Трапезата за Бъдни вечер-2

  • 46 044
  • 234
  •   1
Отговори
# 120
  • София
  • Мнения: 17 322
А може ли рецепта стъпка по стъпка за пълнените чушки? Много често пълня чушки, но никога не съм пълнила сушени и не знам как се процедира с тях.
Мерси!   bouquet

# 121
  • Мнения: 105
gest - аз ги правя с пресни гъбки - нарязани на ситно. Задушавам ги малко и после слагам каймата. Аромата е страхотен Peace

# 122
  • Мнения: 1 252
Но ми се иска да спретна и нещо интересно за разяждане. Някакви идеи????????

Чеснова разядка с орехи...

Около две-три шепи орехови ядки,чесън на вкус,2 с.л. оцет,4 с.л. олио,сол на вкус.Всичко се пасира с кухненски робот.Ако е нужно се добавя малко водичка за да стане на пастет(за Коледа слагам и вместо водата няколко с.л. кисело мляко-става най-добре,но нали за Бъдни вечер трябва да е постно,та затова така).
Много върви с топла питка....

ТТова съм го правила като сос за риба , но сега и за Коледа с питката - мммм
Благодаря , Hug

# 123
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз освен повече от изброените традиционни ястия мисля да направя и кюфтета от булгур и леща. Това ще е новото. Ще видим кога ще успея да сготвя всичко. Аз като се замислих ми трябват поне 2 печки, за да успея.  Mr. Green

# 124
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Момичета страхотни рецепти и съвети чета при вас   bouquet

# 125
  • Мнения: 5 001
Мастерче, знам, че съм виждала някъде рецептата за разядката с чесън и орехи, но сега не мога да я открия  newsm78

Ей тука съм дала как я правя
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=447465.msg13501988#msg13501988

# 126
  • Мнения: 2 922
Благодаря   bouquet

# 127
  • Мнения: 114
Нашата трапеза ще бъде както всяка година: питка с паричка, сърми (зеле и лозови), пълнени чушки с боб, топеница от орехи с чесън и мед, варен ошав, баница с тиква и ябълка, малки банички с праз, картофена салата, ядки и плодове. Тази година мисля да направя боб с праз на фурна. Чакам още рецептата. Ще покажа снимки на трапезата ни.
Много хубава тема Simple Smile.

# 128
  • София
  • Мнения: 164
TheNMaster , дай моля те приблизителни пропорции на брашно/ вода и колко бакпулвер за питката!
TheNMaster , дай моля те приблизителни пропорции на брашно/ вода за питката с бакпулвер!

Това е питката, която се приготвя за Бъдни вечер, нали? И аз се нареждам на опашката. Praynig Mr. Green

Момичета...Зависи колко голяма искате да е питката...На пакетчето бакпулвер си пише за колко брашно е...
Например аз ползвам бакпулвер на д-р Йоткер...И слагам едно пакетче на 500 гр брашно.
А водата е на око....Просто в брашното правите кладенче и наливате по малко топла водичка и замесвате.
Не изсипвате наведнъж количеството вода....Добавяте по малко и месите.В еедин моммент вече се оформя тестото.Пак казвам - трябва да го докарате да е меко ,колкото меката част на ухото.
Тогава питката става пухкава и мекичка.Ако тестото е по-твърдо-питката става сбита и твърда.
Здравейте момичета, искам да питам как да направя гевречета? Става ли от това тесто за содената питка да оформя или трябва да е друго. Никога не съм правила, а ще имаме коледари в къщи.
Благодаря Ви.

# 129
  • Мнения: 2 142
Извинявайте!
Обаче, нямах никакво време и не съм поглеждала в тази тема. Понеже получих няколко запитвания на ЛС ето рецептата за ЗАСКРЕЖЕНИ ЯДКИ


500 г орехи (може и други ядки, аз слагам и лешник и бадем)
1 белтък
1 с. л. вода
1 ч. ч. захар
1 ч. л. сол
1 ч. л. канела ( по желание, аз я пропускам, но така е в оригиналната рецепта, както съм си я записала, слагам ванилия на прах или ванилова захар за аромат)

Начин на приготвяне
1.   Белтъкът се разбива на сняг заедно с водата.
2.   Смесват се солта, захарта и (канелата/ванилия). Ядките се потапят в белтъка и се овалват в захарната смес. Пекат се на 150° С около 30 мин., като се разбъркват от време на време.

Бележките в скоби са мои, различни от оргиналната рецепта

Последна редакция: пн, 21 дек 2009, 16:58 от МИШЕЛ

# 130
  • Мнения: 2 803
За сега съм решила.....
1.Бобена салата
2. Салата печен пипер, царевица и чесън
3.Картофена салата
4.Питка -содена
5.Зелеви сърми с ориз и стафиди
6.Лозови сарми с ориз и гъби
7.Пиперки пълнени с боб
8.Жито
9.Тиквеник
10.Плодове
11.Ябълков щрудел или печени ябълки
12.Ядки

# 131
  • Мнения: 1 252
♥ Doro ♥ , ястията трябва да са нечетен брой- 7,9 или 11
Т. е. всичко , което е на масата преди да се прекади и най- възрастния да разчупи питката

# 132
  • Мнения: 5 228
Анн@, ястията трябва да са 7, 9 или 12.

# 133
  • Мнения: 1 252
Наистина ли?
Извинете ме тогава , запомнила съм , че трябва да са нечетен брой.
Но човек се учи докато е жив Rolling Eyes
Благодаря  Hug

# 134
  • София
  • Мнения: 263
Здарвейте!
Тази разядка с орехи за пръв път я чувам, но си я представям супер! Мерси  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт