Содена питка за Бъдни вечер

  • 127 749
  • 217
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 6 730
Аз , откакто преди няколко години открих рецептата на Илияна от"Щъркелово гнездо", правя само нея. Определено това е нашата содена питка. Peace
Препоръчвам я!

# 121
  • София
  • Мнения: 1 832
Аз ще направя тази година по рецептата на Илиана. Не ми харесват и моите содени питки. Мисля и вместо вода да сложа газирана.

# 122
  • Мнения: 1 318

Скрит текст:
Месечинка виторога, пробвай, посочената от  lady_gothic рецепта е на Кеми/Esy и наистина е сполучлива,
друга, по която също стават хубави питки е на Илиянка,
Скрит текст:
важното е да не правиш тестото много твърдо, като опиташ един-два пъти, ще усещаш вече тестото. Peace

Благодаря! Направих питка по тази рецепта. Няколко пъти.  Laughing Много сполучлива. Не съм я мазала с мазнина преди печене. Вместо олио използвах зехтин. За любителите на точните мерки - чашата ми е от 250 мл, чаената лъжичка - 5 мл, супената - 15 мл. Брашното - . Пекох 17 минути в уред с горещ въздух, който на дъното има реотан.

# 123
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Кажете ми моля ви, мога ли да използвам вместо бакпулвер лимонена киселина и сода? В нета пише, че лимонтозуто е ВИНЕНА киселина (Е334), а на моето пакетче пише ЛИМОНЕНА киселина (Е330). и сега да се мъкна до магазина ли?
п.п. е, явно няма да ми се получи, за последен път опитвам да правя тази глупост. Докато успея да замеся това тесто, в единия момент беше лепкава каша, в следващия момент стана сухо и ронливо, не мога да оформя топка, какво остава за питка. Ужас, поредния провал.

Последна редакция: сб, 24 дек 2016, 17:06 от Месечинка виторога

# 124
  • Мнения: 1 318
Скрит текст:
Кажете ми моля ви, мога ли да използвам вместо бакпулвер лимонена киселина и сода? В нета пише, че лимонтозуто е ВИНЕНА киселина (Е334), а на моето пакетче пише ЛИМОНЕНА киселина (Е330). и сега да се мъкна до магазина ли?
п.п. е, явно няма да ми се получи, за последен път опитвам да правя тази глупост.
Докато успея да замеся това тесто, в единия момент беше лепкава каша, в следващия момент стана сухо и ронливо, не мога да оформя топка, какво остава за питка. Ужас, поредния провал.

Месечинке, опитай рецептата, която съм цитирала в предишния си пост. Посочила съм с какво съм мерила. Абсолютно точно. Забърках с лъжица. Оформи се топка, сплесках с ръце. Много сполучлива рецепта.

# 125
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Първата правих, на Кеми... нещо си, която се полива с мазнина накрая. В момента се пече, прилича на рошава гарга, ще ви я снимам като се опече да се посмеете. Но поне не изглежда като подметка, стана няколко сантиметра висока. Нямам идея каква ще е на вкус. И пак не съм довидяла, сега чета че се слага в загрята фурна, аз я сложих в студена с идеята да довтаса от постепенното затопляне.

# 126
  • Мнения: 711
Здравейте  Simple Smile

Аз си харесах рецептата на Илияна от "Щъркелово гнездо" и се моля да се получи, защото това ще е първата ми содена питка. Обикновено ако не ми се получи нещо, повече не го правя, затова се надявам содената питка да се стане ядлива. Ако може и да изглежда добре, ще е супер  Laughing  Praynig

# 127
  • Мнения: 6 730
Месечинке, по принцип бакпулверът може да се замени с лимонтозу и сода (в равни количества). Peace
Как беше на вкус твоята питка? И пак ще си позволя да ти препоръчам рецептата на Илияна, много е сполучлива (аз съм пробвала 2 -3 рецепти преди това, но по тази питката става най-сполучлива). Hug

Йоана*, получи ли се питката?

# 128
  • Мнения: 4 859
Весела Коледа!
Само на мен ли не ми се получава питката на Илияна?Реших да я пробвам вчера и на вкус е супер и е мекичка,но на вид стана по-тънка и неравномерна ,сравнена с питката на Кеми.Какъв е диаметъра на формата ,в която печете?

# 129
  • Мнения: 22 867
Весела Коледа!
Скрит текст:
Само на мен ли не ми се получава питката на Илияна?Реших да я пробвам вчера и на вкус е супер и е мекичка,но на вид стана по-тънка и неравномерна ,сравнена с питката на Кеми.Какъв е диаметъра на формата ,в която печете?

lady_gothic, содените питки по принцип не са красавици, важното е да са мекички и вкусни, че като знам какъв кирпич пекох едно време ooooh!, разчупване нямаше. Simple Smile Иначе, за да има по-така вид, може отгоре да се украси от тестото - кръст, житни класове, цветенца и т.н. Peace

# 130
  • Мнения: 6 730
Моята тавичка е 24 см външен размер.
А питката на Илиана става по-тънка от тази на Кеми, защото има по-малко набухвател. Peace

Последна редакция: нд, 25 дек 2016, 12:18 от Fortuna

# 131
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Ами жилава стана. Кората беше много твърда. Абе не ми харесва, следващата година ще направя питка с мая, тези содените не са за мен.

# 132
  • Мнения: 4 859
 labrex,Fortuna ,благодаря Hug И моята формичка е 24 см.,явно питките на двете момичета стават леко различни,важното е,че са еднакво вкусни Simple Smile Ще пробвам следвашия път с украса отгоре.(А как се 'залепят'за питката фигурите  Embarassed )
Ето ми я снощната-цяла и разчупена.Тъмничка е отгоре и заради подправките, с които я поръсих.



 Месечинка виторога,да не си я препекла?И моите като ги извадя са с  леко твърда коричка ,но намазвам малко с олио и завивам в кърпа-стават много меки.

# 133
  • Варна
  • Мнения: 25 252
Ами не знам, може и да съм я препекла, макар че кората не беше много тъмна, даже се притеснявах да не е недопечена. И с олио я мазах, и с вода я пръсках, и с кърпа я завивах, без ефект. Просто не се получи и това е. Ама пък паричката се падна на мен, хахах.

# 134
  • Мнения: 711
Весела Коледа на всички!

Моята питка се получи на вид добре, на вкус почти добре  Laughing Имах усещането, че не иска да се запече, сигурно 40 мин е стояла във фурната. Накрая я извадих, поръсих с вода, намазах с олио и покрих с кърпа за около 20 мин. Отгоре беше мекичка, но отодолууу... бая попрепечена. Поне не беше сурова. Пекох в мъничка тава и пак като видях колко малко тесто се получи, не посмях да я разстеля на цялото дъно и просто оформих в средата една малка питка. Пак ми се иска да пробвам, но този път ще внимавам с печенето. Рецептата е лесна. И все пак, друго си е питката с мая  Laughing

Единствените неща, които ми се получават вкусни на содена основа, са Добруджанките и един тутманик.

Общи условия

Активация на акаунт