Трапезата за Бъдни вечер-2

  • 46 043
  • 234
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 335
вариш боб, с малко сол за да се овкуси, след това изцездаш ако е останало вода  и обърква6 с малко лук нарязан на кубчета и доматено пюре, а аз по ми допада с лютеница
лука може да го объркаш и да го намачка6 с олио и малко сол и оцет, вече въпрос на вкус
може и чесън, може и дивесил...

# 91
  • Мнения: 411
Аз приготвям всяко година следните неща : боб чорба без запръжка, пълнени постни чушки и сърми, разядка от орехи и чесън, питка сгодена с късметчета, толкова колкото са хората на масата + още едно/паричка, дряново клонче, бяло копче,житен клас, бяло листче, правя още ошав, щрудел с ябълки, никой в къщи не яде тиква, слагам на масата плодове, ядки, някаква туршия, най-често печени чушки, напитки.
Допадна ми идеята за разядката от сушени чушки и ще я пробвам, но мързеливата в кухненския робот. 

# 92
  • софия
  • Мнения: 25 627
... питка сгодена с късметчета, толкова колкото са хората на масата + още едно/паричка, дряново клонче, бяло копче,житен клас, бяло листче, ...
Моля, кажи каква е символиката, че ми стана много интересно. Ние слагаме само паричка, леко разделяме повърхността на питката на толкова хора, колкото сме в къщата и въртим питката 3 пъти. Слагам само паричка. За различните къщи (празнуваме с майка) правим отделни питки. Тази година прочетох за копче, а сега и за другите неща.

# 93
  • Мнения: 27
Цитат
Тази топеница ще я направя, но се чудя: ако пасирам печени чушки? По-лесно е   Така ще стане нещо като лютеница   Или идеята е чушките да нямат аромат на печени? Не съм яла такава топеница и не знам какъв трябва да е вкуса, но звучи добре.

Никога не сме правили с печени чушки.
Ако имаш нерви и време - опитай оригиналната рецепта.
 

# 94
  • софия
  • Мнения: 25 627
Цитат
Тази топеница ще я направя, но се чудя: ако пасирам печени чушки? По-лесно е   Така ще стане нещо като лютеница   Или идеята е чушките да нямат аромат на печени? Не съм яла такава топеница и не знам какъв трябва да е вкуса, но звучи добре.

Никога не сме правили с печени чушки.
Ако имаш нерви и време - опитай оригиналната рецепта.
 
Днес ще ходим до Метро и ще се огледам за сушени. Иначе не ми звучи времеемко. Ще го приготвя предишната вечер.

# 95
  • Мнения: 411
Моля, кажи каква е символиката, че ми стана много интересно. Ние слагаме само паричка, леко разделяме повърхността на питката на толкова хора, колкото сме в къщата и въртим питката 3 пъти. Слагам само паричка. За различните къщи (празнуваме с майка) правим отделни питки. Тази година прочетох за копче, а сега и за другите неща.
Това е наследен от семейството на майка ми обичай. Сребърната пара-пари, късме,т сполука, дряна - здраве, белия лист учение успехи, копчето - за овцете, т.е. увеличаване благосъстоянието, житния клас - за орача, т.е. успехи в начинанията, а парчето в повече и късмета в повече са за къщата

# 96
  • софия
  • Мнения: 25 627
bebkakrasi, благодаря! Много интересно.

# 97
  • Мнения: 411
bebkakrasi, благодаря! Много интересно.
За мен беше удоволствие

# 98
  • Бургас
  • Мнения: 2 041
Здравейте !  Peace
Да се включа със снимка на миналогодишната трапеза.



azals хареса ми идеята ти за печени цели картофи на фурна . А за гъбките ,аз ги слагам в сърмите и се получава добре .

# 99
  • Мнения: 832
valia_b, как правиш бобените кюфтенца?

# 100
  • Кукуландия
  • Мнения: 106
На нашата трапеза ще има:
- содена питка
- салата от леща
- зелеви сърми
- запържен боб
- тиквеник
- лучник
- пълнени печени ябълки
- ошав
- плодове

Много се надявам всичко да се получи, защото за първи път ще празнуваме заедно с приятеля ми и родителските тела  и ние сме домакините Praynig Heart Eyes

# 101
  • Мнения: 168
SuNnY SkY може ли рецептата за питката?
Много хубаво изглежда, а и ако може малко пояснения, как си направила звездичките на нея Embarassed

# 102
  • Мнения: 307
При нас също са традиционните ястия всяка година. Правим и леща.
Uinen ми даде идеята да включа и пълнени печени ябълки за десерт.
Моля, тези от вас, които приготвят боб на фурна да споделят рецептата.

# 103
  • Под звездите
  • Мнения: 1 303
Аз изкам да попитам за питката с бакпулвер месили се продължително време,на колко градуса се пече и предварително загрява ли се фурната

# 104
  • Под звездите
  • Мнения: 1 303
Femme,сега видях че питаш за боб на фурна това е любимото ястие на цялото семейство и винаги го приготвям за бъдни вечер.
Сварявам боб,в отделен тиган задушавам с олио и вода лук,чушка и морков(запържвам)слагам червен пипер и доматено пюре или салца.Сипвам боба в тава,прибавям задушените зеленчуци,посипвам с една шепа ориз(зависи от тавата може и повече),слагам подправки и заливам с водата в която е варен боба и печа.

Общи условия

Активация на акаунт