Трапезата за Бъдни вечер-2

  • 46 032
  • 234
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 307
Femme,сега видях че питаш за боб на фурна това е любимото ястие на цялото семейство и винаги го приготвям за бъдни вечер.
Сварявам боб,в отделен тиган задушавам с олио и вода лук,чушка и морков(запържвам)слагам червен пипер и доматено пюре или салца.Сипвам боба в тава,прибавям задушените зеленчуци,посипвам с една шепа ориз(зависи от тавата може и повече),слагам подправки и заливам с водата в която е варен боба и печа.

Благодаря ти. Ще го направя по твоята рецепта. А колко точно трябва да е водата спрямо тавата - до горе ли или да покрие боба?

# 106
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 895
И моето меню не е кой знае колко по-различно от вашите, но все пак:
питка с паричка
зелева чорба с праз
салата моркови
салата боб
зелеви сърми с ориз и гъби
пълнени чушки с боб
вместо тиквеник ще направя ябълков щрудел /не обичам тиква/
плодове
орехи или тази разядка с орехи и чесън- заинтригува ме доста, ще трябва да се опита...

Най-голямата ми чуденка е за содената питка. Колкото пъти съм се пробвала да направя, все не ми се получават нещо. Дали да не си направя обикновената питка с мая?!  Thinking

# 107
  • Мнения: 148
аз го правя по друг начин.Сготвям си боба като всеки друг път само че гледам да е по гъст,като е напълно готов взимам гевгира прецеждам го и хоп в тавата,слагам го да се запече.Ами това е,да ви е сладко.
А за бъдни вечер тъй като и ние не обичаме тиква правя баница с ябълки и зелник.
Менюто ни е :
питка с късмети/паричка,копче,хартия,клонка,конец,/
сърми и чушки
пълнени сухи чушки с боб
разядка с орехи и чесън
баница с ябълки и зелник
боб чорба
зелева салата,сурова туршия
плодове
ошав

# 108
  • Мнения: 5 228
Аз боба на фурна го правя по сръбска рецепта, т.нар. гравче на тавче. Сваряват се 300 гр. зрял боб., като се внимава да не се развари. Отцежда се, но не всичката вода - да остане малко, и се изсипва в тавичка. В олио се запържват 1-2 глави лук, като омекнат се прибавят 2 с.л. червен пипер, джоджен и малко гореща вода (може да се прибавят и сушени чушки). Запръжката се изсипва върху боба, разбърква се, посолява се и отгоре се поръсва щедро с брашно. Пече се, докато се сгъсти и отгоре хване лека коричка.

# 109
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Аааа,гравче тавче съм го яла,много е вкусно,ще пробвам тази година да го направя и аз така.Нашето меню е подобно ,да не се повтарям,ще ви следя за нещо ново.

# 110
  • Мнения: 5 228
В оригиналната рецепта готовият боб се залива със счукан чесън и магданоз, но не съм пробвала, защото боб с чесън не ми звучи добре.

# 111
  • Мнения: 2 784
Ааааа,ясно!  Laughing
Мерси Мишел-че Hug

За паричката и дренчето-ясно....Ама Копчето изобщо не вдянах за какво се слага  hahaha
Различни области-различни обичаи.....Интересно ми стана ,затова попитах.
Малко офф, ама да не е тривиалното "запис". Една година ми се случи така, че прекарах Новата година в една циганска къща- тъпках с обувки най-чистия дъсчен под, който съм виждала и ядох най-вкусната баница. Та в циганската баница, вместо дренови пъпки или хартийки с пожелания се слагат такива късмети: Пара-късмет, камъче- здраве, въгленче за любов и щастие и други разни, които вече не помня. И копче имаше, ама съм забравила вече за какво беше...  newsm78
Иначе ние паричка в коледната погача не слагаме. Освен обичая най-възрастният човек на масата да разчупи питката над главите на останалите, неомъжените трябва да отделят първата хапка от парчето и да го сложат под възглавницата си. Вярва се, че насън ще видят своя наречен.  Wink
Моето меню засега е следното:
коледна погача
тиквеник
бобена салата
постни лозови сърми
ядки
........
Толкова съм измислила така че ще следя за идеи.  Grinning

# 112
  • Мнения: 2 922
Ето малко идейки за бъдни вечер от мен  Simple Smile
Цък, Цък    bouquet

Esy, чудни идеи   bouquet
Ще направя содена питка и топеница.
Освен тях:
разядка с орехи и чесън
лозови сарми с ориз, стафиди и кедрови ядки
зелеви сарми
сухи чушки с боб
ошав
боб и леща

Мастерче, знам, че съм виждала някъде рецептата за разядката с чесън и орехи, но сега не мога да я открия  newsm78

# 113
# 114
  • Под звездите
  • Мнения: 1 298
Femme вода слагам да покрие боба и малко отгоре.Не печи до пълното поемане на водата защото като поседи ориза ще я поеме.

# 115
  • Мнения: 65
Здравейте, искам да ви попитам, защото никога не съм правила постни зелеви сърми в рецептите чета, че има гъби може те ли да ми кажете дали са консервирани или пресни?
Много ви благодаря Praynig

# 116
  • Мнения: 1 111
а тези заскрежени ядки - защо никой не обясни как се прави това чудо Crazy

# 117
  • Мнения: 112
Ние ще сме в свекърва ми на Бъдни вечер, а те не спезват много традициите, но ми се ще аз да приготвя нещо постно.

# 118
  • Мнения: 1 251
Ето и малка извадка от масата ни миналата Коледа !  Питката май е трудната част поне за мен всяка година, че нещо с това втасване и бухване на късмет го карам винаги! Искам да ви питам, тавата има ли значение, колко ще е дълбока, за вдигането на питката, че моите са все ниски и вече се чудя защо не стават по една педя, както на доста хора чета и гледам снимки на красотите им!

# 119
  • Мнения: 5 228
И аз мисля да направя чесновата разядка с орехи, но ще опека предварително чесъна на фурна.

Общи условия

Активация на акаунт