е ли фиксирано там някъде черно на бяло, забрави! ooooh! Засега само си прехвърлят топката.

# 577
  • София
  • Мнения: 5 200
http://edu.dir.bg/2010/09/15/news7090735.html

"15 Септември 2010, 13:07
Източник: БТА
Стартира програмата ”Училищен плод”

Всички кандидати по Европейската схема "Училищен плод", получили акт за одобрение от Държавен фонд "Земеделие", от днес могат да започнат доставки на пресни плодове и зеленчуци. Това съобщават от ДФ "Земеделие" - Разплащателна агенция. Доставките трябва да бъдат извършени съгласно предоставените от участниците в схемата графици за учебната 2010/2011.

По тези графици на децата от детските градини и училищата ще бъдат раздавани безплатни плодове и зеленчуци. Общият брой на доставките за учебната 2010/2011 за всяко учебно заведение, участващо в схема "Училищен плод", трябва да е минимум 60 (тоест по два пъти седмично) с осигурени най-малко четири различни продукта месечно.

Доставките ще се извършват до края на учебната година - 31 май 2011 г. Децата, които ще получават безплатни плодове и зеленчуци през тази учебна година, са 126 710. Това са около 40 на сто от попадащите в целевата група 320 634 деца. Размерът на финансовата помощ за купуване на плодове и зеленчуци за тази година възлиза на 2 601 356.3 лева.

Средствата се осигуряват от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет под формата на национално съфинансиране. Програмата ще обхване общо 1061 кандидатствали и одобрени към днешна дата учебни заведения от цялата страна или 24 на сто от всички учебни заведения.

В Националната стратегия за прилагане на схемата за предоставяне на плодове и зеленчуци в учебните заведения от 1 август 2010 г. до 31 юли 2011 г. е планирано участието на 824 учебни заведения. Данните показват наличие на голям интерес сред участниците и преизпълнение на заложените показатели в стратегията по отношение на броя учебни заведения с 29 процента, се посочва в съобщението. По схемата "Училищен плод" изрично се забранява разпределянето на генномодифицирани продукти. Недопустими в учебните заведения са и всички продукти с добавена захар, мазнини, сол или подсладители.  "

Честно, не ми се вярва да е достигнат този процент "Програмата ще обхване общо 1061 кандидатствали и одобрени към днешна дата учебни заведения от цялата страна или 24 на сто от всички учебни заведения"

Във вашето училище ще има ли такива доставки?

# 578
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Аз не знам за нашето училище.  Thinking
Задавам си обаче въпроса как може да се провери кои училища са в този списък, тази информация публична ли е?

# 579
  • София
  • Мнения: 5 200
foxysilver , ако ти се занимава, в понеделник звънни на Държавен фонд Земеделие
тел 8187-508 или 548 или 528

 и попитай. Ако и други звъннат, ще усетят натиск и ще разберат , че има активни родители.
Тази тема се казва така, защото десетки  родители писаха мейли и ходиха по медиите да задават въпроси, създаде се петиция...
Сега пак е момент за действия.

Като гледах новините на 15 септември, разбрах кои представят поднесената наготово отгоре информация и кои журналисти нещичко са си размърдали главите...

# 580
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
foxysilver , ако ти се занимава, в понеделник звънни на Държавен фонд Земеделие
тел 8187-508 или 548 или 528

 и попитай. Ако и други звъннат, ще усетят натиск и ще разберат , че има активни родители.
Тази тема се казва така, защото десетки  родители писаха мейли и ходиха по медиите да задават въпроси, създаде се петиция...
Сега пак е момент за действия.
Благодаря ти, ще звънна, и не само това, но познавам още 3-4 активни майки, които ще накарам да направят същото. Да но да има полза.

# 581
  • София
  • Мнения: 5 200
Аз не знам за нашето училище.  Thinking
Задавам си обаче въпроса как може да се провери кои училища са в този списък, тази информация публична ли е?

Ето списък за София за детски градини и училища по програмата "Училищен плод":

нашето училище, както и на приятелчетата ни не са в списъка. Моля споделете как върви програмата ако сте от щастливците!

ЦЕЛОДНЕВНА ДЕТСКА ГРАДИНА № 24 " КОЛЕДАРЧЕ "
СЕДМО СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ "СВЕТИ СЕДМОЧИСЛЕНИЦИ"
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ №66 "Елица"
Целодневна детска градина №6"Шарл Перо"
Целодневна Детска Градина №8 "Здравец"
15 Средно общообразователно   училище " Адам Мицкевич"
137 средно общообразователно   училище   "Ангел Кънчев"
19 СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ    "ЕЛИН ПЕЛИН"
17 СОУ"Дамян Груев"   с ранно чуждоезиково обучение
109 ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ   "ХРИСТО СМИРНЕНСКИ"
54 СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО  УЧИЛИЩЕ "Св.ИВАН РИЛСКИ"
74 СОУ  "ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ"
67 ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ  "ВАСИЛ ДРУМЕВ"
44  СРЕДНО  ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО   УЧИЛИЩЕ  "НЕОФИТ  БОЗВЕЛИ"
10 Средно общообразователно училище   "ТЕОДОР  ТРАЯНОВ"
69 СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО   УЧИЛИЩЕ "ДИМИТЪР МАРИНОВ"
104 основно училище   "Захари Стоянов"
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ №37  "ВЪЛШЕБСТВО"
ЦЕЛОДНЕВНА ДЕТСКА ГРАДИНА №11
Целодневна детска градина№53     ,,СВЕТА ТРОИЦА"
123 Средно общообразователно училище "Стефан Стамболов"
148 ОСНОВНО  УЧИЛИЩЕ  "ПРОФЕСОР Д-Р ЛЮБОМИР МИЛЕТИЧ"
Обединено детско заведение №26  "Калина"
ЧАСТНА ДЕТСКА ГРАДИНА "ЕРИХ КЕСТНЕР"
ЧАСТНО ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ "ЕРИХ КЕСТНЕР"
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ №16 " ПРИКАЗЕН СВЯТ"
135 средно общообразователно   училище "Ян Амос Коменски"
Обединено детско заведение №75 "София Аврамова"гр. София
51 СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ
Частно СОУ     по изкуства и чужди езици "Артис"
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ   № 68 "РАН БОСИЛЕК"
Обединено детско заведение №22 "Великденче"
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ №10"ЧЕБУРАШКА"
108 Средно общообразователно    училище "Никола Беловеждов"
14-то Средно общобразователно училище  "ПРОФ. Д-Р АСЕН ЗЛАТАРОВ"
Обединено детско заведение №78 "Детски свят"
ОБЕДИНЕНО ДЕТСКО ЗАВЕДЕНИЕ  №29 "СЛЪНЦЕ"
16 . ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ    " РАЙКО ЖИНЗИФОВ "
Обединено детско заведение №56 "Здравец"
Обединено детско заведение № 160
124 Целодневна детска градина
133 Средно   общообразователно училище " А. С. Пушкин "
84 основно училище "Васил Левски"
68 Средно общообразователно училище  "Академик  Никола Обрешков"
131 СОУ "Климент Аркадиевич Тимирязев"
79 средно общообразователно   училище  "Индира Ганди"
Целодневна детска градина №99 " Брезичка
8  Средно общообразователно училище   "Васил Левски"
100-но Основно училище  "Найден Геров"
75 ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ  "ТОДОР КАБЛЕШКОВ"
Целодневна детска градина   № 19"Света София"
Обединено детско заведение № 50 "Куики"
Целодневна детска градина №162 "Вихрогонче"
55 СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ   "ПЕТКО КАРАВЕЛОВ"
ЦЕЛОДНЕВНА ДЕТСКА ГРАДИНА № 45 "АЛИСА"
ЦЕЛОДНЕВНА ДЕТСКА ГРАДИНА №85 ''Родина"
Обединено детско заведение № 46 "Жива вода"
Обединено детско заведение №24   "Надежда"
Обединено Детско Завадение  ОДЗ-11 "Мики Маус"
СОУ за деца с нарушено зрение   "ЛУИ БРАЙЛ"
Обединено детско заведение №15"Чучулига"
ЧАСТНО ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ  "ДРУЖБА"
163 ОСНОВНО УЧИЛИЩЕ   "ЧЕРНОРИЗЕЦ ХРАБЪР"
30 СРЕДНО ОБЩООБРАЗОВАТЕЛНО УЧИЛИЩЕ  "БРАТЯ  МИЛАДИНОВИ"
144 Средно общообразователно училище   "Народни будители"
Целодневна детска градина №174  "Фют"
92 Основно  училище "Димитър Талев"
77 Основно училище "Св. Св. Кирил и Методий"
Обединено детско заведение №79
целодневна детска градина       № 171
103 Основно училище
1 Средно общообразователно училище   "Пенчо П. Славейков"
Целодневна детска градина №177 "Лютиче "
59 Основно  училище "Васил Левски"
Целодневна детска градина № 64  "Вяра, Надежда, Любов"
Частно средно общообразователно училище с ранно чуждоезиково обучение ЕСПА
ЦЕЛОДНЕВНА ДЕТСКА ГРАДИНА № 141 "СЛАВЕЙКОВА ПОЛЯНА"
Обединено детско заведение №8"Таврия"
31 Средно училище за чужди езици   и мениджмънт "Иван Вазов"
56. Средно общообразователно училище  "Проф. Константин Иречек"
Обединено детско заведение №12 "Лилия"
90 Средно общообразователно училище   "Ген. Хосе де Сан Мартин"
124. основно училище  "Васил Левски"
47 СОУ  "Христо Г. Данов"
63-то ОУ"Христо Ботев"
107 основно училище "Хан крум"
42  основно  училище   " Хаджи  Димитър"
ЦДГ № 167 "Малкият принц"

Последна редакция: вт, 21 сеп 2010, 15:38 от търся си ник

# 582
  • Мнения: 55
Къде може да се провери кои училища в България са включени в програмата?

# 583
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Ха, училището на дъщеря ми е в списъка. От вчера им раздават безплатните закуски, които са: вчера - кроасан, днес - солети  #2gunfire. Плодове и зеленчуци не са им давали Crossing Arms

# 584
  • Пловдив
  • Мнения: 14 087
Плодове дават два пъти седмично. За толкова стигат парите Sad

Общи условия

Активация на акаунт