Котел за парно Прити или камина с водна риза Прити?

  • 140 890
  • 198
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 13 206
imeli, ти зададе въпроси колкото за цяла наука Wink

Има страшно много фактори, коити влияят върху това какъв котел да вземеш, какви радиатори да сложиш. Аз лични не бих сложила котел на въглища, а на пелети, особено ако съм в къща и мога да складирам пелетите. Там процеса е автоматизиран и в зависимост от това колко голям бункер за пелети имаш може да забравиш за досипване цяла седмица и само да почистваш пепелника.
Аз тази година съм с пелетна горелка монтирана на котел за въглища и у нас никога не е било толкова топло и чисто. Ако котела се настрои добре може да харчи страшно малко. А чистия котел на пелети е по-икономичен от горелка монтирана на котел за твърдо гориво. Така че аз лично ако тепърва правя системата бих взела котел на пелети.

# 181
  • Мнения: 45
със система на пелети е много чисто и комфортно,но излиза по скъпичко

# 182
  • София
  • Мнения: 13 206
със система на пелети е много чисто и комфортно,но излиза по скъпичко

От кое излиза по-скъпичко  newsm78
3-4 г. бяхме на въглища. С пелети ако се настрои добре горелката излиза по-евтино отколкото с въглища. Просто процеса се регулира доста прецизно. А с въглищата няма как да го правиш освен ако не купиш автоматизиран котел на въглища. А не знам това дали си струва инвестицията при условие, че въглища черни продава само топливо и вече не пише донбаски, а руски  Crazy Та, въглищата са с отвратително качество. Пелети може да си купи човек от много производители. Освен всичко те имат почти пълно изгаряне.

# 183
  • Мнения: 107
Ние имаме камера за вграждане. Но ако можех да се върна две години назад щях да избера котела.
Предимството е , че можеш да слагаш всичко - дърва , въглища.
А камерата за вграждане - да много е хубаво, жив огън, уют. Но стане ли време за чистене просто става нещо страшно. Пепелниците са много тежки , а с пепелта още по - тежки. Ако сте на въглища - много цапат. Ако сте на дърва те също много цапат. Падат навсякъде разни боклучки от дървата. Като отвориш вратичката също изхвърчат някакви нещица  ooooh! Ставаш роб на камината и прахосмукачката.

# 184
  • софия
  • Мнения: 56
Vache аууу от колко време не сме се засичали .. честито бебче ... късно ама с много положителни вибрации ...
Разкажи, моля те, по подробно за горелката и как се справихте с мястото, мога ли да монтирам такава горелка на камина с водна риза !?

# 185
  • Разград
  • Мнения: 377
Ние сме с котел и се отопляваме само с дърва - меше, габър. От топлината, която дават дървата по-голяма не съм усещала. Бойлерът ни е с двойна серпентина и става както на ток, така и да се загравя от котела. Винаги имаме гореща вода и в нас навсякъде е топло. Живеем в еднофамилна къщичка и с нищо не бих заменила котела, парното и дървата.  Peace

# 186
  • Мнения: 45
а втората серпентина за соларна система ли се използва или за друго?

# 187
  • София
  • Мнения: 13 206
Vache аууу от колко време не сме се засичали .. честито бебче ... късно ама с много положителни вибрации ...
Разкажи, моля те, по подробно за горелката и как се справихте с мястото, мога ли да монтирам такава горелка на камина с водна риза !?

Представяш ли си! 9 месеца бременност+8 месеца бебето.. и това най-малко  ooooh! Mr. Green Mr. Green Mr. Green
Благодаря ти за пожеланията!!!  Hug Hug Hug

Много сме доволни от горелката. Монтира се на долната врата на котел. Изрязва се отвор, слага се един фланец и се слага горелката. Много е удобно, ако се настрои добре е и много икономично. Ама при теб беше камина, нали?

# 188
  • софия
  • Мнения: 56
Да сте ми живи и здрави и много щастливи.
Не е ли много скъпа горелката !? Как подавате пелетите към горелката !? А тя има ли си програматор !?
на сме камина и тази година поради финансови причини няма екобрикети, а само дърва .. студено е .. все пак от време на време купуваме някакво количество екобрикети, но качествени като тези на Екофлейм (нямам връзки с фирмата, не съм им рекламен агент, казвам го да не се смята, че ги рекламирам, само споделям ) не съм попадала ... абе ще издрапаме до пролетта, няма начин ...

# 189
  • София
  • Мнения: 13 206
Ами как да ти кажа... самата горелка е около 1300-1500 лв. Но се монтира на котел. Има си автоматика. Има моблен датчик, на който задавам стайна температура и той пуска и спира горелката когато стигне градусите. Пелетите се подават автоматично. Ние само пълним бункера. Не мирише, не пуши, не цапа. Ако пелетите се купят лятото и горелката се настрои добре може да е доста икономично отопление. А у нас не е било толкова топло никога  Rolling Eyes
С дъравата е доста гадно, спомена ми от тия дърва е ужасен. Колко кубика извлачихме. И сега като видя в квартала някой да влачи дърва и лошо ми става  Tired

# 190
  • софия
  • Мнения: 56
Мдаммм, значи някой прекрасен ден ще си купя направо пелетна камина и ще забравя мъсотията, вонята на гара разпределителна и влаченето ... няма да е скоро, но надеждата крепи човека ...

# 191
  • София
  • Мнения: 13 206
Мдаммм, значи някой прекрасен ден ще си купя направо пелетна камина и ще забравя мъсотията, вонята на гара разпределителна и влаченето ... няма да е скоро, но надеждата крепи човека ...

Пожелавам ти следващата зима да можеш да си го позволиш!! Hug Hug Hug

# 192
  • софия
  • Мнения: 56
Пак спамкаме Simple Smile)) Благодаря ти, дано стане Simple Smile)

# 193
  • Мнения: 0
Мили мами Simple Smile  не искам да пускам нова тема, за това ще питам тук (не видях по-подходяща). С приятелят ми живеем в апартамент и тъй като от както се помня сменихме всички варианти на отопление - от парно, през газови печки и климатици... И все излиза камила с рога. Вече не ми се плащат по 300 лв.ток и ми влезе скоро мухата за камина с водна риза. Следва да спомена, че изоообщо не съм запозната отблизо с нещата, та и за това и ми се иска да ви попитам, тези, които вече имате. Зная, че е изключително относително, но все пак можете ли да ми дадете приблизителна средна сума на всичко, включително труда? Следва да спомена и това, че апартаментът е на първи етаж,  около 80кв., радиатори и лира имаме от времето, по което се отоплявяхме на парно, така че остава другата част. Разглеждах тела, спрях се на няколко,между 450-650 лв., но не зная после още колко неща ще изникнат. Благодаря и извинявайте за фермана Simple Smile

# 194
  • София
  • Мнения: 13 206
ecninad, а колко плащахте за парно ако не е тайна?
Уверявам те, че на камина ще ти е по-скъпо и по-мръсно. Ще вложиш ужасно много пари, ще се наложи да направиш едва ли не ремонт на цялата къща заради инсталацията и накрая под 300-350 лв няма да падаш на месец. Според мен се връщаш назад, защото камината сравнено с котлите на твърдо гориво и пелети е възможно най-проста. Имам предвид, че не може да се управялва, което автоматично я прави доста неикономична. Казвам ти го като човек, който смени всички видове отопление за 15 г. Писала съм тук в темата. После сложихме котел на въглища. Сега тоя котел е с горелка на пелети и това е най-добрият ни вариант. Въпреки всичко не падаме под 4-5 тона пелети на сезон. По 300 лв смятай. Около 1500 лв. Тока ни не пада под 150 лв. Бойлер, компютри, битови уреди. Тока си е скъп. Абе както и да го врътиш под 400 лв не сме падали. Отопляваме 100 кв. на 1 етаж, където си е поне с 5 градуса надолу от горните жилища.
Аз бих ти препоръчала ако имате възможност да вложиш в климатици. Сградата отопляема ли е с ТЕЦ? Ние имаме много стаи и затова се отказвах от климатици, Сега си давам сметка, че вложеното във всички отопления да бях взела за всяка стая климатик щеше да е най-добре Simple Smile)

Относно цената на инсталацията, най-евтиното нещо - радиаторите ти си го имаш. После започват всички дребни джаджи, които са доста скъпи. Колектори ти трябват, тръбите не са евтини. И накрая за какво? Да влачиш дърва и да излита топлината през комина. Загубите от камина през комина са огромни. При нас кюнците се нажежаваха до червено и топлехме комшиите  Mr. Green. сега с котела той така е конструиран, че на хода на димните газове има водна риза и общо взето тръбата за димните газове се нагрява до 70-80 градуса.

Общи условия

Активация на акаунт