Раждане вкъщи 6

  • 41 487
  • 732
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 957
Мег! ,тази книга дали я има на немски и знаеш ли как се казва?

# 241
  • Мнения: 3 869
Мег! ,тази книга дали я има на немски и знаеш ли как се казва?

Не знам за немския, но можеш да я потърсиш по автора. Жената е издала една ли две книги, ако е преведена на немски, ще излезе!

# 242
  • Мнения: 11 329
Мег! ,тази книга дали я има на немски и знаеш ли как се казва?
Няма я още преведена на немски. По всички електронни книжарници предлагат английското издание. Проверих преди малко.  Sad

# 243
  • Мнения: X
А аз къде мога да си намеря книга за домашно неасистирано раждане на български?Има ли изобщо такива издадени?проблемът е ,че не се справям с английския достатъчно добре.

# 244
  • Мнения: 169
А аз къде мога да си намеря книга за домашно неасистирано раждане на български?Има ли изобщо такива издадени?проблемът е ,че не се справям с английския достатъчно добре.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=315420.0

# 245
  • Мнения: 3 988
Вероятно сте видели вече темата, но пускам линк, за пропусналите да гласуват.
Нека има Еко подфорум в Бг-Мамма!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=468431.0

# 246
  • Мнения: 3 869
А аз къде мога да си намеря книга за домашно неасистирано раждане на български?Има ли изобщо такива издадени?проблемът е ,че не се справям с английския достатъчно добре.

Засега няма на български и доколкото знам не се планира да излиза. От друга страна предишите 5 теми съдържат толкова много информация, че изчитането им може да замени някоя от известните ми книги по темапа Simple Smile
А тук винаги сме се старали да отговаряме на въпроси, свързани с подготовката и осъществяването на домашното раждане, както и получаването на Акт за раждане за родените у дома деца.

# 247
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Понеже наскоро споменахме "кенгуровата грижа", пускам превода на статия, която дава доста информация по темата:

Кенгуровата грижа: Защо е полезна?
от Холи Ричардсън

© 1997 Midwifery Today, Inc. All rights reserved.

[Забележка на редактора: Тази статия се появи за първи път в списание Midwifery Today брой 44, зима 1997.]

До началото на 80-те години, смъртността сред недоносените деца в Богота, Колумбия беше 70 процента. Бебетата умираха от инфекции, проблеми с дишането и липса на внимание към тях от родителите. "Кенгуровата грижа" за такива деца възникна от чистата необходимост. Майките на недоносени бебета започнаха да се грижат за тях, като ги държаха върху себе си 24 часа в денонощието - спяха с тях и ги носеха под дрехите си, като в кенгурска торбичка. Ако бебето се нуждаеше от кислород, то го получаваше в кислородна палатка, поставена върху гърдите на майка му.

Лекарите, които в последствие проведоха проучване за кенгуровата грижа, отбелязаха значителен спад в смъртността на новородените. Бебетата не само оцеляваха, но и растяха. В момента в Богота, дори бебета родени 10 седмици преди термин си тръгват от болницата в рамките на 24 часа, стига да са живи, да дишат самостоятелно, да са розови и да успяват да сучат. Все пак, теглото им се следи много стриктно и те могат да бъдат хранени със сонда при необходимост.

Д-р Сюзън Лъдингтън е от хората, които най-активно действаха за въвеждането на кенгуровата грижа в САЩ. Тя е тясно обвързана с много проучвания и работата й има голямо и положително значение за недоносените бебета и техните семейства. В САЩ малкото болници, които имат протоколи за кенгурова грижа карат майката или бащата да "носят" бебетата за 2-3 часа на ден, кожа до кожа. Бебето е голичко, с изключение на памперса и понякога може да има покривало на гръбчето - или дрехите на родителите, или сгъната на четири пелена. Бебето е главно в изправена позиция, допряно до гърдите на родителя си.

Ползите от кенгуровата грижа са многобройни: Бебето има стабилен пулс (без брадикардия), по-равномерно дишане (със 75% намаляват периодите на спиране на дишането - апнея), подобрено насищане на кръвта с кислород, без температурен стрес, по-дълги периоди на сън, по-бързо наддаване на тегло, по-бързо развитие на мозъка, намаляване на "безцелните" движения, по-малко плач, по-дълги периоди на будуване, по-успешно кърмене и по-ранно изписване от болницата.
Ползите за родителите включват: по-малко тревоги, че бебето е в интензивно отделение; чувстват се близо до детето си (и по-бързо се привързват), стават уверени, че могат да се грижат за бебето си, дори по-добре от персонала на болницата; имат вяра, че за детето им се грижат добре; имат усещане, че контролират ситуацията, без да споменаваме значително по-ниските финансови разходи.

Защо кенгуровата грижа върши работа? Защо д-р Лъдингтън и останалите наблюдават такива феноменални резултати при бебетата, получаващи кенгурови грижи? Какво се случва с бебето и майката в това време?

Едно от първите неща, които се случват е, че поддържането на телесната температура на бебето зависи от майката, като изисква по-малко калории от бебето, за да се затопля. Майките по естествен начин променят топлината на гърдите си, за да поддържат бебета си при оптимална температура, при която децата спят най-добре, имат най-добри нива на насищане на кръвта с кислород, хабят по-малко калории и т.н. Температурата на майчините гърди може да се покачи бързо и после бързо да спадне, след като бебето се затопли. Когато бебето започне да изстива, гърдите отново се затоплят - с до 2 градуса за 2 минути!

Постоянният контакт с мама помага на бебето да регулира честотата си на дишане и сърдечния ритъм. Бебетата проявяват значително по-малко брадикардия, а често и никаква. Дишането на носените по този начин деца е по-стабилно. Дълбочината на дишане става по-равномерна, апнеята (спиране на дишането) намалява четирикратно, а често и въобще изчезва. Ако има епизоди на апнея, то продължителността на всеки епизод намалява. По време на собствения ми опит с бебе в интензивното отделение с брадикардия и апнея забелязах, че и двата проблема изчезнаха  напълно, след като почнах в къщи да нося бебето си по кенгуровия метод.

По време на кенгуровата грижа, общият растеж на недоносеното нараства. Това донякъде се дължи на способността на бебето да спи добре, като по този начин съхранява енергия, която се насочва към растежа. Според д-р Лъдингтън, по време на последните 6 седмици от бременността бебетата спят от 20 до 22 часа на денонощие. В типичното интензивно отделение, те прекарват по-малко от два часа общо в дълбок, спокоен сън. Повечето пъти спят на интервали от по 10 до 20 секунди (?). При кенгуровата грижа бебето обикновено се сгушва на гърдите и заспива дълбоко само след няколко минути. Тези деца наддават по-бързо и е интересно да се отбележи, че обикновено въобще не спадат спрямо рожденото си тегло.

Изследователите са събрали значително количество информация за това какво става в мозъка на недоносеното дете по време на кенгуровата грижа. Сърдечният ритъм и дишането на всяко бебе могат да се изобразят на графика като вид картина. Но тъй като недоносените не могат да координират дишането и сърдечния си ритъм, при тях се получава по-хаотично изображение. Това означава повишено натоварване на кардиоваскуларната система, тъй като при плача или неспокойното движение системата не отговаря с повишение на сърдечния ритъм. С други думи, честотата на дишане може да се увеличи при плач, но сърдечният ритъм - не. Със съзряването на недоносеното дете, тези ритми се синхронизират, като показват по-съразмерна графика, когато се изобразят заедно.

При бебетата на кенгурова грижа изследователите откриват, че синхронизирането на двата ритъма настъпва само след 10 минути. Това изглежда почти невъзможно, защото съответства на четири седмици развитие на мозъка при нормално отглеждано недоносено бебе. Докато изследователите проучвали промените в мозъчните вълни на децата на кенгурова грижа, те открили две значителни неща. Първо - имало удвояване на алфа вълните - свързвани обикновено със задоволство и блаженство. Второ, те открили, че се случват "делта brush". Това се получава, когато се формират нови синапси. Така че държането на детето кожа до кожа позволява на неговия мозък да продължи да развива нервните синапси.

Представете си последиците, ако всички бебета в риск се носят по кенгурски. Д-р Лъдингтън обобщава ползите от кенгуровата грижа много точно, като казва "Разделянето на бебето от майката не е нормално от биологична гледна точка."


Оттук: http://www.homebirth.net.au/2009/01/premature-babies.html

Последна редакция: сб, 06 фев 2010, 22:07 от Lilibon

# 248
  • Мнения: 557
Лилибон невероятна си!  Heart Eyes

# 249
  • Мнения: X
Мег,благодаря ти.Явно ще трябва да изчета много старателно всичко.

# 250
  • Мнения: 3 869
Лилибон, чудесна си!! Винаги точна информация, в точното време и на точното място!!  Hug Heart Eyes

# 251
  • Варна
  • Мнения: 2 305
 Embarassed мерси!

# 252
  • София
  • Мнения: 1 001
Лилибон,  Hug Hug Hug, продължавай все така - максимум полезно действие! Благодаря ти много (нали може да го споделя с едни майки, с които обсъждахме въпроса в друг форум).

# 253
  • Мнения: 405
Lilibon, и аз благодаря за превода! Мисля, че е много важно да се сподели с форумите за недоносени и рискова бременност, защото тази информация е най-важна преди раждането. Или може би направо в общия форум Майки? На мен ми казаха за този метод в болницата и така гледахме синът ни, който се роди 4 седмици преди термин. Мисля, че наистина помага за дишането, а за кърменето е абсолютно наложително.

# 254
  • Мнения: 3 550
Струва ми се, че ще е полезно, ако Лилибон пусне статията като отделна тема в Нашите деца ил Майки.

Общи условия

Активация на акаунт