Деца с увреден слух-8

  • 58 218
  • 721
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 543
Здравейте, момичета!
Аз нещо все по-рядко имам възможност да пиша тук. Набързо ще кажа каквото мога по въпросите, които сте обсъждали.
sorceresss, аз пък винаги съм се чудила, когато се каже за някое дете, че е много малко. Няма много малки деца, когато става въпрос за слухово-речева рехабилитация. Има различни методи и подходи към малките, но определно с тях трябва да се работи. Може да не са ежедневни занимания със специалист, но де да знам - поне веднъж седмично ми се струва редно да ги посещавате - за да ви научат как да помагате на малката, как да я учите да слуша и чува и как да я учите да общува с реч. Освен това те ще могат да я наблюдават, да споделят наблюдения за това как чува, да обменят информация с аудиолозите... Бе, важно си е. Аз на твое място бих настоявала, пък нищо, че те не смятат, че е необходимо. Ако идвате само за един ден вероятно ще е уморително за нея да посещавате и Таня във ВМА - може да ги редувате. Simple Smile
milena_d и FEN, мислили ли сте за ФМ система за децата в училище? Питам, защото аз самата се чудя дали един ден няма да е необходима на Йоан... Възможно е да им е трудно да разбират учителите - то, според мен, те доста често не могат да бъдат разбрани и от чуващите, но това е една друга тема... Mr. Green То пък си представям и това как биха го възприели учителките - като поредното вмешателство в свещенодействията, които те вършат в класната стая! #Cussing out
pozor, късметлийка си ти! Laughing Аз пък мога спокойно да кажа, че почти не сме срещнали нещо друго, освен тотално неразбиране от страна на учителите (като изключим блажените 2 години в яслата на Орехова гора). Разбира се, не подценявам ролята на специфичния темперамент на Йоан Crazy, но все пак, мисля си, те са възрастните, и те би трябвало да проявяват търпение и разбиране... Така, де - макар че, в крайна сметка аз съм благодарна за безценния опит... дано никога не разбереш какви могат да бъдат хората! Hug
sirta, дано му се е видял краят на вашия зор!

Последна редакция: ср, 28 окт 2009, 22:56 от Ieppe

# 76
  • Мнения: 179
ФМ системата е супер важна за учебния процес. Според мен импланта в училищна възраст трябва да върви комплект със системата. Децата масово се оплакват от допълнителните шумове в клас, което ги принуждава да намаляват процесорите и съответно да пропускат от материала.

# 77
  • Мнения: 2 543
          Здравейте!
   Ще ви помоля за помощ,защото информацията е много обемна,а за сега не знам какво да предприема и съм доста объркана.Предполагам знаете колко зле се чувствам в момента...  Cry Нашето момченце,което навърши три месеца, днес беше на неонатален скрининг при д-р Марио Милков от Варна.За втори път правим това изследване  и резултатът е негативен,т.е. че ни е глухо детето.В къщи,когато спи детето,реагира на звън от кристални чаши,но иначе на пляскане зад гърба му-не.Със съпруга ми все се надяваме,че има поне частичен слух...не знам...  Sad Доктора препоръча да отидем в София при д-р Върбанова за ново изследване тип "BERA". Чета за някакви рехабилитации,импланти... направо не знаем от къде да започнем.Моля,дайте съвет.Извинявайте,ако има нещо  и благодаря предварително.


baracuda, здравей!
Няма какво да се обсъжда преди да направите BERA. Ако ще ходите в ИСУЛ, в никакъв случай не ти препоръчвам пък точно д-р Върбанова, обаче. Ако изберете да отидете там за изследването, обърнете се към доц. Спиридонова или доц. Попова. Те работят заедно с д-р Върбанова, ако толкова държи вашия лекар на нея, но все пак, моето мнение е, че трябва някоя от доцентките да присъства на изследването. Ако ти трябват техните координати, ще ти ги дам. Същото изследване се прави и във ВМА. Предполагам, че там ще ви дадат по-скоро дата за изследване - в ИСУЛ все се чака. Не е лошо да провериш и на двете места.
Предполагам, че сте много притеснени и объркани, но наистина изчакайте изследването. Все пак, дори и да има проблем със слуха, има значение каква е причината, какъв тип е слуховата загуба и колко е голяма. Всичко това ще разберете от BERA. Дотогава запазете, доколкото е възможно, спокойствие и не се побърквайте с експерименти с кристални чаши и подобни, защото при толкова малки бебета е много трудно просто така да се разбере на какво реагират. Успех ви желая и да ни пишеш какво става! Hug

# 78
  • Мнения: 950
Момичета и аз съм мислила за ФМ системите ,но си мисля че тя е приложима при най-много няколко госпожи ,а при нас те са около 8 как ще реагират на още един "товар " за тях ,не смея да предложа защото знам каква ще е реакцията !

 baracuda ,
какво да ти кажа  -не бързай  , Ieppe добре те е насочила и вече след резултата ще мислиш какво да предприемете ,ако имаш нужда от координати или друго пиши ми на лични ,виждам че сте от Варна !

# 79
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
  baracuda, здравей!
  Когато открихме, че Венци има проблеми със слуха, той също беше на три месеца. Направихме всички изследвания на всички места. Нямам впечатления от д-р Върбанова, ние бяхме при доц. Спиридонова. Ако имаш възможност да избираш, ти препоръчвам нея. Иначе, можеш да повториш прегледа и във Военна, и след това да решаваш. Не очаквай нищо предварително, просто иди с "изчистена" глава, ако мога така да се изразя - така и така, преди изследванията няма да знаеш нищо със сигурност, няма смисъл да се самонавиваш. Гушкай си детенцето и дано по-скоро да разберете! Не мога да ти кажа да не се притесняваш, защото е ужасно неведението, вие вече имате опасенията, но, не дай, Боже, дори и да е най-страшното, има разрешение. Успех Hug!

# 80
  • Плевен/София
  • Мнения: 546
    Момичета, къде мога да прочета повече за ФМ - системите? Благодаря предварително!

# 81
  • Мнения: 34
      Ieppe  , FEN  , pozor  и Bobsvel (която ми отговори на лични) , изключително много ви благодаря за полезната информация и добрите думи. Ще се вслушам в препоръките ви и ще запишем час за доц. Спиридонова или доц. Попова. Иначе само информативно да попитам,ако се стигне до кохлеарен апарат,много ли е скъпо устройството? (Да започваме да събираме парички от сега)Ще послушам и pozor за Военна болница,ще проуча нещата.Ако,тя има възможност нека пише при кой доктор да отидем там. FEN , ако нещо се наложи , ще те питам на лични. Още веднъж ви благодаря,момичета!Много сте мили!Ще ви държа в течение.

# 82
  • Мнения: 2 543
pozor, има страшно много информация в нета за ФМ системите. Ето например тук: http://www.babyhearing.org/HearingAmplification/AidChoices/FMSystem.asp

baracuda
, не го мисли сега това. Дори да се окаже, че проблемът с бебето ви е наистина сериозен, няма да ви се наложи да събирате пари. От 2005г. кохлеарната имплантация се осъществява със здравна пътека.  Но ви е рано да мислите за това, наистина.  Hug

# 83
  • Мнения: 34
    Момичета,съгласна съм с вас...всяко нещо с времето,нека първо видим резултата от "BERA".Но,кажете ,като не чува детето,безсмислено е да му пея песнички.Как да се държа с него,да не изостава в развитието си?Някакви по-специални жестове и мимики ли да правя,някакви играчки със светлинни индикации ли...Чувствам се толкова странно...

# 84
  • Мнения: 2 543
baracuda, дръж се както и досега с бебето! Толкова е малко, милото! На тази възраст то има нужда най-вече от твоите ласки и внимание. Единственото, което може би мога да дам като съвет, е да не го оставяш да плаче (ако си от този тип родители, които смятат, че честото гушкане разглезва бебетата), а веднага щом го чуеш, да отговаряш на плача му. По принцип за бебетата е тревожно, когато майка им не е пред очите им, а пък за бебе, което не чува, ще е още по-стресиращо, защото няма и да чува, че си наоколо и истински ще страда. Иначе не виждам никаква причина да не му пееш и да не му говориш - дори и да не те чува, ще усеща вибрациите и ще чувства близостта ти - това е най-важното за него сега. Милият Митко! Цункай го от нас!  Grinning

# 85
  • Мнения: 206
Здравей, Баракуда,
Добре дошла си тук, макар да го казвам със съжаление. Ако наистина бебето не чува, това че сте го открили толкова рано е много добре. Ако се наложи имплантация имате възможност да я направите в ранна възраст и така детенцето ще се развива наравно с връстниците си.
Разбира се че не трябва да променяш поведението си към бебока! Напротив говори му много, особено докато го гушкаш, така то ще усеща вибрациите на тялото ти, пей му, търси погледа му... Дръж играчките за които му говориш близо до устата си за да може едновременно да гледа лицето ти и играчката. Може да поставяш ръчичките му върхи всичко което издава звук, например прахосмукачка, пералня, хладилник, казанчето на тоалетната, ...каквото се сетиш.  Тези неща вибрират и детето си създава представа за съществуването на звуците.
Наистина горе главата! Познавам 2 деца които се справят страхотно. Решаващо за доброто развитие на детето е ранното решаване на  проблема, а във вашия случай, времето е на ваша страна!
Много прегръдки

# 86
  • Мнения: 34
      Ieppe  , bebonina  , Elisana , безценни сте ми, да знаете!Ще се поддържаме взаимно и дано дечицата ни растат щастливи!Само дано не ви досаждам много,но за да ме разберете по-добре,ще ви споделя,че до скоро бях редовен потребител на сайт за проблемно забременяване "Зачатие"...на никой не пожелавам да изпита тази мъка...затова съм толкова "изперкала" заради детенцето си.Но в никакъв случай не се оплаквам и се надявам бързо да се стегна от първоначалния шок.Още веднъж благодаря за съветите!
  Поздрави:

  Фани

# 87
  • Мнения: 27
pozor, Ieppe, благодаря!

# 88
  • Мнения: 34
  Момичета,пак съм аз !Знам,че съм досадна,за което се извинявам,но решихме малко да поотложим пътуването ни до София заради свинския грип.Това,което ме притесни и което разбрах от pozor (на която съм адски благодарна) е че изследването "BERA" е под упойка.Ама каква упойка и защо?Моля,тези които са го минали да споделят какво представлява.И трябва ли да нощуваме в София?

# 89
  • Мнения: 55
Здравей, baracuda! Аз не съм от най-добре информираните, защото нещата при нас тепърва се случват! Но все пак ще ти помогна с каквото мога! За да бъде упоен малкия, докторите искат да е навършил поне 6 месеца - така беше при нас! Упойката е необходима, за да е в покой детето и съответно по-точни резултатите! Не е необходимо да нощувате в София! А точно какво представлява това изследване не мога да ти кажа, защото Бори го взеха, упоиха го и чак след изследванията ми го донесоха! Кураж, мила!  Hug

Общи условия

Активация на акаунт